Autor Wątek: Mazzer SJ Awaria?  (Przeczytany 2302 razy)

Offline Ygrek Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Ascaso Dream ,kawiarki Bialetti 2tz;4tz French Press,Phin,Aeropress
  • Młynek: Mazzer SJ DR ,Krups GVX2
Mazzer SJ Awaria?
« dnia: 01 Styczeń 2018, 21:47:17 »
Cały Kraj powstaje z kolan a mój najlepszy młyn na świecie chyba klęknął.Standardowa sytuacja 16g Mexico cośtam cośtam duże ziarna średniopalone-mielę już tę kawę jakiś czas ,ustawienia praktycznie nie zmieniam,jest chyba na espresso (nie mam ekspresu więc się nie znam ),ale jakieś dwa-trzy mielenia temu trochę jeszcze skręciłem żarna w stronę drobniejszego mielenia i potem dwa lub trzy mielenia bez przygód,a wczoraj sylwestrowy falstart.Wsypałem ziarno młyn włączony i był tylko popcorming zero mielenia.Dziś go świątecznie odkurzyłem,wyczyściłem -na żarnach był powciskany pł kawowy tworząc dość płaską powierzchnię -pewnie to przyczyna,ale czytałem na forum że młyn czyści się po kilkudziesięciu kg kawy.Ja zmieliłem nim dosłownie może 2kg po czyszczeniu.Po gruntownym czyszczeniu skręciłem go ,włączyłem bez kawy i zostawiłem w pozycji na mielenie dość grube (przynajmniej tak mi się wydawało-żarna nie zapiszczały przy skręcaniu).O dziwo po wrzuceniu kawy do młynka te same objawy-popcorming i zero mielenia.Dopiero jak rozkręciłem trochę żarna załapał i na razie mieli.Jak sądzicie czy przyczyną takiego stanu rzeczy mogła być sytuacja że Ktoś wcześniej (młyn używany-aczkolwiek widząc jego stan -wygląda jak nowy i romawiając z właścicielem nie powinien mieć dużego przebiegu) skręcił za mocno żarna podczas regulacji i stępił je na tyle że takie rzeczy się dzieją.Mieliście kiedyś tak w swoich młynkach?Dobrego Roku tak przy okazji dla Pijących i Niepijących również.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń 2018, 22:15:17 »
Po pierwsze zasyp hopper. Po drugie wymień żarna na nowe, jeżeli nie masz pewności co do ich przebiegu. Płaskie 64 mm są tanie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Styczeń 2018, 22:22:37 »
U mnie przy single dosing wyciąga wszystko. A patrząc na kształt żaren nie jest w ogóle możliwe, żeby ktoś stępił wewnętrzną część dokręcając jedno do drugiego...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń 2018, 08:49:20 »
Sprawdź na innej kawie, jak nie pomoże to wymiana żaren.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Ygrek Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Ascaso Dream ,kawiarki Bialetti 2tz;4tz French Press,Phin,Aeropress
  • Młynek: Mazzer SJ DR ,Krups GVX2
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Styczeń 2018, 12:02:49 »
Na razie na szczęście działa bez zarzutu.Sądzę że w żarnach było dużo wciśniętego  pyłu (pewnie od rodzaju mielonej kawy) i zrobiły się "płaskie".Czyszczenie pomogło jak ręką odjął.Dziękuję za rady

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń 2018, 13:12:43 »
Ciekawe co to za ziarna te "MExico cos tam" bo u mnie to się zapycha naokoło, w dziurkach na śrubki, pod żarnami ale same żarna jeszcze mi sie nigdy nie zrobiły płaskie....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Styczeń 2018, 23:15:16 »
Może to nie te ziarna tylko pozostałości po poprzednich przemiałach. Wystarczy zmielić coś tłustego jak kakao :) Pył potem idealnie wkleja się w każde zagłębienie. Albo  ktoś mielił jakieś dobrze aromatyzowane ziarenka. Ostatnio zmieliłem w ceramicznych stożkach ziarna kakao, żeby zrobić kakaowe cold brew. Doczyszczenie żaren wymagało sporo zabawy.

Offline Ygrek Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Ascaso Dream ,kawiarki Bialetti 2tz;4tz French Press,Phin,Aeropress
  • Młynek: Mazzer SJ DR ,Krups GVX2
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2018, 19:37:11 »
Ciekawe co to za ziarna te "MExico cos tam" bo u mnie to się zapycha naokoło, w dziurkach na śrubki, pod żarnami ale same żarna jeszcze mi sie nigdy nie zrobiły płaskie....
W mojej lokalnej palarni Mexico cośtam cośtam fachowo nazywa się tak -arabika Meksyk Superior Mragogype

Może to nie te ziarna tylko pozostałości po poprzednich przemiałach. Wystarczy zmielić coś tłustego jak kakao :) Pył potem idealnie wkleja się w każde zagłębienie. Albo  ktoś mielił jakieś dobrze aromatyzowane ziarenka. Ostatnio zmieliłem w ceramicznych stożkach ziarna kakao, żeby zrobić kakaowe cold brew. Doczyszczenie żaren wymagało sporo zabawy.
Nic innego oprócz kaw z mojej sąsiedzkiej palarni nie mieliłem w moim młynku  -być może wywołane do tablicy mexico było bardziej tłuste niż inne ziarna stąd efekt

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Styczeń 2018, 06:06:49 »
Rozmiar ziaren na pewno jest tu istotny. Dużym trudniej wejść między żarna ;).

Krystians, kakao w młynku do kawy? Kto to widział? ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Styczeń 2018, 12:46:25 »
Chciałem się przekonać i się przekonałem :). Doczyszczenie moździerza byłoby równie upierdliwe jeśli nie bardziej.

Offline Ygrek Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Ascaso Dream ,kawiarki Bialetti 2tz;4tz French Press,Phin,Aeropress
  • Młynek: Mazzer SJ DR ,Krups GVX2
Odp: Mazzer SJ Awaria?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2018, 15:27:11 »
Rozmiar ziaren na pewno jest tu istotny. Dużym trudniej wejść między żarna .
O właśnie i tu jest sedno,strzał w dziesiątkę. ROZMIAR ZAWSZE MA ZNACZENIE -uświadomiłem sobie że te ziarenka były duże ,największe jakie mieliłem tym młynkiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi