Autor Wątek: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.  (Przeczytany 7575 razy)

Offline marsolcz

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4 e nano V2
Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« dnia: 05 Styczeń 2018, 18:05:04 »
Cześć,
Od 3 tygodni posiadam ww młyn i nie mogę się z nim za bardzo dogadać. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych kolegów jak sobie z nim radzą. U mnie sytuacja wygląda następująco. Wczoraj np otrzymałem blend Espresso Espresso od MastroAntonio. Zasypałem hopper ok 200 g kawy. Po 4 shotach uzyskałem brew ratio 1:2 (przy czym po każdej zmianie ustawień mielę 5 g kawy. Używam sita VST 18g i tyle samo kawy docelowo używam(tamper wykonany pod to sito)- wyszło 36g uzysku po upłynięciu 26 sek. Wykonałem jeszcze 2 kontrolne strzały. Oba bardzo zbliżone wynikami. Smak espresso także w pożądku. Ciastko wypada w całości. Dziś rano  próbowałem 2 razy zrobić espresso i oba strzały wyglądały podobnie: pierwsze krople pojawiły się  dopiero po 15 sek od uruchomienia pompy a całkowity uzysk po ok 30 sek wynosił ok 10g. Nie używam "distribution toola" ale dbam by jak najrównomierniej rozłożyć zmieloną kawę w sicie. Siła tampingu za każdym razem zbliżona (w tej kwestii nie chcę kombinować) czyli stanowczo ale bez przesady. O co chodzi? Czyżby rozgrzanie żaren miało taki wpływ na wynik? Tak więc zamiast cieszyć się z ustawionego młynka i espresso znów tracę czas i cenny surowiec. Ekspres to Appartamento wygrzany 50 min przed porannym użyciem.  Jak u Was wygląda wstrzeliwanie w nową kawę?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2018, 18:22:32 »
Leżące ziarna w tym młynku jakoś wymagają korekty ustawień w stosunku do świeżo wsypanych, ja stosowałem worek ryżu w środku i było lepiej, nie wiem może wilgoć, przy zmianach kaw trochę jej się traciło. Według mnie delikatne korekty nie częściej niż raz dziennie. Nakapało za mało, wypić 😀, minimalnie zwiększyć grubość i z 2 strzały.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2018, 18:23:14 »
5 gramów to trochę za mało. Przemiał stabilizuje się po drugim a w porywach nawet trzecim espresso. Przy pierwszym przemiale, po nocy, wilgoć oraz wietrzenie już zmielonych ziaren, siedzących między żarnami, też wpływa na ekstrakcję.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ms Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: gaggia classic, chemex, drip, fp
  • Młynek: rancilio rocky
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:07:32 »
Przepraszam, ze zmieniam troche temat - od kilku dni uzytkuje swoj F4 E Nano :) - bardzo ciezko chodzi pierscien regulacji zaren.

Czy to jest wlasciwosc tego mlyna czy moze moj model ma jakis defekt?


 Z gory dziekuje za odp i informacje

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Styczeń 2018, 23:12:14 »
Tak chyba mają wszystkie fiorki. Użyj trochę smaru do gwintu śruby. Przedtem oczyść dokładnie ten gwint...

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń 2018, 17:20:06 »
Cześć,

Też jestem nowym użytkownikiem tego młynka. Mam pytanie dot. ustwienia grubości mielania. Rozumiem, że tutaj regulacja jest bezstopniowa - aby uzyskać drobniejsze kręcę pierścieniem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a bardziej grubo - zgodnie z ruchem wskazówek? Czy na młynku jest jakaś kropka, kreska wskazująca obecne ustawienie (w sensie jak na pierścieniu mam cyfrę 3 - to w jakim miejscu cyferka musi się znaleźć żeby faktyczne takie ustawienie było)?

Ktoś pomoże z w miarę poprawnym ustawieniem pod espresso?

Pozdrawiam,

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Styczeń 2018, 17:26:40 »
Wytnij sobie z jasnej taśmy samoprzylepnej jakiś trójkąt i przyklej na obudowie, będziesz mieć punkt odniesienia.

Kierunki:
- Grosso - zgodnie z ruchem - grubiej
- Fine - przeciwnie - drobniej.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Styczeń 2018, 17:34:21 »
Właśnie o to mi chodziło - o punkt odniesienia, tylko się wysłowić nie umiałem ;). Zresztą ogarnąłem już chyba temat - duża prawa kropa z przodu młynka. Jak 0 na pierścieniu się z nią zrówna to jest już prawie żarna prawie się z sobą stykają.

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2018, 17:43:35 wysłana przez Ryan1985 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Styczeń 2018, 18:40:19 »
Przynajmnie u mnie tak było: skręcaj na włączonym aż żarna zaczną się stykać, następnie wróć w stronę grubszego o ok 1/4 obrotu w tych granicach wychodziło poprawne espresso +- 45 stopni.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Styczeń 2018, 09:24:19 »
Cześć,
pozwólcie, że też się podłączę do tematu z pytaniem, czy możliwe jest zresetowanie statystyk w wersji V2?

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Styczeń 2018, 13:17:05 »
Gdzieś słyszałem, że za cofanie liczników można trafić do więźnia  :evil:

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Styczeń 2018, 13:43:25 »
Sprzedam młynek. Cena i przebieg do ustalenia  :evil:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Styczeń 2018, 15:57:19 »
Chyba nie ma się z czego śmiać :). Gdy wymienimy żarna na nowe, dobrze byłoby liczenie rozpocząć od nowa. Włoscy producenci różne liczniki produktów robią też z myślą o dzierżawie tego typu sprzętów...

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Styczeń 2018, 16:06:12 »
W F4 v2 ustawiony jest czas życia żaren w godzinach, można podejrzeć w menu. Po osiągnięciu ustawionej wartości na ekranie pojawia się stosowna informacja. Wymieniając żarna należy użyć opcji "blades reset" by liczyć od nowa.

Jeśli nie działa:
- blades reset
ani
- factory reset
to zawsze można wyłączyć wyświetlanie statystyk na ekranie ;)

Nie będę eksperymentował u siebie, bo póki co wolę zachować te wartości.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2018, 16:10:17 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Fiorenzato F4e Nano- prośba o poradę.
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Styczeń 2018, 19:28:08 »
Się pośmialiśmy, ale w sumie się nie dziwię. Cofanie liczników w samochodach w naszym kraju jest często spotykane :-) Zastanawiałem się, czy można zresetować chociażby ten fabryczny, testowy przebieg. Ale jak widać licznik działa, jak w samochodzie.
Kekacz,sprawdzałem - blades reset nie ma wpływu, podobnie jak factory reset.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi