Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38170 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #90 dnia: 11 Styczeń 2018, 19:45:21 »
To Ty błędnie interpretujesz to, co ja piszę.

Krytykujesz wszystkich. Masz szansę wykazać się wiedzą techniczną. :mhh:
Osobiscie na dialog z Tobą nie mam ochoty, wiem, że to jest nieuchronne bo i tak mnie zaatakujesz jak Byczek Fernando gdy użadliła go pszczoła, to może odpowiesz na to pytanie koledze?
Ja odpowiedź znam, żeby Ciebie zmotywować, proste jest to jak budowa cepa. Wspominałem o tym na tym forum jakiś czas temu. :)
Odpowiesz, wszyscy będą zadowoleni, a i tak ja najwięcej, bo nie będzie zgrzytów, kłótni, wyzwisk z Twojej strony na moja osobę.
Proszę bardzo otóż pytanie jest takie:

Ja tam jestem ciekaw, jak zmienia się ciśnienie w grupie przy dyszy 0,8mm. Czyli między dyszą a prysznicem.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #91 dnia: 12 Styczeń 2018, 14:52:35 »
W jednym zdaniu to, ciśnienie rośnie proporcjonalnie względem wytwarzanego oporu.

Jednostką miary jest w tym układzie czas który jest zależny od mocy pompy. Moc pompy przeciwstawia się oporowi który ma miejsce w ekspresie.
Do działania ekspresu wystarczy jeden opór który jest podstawowym, jest nim kawa w sitku.
Można wspomóc się dodatkowym oporem w formie dławika.
W tych układach mamy do czynienia z systemem dwucisnieniowym. Są to:

1/ Przed ekstrakcyjny, czyli dławik, dysza, wszelkie zwężenia w dolocie wody.
2/ Ekstrakcyjny, to tylko kawa w sitku.

Opis punktu nr. 1


Zastosowanie dławika przed grupą lub w grupie powoduje szybki wzrost ciśnienia do parametru zgodnego z nastawą ciśnienia na pompie na odcinku miedzy pompa a dławik. W późniejszej fazie ekstrakcji  skutkuje to wzrostem ciśnienia na ciastku kawowym w sposób płynny do wartości nastawy z pompy.
Dzieje się tak na wskutek zwiększenia powierzchni dla wody i pod wpływem amortyzacji kawy w sitku podczas wchłaniania w swoją powierzchnię wody.
Stosując dławik o mniejszej średnicy wydłużamy czas potrzebny do wyrównania ciśnienia w całym układzie, gdy zastosujemy dławik o większej średnicy czas skracamy.

Opis punktu nr. 2

To samo co w puncie nr. 1 bez możliwości kalibracji ciśnienia przed ekstrakcyjnego.
Czyli podyktowane jest tylko mocą pompy i drożnością przewodu doprowadzającego wodę do kawy zapodanej w sitko.


Dla przykładu.
Ekspres z dławikiem o średnicy 0,8 mm przy wydajności pompy 200 l/h w czasie ekstrakcji espresso 25 s, wyrównanie ciśnienia w całym układzie (max – 5%) po upływie ok. 5 s.

Wszystko co napisałem jest moim zdaniem. Można przyjąć to do wiadomości lub nie. Można też sprawdzić to osobiście na przykładzie własnego sprzętu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #92 dnia: 12 Styczeń 2018, 16:48:04 »
Zgadzam się z większością co napisałeś
jedynie
Ekspres z dławikiem o średnicy 0,8 mm przy wydajności pompy 200 l/h w czasie ekstrakcji espresso 25 s, wyrównanie ciśnienia w całym układzie (max – 5%) po upływie ok. 5 s.
wydajność pompy nie ma znaczenia, natomiast parametrem kluczowym jest zadane ciśnienie na zaworze przelewowym (bypass). W takim samym czasie ciśnienie będzie się wyrównywać przy pompie 150/h przy 9bar:)
Jak najbardziej dzięki za merytoryczny wpis.
Pytanie na koniec, czy porównywałeś smak kawy przy opcja 1 Twoje go opisu vs. opcja 2 opisu.

Wracając do zaworów iglicowych Made In China.
- po primo sprzedawcy nie mają prawie żadnych informacji o parametrach, wykresów nic. Tylko gotowy wyrób. Załączę rysunek oferowanych przez nich zaworów:
Needle valve China.jpg
- sposób regulacji jest standardowy, tzn. iglica przytyka zwężenie z niewielkim stożkiem. Jedynie iglica jest dwa razy dłuższa. Może to skutkować problemami z uzyskaniem niewielkich przepływów, nieliniowość regulacji.
- sposób uszczelnienia trochę taki bym powiedział "chamski" .Zastosowali uszczelnienie kompresyjne, jakieś grafitowe czy coś w tym stylu. Nie zrobili oringów ze względu na to, że łatwiej obrobić taki prosty element i dokładności nie są aż tak krytyczne. Dla porównania, w zaworze który podałem na poprzedniej stronie iglica wsuwa się do gniazda o tym samym module i kącie. Powierzchnie współpracujące są znacznie większe, przez co regulacja jest precyzyjniejsza i w przypadku wody liniowa niczym od linijki.
- po czwarte kontakt z kimś po drugiej stronie był jak z "dupą w nocy". "My zrobić co pan chce, będzie tanio i będzie Pan zadowolony" Tylko cena żadnych parametrów :)
Więc nie widzę większego sensu testować go......

« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2018, 17:23:42 wysłana przez hi_aro »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #93 dnia: 12 Styczeń 2018, 17:35:05 »
Zobacz co napisałem na samym początku. Piszę o mocy pompy.


Jednostką miary jest w tym układzie czas który jest zależny od mocy pompy. Moc pompy przeciwstawia się oporowi który ma miejsce w ekspresie.




Zgadzam się z większością co napisałeś
jedynie
Cytat: Tedi w Dzisiaj o 14:52:35
Ekspres z dławikiem o średnicy 0,8 mm przy wydajności pompy 200 l/h w czasie ekstrakcji espresso 25 s, wyrównanie ciśnienia w całym układzie (max – 5%) po upływie ok. 5 s.

wydajność pompy nie ma znaczenia, natomiast parametrem kluczowym jest zadane ciśnienie na zaworze przelewowym (bypass). W takim samym czasie ciśnienie będzie się wyrównywać przy pompie 150/h przy 9bar:)


Podałem wartość 200 l/h tylko informacyjnie. Najważniejsza jest moc pompy bo załatwia z automatu ciśnienie i transport wody. Co do wyrównywania ciśnienia  przy wydajności 200 l/h szybciej dobije ciśnienie niż ta 150 l/h  :mhh:


Jak najbardziej dzięki za merytoryczny wpis.
Pytanie na koniec, czy porównywałeś smak kawy przy opcja 1 Twoje go opisu vs. opcja 2 opisu.


Nie ma problemu. Co dwie głowy to nie jedna.
Co do smaku w opcji 1 kontra opcja 2 , sprawdzałem tylko zachowanie ekstrakcyjne po wylewce.
Sprawdzę ten parametr za jakiś czas, bo dyszę 0,8 mm mam nową dosyć dawno temu kupioną. Będę ja rozwiercał głównie pod zachowanie temperatury, a smak warto przy tym też sprawdzić, tym bardziej, że to nic nie będzie mnie kosztowało.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #94 dnia: 12 Styczeń 2018, 17:51:16 »
 
Jednostką miary jest w tym układzie czas który jest zależny od mocy pompy

Co do wyrównywania ciśnienia  przy wydajności 200 l/h szybciej dobije ciśnienie niż ta 150 l/h

Dla obu wpisów wydajność pompy to parametr pomijalny, przy objętości układu wodnego ekspresu. Nie wiem czy różnica nie będzie w milisekundach.

A jeszcze dodam, że pompa o mniejszej wydajności będzie po prostu fizycznie mniejsza, mniejszy wirnik silnika, mniejszy wirnik pompy. Mniejsza będzie miała mniejszą bezwładność dynamiczną i szybszy start i stop;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #95 dnia: 12 Styczeń 2018, 18:29:23 »
Dla obu wpisów wydajność pompy to parametr pomijalny, przy objętości układu wodnego ekspresu. Nie wiem czy różnica nie będzie w milisekundach.

Są grupy wyposażone w zbiorniki przed ekstrakcyjne odpowiedzialne głównie za stabilizację temperatury przez metodę oddziaływania, w tym przypadku ilość wody znacznie wzrasta.
Co do różnic będących wynikiem części sekundy podobnie jak ja i Ty, mogę z przyjemnością to pominąć tym bardziej, że masz to  :taktak: na uwadze.  :)

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #96 dnia: 12 Styczeń 2018, 20:40:06 »
W jednym zdaniu to, ciśnienie rośnie proporcjonalnie względem wytwarzanego oporu.
Czyli ciśnienie za dławikiem jest większe niż przed, tak?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #97 dnia: 12 Styczeń 2018, 21:20:47 »
Nie, może być tylko w porywach równe ciśnieniu temu z przed dławika.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #98 dnia: 13 Styczeń 2018, 00:46:21 »
Coś o profilowaniu ciśnienia pompy wibracyjnej.

Generalnie, profilowanie zasadza się na obniżeniu skutecznej wartości napięcia podawanego na pompę. Spotkałem się z czterema podejściami:
  • Potencjometr drutowy - opis tutaj,
  • Trak (tyrystor) i regulacja fazowa (coś jak ściemniacz)
  • PWM (przez tranzystor IGBT) - ciekawy opis tu i tu, a obserwacje oscyloskopowe są tu.
  • Regulacja grupowa (zwana błędnie w tym wypadku PWM) polegająca na opuszczaniu niektórych okresów napięcia na pompie (stosowana choćby w kontrolerze CREMA) - film .
Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, która z metod - 2 czy 3 jest lepsza.


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #99 dnia: 13 Styczeń 2018, 12:22:19 »
Nie wiem, czy to nie jest zaśmiecanie wątku, ale znalazłem przeciekawy projekt Espressuino. Autor nie zajmuje się co prawda profilowaniem ciśnienia, ale za to zamiast OPV używa czujnika ciśnienia - daje to możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji wprost z wyświetlacza. W dodatku odpada pytanie "na jaką wartość ustawić OPV na ślepym sitku", bo ciśnienie nie przekracza nastawionego z wyświetlacza.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #100 dnia: 13 Styczeń 2018, 12:42:08 »
Tylko że to opcja dla pompy wibracyjnej, dobrze widzę? Z rota pompą jest niestety trochę gorzej... :(

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #101 dnia: 13 Styczeń 2018, 13:10:05 »
Dobrze widzisz. Swoją drogą, to pierwszy dowód na wyższość pompy wibracyjnej nad pompą rota  :evil:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #102 dnia: 13 Styczeń 2018, 13:25:41 »
Cholera, muszę sobie ekspres przerobić na wibracyjną... :D Ciekaw jestem jak można rozwiązać profilowanie ciśnienia w rota pompie, tylko raczej chodzi o home-made, względnie bezpieczne rozwiązanie... Choć nie wiem jaki czujnik trzeba by było zastosować w grupie przed prysznicem i gdzie go umieścić, bo to w sumie najważniejszy element całej układanki.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2018, 13:39:31 wysłana przez siewcu »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #103 dnia: 13 Styczeń 2018, 13:31:27 »
Nad tym problemem pracował @dsc na forum cp. Pomysł był taki, by regulować bypass pompy za pomocą siłowników, ale dokładnie już nie pamiętam... Kontrola przepływu a la Slayer wydaje się nieco prostszą drogą.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #104 dnia: 13 Styczeń 2018, 16:09:08 »
W dodatku odpada pytanie "na jaką wartość ustawić OPV na ślepym sitku", bo ciśnienie nie przekracza nastawionego z wyświetlacza.

Niestety nie masz racji. Zakres regulacji jest od 8 do 15bar. Przyjrzyj się temu filmikowi:
https://www.youtube.com/watch?v=ySqIIzoYjFY&feature=youtu.be
Druga linijka wyświetlacza to ciśnienie. Po lewej rzeczywiste po prawej zadane. Przyjrzyj się, że pomimo zadanego 10bar skacze do 11bar. Co skutkuje "chlapaniem" z sitka, tu nie ma jednostajnego strumienia. Czyli wychodzą jeszcze większe problemy ze stabilnością ciśnienia. Dodatkowo mamy większe pulsowanie. Podejrzewam również, że przy ustawieniu 9bar układ jeszcze bardziej się rozjedzie. Tzn. różnica w ciśnieniu jest w zakresie +1,5, +2 bary.

Niestety pompa wibracyjna ma swoje ograniczenia. Jedyne co można by chyba zrobić to projektować układ kluczujący. Czyli taki, który modulował by częstotliwością i amplitudą. To wykracza poza mój zakres wiedzy, zresztą nie tylko mój.....

Na koniec bezpośrednie porównanie ekspresów E61 pompa wibracyjna vs. rotacyjna.

W 3:55 min. filmu widać dokładnie różnice.

Absolutnie zapraszam i zachęcam do dyskusji. :ok: Jeśli wątek się jakoś rozjedzie lub będzie za długi czy cuś, podzielimy na dwa czy więcej ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2018, 16:11:58 wysłana przez hi_aro »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi