Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522358 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1005 dnia: 27 Grudzień 2017, 07:31:55 »
Nie jestem w stanie tego stwierdzić, bo nie mam odpowiednio wyrobionych kubków smakowych :) Dla mnie kawa jest albo dobra, albo niedobra ;) Natomiast naczytałem się jak to świeżo palona i dobrze zrobiona kawa smakuje, jak pachnie, jakie są w niej nuty - ja tego nie czuję i nie wiem, czy coś robię źle, czy po prostu muszę przez rok pić kawę bez cukru i mleka, żeby zacząć to wyczuwać. Kawa pachnie mi kiedy otwieram opakowanie, ale po zaparzeniu niespecjalnie czuję coś innego poza samym zapachem kawy.
Jeśli do tej pory faszerowałeś się cukrem z mlekiem i "kawą" (uzasadniona kolejność ;D)  to musi trochę czasu upłynąć nim zaczniesz smakowo dostrzegać, jak to kawosze lubią określać, "niuanse". ;p

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1006 dnia: 27 Grudzień 2017, 08:50:04 »
No to zmień kawe.
Nie zgodzę sie z Grizzzlee. Ktoś kto pił jacobsy, od razu zauważy różnice z Kenią czy naturalna Brazylią. Ba, moja mama gdy przyjechała w odwiedziny i poprosiła o kawę (do tamtej pory uważała czerwona LaVazza za najlepsza kawę swiata) po otwarciu kilku paczek z kawa, w każdej z nich poprawnie rozpoznała aromaty. Chyba zapisze ja ba jakiś tasting cup ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1007 dnia: 27 Grudzień 2017, 08:54:51 »
Zmień kawę na coś lepszego, różnica będzie wyczuwalna bez problemów.

Szczympek - w przypadku mk cafe z tą różnicą może być gorzej ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1008 dnia: 27 Grudzień 2017, 11:19:07 »
No ale na co tu zmienić jak żadna inna palarnia nie ma takiej ładnej strony i kwiecistych opisów

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1009 dnia: 27 Grudzień 2017, 14:19:27 »
No to prezent od Mikołaja rozpakowany  :hihihi: I chyba zaprzyjaźniłam się z AP już na stałe.
Doza 15 g, mielenie trochę za literką s w Wilfie.
Metoda standardowa.
Woda ok.90 stopni.
Preinfuzja 25 sekund, zamieszanie.
Dolanie do pełna.
60 sekund, 30 sekund przeciskania.
I w końcu wyszło to co trzeba - znaczy mocno, smacznie i przyjemnie.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1010 dnia: 27 Grudzień 2017, 16:47:03 »
@szczympek czyli rozumiem, że Twoja Mama jest wyznacznikiem wszystkich kubków smakowych świata? Zdziwiłbyś się z jakimi zatwardziałymi miłośnikami zielonych jacobsów przychodziło mi się męczyć. Może źle się wyraziłem. Bardziej chodziło mi o umiejętność wyciągania/odczuwania poszczególnych smaków z kawy. Czy kiper od razu nadaje się do swojej pracy? Lata praktyk! A tak poza tym nie wiedziałem, że kolega początkujący raczy się MK Freshem.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1011 dnia: 27 Grudzień 2017, 18:07:01 »
To przytoczę przykład z życia, że nie trzeba być kawoszem, żeby odczuwać smaki w kawie. I też przykład mamy... Dla jednych jest to spory trening, dla drugich niekoniecznie i nie ma w tym reguły. Zrobiłem mamie w październiku ślepy cupping, było 8 kaw bez podpisu i karteczki z profilami smakowymi, w tym jeden defekt. Mama lubi słabe latte, kompletnie nie jest kawoszem, ale za to świetnie gotuje i lubi eksperymenty smakowe. Wykręciła 8/8  :mrgreen: :kawa: Chce tylko powiedzieć, że smaki w kawie są rzeczą bardziej uniwersalną, niż nam się wydaje. Jak ktoś dużo próbuje, jest ciekawy nowych smaków, to czemu miałby nie rozpoznać smaku rabarbaru i lemoniady w mytej Kenii. Trening mózgu i kodowanie smaków, nic innego...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1012 dnia: 27 Grudzień 2017, 18:23:47 »
Właśnie tak. Dlatego dzieci bardzo często brylują na cuppingach. Są ciekawie świata i nie boją się wyrażania opinii. Nie są też przyzwyczajone do smaku defektów.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1013 dnia: 27 Grudzień 2017, 18:33:45 »
Właśnie tak. Dlatego dzieci bardzo często brylują na cuppingach. Są ciekawie świata i nie boją się wyrażania opinii. Nie są też przyzwyczajone do smaku defektów.
Zdecydowanie TAK!! raz mi się zdarzył wjazd 8latki na cupping, która nie chciała słuchać mamy, że kawa niekoniecznie dla dzieci. No i smakowały jej wszystkie owocowe/kwiatowe Kenie, Etiopie. Na szczęście piła po łyżeczce, bo po 7 łyżeczkach kawy była BARDZO hiperaktywna :D Sam byłem zaskoczony, że dziecko nie odczuwa wszystkiego jako i gorzkie kawa ciemno palona jej nie smakowała a "bomby owocowe" owszem.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1014 dnia: 02 Styczeń 2018, 20:40:00 »
Jak wygląda dobór kaw pod AP - czy kawy pod espresso się nadają (np. ta Johan-And-Nystrom-Espresso-Isola), czy też powinienem szukać innych profili?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1015 dnia: 02 Styczeń 2018, 20:42:31 »
Szukaj profilu dla siebie, nie dla sprzętu. W aero można (prawie) wszystko, to znacznie bardziej uniwersalne urządzenie niż można zaobserwować w kawiarniach i przepisach WAC.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1016 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:33:14 »
Po dobrych kilku dniach zabawy z Aeropressem ogłaszam wszem i wobec, że jest to najlepsze urządzenie do alternatywnego zaparzania kawy jakie kiedykolwiek wynaleziono  :uklony:  :poklon:
Wszystkie moje poprzednie kawowe zabawki poszły na razie do najciemniejszego kąta i być może nigdy już stamtąd nie wyjdą  ;)  W przypadku FP, CD, phina, kawiarki śmiało mogę wymienić przynajmniej jedną upierdliwość, która sprawiała, że mnie trochę zniechęcały. Może poza FP, którego jedyną wadę widzę w odrobinie błotka, którą pozostawia na dnie filiżanki. Jeśli są na forum jacyś początkujący, którzy zastanawiają się od jakiego urządzenia do alternatywy rozpocząć przygodę z kawą to uwierzcie mi, że AP jest tym czego szukacie :taktak:
Dosłownie każdy parametr można mieć pod kontrolą, nie ma sytuacji, że kawa za długo lub za krótko kapie, nie ma sytuacji, że się filtr zapchał, nie trzeba kupować dodatkowo żadnych drogich czajniczków z gęsią szyjką do polewania itp...
Do tego łatwość i szybkość czyszczenia po użyciu i mnóstwo przepisów do zastosowania, które tylko pojawią się w głowie.
Normalnie jestem pod wrażeniem  :ok:
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 16:38:46 wysłana przez Pawcio »

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1017 dnia: 04 Styczeń 2018, 21:49:16 »
Nie mam porównania, ale póki co AP spełania wszystkie moje potrzeby :P Nie wiem po co miałbym kupować inne urządzenia?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1018 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:07:07 »
Gdybym AP kupił jako pierwsze urządzenie to kolejne nabyłbym chyba tylko z nudów, ciekawości i/lub nadmiaru czasu na eksperymenty ;)

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1019 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:11:32 »
Gdybym AP kupił jako pierwsze urządzenie to kolejne nabyłbym chyba tylko z nudów, ciekawości i/lub nadmiaru czasu na eksperymenty ;)


a najlepsze jest to że w aeropressie w zasadzie ciężko zepsuć dobrą kawę ;) przemiał drobny czy gruby, różne temperatury, czasy parzenia a i tak zazwyczaj coś przyzwoitego wyjdzie. A jak już się trafi w swój idealny przepis to wtedy jest dopiero efekt wow :D
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi