Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522273 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #765 dnia: 11 Maj 2017, 17:05:25 »
Przy dłuższym parzeniu invert, a przy krótszym, a'la Tim Wendelboe, klasyczna.

Z mieszkaniem?

Można i w mieszkaniu :).

Offline arius

  • Wiadomości: 4
    • Nieczytanka
  • Ekspres: frenchpress, Aeropress, phin, drip, kawiarka
  • Młynek: Hario Slim, Wilfa Svart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #766 dnia: 08 Sierpień 2017, 19:13:49 »
Cześć wszystkim,

to mój pierwszy post na forum, choć już od dawna je przeglądam. Jestem pod wrażeniem zasobów tego formu :)

Przejrzałem już praktycznie wątek z Aeropressem, ale nie znalazłem odpowiedzi na pewną kwestię - czy ktoś z Was próbował zastosować przepis oryginalny w odniesieniu do shotów, które można rozwodnić? Chodzi mi o możliwość przygotowania dużej ilości kawy, dla kilku osób. Czy ktoś z was próbował zrobić kawę 4x12 gramów, po czym rozcieńczyć napój 4*150 ml wody?

Próbuję znaleźć dobry sposób na zrobienie większej ilości kawy za jednym za jednym zamachem i wciąż szukam :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #767 dnia: 08 Sierpień 2017, 20:20:38 »
Oryginalny przepis podaje
1 porcja kawy zalej do cyfry 2
2 porcje zalej do 3
3 - 4

Przy 3 pewno ciut większy przemiał bo kawy 3 razy więcej. No i porcja jednostkowa to raczej 15-18g kawy niż 12.

Offline arius

  • Wiadomości: 4
    • Nieczytanka
  • Ekspres: frenchpress, Aeropress, phin, drip, kawiarka
  • Młynek: Hario Slim, Wilfa Svart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #768 dnia: 08 Sierpień 2017, 20:31:13 »
Fakt, doza rzeczywiście powinna być nieco większa niż 12 gramów. Pytanie brzmi, czy ktoś już próbował uzyskać powiedzmy ok 450-500 ml naparu z Aeropressu za jednym razem? czy przepis oryginalny ma w ogóle zastosowanie, jeśli chce się uzyskać kawę o większej objętości, ale jednocześnie zachowując największe walory smakowe? :mhh:

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #769 dnia: 08 Sierpień 2017, 20:46:02 »
Aero robi się szybko, zrobienie kilku kaw nie powinno być problemem a i goście będą mieli ubaw samemu dociskając swoją kawę.

Robienie esencji i późniejsze rozwadnianie jest możiwe ale moim zdaniem nie tędy droga. Lepiej używać (w miarę, ew. modyfikując detale)  zgodnie z tym jak wymyślili konstruktorzy, którzy tak to zaprojektowali żeby efekt był optymalny.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2017, 20:48:49 wysłana przez grex »

Offline arius

  • Wiadomości: 4
    • Nieczytanka
  • Ekspres: frenchpress, Aeropress, phin, drip, kawiarka
  • Młynek: Hario Slim, Wilfa Svart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #770 dnia: 08 Sierpień 2017, 20:55:02 »
Cytuj (zaznaczone)
Robienie esencji i późniejsze rozwadnianie jest możiwe ale moim zdaniem nie tędy droga. Lepiej używac w miarę zgodnie z przeznaczeniem.

Problem polega na tym, że takie jest właśnie używanie zgodne z przeznaczeniem według producenta :D

Już miałem jedną próbę, ale przy pojedynczej dawce, rozcieńczyłem do 200 mililitrów i kawa wyszło całkiem dobrze. Zastanawiam się tylko jak by to wyglądało przy większej ilości.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #771 dnia: 08 Sierpień 2017, 20:56:30 »
to może spróbuj i nam opowiedz jak wrażenia :)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline arius

  • Wiadomości: 4
    • Nieczytanka
  • Ekspres: frenchpress, Aeropress, phin, drip, kawiarka
  • Młynek: Hario Slim, Wilfa Svart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #772 dnia: 08 Sierpień 2017, 21:02:30 »
Tak planuję zrobić, ale nie mam zbyt często okazji do parzenia kawy dla kilku osób, sytuacja raczej rzadka. Dlatego też chciałem być gotowy na ewentualne najazdy znajomych lub rodziny i wypróbować już coś sprawdzonego przez forumowiczów :D

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #773 dnia: 08 Sierpień 2017, 22:07:37 »
Zrobić większe ilości się da, ale ja powyżej 350-400 ml nie uzyskiwałem zadowalających efektów. Litr naparu robiłem w 3 turach: zaparzałem 150ml wody + 30g kawy i dolewałem 150-200 ml gorącej wody.

Dla kilku osób polecam French Press, w ikei litrowy kupisz za grosze, nie zmęczysz się, smacznie będzie :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #774 dnia: 09 Sierpień 2017, 00:11:51 »
woda ma ograniczoną zdolność do rozpuszczenia innych substancji, per analogiam - przyjmie pewną ilość soli, cukru, ale powyżej pewnej granicy więcej już nie chce się rozpuścić, obojętnie ile się wsypie. I z kawą czy herbatą tak samo - robiąc mocno skoncentrowane esencje i potem je rozwadniając stracisz trochę aromatów, które nie przejdą do naparu i zamiast mieć je w naparze wylejesz z fusami.

Z kawą nie testowałem, ale przy herbacie lepszy rezultat jest jeżeli cała woda bierze czynny udział w parzeniu, niż zrobić koncentrat i potem dolać wody.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #775 dnia: 11 Sierpień 2017, 18:53:18 »
Byłem wczoraj na Irish Aeropress Championships i nie mogłem uwierzyć w to co sie tam działo.
Zawodnicy totalnie zaskoczeni, bo kazano im przyrządzić kawe palona TRZY DNI wcześniej! Zamiast tej co dostali dwa tygodnie temu.
Nie było podziału na 5 minut przygotowania i trzy minuty przeciskania. Łaziła jakaś laska i cos tam krzyczała. Niektórzy nie zdążyli przyrządzić kawy, inni przyrządzili i laska krzyczy, jeszcze osiem minut!
Dwóch na trzech sędziów z kawiarni w ktorej sie odbywały mistrzostwa i wszyscy oni w przerwach popijali piwo i palili papierosy.
Każdy wiedział kto jaki kubek oddał, sędziowie tez. Nikt nie mieszał kubków. Nikt nie sprawdzał czy było 200ml naparu. Na moje oko tylko 5 kubków było wypełnionych jak należy.
Nie trzeba oczywiście dodawać ze wygrał koleś  pracujący w kawiarni w ktorejsie odbywały mistrzostwa. Tragedia! Zero obiektywności i bardzo złe podejście organizatorów. Po zapytaniu przeze mnie dlaczego nikt nie zwraca uwagi na regulamin, odpowiedz brzmiała: stary, przecież to tylko zabawa.
Wiedziałem ze Irlandczycy maja wiele rzeczy gdzieś, ale nie, ze aż tak.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #776 dnia: 11 Sierpień 2017, 19:51:33 »
no proszę, nie taki idealny ten zachód jak go malują....zresztą nie tylko w tym zakresie, z tego co się słyszy.

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #777 dnia: 12 Sierpień 2017, 19:54:13 »
Możecie mi polecić jakieś kawy na dobry start z Aero?
Sprzęt sobie stoi już drugi tydzień, chcę zrobić z niego coś smacznego. Pierwsza próba okazała się niepowodzeniem prawdopodobnie przez to, że za szybko przecisnęłam kawę... Laik jestem, nie znam się.  :ups:
Wolę bardziej czekoladowe nuty, ale jestem skłonna spróbować czegoś innego.
"Find what you love and let it kill u"

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #778 dnia: 12 Sierpień 2017, 20:16:22 »
Możecie mi polecić jakieś kawy na dobry start z Aero?
Sprzęt sobie stoi już drugi tydzień, chcę zrobić z niego coś smacznego. Pierwsza próba okazała się niepowodzeniem prawdopodobnie przez to, że za szybko przecisnęłam kawę... Laik jestem, nie znam się.  :ups:
Wolę bardziej czekoladowe nuty, ale jestem skłonna spróbować czegoś innego.
To moze Honduras od Antonia lub Espresso ktore jest jak czarna gorzka czekolada z delikatna kwaskowa owocowoscia  ;)
Punks not dead just sucks now !

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #779 dnia: 12 Sierpień 2017, 20:34:49 »
Honduras wg mnie bardziej owocowy, obstawiałbym bardziej Salwador albo Nikaraguę. Generalnie wyższa temperatura powinna dawać również bardziej czekoladowe nuty. mogą się sprawdzić też mieszanki pod espresso. Najlepiej ze swoimi preferencjami zgłosić się do kilku palarni zamówić coś pod swoje upodowania i sprawdzić jak to wychodzi po zaparzeniu.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2017, 20:38:50 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi