Autor Wątek: Sitka - jak to jest z tą pojemnością  (Przeczytany 116520 razy)

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #330 dnia: 11 Czerwiec 2016, 11:31:11 »
Potwierdzam - to jak najbardziej VST.  Nie musi mieć napisów żeby działać jak oryginał :)  Chyba że zależy komuś na metce  :)

« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 11:35:05 wysłana przez maxwell »

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #331 dnia: 12 Czerwiec 2016, 20:10:15 »
Ok metka nie metka;) Ale skąd wiecie że to na pewno VST? bo certyfikat tez dostałem...każdy Jasiu mógłby taki drukować i dołączać do sprzętu ;) do tego rozkład niby dziur znacząco odbiega od prezentowanych certyfikatów na stronie:D

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #332 dnia: 12 Czerwiec 2016, 22:23:20 »
Jeżeli to trzyma standard normalnych vst a tylko jest tańsze i z innym napisem to ja jestem za. Bardziej chodzi mi o to żeby do tych też pasowały tampery zrobione z myślą o vst np.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #333 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:04:31 »
to jest VST 18g, robione dla LM.
Wada IMO to rant, poza tym to VST
Certyfikat to wyniki badań dla danego sitka, normalne jest że się różnią

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #334 dnia: 13 Czerwiec 2016, 11:04:30 »
Odnośnie vst aby test z monetą był wykonany muszę nasypać ok17g do sitka vst 15. Co jest priorytetem doza sitka czy moneta ;-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #335 dnia: 13 Czerwiec 2016, 11:28:11 »
doza sitka, chyba że moneta dotyka kawy, wtedy mniej.
Moneta to minimum luzu

Offline PiLGRiM Mężczyzna

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso DREAM
  • Młynek: Ascaso I-1 mini
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #336 dnia: 21 Sierpień 2017, 15:55:13 »
Hej ludzie,

Mam Ascaso DREAM. Ascaso dołącza tamper, którego stopka jest dość gruba, więcej niż 10mm (np. w tamperach Mota), sitko na double espresso ma nominalnie pojemność 14g — kiedy tyle sypię — owszem, tamper w miarę równo z rantem sitka jest po ubiciu, ale ciastko wychodzi wodniste i nie wypada ładnie po ekstrakcji.

Pytanie: mam sypać więcej kawy (co robiłem przez jakiś czas), co spowoduje, że ciastko z powrotem będę miał fajne ciastko, ale z kolei prysznic zacznie się odbijać na nim, czy mam bawić się stopniem mielenia, by zostać przy 14g, ale ciastko żeby było bardziej zbite (da się tak w ogóle? jak zmienić mielenie?)

Pozdro!
________________
...but first — coffee!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #337 dnia: 21 Sierpień 2017, 18:54:12 »
Tamper 2-3 mm nad sitkiem po ubiciu, ja sypię 16-17 gr ciasteczka super 😀 (basic ale sitka idento)

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #338 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:44:05 »
Pilgrim ja nie wiem czy robię dobrze. Mielę 2 płaskie miarki z kompletu Ascaso jak zważyłem to w zależności od kawy około 15-16 gram. Skoro wkręcam kolbę bez oporu to zakładam, że kawa jest poniżej sitka - po ekstrakcji sitko się odbija - ale nie mam kanałowania i za każdym razem mam tygrysa w filiżance - może to szczęście początkującego, ale prawie 2 tygodnie dogadywałem się z młynkiem ekspresem i dozą. Gdzieś przeczytałem, że Pan Janusz pisał, że w naszych ekspresach odbicie sitka jest O.K.
Nie jestem specjalistą, ale jesli smak w filiżance mi odpowiada to nie szukam dalej :)
Jedyne co to zmieniłem sitko, bo miałem jakieś badziewne i do tego z wersji na kapsułki więc zmiana była konieczna.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #339 dnia: 22 Sierpień 2017, 11:16:50 »
Rozwiązaniem problemu jest ważenie kawy. Waga nigdy Cie nie oszuka bez względu na to, jakiej wielkość będą ziarenka lub jaka będzie objętość zmielonej kawy (chyba że nie działa lub jest nieskalibrowana  ;) ). Dzięki niej ustalisz sobie optymalną dozę i uzysk, a nie "na łoko" albo na miarkę.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline PiLGRiM Mężczyzna

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso DREAM
  • Młynek: Ascaso I-1 mini
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #340 dnia: 25 Sierpień 2017, 06:37:27 »
Pilgrim ja nie wiem czy robię dobrze. Mielę 2 płaskie miarki z kompletu Ascaso jak zważyłem to w zależności od kawy około 15-16 gram. Skoro wkręcam kolbę bez oporu to zakładam, że kawa jest poniżej sitka - po ekstrakcji sitko się odbija - ale nie mam kanałowania i za każdym razem mam tygrysa w filiżance - może to szczęście początkującego, ale prawie 2 tygodnie dogadywałem się z młynkiem ekspresem i dozą. Gdzieś przeczytałem, że Pan Janusz pisał, że w naszych ekspresach odbicie sitka jest O.K.
Nie jestem specjalistą, ale jesli smak w filiżance mi odpowiada to nie szukam dalej :)
Jedyne co to zmieniłem sitko, bo miałem jakieś badziewne i do tego z wersji na kapsułki więc zmiana była konieczna.



Ma to sens...
Dzięki.
________________
...but first — coffee!

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #341 dnia: 15 Styczeń 2018, 23:02:44 »
Stary wątek ale odświeżę temat. Często przewija się temat testu monety itp. bo nie wiadomo ile kawy sypać i jaka jest wysokość do prysznica. Często upgrade'ujemy ekspres zmieniając prysznice i sitka. Wtedy w tych samych ekspresach ale z innymi akcesoriami jednemu wyjdzie 16g a drugiemu 18g czy więcej. Sam próbowałem z monetą ale raz za dużo, potem za mało i tak w kółko. W końcu się wkurzyłem i wykombinowałem, że włożę play-doh (pożyczone od dziecka) do sitka i dopnę kolbę. I wyszło na jakiej wysokości jest prysznic w sitku i jaki poziom kawy i zagłębienia tampera utrzymać, by było dobrze. STICKER_20180115225507.png

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #342 dnia: 24 Luty 2019, 20:53:33 »
No i co ci to da, że określiłeś pajdochem ;-) wysokość jak nie wiesz ile teraz kawy nasypać. Test z monetą jest jednak najlepszy i najbardziej dokładny.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #343 dnia: 13 Czerwiec 2019, 22:34:17 »
Witam,
Oryginalne podwójne sitko Rancilio Silvia... ile sypiecie kawy ??? Wydaje mi się że jest ono dość małe chyba 12g?
Czy zmiana sitka na większe przyniesie pozytywne skutki?
Zauważyłem również że na ciastku zostaje ślad po śrubie czy tak ma być w tym ekspresie?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Damian
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 22:40:32 wysłana przez D2mian »

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Sitka - jak to jest z tą pojemnością
« Odpowiedź #344 dnia: 13 Lipiec 2019, 18:04:11 »
Jest dość małe, ale ile gramów nasypać to zależy od kawy... Ślad po śrubie ma być, jak widzisz ślad po śrubie a nie ma odcisku prysznica to doza jest OK.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi