Autor Wątek: Perkolator  (Przeczytany 8886 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Perkolator
« dnia: 08 Styczeń 2018, 22:43:58 »
Pora omówić tu urządzenie do parzenia kawy, które - jak mi się wydaje - posiada status swoistej persony non grata świata koneserów kawy.
Jeden z symboli kultury anglosaskiej przywołuje w naszej wyobraźni obrazki z amerykańskich filmów przedstawiających sceny z życia codziennego Amerykanów lat 50. XX w., które toczą się w ciepłej i gościnnej kuchni, gdzie na kuchence gazowej radośnie "pyrcze" właśnie perkolator.



Wyparty został w latach 70. przez ekspresy przelewowe i praktycznie popadł w niepamięć - między innymi ze względu na średnią wygodę użytkowania, długi czas przygotowania kawy oraz wysoką gorycz naparów - wynikającą z długiego kontaktu gotującej się wody z mielonym ziarnem. Nie bez znaczenia była też zapewne rosnąca popularność włoskich kawiarek w roli zaparzaczy "kuchenkowych" (stovetop).

Spróbujmy zatem sprawdzić, czy da się zrobić dobrą kawę w perkolatorze.
Niekompletne urządzenie firmy CorningWare (ponoć kultowej) znalazł mój Teść w...ciucholandzie.
Pozostało dokupić na eBayu brakujący szklany uchwyt i można było zacząć zabawę.



Zasada działania jest prosta. Ciśnienie transportuje gorącą wodę z dna dzbanka, by ta efektownie rozbryzgująć się o szklaną gałkę spadała nad perforowany koszyk przykryty dziurkowaną pokrywką zapewniającą równomierną dystrybucję. Woda przesącza się przez znajdującą się w koszyku zmieloną kawę i trafia z powrotem na dno dzbanka. Proces toczy się cyklicznie i kończymy w momencie, gdy woda dostatecznie się "nasyci" i stanie... kawą ;)

Znalazłem sporo przepisów na napar z tego urządzenia, większość z nich kazała gotować kawę 10 minut, ciężko było znaleźć jakiekolwiek wskazówki co do proporcji...
Postanowiłem wszystko olać i improwizować po swojemu. W końcu mamy inną kawę niż 60 lat temu, to i przepis trzeba znaleźć nowy. Natura procesu i różne opinie czytane w internecie kazały mi przygotować się na gorzki, gęsty napar przywołujący skojarzenia z moką, tygielkiem i kokekaffe (w sumie jakby nie patrzeć to jest raptem kroczek od kokekaffe).
Zatem od razu postanowiłem trochę to skompensować.

Pierwsza próba

Dałem asekurancko 30g Kenii PB na 600ml gorącej wody. Skoro wrzątek ma cyrkulować przez przemiał i wypłukiwać zeń ile się da, to na chłopski rozum lepiej, by kawy było nieco mniej niż w "jednoprzelaniowym" dripie. Kawę zmieliłem jak do dość drobnego cuppingu/bardzo grubego dripa (3.8 na Kinu). Czas parzenia od rozpoczęcia bulgotania - strzeliłem 4:30 min.
Dość duże oczka koszyka filtrującego wzbudziły moje podejrzenia (na sucho przepuszczały pył i drobinki), że napar będzie mulisty.




Ale się zdziwiłem!
Klarowność naparu mogłem porównać do aeropressa z papierowym filtrem, żadne drobinki nie trafiły do szklanki, tylko odrobina mgiełki na dnie. Zawartość filiżanki przede wszystkim była bardzo gorąca.  kawka



W proporcjach smakowych bardzo daleko jej do esencjonalnej, wyrazistej kawiarki. Z początku myślałem, że niedoekstrahowałem, ale wyłaniająca się wraz ze stygnięciem intensywnie karmelowa słodycz (w innych metodach przytłoczona przez kwaski) zaczynała miło działać, a niewielka ilość goryczki kompletnie nieobecna w tej kawie parzonej innymi metodami była nawet całkiem przyjemna, delikatna. Kawa była mimo swojej delikatności (tak!) i klarowności zadziwiająco "treściwa", gęsta, syropkowa. Całkiem miłe wrażenie na języku!
Nie jestem specjalnym entuzjastą espresso i kawiarek, pewnie też dlatego tego rodzaju napar bardziej mi smakował niż kawy z kawiarki, których sporo w życiu wycisnąłem...
Jeśli miałbym przyrównywać - co do charakterystyki sensorycznej najbliżej byłoby do aeropressu (nie piłem nigdy syfonu, może tam jest też jakiś punkt wspólny), co do jakości... kolejne próby i eksperymenty przede mną, ale naprawdę - nie jest źle!
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 23:41:47 wysłana przez pafcio0 »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2018, 22:57:28 »
Świetny wpis, ale chyba miało być 'nie jest źle'? Ja o perkolatorze dowiedziałem się ponad 20 lat temu ;) .
Chyba wyślę swojego teścia do ciucholandu ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:04:39 »
interesuje mnie to urządzonko. Skoro wrazenia są pozytywne to czekam na spostrzeżenia z kolejnych parzeń, może drobniej zmielić i dać mniej wody?

Czy są perkolatory o pojemności na jedną kawę, 100-150ml?
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 23:06:47 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:11:24 »
Grex perkolatory chyba raczej w formie dzbanko-czajniczków występowały.  Nie liczyłbym na jakieś bardzo małe.

Pafcio0 ten Twój perkolator ma swój urok. Gratuluję znaleziska. Też byłem ciekaw kawy z tego urządzenia, w którym po pewnym czasie parzy się kawa kawą.

Kinu to nowy nabytek? Ostatnia wersja ?
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 23:15:12 wysłana przez krystians »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:12:54 »
Kinu to nowy nabytek? Ostatnia wersja ?
Si Señor, nabytek póki Niche nie wyjdzie ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:23:15 »
Nie liczyłbym na jakieś bardzo małe.
udało mi się znaleźć mały perkolator https://www.amazon.com/Farberware-2-4-Cup-Percolator-Stainless-FCP240/dp/B00008ELEA/ref=sr_1_19?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1515450346&sr=1-19&keywords=percolator
Przy opisach niektórych modeli podawana jest pojemność 2-12 cup, czy to znaczy że takie urządzenie działa poprawnie nawet z małą ilością wody?
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 23:28:16 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:31:28 »
Fajnie, dość popularny ten sprzęt się zrobił na naszym forum :) Właśnie się zdziwiłem bo pamiętałem, że pisałeś jakiś czas temu że ręczne w domu, to jednak nie dla Ciebie :)

@grex znając amerykanów, to cup nie liczyłbym mniej niż 200 ml. Woda krąży w obiegu zamkniętym, więc mniejsza ilość nie powinno być jakimś wielkim problemem. Do pewnych granic rozsądku, podejrzewam że podobnie jak przy gotowaniu wody w czajniku.

Perkolator swoją drogą to chyba jeszcze do niedawna był ulubiony kawowy przyrząd ranczerów. Jak dobrze pamiętam spopularyzował sięw stanach już w czasie wojny secesyjnej.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 23:34:35 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Styczeń 2018, 11:56:30 »
Jest jeszcze coś takiego jak neapolitana. Coś pomiędzy kawiarką, a perkolatorem, sporo też wspólnego ma z phinem. Są ręczne (jak kawiarki) i w różnych rozmiarach.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:10:13 »
Pod nazwą Napoletana to znalazłem:
https://www.galeriakuchenna.pl/index.php?id3=1&id4=22
No fajne...
Natomiast o perkolatorze przeczytałem pierwszy raz w życiu a to takie prastare urządzenie jak się okazuje ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:14:40 »
Tak to.

Perkolatory bardzo często funkcjonują w miejscach masowego żywienia: duże hotele, wesela itp. Często z marnym skutkiem, czego przyczyną jest najpewniej brak wiedzy o kawie i sama stosowana doń kawa.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:34:41 »
Tylko te gastronoimczne potwory wyglądają jak inne tego typu wielkie gary, więc nie zwraca się na nie specjalnie uwagi. Ostatniej wiosny byłem na wyjeździe gdzie na kuchni była para pro eko, wege.. W każdym razie kawa dla nich to trucizna i zło i gdy mieli przygotować ją rano dla 100 osób, to niezłe cuda się działy. Perkolatora nie udało im się obsłużyć, na szczęście mieli też do dyspozycji kilka ekspresów przelewowych i z drobną pomocą udało im się te urządzenia okiełznać.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2018, 12:56:47 wysłana przez krystians »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:56:07 »
nabytek póki Niche nie wyjdzie ;)
Ciekawie się zrobi na pchlim targu koło lata (a może jesieni) tego roku :mrgreen:

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:56:54 »
Krystians, mogli się powołać na klauzulę sumienia :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2018, 13:03:54 wysłana przez Pawcio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Styczeń 2018, 13:06:54 »
Myślę że te 100 osób czekających mna kawę wyniosłoby ich z kuchni i sami sobie zaparzyli. Do czego prawie doszło pierwszego dnia :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Perkolator
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Styczeń 2018, 13:18:52 »
Skoro o perkolatorach mowa, to pochwalę się swoimi elektrykami.

Graetzor.

https://images81.fotosik.pl/959/9b6bbbb87a52dfb3gen.jpg
Perkolator

https://images82.fotosik.pl/960/56249965cfbae132gen.jpg
Perkolator


Bavaria.

https://images81.fotosik.pl/959/51e7d047bbd2abbagen.jpg
Perkolator

https://images83.fotosik.pl/958/e94add858b774772gen.jpg
Perkolator


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi