Autor Wątek: Praca magisterska na temat kawy - pomysły  (Przeczytany 3206 razy)

Offline geerman93 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3, v60, Aero, french, chemex
  • Młynek: Comandante MK3, Baratza Sette 30 AP
Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« dnia: 16 Październik 2017, 22:30:01 »
Witam wszystkich, planuję połączyć przyjemne z pożytecznym i prace magisterską na kierunku logistyka napisać o kawie :) Ze względu na kierunek pomyślałem, że fajnie było by opisać cały proces logistyczny lokalnej palarni. Tak w skrócie, skupie się na przedstawieniu krok po kroku, jak przebiega proces od wyboru odpowiednich plantacji oraz ziaren, poprzez import ziaren, wypalanie, aż do końcowego klienta (podróż ziarenka kawowca od momentu zerwania do dobrze zaparzonej filiżanki espresso). Dostęp do informacji z palarni będę miał bez problemu. Chciałem rozpocząć taką luźną dyskusję, w której przedstawilibyście swoje ciekawe pomysły, sugestie, które mogłyby mnie nakierować, ponieważ mam pewien zarys jak ta praca mogłaby wyglądać, ale ciągle szukam innych pomysłów. Myślę, że z Waszą pomocą mogę stworzyć fajną, a przede wszystkim ciekawą pracę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Październik 2017, 23:52:27 »
A myślisz, że to Ci ktoś zaliczy? Jedyne co to kwestia transportu surowca z plantacji do klienta końcowego, reszta nie ma żadnego powiązania z logistyką... Pomysł fajny, ale chyba kierunek nieodpowiedni...

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Październik 2017, 10:22:25 »
siewcu: Czyli myślisz, że jedyny problem, to kupienie tony kawy. Potem upalić, zapakować do beczki i sprzedawać. Właściwie czekać aż przyjdzie lokalny klient i kupi hurtem całość???

Pomysł na pracę z logisyki - magisterską, czyli koncepcyjną z elementami nowoczesnego planowania wydaje się ciekawym jednak. Pytanie na ile lokalna palarnia może wykorzystywać nowoczesne narzędzia i jest to dla niej finansowo opłacalne.

Na pewno powinno w pracy być porównanie logistyki lokalnej z dużą palarnią. Szczątkowe (to zależy od promotora), ale powinno, bo lokalna palarnia może opierać się na narzędziach dużej albo mieć apetyt na przyszłość (patrz świadomość biznesu lokalnego).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Październik 2017, 11:55:24 »
Ale co ma do logistyki sam wybór plantacji, odmiany ziaren, wyboru sposobu obróbki, proces palenia i sprzedaży?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2017, 12:26:35 »
Nad czym tu się zastanawiać, przecież kawowy teleporter wszystko załatwia. Wystarczy zaadresować tylko do miejsca obróbki, eksportera, ewaluacji, palarni itd. :)
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2017, 12:33:07 wysłana przez krystians »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2017, 14:58:09 »
Dochodzi jeszcze paczkomat [emoji3]

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Październik 2017, 16:42:43 »
pomyślałem, że fajnie było by opisać cały proces
Chcąc poznać te procesy, trzeba w nich uczestniczyć w jakimś stopniu. Może trzeba się zatrudnić w jakiejś palarni, pojechać na plantację kawy. Ja wiem, że to kosztuje, ale bez znajomości poszczególnych etapów stworzysz pracę jałową. Wyobrażasz sobie, że ktoś pisze o pracy na przykład lekarza, górnika, kontrolera lotów i nie zobaczy tego na żywo? Wówczas będzie bazował na doświadczeniach i opiniach innych. Można i tak, ale jakiej wartości będzie to twórczość? Nie mówię o takich ekstremach jak np loty kosmiczne, bo tam raczej nie ma dostępu. Natomiast plantacja, palarnia czy hurtownia kawy jest jak najbardziej w zasięgu ręki.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Październik 2017, 20:34:26 »
Hmm... jedyny procesymlogityczne przy kawie... pakowanie ziarna do transportu zabezpieczenie ładunku kontrola Np wilgotności temperatury , miejsca ładunku gdzie przebywa ,szczelności kontenera , odprawy celne dokumenty wprowadzające na rynek eu towar jakim jest kawa -wymogi , przechowywanie dostawa do magazyny warunki magazynowania procedury FIFO i inne dostawa do odbiorcy końcowego tak w skrócie bym to opisał gm proces  logistyki  można na drobne jeszcze rozłożyć procedury i zastanowić się jak ważny jest miejsce magazynowe czy centrum logistyczne przynajmniej przy No autostradzie i lotnisku, dworzec kolejowy. Praca do napisania parę chwil  :taniec:  :Bicz: a tak na serio jest to temat...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2017, 00:29:21 »
Tyle że wypada z tego tematyka stricte kawowa... Bo zaczyna się przy pakowaniu i kończy na dostarczeniu do odbiorcy. A czy cała reszta ma związek z tematem? Raczej nie, jakoś nie widzę powiązania zakupów kawy ani jej palenia z logistyką. Choć wybór ziaren i palenie to raczej temat na kolejną pracę ;)

Offline geerman93 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3, v60, Aero, french, chemex
  • Młynek: Comandante MK3, Baratza Sette 30 AP
Odp: Praca magisterska na temat kawy - pomysły
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Październik 2017, 13:29:51 »
Dzięki Panowie, przedstawie to wszystko promotorowi i wtedy zdecydujemy czy to ma sens.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi