Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 521753 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Lipiec 2013, 22:16:00 »
Dlaczego zaleca się zwiększenie dozy kawy w stosunku do wody w Aeropressie?
Kawa jest smaczniejsza ;).

ostatnio popijam "styl drippowy" w aero
Jak lubisz smak dripa w aero to spróbuj metody klasycznej i krótkiego parzenia, 45 sekund powiedzmy, od pierwszego kontaktu wody z przemiałem.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #76 dnia: 15 Lipiec 2013, 06:39:05 »
Potwierdzam to drugie, parzenie do max 1 min. daje ciekawe efekty. Czasem mam wrażenie że taka kawa jest "niepełna" ale w zamian pewne aromaty i smaki stają się wyraźniejsze (nieprzytłumione).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Lipiec 2013, 13:10:30 »
Właśnie przez to wrażenie niepełności wolę te ultrakrótkie czasy w zestawieniu z małą wodą. Oj, potrafią wyjść orzeźwiające pyszności, potrafią. Niestety mało tego i niebezpiecznie dużo by się chciało wypić. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Lipiec 2013, 19:30:45 »
Czasem mam wrażenie że taka kawa jest "niepełna" ale w zamian pewne aromaty i smaki stają się wyraźniejsze (nieprzytłumione).

Właśnie za to lubię aeropress, taki jest jego urok. Zmienisz czas parzenia, to coś zyskasz, ale jednocześnie coś stracisz. Wszystko zależy od ciebie, no i od kawy oczywiście.

marjer

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #79 dnia: 17 Lipiec 2013, 17:01:07 »
Dzisiaj dotarł do mnie aeropress. Od wczoraj czytam przepisy na sporządzanie kawy i wniosek jest jeden. Totalny brak reguł  :D.

P.s.: Czy ktoś mógłby sprawdić ile waży jedna miarka kawy? Bo jeszcze się wagi nie dorobiłem  :(

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #80 dnia: 17 Lipiec 2013, 17:05:06 »
Dokładnie - zero reguł! Niestety aero mam w pracy a tam musiałby iść do laboratorium na wagę :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #81 dnia: 17 Lipiec 2013, 17:17:23 »
P.s.: Czy ktoś mógłby sprawdić ile waży jedna miarka kawy? Bo jeszcze się wagi nie dorobiłem 
Dawno to ważyłem, a nie ma już tej miarki, bo wydałem tam gdzie nie ma wagi ;) więc mogę źle pamiętać, ale powiedzmy, że 10-16g. Powiedzmy dlatego, że to zależy od kawy, stopnia palenia, wielkości ziaren, samych ziaren, czy zmielona, jak bardzo pełna miarka itd.

marjer

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Lipiec 2013, 17:30:07 »
A tak wogóle to musze sobie wagę kupić. Widziałem taką http://swiezopalona.pl/products/hario-drip-scale-inteligentna-waga ale nawet jak na Hario to trochę drogawa.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #83 dnia: 17 Lipiec 2013, 18:43:05 »
Mam jubilerską z allegro za 50zł (pewnie można i tańszą, ale estetyka zadecydowała) jej główna wada to wyłączanie się po 1 minucie, ale ogólnie przyjemnie się z nią pracuje. Hario Slim staje spokojnie, kubek czy aero też, gożej z cleverem. Ta waga jest do 0,5kg (dokładność do 0,1g), więc czasem, przy większych objętościach, korzystam z normalnej kuchennej do 5kg (dokładność do 1g). Pewnie takie hario jest wygodniejsze i ma inne zalety, ale mój tandem kosztował ~80zł.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #84 dnia: 18 Lipiec 2013, 15:48:59 »
Ta waga ma dokładność 0,1g, udźwig do 2kg, więc nawet Chemexa możesz postawić ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #85 dnia: 18 Lipiec 2013, 16:10:00 »
No, wygląda (na papierze) całkiem ok. Clever powinien się zmieścić (11,5 cm ma podstawka pod niego).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #86 dnia: 18 Lipiec 2013, 21:29:59 »
Rzeczywiście fajna waga. Ciekawe, czy jest wystarczająco czuła i się nie wyłącza w czasie przelewania. W tę funkcję - automatycznego wyłączenia, nie zawsze potrzebną, jest oczywiście wyposażona.


Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #87 dnia: 19 Lipiec 2013, 13:35:31 »
W tę funkcję - automatycznego wyłączenia, nie zawsze potrzebną, jest oczywiście wyposażona.

Moja też ma to automatyczne wyłączanie, bo przecież sam bym nie potrafił jej wyłączyć...
Ale przynajmniej podczas robienia dripa jeszcze mi się nigdy sama nie wyłączyła.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #88 dnia: 19 Lipiec 2013, 16:58:19 »
Widać, twoja waga jest czulsza, moja wyłączyła się w czasie przelewania. Jest to wkurzające, bo przecież w ciągu 30 sekund wlałem ileś tam gramów wody, ale jej było mało. Ze dwa lata temu szukałem wagi do 2 kg, jubilerskiej lub kuchennej, bez tej funkcji. Nie znalazłem, wszystkie wagi były wyposażone w automatyczne wyłączanie czy też oszczędzanie energii, gdy są nie używane.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #89 dnia: 19 Lipiec 2013, 17:04:17 »
Moja w miarę reaguje. Też jest jubilerska do 2kg, z dokładnością do 0,1g, ale czasem ma swoje humory, np: zaczyna doliczać wagę, mimo tego, że nawet jeszcze nie zdążyłem się do niej dotknąć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi