;

Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 4273 razy)

Online Krakus Mężczyzna

• Ekspres: Ascaso Arc ++
  • Młynek: Macap M2M ++
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #105 dnia: 13 Styczeń 2018, 16:34:07 »
  Bardzo mnie zaskoczyły wnioski z ostatniego filmu dotyczące różnic smaku kawy. Czas temu jakiś znalazłem wynik ślepego testu, z którego wynikało, że nie ma absolutnie żadnych różnic między smakiem kawy z ekspresu z pompą wibracyjną, a rotacyjną.
  Reszta, czyli różnice w prędkości narastania ciśnienia przy obydwu pompach są oczywiste. W końcu pompa rota ma kilkukrotnie większą wydajność, a co za tym idzie - stabilność ciśnienia.
  Co do stabilności ciśnienia ekstrakcji w Espressuino, to nie przyglądałem się filmowi tak wnikliwie jak Ty, ale masz rację - przerzut ciśnienia o ponad jeden bar jest słabo akceptowalny.

Offline Tedi Mężczyzna

• Ekspres: Gastro 2 X 2 GR, Gastro 1 X 1 GR,
  • Młynek: Macap MXD, Fiorenzato EVO 64, La San Marco SM 92, Graef CM 800
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Styczeń 2018, 18:04:48 »
Reszta, czyli różnice w prędkości narastania ciśnienia przy obydwu pompach są oczywiste. W końcu pompa rota ma kilkukrotnie większą wydajność, a co za tym idzie - stabilność ciśnienia.

OPV wywalić i wtedy sprawdzić wypadałoby  :)  Widocznie ten Pan tester o tym zapomniał.  :mhh:
Wolność słowa to podstawa, tak samo jak kawa pita z samego rana. :)

Online Krakus Mężczyzna

• Ekspres: Ascaso Arc ++
  • Młynek: Macap M2M ++
« Odpowiedź #107 dnia: 14 Styczeń 2018, 22:31:58 »
Brzydko rozmawiać z samym sobą, ale nie mogę już edytować swojego ostatniego posta.
Bardzo mnie zaskoczyły wnioski z ostatniego filmu dotyczące różnic smaku kawy. Czas temu jakiś znalazłem wynik ślepego testu, z którego wynikało, że nie ma absolutnie żadnych różnic między smakiem kawy z ekspresu z pompą wibracyjną, a rotacyjną.

Znalazłem odnośnik, o którym pisałem

Offline hi_aro Mężczyzna

• Ekspres: W trakcie
  • Młynek: Mazzer SJ
« Odpowiedź #108 dnia: 16 Styczeń 2018, 08:13:26 »
@Krakus
dzięki za link. Potrzebowałem trochę czasu aby się zaznajomić z nim i połączonymi z nim wątkami.

Nauczony doświadczeniem absolutnie nie wykluczam, że porównanie jakie ja wstawiłem jest lekko zmanipulowane ;) przez autora filmu. Niewielkie odstępstwa od parametrów typu ciśnienie i temperatura mogą te różnice spowodować. Widać na moim filmiku, że ciśnienie jest nieco inne w obu przypadkach (nieco niższe w przypadku pompy rotacyjnej). Dodatkowo istotne jest, że to porównanie przeprowadzone jest przez sprzedawcę   żyjącego na prowizji :)

Odnośnie Twoich linków również należy być precyzyjnym. W opisach jest napisane, że ....."różnic nie ma lub są bardzo małe"..... Wszystkie odczucia są subiektywne i dla jednych małe różnice są nieistotne a dla innych mają duże znaczenia. Przypomina mi się wątek na forum o doświadczeniach związanych z "gonieniem króliczka". Jeden z userów opisuje przygody dotyczące kolejnych zmian urządzeń, jednoboilerowiec, Hx, DB, dźwignia. Na koniec świadomie wybiera jednobojlerowca z pompą wibracyjną i stwierdza, że jest zadowolony z tego wyboru ponieważ smak kawy jest bardzo poprawny.

Są jeszcze kwestie techniczne. Pulsowanie ciśnienia w przypadku pomp wibracyjnych jest niepodważalne. Każde manipulowanie, sterowanie grupowe czy inne, te pulsowanie jeszcze uwypuklają.  OPV też nie jest bez winy, z uwagi na konstrukcję i sposób instalacji.

Na koniec kwestia kontynentu gdzie wykonywane są testy :) Ameryka Północna wykorzystuje napięcie 110V i 60Hz. O ile napięcie nie ma znaczenia to częstotliwość jest o 20% wyższa niż w Europie. A to już jest znaczący czynnik in+ w przypadku pomp wibracyjnych. Jeżeli zrobimy ślepy test porównawczy w naszych warunkach i konkluzje będą zbieżna z tymi zza wielkiej, myśle że należy uznać, że wybór pompy w ekspresie dla domowego użytku nie ma znaczenia. 

P.S.
W sumie się dziwię, że nikt takowych testów na forum nie wykonał.....

Offline hi_aro Mężczyzna

• Ekspres: W trakcie
  • Młynek: Mazzer SJ
« Odpowiedź #109 dnia: 18 Styczeń 2018, 15:03:35 »
Na znanym portalu aukcyjnym zakupiłem takowy zawór:

7b1a66ea408092a915815f7b8bc6.jpg

Zawór iglicowy SWAGELOK SS-4BMG. Zastosowanie typowo laboratoryjne i precyzyjne. Ciśnienie pracy do 48bar i 450st.C :).
Analizując dostępne dane zapewnia on bardziej optymalną i liniową regulację w interesującym nas zakresie.

SS-4BMG_4.png
SS-4BMG_3.png

Cena na aukcji atrakcyjna 250PLN, jednak u producenta jest spora. Ponad 450E.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2018, 15:09:36 wysłana przez hi_aro »

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi