Autor Wątek: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?  (Przeczytany 5738 razy)

Offline Warmeater

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso UNO PROF Black
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« dnia: 15 Październik 2017, 12:29:21 »
Witam kawoszy,
Potrzebuje paru porad które pokazałyby mi właściwy kierunek:)
Chodzi mi aby skompletować fajny zestaw do przygotowania kawy.
Planuję robić dziennie 3-4 Cappuccino plus ze 2-3 espresso, na weekendy trochę większa ilość(powiedzmy x2).
Na chwile  obecna przygotowuje kawę w Saeco Minuto. Wcześniej miałem pełne automaty ale coraz bardziej przekonuje się,
że im mniej zrobi za ciebie maszyna tym lepsza rzecz wychodzi:) Od paru dni czytam forum i oglądam filmiki na YT i chyba już trochę rozjaśniłem sobie temat.
Jeśli chodzi o młynek myślę o zakupie Baratza Sette 270 natomiast nie do końca daje sobie rade z wyborem ekspresu;)
Na początku myślałem o Rancilio SILVIA, potem zobaczyłem Rocketa Appartmento i już myślałem że zaszaleje i trafiłem na film $300 vs. $3,000 Espresso Machine Challenge i zgłupiałem:)
Więc idąc tym tropem zacząłem się zastanawiać czy jest sens inwestować w taki drogi ekspres. Może wystarczy na moje potrzeby Ascaso Arc Black&Steel za 1600zl albo nawet Zelmer 13z012 Maestro za 400zł.(Chętnie bym się dowiedział na czym polega te 1200zł różnicy miedzy tymi dwoma)
Czy  przy takiej ilości kawy takie ekspres jak Rocket i Rancilio ma jakis sens? Czy przy robieniu 3-4 razy kawy dziennie jest sens te ekspresy wyłączać i znowu włączać ?Czy taki Rocket włączony cały dzień nie pozera dużo prądu? Czy może lepszy będzie z termoblokiem jak te tańsze ekspresy?
Pozdrawiam:)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik 2017, 12:34:46 »
Sette i Rocket.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik 2017, 14:56:39 »
To zaplanuj Basica/Arca i młynek z płaskimi żarnami 64 mm. Sette raczej udaną konstrukcją nie jest, poczytaj na necie i pogadaj z użytkownikami - tyle że na aktualnego będzie ciężko trafić, bo jak rozmawiałem to szybko się ludzie pozbywają.

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Październik 2017, 16:27:28 »
Mam Sette 270 i po miesiącu użytkowania niewiele mogę napisać więc tylko to:
- świetne gabaryty do domu
- mega szybki 18gr w 5,5 sek
- mega wygodny (nie musisz trzymać kolby)
- inny niż wszystkie (ładnie się prezentuje i przyciąga wzrok)
- kawa nie zbryla się
- bardzo dobre rozprowadzenie kawy w PF-ie

Nie jest też aż taki głośny.
Miałem i-mini i wydaje mi się że był głośniejszy.
Ogólnie przesiadka przynajmniej dla mnie z i-mini na Sette na duuuuuży plus.

Co do jakości przemiału to nie mam z czym porównać.
Co do jakość żaren i ich mocowania to za krótko użytkuję.

Tomek

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Październik 2017, 17:02:36 »
Chyba słabo czytałeś, ludzie piszą o sette z zawodem. Jeśli chodzi o różnice między ekspresami, to głównie chodzi o stabilność temperatury zaparzania, jakość pary do spieniania mleka i sitka supercrema. Poszukaj sobie tych haseł i będziesz wszystko wiedział.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Październik 2017, 17:40:05 »
Chyba słabo czytałeś, ludzie piszą o sette z zawodem.

Bo mało jest tych informacji.
Gdzie jest napisane "z zawodem" o tym młynku?
Może w pierwszych wersjach były jakieś problemy?
Kto go miał i sprzedał bo się zawiódł?

Ja słyszałem od tutejszych forumowiczów i czytałem nawet na tym forum, że to dobry młynek.

Tomek

Offline Warmeater

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso UNO PROF Black
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Październik 2017, 18:34:23 »
Chyba słabo czytałeś, ludzie piszą o sette z zawodem. Jeśli chodzi o różnice między ekspresami, to głównie chodzi o stabilność temperatury zaparzania, jakość pary do spieniania mleka i sitka supercrema. Poszukaj sobie tych haseł i będziesz wszystko wiedział.

Marek.


Troche poczytałem opinii na amerykańskich forach i 90% była bardzo pochlebna, oczywiście zdarzały się opinie ze padł i gdzieś tam szybko wymienili na gwarancji. Wiadomo jest to w miarę nowa konstrukcja i coś tam może się dziać, aczkolwiek w tym przedziale cenowym ponoć nie ma nic lepszego(nowego).Wracając do ekspresu to trochę czytałem i wiem o czym piszesz. Ale nie wiem czy przy takiej  ilości kawy co podałem w 1 poście jest mi taki sprzęt potrzebny. Z drugiej strony juz trochę kawy w życiu wypiłem i chciałbym mieć coś porządnego w domu co jednocześnie byłoby moim takim małym hobby:)
Jednak mam pytanie czy taki Rocket musi chodzić cały dzień(bo wiem ze się nagrzewa z 20min) żeby zrobić kawy w godz. 8-12-16-20 ? Czy jest sens go wyłączać?
Qla gdzie kupiłeś swój młynek i ile dałeś?
Dzięki za odpowiedzi:)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik 2017, 18:42:27 »
Rocket musi chodzić cały dzień(bo wiem ze się nagrzewa z 20min

Dziś (jak zawsze) timer włączył rocketa o 6:00. O 6:20 termometr w grupie pokazywał... 69,2°C. Trochę mało. Da się to szybko poprawić serią flushy ale tak komfortowo to bardziej 40 niż 20 minut od włączenia.

Offline Warmeater

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso UNO PROF Black
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Październik 2017, 20:20:44 »
Rocket musi chodzić cały dzień(bo wiem ze się nagrzewa z 20min

Dziś (jak zawsze) timer włączył rocketa o 6:00. O 6:20 termometr w grupie pokazywał... 69,2°C. Trochę mało. Da się to szybko poprawić serią flushy ale tak komfortowo to bardziej 40 niż 20 minut od włączenia.

A ile razy dziennie z niego korzystasz? Zostawiasz wlaczony na caly dzien?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Październik 2017, 21:40:03 »
Wracając do ekspresu to trochę czytałem i wiem o czym piszesz. Ale nie wiem czy przy takiej  ilości kawy co podałem w 1 poście jest mi taki sprzęt potrzebny.
Planuję robić dziennie 3-4 Cappuccino plus ze 2-3 espresso, na weekendy trochę większa ilość(powiedzmy x2)
8 Cappuccino w weekend. Tak potrzebujesz HX. Pojedynczy bojer jest super, dla samotnego wielbiciela espresso.
To jak z autem. Możesz kupić 1.4 benzynę i pojedziesz. Albo ten sam silnik z turbo i jeszcze klimą. Niby ten sam model, a różnica jest. Płacisz za komfort jazdy.

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Październik 2017, 21:42:55 »
Tomek

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Październik 2017, 22:24:42 »
A ile razy dziennie z niego korzystasz? Zostawiasz wlaczony na caly dzien?

Od 6 do 18 timer jest ustawiony.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Październik 2017, 22:50:32 »
Zostawiłem raz Basica na cały dzień z watomierzem. Za dużo prądu to to nie wzięło... Nie rzucę liczbą, ale byłem zdziwiony, że tak mało prądu wziął przez cały dzień.

Troche poczytałem opinii na amerykańskich forach i 90% była bardzo pochlebna, oczywiście zdarzały się opinie ze padł i gdzieś tam szybko wymienili na gwarancji. Wiadomo jest to w miarę nowa konstrukcja i coś tam może się dziać, aczkolwiek w tym przedziale cenowym ponoć nie ma nic lepszego(nowego).Wracając do ekspresu to trochę czytałem i wiem o czym piszesz. Ale nie wiem czy przy takiej  ilości kawy co podałem w 1 poście jest mi taki sprzęt potrzebny. Z drugiej strony juz trochę kawy w życiu wypiłem i chciałbym mieć coś porządnego w domu co jednocześnie byłoby moim takim małym hobby:)
No patrz, a ja rozmawiałem z użytkownikami, dziwnym trafem zadowoleni nie byli i wszyscy posprzedawali. Amerykańskie fora rządzą się swoimi prawami, nie wiem dlaczego ale u nich dużo opinii jest innych niż u reszty świata...
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 22:53:16 wysłana przez siewcu »

Offline Warmeater

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso UNO PROF Black
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Październik 2017, 23:24:27 »
Zostawiłem raz Basica na cały dzień z watomierzem. Za dużo prądu to to nie wzięło... Nie rzucę liczbą, ale byłem zdziwiony, że tak mało prądu wziął przez cały dzień.
Ale jak  on nie ma bojlera to chyba nie ma co tam za duzo pradu brac:) Z tym pytaniem bardziej celowałem w Rocketa.
Co do tematu Sette to co byś proponował w zamian w tym przedziale cenowym? Może rockyiego na start a z czasem dozbierać na jakiegoś Fausta do kolekcji?

Offline Warmeater

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Ascaso UNO PROF Black
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jaką drogę wybrać, jaką podążać ?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Październik 2017, 23:26:18 »
Od 6 do 18 timer jest ustawiony.
Ten timer jest wbudowany czy przy kontakcie  masz taki oddzielny?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi