Autor Wątek: Ekspres do espresso dla małej restauracji.  (Przeczytany 4690 razy)

Offline MarcinJJ

  • Wiadomości: 4
Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« dnia: 30 Grudzień 2017, 22:47:57 »
Szanowni Koledzy !

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze najlepszego ekspresu do małej restauracji.
Chciałbym osiągnąć jak najwyższą jakość espresso, aby założenia i idea restauracji były spójne w każdym detalu, gdyż stawiamy na oryginalne produkty od małych lokalnych wytwórców.
Jako, że naszym głównym założeniem jest kuchnia, także ona będzie grać pierwsze skrzypce.

Zakładam sprzedaż na poziomie 30 kaw dziennie - głównie espresso.

Wstępnie podjąłem decyzje odnośnie 2 rzeczy: młynka i samej kawy.
Młynek planuje Fiorenzato F4 nano.
Kawę Gardelli (Cignobianco).

I tutaj chciałbym się poradzić Was jaki ekspres powinien wybrać. Niestety La Marzocco (a także inne z tej półki są poza moim zasięgiem )

Pozdrowienia

i

Wszystkiego Najlepszego na Nowy Rok !!

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudzień 2017, 22:54:48 »
Chociaż kawa zacna, to widzę rozbieżność między Gardelli a "oryginalne produkty od małych LOKALNYCH wytwórców" może jednak jakaś polska palarnia?

Co do ekspresu, to pozostawiam bardziej zorientowanym kolegom.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudzień 2017, 23:07:29 »
Wziąłbym trochę lepszy młynek. Bo ten wybrany bardziej pasuje do ekspresów półprofesjonalnych.
Jeżeli liczysz na 30 kaw dziennie to ekspres może być pół profesjonalny.
A ekspres z pobieraniem wody z sieci czy zbiornika ?
Pompa rota czy wibracyjna ?
To są podstawowe pytania.
Jeżeli ekspres profesjonalny to i cena zdecydowanie wyższa, a i młynek wg mnie musi być lepszy.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2017, 23:10:01 wysłana przez hlary »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudzień 2017, 23:50:59 »
Chciałbym osiągnąć jak najwyższą jakość espresso
W takim razie nie szukaj ekspresu. Znajdź kogoś z kim będziesz mógł współpracować w zakresie szkoleń, serwisu, wiedzy. On powinien pomóc dobrać Ci sprzęt.

Zagadnienie jest o tyle trudne, że to bardzo małe zużycie, a poprzeczka wysoko.

Offline mibb32 Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: La Ma aeropress,syfon,kawiarka,frenchpress,drip, tygielek,chemex
  • Młynek: Ek43
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2017, 00:28:14 »
A jaki przedział cenowy?

Offline MarcinJJ

  • Wiadomości: 4
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudzień 2017, 00:37:28 »

może jednak jakaś polska palarnia?
Stawiam wyłącznie na producentów włoskich. Musi być to spójne z ideą całego lokalu.

Wziąłbym trochę lepszy młynek.
Rozważam jeszcze Fiorenzato F 64.
Co do poboru wody decydowanie z sieci, pompa nie wiem jaka byłaby najbardziej odpowienia.

Znajdź kogoś z kim będziesz mógł współpracowa
Większość osób z którymi nawiązałem kontakt odnośnie doboru sprzętu, przedstawiała mi ofertę na La Marzocco, Famea itd. Dlatego szukam rozwiania tutaj, gdzie poznam inne opinie.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudzień 2017, 00:50:15 »
Chciałbym osiągnąć jak najwyższą jakość espresso, aby założenia i idea restauracji były spójne w każdym detalu, gdyż stawiamy na oryginalne produkty od małych lokalnych wytwórców.

W takim razie i ekspres bierz od małych lokalnych wytwórców ;)

A tak poważnie, rzeczywiście poszukaj profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Wysokiej jakości espresso to dużo więcej aspektów niż sam ekspres. W wielu restauracjach widać niestety przepaść między posiadanym sprzętem a tym, co ląduje w filiżance.

Jako, że naszym głównym założeniem jest kuchnia, także ona będzie grać pierwsze skrzypce.

Zakładam sprzedaż na poziomie 30 kaw dziennie - głównie espresso.

Czy jesteś przekonany, że Twoja grupa docelowa będzie w stanie docenić tę „najwyższą jakość espresso”? Oczekiwania kulinarne i kawowe bywają diametralnie różne. Może się też okazać, że zamiast tych 30 espresso sprzedajesz 5 espresso i 25 latte/cappu. Kawy mleczne z zasady wybaczą dużo więcej na poziomie espresso.

Wstępnie podjąłem decyzje odnośnie 2 rzeczy: młynka i samej kawy.
Młynek planuje Fiorenzato F4 nano.
Kawę Gardelli (Cignobianco).

Wybór młynka trochę mi zgrzyta z „najwyższą jakością espresso”, przydałyby się żarna min. 64 mm. Wspomniane doradztwo powinno ogarnąć i ten temat.

W kwestii kawy, podpisuję się pod propozycją skorzystania z oferty małych rodzimych palarni (tych polecanych na naszym forum) - bez problemu dostaniesz wyśmienite ziarna i taniej niż Gardelli. Co ważne, uczynisz to w zgodzie z przyjętą filozofią ;)

Powodzenia! :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudzień 2017, 08:33:44 »
Jak chcesz żeby było naprawdę pięknie, oryginalnie, a do tego powtarzalnie i wyjątkowo smacznie radzę dźwignię: Londinium I.
https://londiniumespresso.com/store/londinium-lever-espresso-machines/londinium-i

Do tego wystarczy ci młynek Compak E5/E8 OD. Przy 30 kawach, jak chcesz zachować super świeżość i oferować na rynku coś innego niż większość konkurencji możesz pomyśleć o EK43S lub EG-1. Wyższe koszty ale to single dosing. Wtedy mógłbyś mieć w ofercie nie tylko blend ale też jeden, dwa SO espresso z wybranej przez Ciebie palarni.

Plan B: robisz alternatywy :) Zamiast ekspresu parę konewek, Kalita, EK i też będzie dobrze :)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2017, 08:41:31 wysłana przez pj.walczak »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Grudzień 2017, 11:10:45 »
Przy 30 kawach, jak chcesz zachować super świeżość i oferować na rynku coś innego niż większość konkurencji możesz pomyśleć o EK43S lub EG-1.

Wow, grubo. Chyba nie mieliłeś single dose przy pomocy EK. To, że Perger tak potrafi nie znaczy, że ktoś nawet po jakimś szkoleniu baristycznym da radę.
Ja powiem inaczej.
Kup tego fiorka, jakąś Nouva Simonelli Musica, a resztę budżetu wydaj na kursy dla baristy. Dostaniesz lepsze espresso niż z super maszyny i świetnego młyna i Kowalskim za ladą.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Grudzień 2017, 11:30:53 »
Często bywa tak, że oczekiwania mijają się z rzeczywistością. Oczekujesz sprzedaży na poziomie 30 kaw dziennie, w większości espresso. Musisz jednak mieć świadomość że na naszym, polskim rynku przewagę zdecydowaną mają kawy mleczne. Co prawda espresso jest bazą do innych kaw jednak mleko nieco niweluje smak kawy. Szkoda więc dawać bardzo wysokiej jakości i drogą kawę do napojów mleczno - kawowych. Stąd moja propozycja jest inna. Moim zdaniem powinieneś zastosować ekspres jednogrupowy (większy w małej restauracji i przy tej planowanej ilości kaw nie będzie raczej potrzebny) i do niego dobrać dwa młynki. Jeden z młynków wyłącznie do espresso w połączeniu z wysokiej jakości kawą. Drugi młynek z kawą o większej zawartości Robusty do napojów mleczno - kawowych. Ekspres może być dźwigniowy. Ale nie musi to być Londinium. Dostępnych jest sporo bardzo dobrych ekspresów dźwigniowych. Może to być np. ALEX Leva z podgrzewaniem filiżanek parą. Parę innych też by się znalazło. Jeśli nie dźwigniowy to HX z możliwie dużym bojlerem lub 2B. No i do tego dwa młynki. Przynajmniej jeden z nich z regulacją mikrometryczną.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Grudzień 2017, 13:17:40 »
No i do tego dwa młynki. Przynajmniej jeden z nich z regulacją mikrometryczną.
Też tak uważam. Polska to kawy mleczne i cappuccino. Pamiętam jak znajomi Włosi byli mocno zadziwieni, że Polacy piją capu w południe i po południu. Dla nich capu to kawa poranna do bułeczki z dżemem. A potem TYLKO espresso. W Polsce raczej nastaw się na capu, bo Polacy oszczędni i chcą "posmakować" włoskiej kawy i to dużo, czyli capu. Lub jeszcze latte. Oczywiście, że nie wiedzą, że latte to dużo mleka z odrobiną kawy.
Też popieram pomysł Janusza. Do capu wystarczy jakiś prosty młynek z ustawieniem skokowym (M2D) i kawa z małej palarni (jakaś mieszanka z brazylią), a do espresso młynek wg mnie 64 mm (co najmniej) i kawa lepsza.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Grudzień 2017, 14:20:59 »
Rozważam jeszcze Fiorenzato F 64.

Tego się trzymaj :)!

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Grudzień 2017, 15:58:20 »
Chyba nie mieliłeś single dose przy pomocy EK
Jak bym nie mielił to bym nie polecał :). Ja taki amator jak ja daje radę, to każdy da :) Kubeczek ze zmieloną kawą wypadł mi tylko za pierwszym razem ;). przy 30 espresso, te parędziesiąt dodatkowych sekund przy EK nie powinno mieć znaczenia.
A jak by do tego jeszcze komuś by się chciało robić przelew, to jednym młynkiem można obsłużyć parę rodzajów. W Forum tak robią, przy dużo większym obrocie niż 30, czyli da radę.
polskim rynku przewagę zdecydowaną mają kawy mleczne
Ale to ma być włoska restauracja, z zacięciem. We Włoszech do kolacji mlecznej kawy nie podadzą. Myślę, że spokojnie można i tu taką zasadę przeforsować.

Offline MarcinJJ

  • Wiadomości: 4
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Styczeń 2018, 23:47:43 »
Wyraźnie zaciekawił mnie pomysł z dwoma różnymi młynkami i ekspresem dźwigniowy. Powiedzcie mi tylko jak z powtarzalnością takiego esspresso, jako restauracja muszę dbać o stałą tendencje. A tkaże jak ekspresy sobie poradzą przy większej partii kaw do wydania na raz?

Wiem ,że nie uda mi się osiągnąć esspresso klasy mistrzowskiej ale chciałbym zbliżyć się jakością do kaw z włoskich restauracji a jak najdalej uciec od tego co jest nam serwowane w większości pseudo włoskich knajpach.

Offline MarcinJJ

  • Wiadomości: 4
Odp: Ekspres do espresso dla małej restauracji.
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Styczeń 2018, 23:56:26 »
Ale to ma być włoska restauracja, z zacięciem. We Włoszech do kolacji mlecznej kawy nie podadzą. Myślę, że spokojnie można i tu taką zasadę przeforsować.

Cieszę się, że rozumiesz nasze podejście. Mam zamiar w ramach poznawania kultury włoskiej lekko sugerować taką zasadę (oczywiście nie na siłe) , tak samo jak esspresso przy barze - na stojąco.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi