Autor Wątek: Graef CM800/900  (Przeczytany 8070 razy)

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Graef CM800/900
« dnia: 02 Styczeń 2018, 22:25:52 »
Witam,
Mój automat chyba dokonał żywota, a w związku z tym, że na wydanie kilku tyś. zł na ekspres chwilowo nie mam ochoty szukam alternatywnego rozwiązania no i sprawa zaczyna się oczywiście od młynka.
Przeczytałem co bylo do przeczytania (może nie wszystko ale sporo), przejrzałem sklepy i serwisy ogłoszeniowo-aukcyjne i znalazłem w dobrych pieniądzach młynki Graef CM800 i CM900. Jestem świadom, że to tanie młynki ale może na początek wystarczą? Opinie na forum mają przyzwoite. Na początku poeksperymentowałbym z frenchpress/kawiarką/aeropress, może za jakiś czas kupiłbym jakiś ekspres kolbowy. Czy te Graefy dadzą radę do tych zastosowań czy to już za dużo życzeń?
Piję tylko czarną kawę, co najmniej doppio albo większe ilości.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń 2018, 22:57:07 »
pod ekspres raczej coś lepszego, z płaskimi żarnami.
Jeśli chodzi o tradycyjne zaparzacze to świetny pomysł, jeśli pijasz czarną to może się okazać że w ogóle nie potrzebujesz ekspresu :) Oprócz tych co wymieniłeś wypróbuj phin/slowpresso - dają intensywniejszy smak niż te które wymieniłeś. Zresztą warto mieć kilka takich urządzonek, każde daje trochę inne smaki.

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń 2018, 23:17:44 »
Czy te Graefy zupełnie się nie nadają do ekspresu? Jest jeszcze używany Nuova Simonelli Grinta ale sporo drożej.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Styczeń 2018, 00:06:17 »
powiem tak: miałem graefa800 i na ekspresie Ascaso często występowało kanałowanie. Po zmianie młynka na eurekę mignon problem zniknął. Polecam ten model jak się zastanawieasz, przemiał i konstrukcja zupełnie inna liga niż graef. Występuje też pod nazwą Nuova Simonelli MCI.
W używanym młynku musisz się liczyć z tym, że prawdopodobnie trzeba będzie wymienić żarna albo inne elementy.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Styczeń 2018, 08:43:37 »
Do metod które wymieniłeś sprawdzi się tańsza Nivona czy Wilfa lub Baratza.
Graef na siłę do ekspresu się nada, ale nie będzie to szczyt wykorzystywania możliwości ekspresu.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń 2018, 17:30:27 »
A ta Nuova Grinta będzie się nadawała do alternatyw i ekspresu?

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2018, 10:05:36 »
Doszedłem do wniosku, że pójdę chyba na razie w stronę ekspresu przelewowego. Ciągle stoi przede mną wybór młynka. Chciałbym zmieścić się w całości w 1000 PLN, zakładając, że na ekspres wydam 400-500 zł. to na młynek zostaje 500-600. W tej kwocie jest całkiem spory wybór młynów, nowych, powystawowych i używanych. Można kupić Graefa, o którym jest tyle dobrego co złego, można np. Demokę M-203, Cunilla, Nemox Lux i jeszcze kilka innych. Czy jest sens kupować używany lepszy młynek do przelewu i alternatyw? Kiedyś może kupię jakieś małe urządzenie do espresso ale jak rozumiem założenie, że młyn nada się do obu celów i zapłacę za niego poniżej kilkaset zł. jest marzeniem ściętej głowy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Styczeń 2018, 11:24:22 »
Jakiś ręczny tylko zostaje, Timemore, Aergrind...

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Styczeń 2018, 11:46:49 »
Ręcznego nie chcę. Jak nie ma kompromisu to wolę wziąć dobry młynek do przelewu i alternatyw, a później ewentualnie zastanawiać się nad espresso.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 11:55:47 wysłana przez Bob »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Styczeń 2018, 12:53:51 »
W tym przedziale cenowym pod przelewy weź Nivona lub Wilfa
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Styczeń 2018, 14:02:50 »
W tym przedziale cenowym pod przelewy weź Nivona lub Wilfa
Która Nivona?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Styczeń 2018, 14:10:51 »
jest chyba tylko jeden młynek Nivony - Cafe Grano 130

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Styczeń 2018, 22:16:26 »
Pomyliły mi się Nivona i Nuova :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:12:05 »
No i jeszcze Severin KM 3873. Nie wiem gdzie na co teraz jakie ceny. Jeśli severina znajdziesz za 200-250zł, to warto. Żarna takie same jak w Wilfie. Wilfa jednak mniej brudzi blat dookoła. Pytanie też który bardziej pasuje do kuchni (kolor), bo jeśli chodzi o pracę, to generalnie poziom podobny, niech gust i niuanse obsługi zadecydują. Wszystkie te młynki spokojnie wystarczą w domowych warunkach do picia więcej niż smacznej kawy.

Jeśli chodzi o ekspres przelewowy -- rozumiem, że ręczne przelewy nie wchodzą w grę? -- zdecydowałeś się już czy szukasz?

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Graef CM800/900
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Styczeń 2018, 12:14:43 »
Ręczne też wchodzą w grę, tym bardziej, że to raczej niedrogie rzeczy. Pomyślałem o ekspresie przelewowym bo chyba najmniej roboty przy przygotowaniu 2-3 kubków kawy a efekt pewnie podobny? Z przelewów znalazłem za przyzwoite pieniądze Moccamastera i Melittę Aroma Signature Deluxe
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2018, 12:20:00 wysłana przez Bob »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi