Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524706 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #300 dnia: 31 Październik 2014, 12:02:33 »
A nalewasz po brzegi (jak w filmie od doubleshota) czy nie do pełna (jak na filmie z metalowym filtrem)?

nildur

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #301 dnia: 31 Październik 2014, 12:14:30 »
No nie do pełna, chyba w tym rzecz. Będę testował następnym razem do końca naleję. Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2014, 12:17:09 wysłana przez nildur »

Offline johnyKMSA Mężczyzna

  • Wiadomości: 118
  • Ekspres: NS Oscar oraz alternatywa
  • Młynek: Bezzera BB005, Knock Hausgrind, Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #302 dnia: 31 Październik 2014, 13:04:14 »
Możesz szybko przechylić AP z już nałożonym kubkiem :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #303 dnia: 31 Październik 2014, 13:06:53 »
Możesz nalać ile chcesz, a potem, przed nałożeniem filtra, delikatnie podciągnąć tłok, aby podciągnąć kawę do brzegu.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #304 dnia: 03 Listopad 2014, 15:53:19 »
Ile filtrow uzywacie i zy jednarazowo?

Jak wyglada uzycie filtrow z chemexu tutaj?

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #305 dnia: 03 Listopad 2014, 15:59:16 »
Wyglada dobrze, obecnie te właśnie stosuje w AP. Mają dobrą charakterystykę, dobrze przepuszczają cukry i kwaski, a gorycz zmiękczają. Są lepsze moim zdaniem od Tiamo i oryginalnych AP (te ściągają zbyt dużo moim zdaniem). Na pewno mogą rywalizować z Hario.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #306 dnia: 05 Listopad 2014, 11:03:33 »
A może po prostu przemiał jest zbyt gruby??
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #307 dnia: 17 Listopad 2014, 14:17:23 »
To może ktoś chętny do wydania 20$ (w tej cenie już przesyłka do PL) na nowoprojektowany filtr do AP. Ponoć czystszy napój to daje.

Tutaj fotka z testu - standardowy filtr podłożony pod inne rozwiązania.
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #308 dnia: 17 Listopad 2014, 14:54:35 »
Jaki jest sens stawiania aero na wadze? Przecież mam odliczoną wagę ziarenek i ustawiam na ilość filiżanek.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #309 dnia: 17 Listopad 2014, 15:08:05 »
Perfekcjonizm?
Wody zawsze do pełna leje.
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #310 dnia: 17 Listopad 2014, 21:07:09 »
Po to, że wsypując więcej/mniej kawy zmieścisz więcej/mniej wody. Ilość filiżanek na boku aero jest dość mocno umowna :) a stawiając na wadze znasz dokładny stosunek kawa-woda (albo już masz założoną jakąś proporcję, np. 1:17, stąd wiesz czy lać do pełna, czy centymetr mniej).

A tutaj publikuję nasz (Akcesoria Baristy, Coffee Proficiency, Black&White Coffee i Popular Coffee Blog) film aeropressowy, na temat którego wywiązała się spora dyskusja w innym wątku, a samego filmu na forum jeszcze nie było



I gwoli wyjaśnienia. Filmy z tej serii powstają przede wszystkim dla osób, które nigdy nie miały styczności z dobrą, alternatywną kawą. Dla osób, które nie znają żadnych standardów i procedur, stąd wszystko jest zaproponowane w sposób jak najbardziej bezpieczny i powtarzalny. Stąd zalecamy (a przede wszystkim główny bohater, Błażej Walczykiewicz, zaleca który jednak na kawce się zna), by nie schodzić na początku w niskie temperatury zaparzania i nie używanie wielokrotnie papierowego filtru, mimo że producent na to "pozwala". Papieru nigdy nie wypłucze się wystarczająco dobrze, a cena ich jest śmiesznie niska, więc naprawdę lepiej użyć za każdym razem nowego. Przecież nie wypłukujecie fitrów z chemeksa czy dripa, prawda?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #311 dnia: 17 Listopad 2014, 21:23:30 »
No ja jedynie gdzie używam wagi to może brzmi śmiesznie to jest jak następuje zmiana kawy i robię espresso. Więcej nigdzie mi się nie chce. No może teraz ja za kilka dni dostane kawy od Gorana to spróbuje się zmusić do zapisywania wyników.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #312 dnia: 17 Listopad 2014, 22:30:05 »
A zawsze lejecie Aero do pełna? Ja najczęściej robię sobie 15 g./200 ml. więc zostaje trochę miejsca w Aero. Spodobał mi się pomysł w filmiki, żeby zakryć Aero i wycisnąc powietrze. Potem można przecisnąć kawę do kubka do samego końca  ;)

Jak dla osób nie wtajemniczonych, to filmik jest OK, chociaż moim zdaniem lepsze są do przelewów ciut niższe temperatury. Słowo klucz - "moim zdaniem"  ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #313 dnia: 18 Listopad 2014, 17:54:55 »
Większa temperatura parzenia to większa intensywność naparu, pełniejszy smak, można powiedzieć. Ale trzeba przy tym uważać, by w kawie nie pojawiły się niepożądane akcenty, na przykład w postaci nadmiernej goryczki. Z tego co widzę, to najpopularniejsza temperatura parzenia w aeropressie, wśród znanych baristów, wynosi 85°C. No i w przypadku jasnych ziarenek temperatura rośnie, a ciemniejszych spada. Trzeba też pamiętać, że temperatura to tylko jeden element aeropressowej układanki. Ważny jest jeszcze czas parzenia, grubość mielenia, mieszanie, preinfuzja i pewnie coś jeszcze.

Offline Archi Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #314 dnia: 14 Grudzień 2014, 16:58:08 »
Czy jest sens kupować stalowy filtr do tego sprzętu czy na początek zostać przy papierowych filtrach?

W sieci znalazłem filtry ABLE i jakiś S Filter, który kosztuje więcej niż samo urządzenie. Poza tym wraz z czytaniem forum mam coraz większy mętlik w głowie. Już bylem zdecydowany na Aeropress'a i wieczorem miałem tylko kliknąć go sobie w jakimś sklepie, a teraz zaczyna mi po głowie chodzić Chemex. Przewagę Aero widzę w większej uniwersalności i chyba jednak zostanę przy tym rozwiązaniu.
Kobieta doskonale wie czego chce, dopóki nie zmieni zdania.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi