Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522156 razy)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #345 dnia: 14 Maj 2015, 15:37:33 »
Racja. Trzymanie zmielonej kawy niestety jej nie służy. A w tygielku sypnie się cynamonu, czy innego specyfiku i wszystko zostaje wybaczone ;)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #346 dnia: 14 Maj 2015, 16:59:23 »
Pozdro z Pekinu.
Dobre wieści, nawet tutaj dotarła nowa fala (co prawda w postaci jednej miejscówki bodaj w całych Chinach...).
Słowo - klucz: Ocean Grounds Coffee.
Jak wrócę może podzielę się samplem z chętnym(i). Takiej Kenii nawet na festiwalu z Londynie nie dawali.

A w drymlajnerze oczywiście:

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #347 dnia: 19 Maj 2015, 05:08:54 »
Jaki gustowny kubeczek, rozumiem że LOTowski?  :hihihi:
Zaparzyłeś? Jak smak na dużej wysokości?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #348 dnia: 19 Maj 2015, 07:48:40 »
Kubeczek od Javy emaliowany, polecam w podróż, bo i wodę grzałką zagotować można.
Poprosiłem o wrzątek i zaparzyłem. Temperatura parzenia wyszła 78 (używam termometru jako mieszadełka), czas dałem 3,5min, przemiał dość gruby. Smak - wziąwszy po uwagę okoliczności i mój stan wyczerpania - niebiański  :szampan:
Podobno w amerykańskich liniach zabronili aeropressu, ale ja na wszelki wypadek po prostu nie pytałem, tylko działałem zachowawszy środki dyskrecji i ostrożności (i tak miałem puste siedzenia obok).
Za to w samych Chinach jest o tyle raj dla kawoszy, że w miejscach użyteczności publicznej, pociągach itp mamy do dyspozycji kraniki z gorącą wodą, których oni używają do parzenia swoich herbatek, więc ani razu nie musiałem wyjmować grzałki.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #349 dnia: 19 Maj 2015, 21:33:26 »
W chińskim pociągu wzbudził mnóstwo ciekawskich spojrzeń:


A na lotnisku młynek+ziarna+zapach - była sensacja wśród chińskich służb prześwietlających bagaże (zresztą zawszę muszę się tłumaczyć z tego młynka, bądź co bądź taki masywny, że można nim zabić  :ups:)

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #350 dnia: 19 Maj 2015, 23:04:47 »
Off-Topic:
Twój młynek rozumiem, może służyć za oręż, ale mnie niedawno w Seulu za piankę do golenia już po odprawie mundurowi odszukali i "poprosili" na kontrolną rozmowę  ;)
W Pekinie nie miałem z tym problemu  :lol2:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #351 dnia: 20 Maj 2015, 10:36:00 »
pafcio może pokusisz się o relację? Widać, że pociagi w lepszym standardzie niż u nas w PL.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #352 dnia: 02 Czerwiec 2015, 21:04:49 »
Dotarł do mnie upragniony aeropress i po kilku dniach prób ze starymi ziarnami zakupiłem Ethiopie Yirgacheffe z palarni Kelleran w Krakowie. Na pierwszy rzut z nowymi ziarnami spróbowałem odtworzyć przepis Jeffa Verellena. Nadal uczę się rozróżniać smaczki, ale fajnie było czuć cytrusy  :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #353 dnia: 02 Czerwiec 2015, 21:17:00 »
Jesteś na dobrej drodze :taktak:.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #354 dnia: 07 Czerwiec 2015, 12:28:48 »
Metoda z dzisiejszego poranka. Kawa nadal ta sama, czyli Etiopia. Metoda invert. 15,5g średnio zmielonej kawy. Temperatury wody ok. 85oC. Najpierw preinfuzja ok. 60ml wody, po ok. 30 sekundach delikatnie zamieszałem, następnie dolałem wody aby razem było ok. 215ml. Z założonym filtrem nadal metodą invert wycisnąłem wodę i po ok. 2 minutach od rozpoczęcia parzenia zacząłem wyciskać przez ok. 30s do samego końca. Nie trzymałem się dokładnie żadnych wytycznych ani przepisu dlatego wszędzie widnieje "około". To co wyszło bardzo mnie zaskoczyło. Jak na moje kubki smakowe mocno intensywne cytrusy i niewielka goryczka. Spróbuję jutro czy będę w stanie to powtórzyć  :taniec:

Offline kawag

  • Wiadomości: 14
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #355 dnia: 22 Czerwiec 2015, 18:18:09 »
Z powodu braku w moim miejscu pracy kuchenki (i możliwości używania kawiarki) mam zamiar kupić Aeropress. Docelowo mam zamiar wyposażyć się w młynek oraz kawę w ziarnach, ale tymczasowo musiałbym zadowolić się gotową zmieloną kawą ze sklepu. W związku z tym moje pytanie brzmi czy taka kawa w ogóle nadaje się do AP? Nie chodzi mi o jakieś specjalne walory smakowe. Bardziej o samą kwestię przygotowania takiej kawy metodą AP, tj. czy będzie "zdatna do picia", bo np. w przypadku FrenchPressa są ponoć problemy. Mam na myśli np. grubość zmielenia takiej sklepowej kawy. Pytam, ponieważ wszędzie w sieci czytam komentarze osób używajacych AP, które wykorzystują własnoręcznie mieloną kawę i nie spotkałem się z tym, aby ktoś uzywał "sklepówki".  Jeżeli tak to czy polecacie jakąś konkretną "sklepówkę"? Zaznaczam, że to byłby jedynie wariant tymczasowy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #356 dnia: 22 Czerwiec 2015, 18:38:58 »
tymczasowo musiałbym zadowolić się gotową zmieloną kawą ze sklepu
:nienie:

Zamów z którejś palarni forumowej i poproś o zmielenie pod AP. Kupowanie w markecie, nawet jak by przemiał ci pasował, oznacza kupowanie starej kawy - szkoda kasy.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #357 dnia: 22 Czerwiec 2015, 19:03:10 »
W związku z tym moje pytanie brzmi czy taka kawa w ogóle nadaje się do AP?
Czysto technicznie aeropress przyjmie wszystko. A jak to będzie smakować, to już zależy od tego co to będzie.

Praktycznie, jak wyżej, lepiej zdobyć kawę zmieloną tuż po zakupie. Możliwie najmniejsze paczuszki, możliwie najmniejsze zamówienia.

Można też zacząć od młynka i jako rozwiązanie tymczasowe potraktować parzenie przez zalanie w czymkolwiek.

Offline kawag

  • Wiadomości: 14
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #358 dnia: 22 Czerwiec 2015, 19:13:51 »
Słuszna uwaga z tą kawą zmieloną pod AP.
W jednym z kawowych sklepów widzę, że do zakupionego Aeropressa dorzucają 250 g kawy, więc zapytam się czy nie mogliby wysłać mi gotowej mielonki pod AP.

Offline Wiklinowy Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Rocket Giotto, Większość alternatyw
  • Młynek: Macap, Mazzer, Porlex
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #359 dnia: 22 Czerwiec 2015, 22:28:35 »
Sprawdzał ktoś już ten przepis?
http     ://europeancoffeetrip.com/how-to-make-aeropress-2015-champion/

Przyzwoita kawa na "szybko". Osobiscie jestem fanem 79 stopni przy Aero, łagodny aromat bez kwasu, lekka gorzkość (parzyłem Milk Buster od Bellabarista, aczkolwiek jest juz tak z dobre 3 miesiące po paleniu).

« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2015, 22:33:36 wysłana przez Wiklinowy »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi