Autor Wątek: Prośba o pomoc w wyborze ekspresu Bezzera Magica s PID vs ROCKET Mozzafiato Type  (Przeczytany 20150 razy)

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Z wad Bezzery muszę wspomnieć o braku sygnalizacji niskiego poziomu wody w bojlerze.
A czym to się objawia ? Bo nie miałem z tym do czynienia, a robimy nieraz i z 6 espresso pod rząd ?

Ja zawsze spuszczam dużo wody przed pierwszym shotem. Jeśli zostaje jej w środku mało to podczas ekstrakcji zaczyna uzupełniać wodę w bojlerze. Uzupełniona woda jest chłodniejsza i musi się nagrzać. Poza tym ciśnienie wtedy spada i kawa nadaje się do zlewu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Coś jest nie tak. Ten ekspres wodę na kawę bierze ze zbiornika, a nie z bojlera. I jeżeli nie korzystasz z pary, to w domowych warunkach, ekspres przez długi czas nie będzie dopełniał bojlera.

Offline evens77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato type V PID, Kawiarka
  • Młynek: Profitec PRO T64
Każdy szczegół ma znaczenie przy wyborze ekspresu. Swój wybierałem bardzo długo. Zarezerwuj sobie dzień i zadawaj pytania. Ze swojej strony dodam, że byłem blisko wyboru Rocketa, zdecydowały właśnie detale.
Hej pisząc o zarezerwowaniu dnia i zadawaniu pytań, masz na myśli czas poświęcony na wyjazd do Nadarzyna?

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Coś jest nie tak. Ten ekspres wodę na kawę bierze ze zbiornika, a nie z bojlera. I jeżeli nie korzystasz z pary, to w domowych warunkach, ekspres przez długi czas nie będzie dopełniał bojlera.
Też mi się tak wydaje. Ekspres uzupełnia wodę w bojlerze, gdy ja używam tylko gorącej wody. Shoty tu na nic nie wpływają. Chyba, że spuszczasz wodę nie z grupy, ale z wylewki gorącej wody. To rzeczywiscie wtedy temperatura spada, a ekspres zasysa wodę do bojlera i szybko ją nagrzewa. Trwa to kilka lub kilkanaście sekund.

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Coś jest nie tak. Ten ekspres wodę na kawę bierze ze zbiornika, a nie z bojlera. I jeżeli nie korzystasz z pary, to w domowych warunkach, ekspres przez długi czas nie będzie dopełniał bojlera.

Wyraziłem się mało precyzyjnie. Wody z boilera używam do ogrzewania filiżanek oraz do americano. Faktycznie podczas ekstrakcji pobierana jest woda ze zbiornika z wodą.

Offline Mr Kaffeino Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
    • Blog
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID plus alternatywa (drip, kalita, aeropress, chemex, kawiarka, mrclever driper, slowpresso)
  • Młynek: Hario Slim + Comandante C40 MK3 Nitro Blade + Lelit William 72Pl

Hej pisząc o zarezerwowaniu dnia i zadawaniu pytań, masz na myśli czas poświęcony na wyjazd do Nadarzyna?

Tak. Jeśli dysponujesz lub możesz wygospodarować dzień wolny na wyjazd do Nadarzyna. Kto pyta nie błądzi. :-)

Offline evens77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato type V PID, Kawiarka
  • Młynek: Profitec PRO T64
Wybrałem się do Nadarzyna w ubiegły czwartek. Po wielu za i przeciw... wybrałem Rocket Mozzafiato type V z PID i młynek Profiteca P64.
Mam nadzieję, że nie będę żałował wyboru. Na razie wszystkiego się uczę, walczę z ustawieniami młynka...ale kawa bardzo smaczna.
Zapytam tylko, czy używacie wagi elektronicznej oczywiście od czasu do czasu, do sprawdzenia wagi tego, ile sypie młynek dla pojedynczego espresso jak i podwójnego. Pozdr

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Warto, szczególnie na początku. Po jakimś czasie nabierzesz doświadczenia i będziesz mniej więcej wiedział jeśli coś się zmieni.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Waga to podstawa i używam jej za każdym razem kiedy przygotowuję espresso

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline evens77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato type V PID, Kawiarka
  • Młynek: Profitec PRO T64
Możecie zasugerować jaką wagę - firmę, warto kupić. Chodzi mi żeby, nie przekłamywała i nie była droga.
Pozdr. Marek

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Jeśli tylko do ziarenek i espresso, to coś takiego: Waga 0.1g powinno wystarczyć.
Możesz podobnych poszukać na allegro, może znajdziesz taniej.

Oczywiście są inne, tańsze, ale ogólnie jakość tego typu wag jest dość losowa. Trafiają się gorsze partie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Wystarczy w zupełności taka za 13 zł. U mnie trochę kawy przerobiła i nie mam na co narzekać...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Jak dobrze pamiętam to narzekałeś: że mała, że kiepska powtarzalność pomiaru i chyba tylko kilkaset gram ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
A to się zgadza. Ale do ważenia porcji do mielenia czy uzysku w filiżance jest wystarczająca w 100%.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Waga to podstawa i używam jej za każdym razem kiedy przygotowuję espresso
W pewnym momencie, gdy robię od prawie 2 lat dziennie po 10-15 espresso to waga straciła sens. Wyniosłem ją do pracy, aby ważyła listy przed wysyłką. Po tych latach zostaje już doświadczenie i praktyka. Zobacz na YouTube żaden barista "nie bawi się" wagą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi