Autor Wątek: Lokalne spotkania kawowe  (Przeczytany 2998 razy)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Lokalne spotkania kawowe
« dnia: 10 Luty 2018, 20:18:15 »
Hejka.

Nie da się ukryć, że wkręciłem się mocno w świat kawy. Zajęło to niecałe 2 miesiące, ale udało mi się skutecznie przekonać wiele osób z mojego otoczenia do kaw "specialty". Niektóre z nich, które piły do tej pory, przez lata, głównie Jacobs Kronung, na sam zapach kawy instant wykrzywiają już buzię ;) Codziennie czytam różne polsko- i anglojęzyczne serwisy oraz fora, książki (m.in Iki Graboń) i chłonę wiedzę. Aby szybciej tę wiedzę przyswajać stworzyłem też na fb fanpage KawaJestOwocem gdzie edukuję siebie i podobne mi osoby w temacie kawy, korzystając z wielu źródeł wiedzy (m.in to forum, PopularCoffee.pl, blogu coffeedeskowego, perfectdailygrind.com i innych).

Co ciekawe, udało mi się częściowo uświadomić jedną z lokalnych kawiarni, która do tej pory serwowała zwykłą "Arabikę z robustą" - kilka razy przygotowywałem im kawę w Aeropressie (na miejscu) i obserwowałem ich reakcję, gdy po raz pierwszy próbowali jak smakuje prawdziwa kawa. Można powiedzieć, że dzięki mnie otwierają się na alternatywne metody zaparzania kawy i kawę specialty - mają w planach już szkolenia z tego zakresu ;)

Ale do rzeczy - pomyślałem, że fajnie by było robić cykliczne spotkania przy kawie. Założenie jest takie, że mam lokum do którego mógłbym zapraszać 6-8 osób na raz i razem byśmy próbowali różnych kaw (specialty) i różnych metod zaparzania. Na początku koszty zakupu kawy wziąłbym na siebie oraz sam proces jej parzenia, później starałbym się aby osoby przychodzące coś od siebie również przynosiły (np. kawę, urządzenia). Do tego jakieś ciasto i rozmowy okołokawowe.

Tylko chciałbym to zrobić z głową. Obecnie posiadam tylko Frenchpressa, Aeropress i młynek ręczny, niebawem będę miał również najprawdopodobniej Wilfę Svart CGWS-130B (na zakup której namówiłem szefów w firmie ;) ), kilka kaw od Mastro Antonio, Gorana, Gardelliego i Mk Fresh. Widzicie sens aby za pomocą tego zestawu przygotowywać po filiżance lub dwóch kawy dla 5-6 osób (na początek) ?

Na pewno część z obecnych na forum osób ma jakieś doświadczenie w tym zakresie, byłbym wdzięczny za pomoc.

W przyszłości chciałbym rozwinąć te spotkania do takiego stopnia, aby kupować za zebrane pieniądze kawy od najlepszych polskich palarni (lub może nawiązać jakąś współpracę z wybranymi celem dostarczania niewielkich próbek kawy na takie spotkania) oraz być może zaprosić jakichś baristów, którzy byliby wstanie ładnie wprowadzać ludzi w te tematy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Luty 2018, 22:32:28 »
Idea szczytna, widzę jednak, że odzew taki sobie .

Trzymam kciuki, chętnie bym wziął udział w takim spotkaniu, jeśli czas pozwoli.

Rozumiem, że robisz to pro bono. W takim wypadku uważam, że każdy uczestnik zabiera swoje zabawki i paczkę kawy. Chyba, że chcesz to robić dla ludzi zupełnie nie w temacie. Podobne spotkanie zorganizował w zeszłym roku @pafci0 . Każdy zabrał wtedy ze sobą kawę, a kto miał to jakiś ciekawy młynek itp.

Co roku jest też spotkanie u @ranGo ale mi się jeszcze nie udało załapać z braku czasu.

Tego typu spotkania próbował organizować @Krystians, ale też skończyło się chyba na jednym

Życzę powodzenia i trzymam kciuki [emoji106].

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Luty 2018, 23:25:01 »
Pomysł jak najbardziej popieram, chetnie bym wpadł, ale czasu na ogół brak. Z tego samego powodu trudno samemu zorganizować coś.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2018, 23:55:39 »
Chodzi o uświadamianie osób, dla których kawa kończy się na Kronungu i Coffee Heaven. Jakiś czas temu zadałem pytanie na lokalnej grupie facebookowej dotyczącej mojego miasta o kawiarnie serwujące dobrą (specialty) kawę. Nie ma takiej. To znaczy, niby jest, kawiarnia lokalnej palarnii, ale znajduje się w miejscu słabo dostępnym. Za to w temacie pojawiło się wiele postów sugerujących, że ludzie sami by chcieli taką kawę spróbować. Koszt takiej jednej kawy to ok 2,50, przy powiedzmy 2-3 serwowanych różnych kawach dla 6 osób wyszłoby poniżej 50 zł za spotkanie - nie ma tragedii.

Cały czas pamiętam mój szok gdy wypiłem Etiopię Nensebo od Gardellego (jesli dobrze pamiętam) w kawiarni CoffeeDesk na Wilczej w Warszawie - to było moje pierwsze spotkanie z poprawnie zaparzoną kawą specialty. Wypiłem tam w ciągu 30 minut w sumie 4 kawy, chcąc poznać szersze spektrum zwrotu "dobra kawa" ;) Serce mi później przez godzinę dziwnie pracowało ;)

Chciałbym coś podobnego zaoferować ludziom z mojej okolicy :) Społecznie. Idea wzięła się stąd, że w tym temacie facebookowym pisałem o nabyciu Aeropressu i wiele osób (pewnie pół-żartem, pół-serio) pisało, żebym ich poczęstował ;) A sporo satysfakcji sprawiło mnie uświadamianie szefowej i "baristki" w lokalnej kawiarni oraz moich znajomych :)

Z oczywistych względów ew. wizyty Miklasa i krystiansa nie wchodzą w grę - to inicjatywa wyłącznie lokalna, nie planowałem tourne po Polsce ;) Choć oczywiście byłoby bardzo miło :)
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2018, 23:59:17 wysłana przez Evanduril »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Luty 2018, 09:38:31 »
Cytuj (zaznaczone)
Cały czas pamiętam mój szok gdy wypiłem Etiopię Nensebo od Gardellego (jesli dobrze pamiętam) w kawiarni CoffeeDesk na Wilczej w Warszawie - to było moje pierwsze spotkanie z poprawnie zaparzoną kawą specialty.
Z tego co pamietam to opisałeś to jako straszny kwas, gorszy od Mk premium. Ktoś tam płakał jak pił nawet.

Niemniej gratuluje pomysłu i zycze wytrwałości ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Luty 2018, 11:27:45 »
Cytuj (zaznaczone)
Cały czas pamiętam mój szok gdy wypiłem Etiopię Nensebo od Gardellego (jesli dobrze pamiętam) w kawiarni CoffeeDesk na Wilczej w Warszawie - to było moje pierwsze spotkanie z poprawnie zaparzoną kawą specialty.
Z tego co pamietam to opisałeś to jako straszny kwas, gorszy od Mk premium. Ktoś tam płakał jak pił nawet.

Niemniej gratuluje pomysłu i zycze wytrwałości ;)

Pisałem, że odczuwałem jako bardzo kwaśną. Nie pisałem, że gorszą od MK Premium - nigdy nie piłem MK Premium. Płakała córka, 7-letnia :P

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Luty 2018, 11:42:56 »
Pisałem, że odczuwałem jako bardzo kwaśną. Nie pisałem, że gorszą od MK Premium - nigdy nie piłem MK Premium. Płakała córka, 7-letnia

Z tego co pamiętam. Dzieci w tym wieku nie kłamią. Lubią słodkie, później szukają czegoś nowego, nawet bardzo kwaśnego do tego stopnia, że im język wykręca. Co ważne, smaki odczuwane zawsze nazywają po imieniu.

Sam pomysł spotkania, wart jest uznania. [emoji106]
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Luty 2018, 12:03:03 »
 Chciałem bardzo przeprosić całe forum, że użyłem słowa kwas. Od razu przyszedł Tedi ze swoimi teoriami. Pozwólmy mu pisać i wierzyć, ze Izzo Gold jest słodkie a chyba najsłodsza kawa Gardellego jest kwaśna.
Jeszcze raz przepraszam.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Luty 2018, 12:30:09 »
Wracając do meritum - nadal nie wiem, czy nie porywam się z motyką na słońce - dam radę coś takiego zorganizować z jedym Aeropressem i ew. Frenchpressem?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Luty 2018, 12:42:32 »
Dasz redę z czymkolwiek: miski, szklanki, filiżanki + młynek i cupping gotowy. Tak najlepiej poznawać kawy. A potem można w wybranej metodzie coś zaparzyć -- np. coś co wszystkim smakowało.

Możesz najpierw wybrać się na jakiś cupping do Warszawy -- zobaczysz co i jak.


W Piasecznie była przez chwilę kawiarnia z dobrą kawą, ale nie podołała -- Kawka i przystawka się to nazywało.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Luty 2018, 12:53:05 »
Wracając do meritum - nadal nie wiem, czy nie porywam się z motyką na słońce - dam radę coś takiego zorganizować z jedym Aeropressem i ew. Frenchpressem?


Jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział.
 "Może też ubezpieczyć się o dodatkowy barek. Tylko o pełnym barku nie wspominaj w zaproszeniu, bo kawoszy może okazać się, że będzie tylko mały procent z wszystkich przybyłych." :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Luty 2018, 12:55:30 »
dam radę coś takiego zorganizować z jedym Aeropressem i ew. Frenchpressem?

Fajne ale nie chce mi się jechać w mazowieckie daleko tam jak diabli.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Lokalne spotkania kawowe
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Luty 2018, 13:24:20 »
dam radę coś takiego zorganizować z jedym Aeropressem i ew. Frenchpressem?

Fajne ale nie chce mi się jechać w mazowieckie daleko tam jak diabli.


Toć pisałem, że to lokalne ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi