Autor Wątek: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru  (Przeczytany 54604 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Wrzesień 2013, 19:26:33 »
Ale komputer obrabia za Ciebie. :diabelek:

Inżynierowie piszący program w którym wywołujesz RAW-y lub ci piszący program do tworzenia JPG-ów w aparacie przemyśleli te wszystkie parametry, które uważamy za obróbkę i je zinterpretowali, pogrupowali, przypisali do kolejnych programów. A to, że zrobili to zanim powstało zdjęcie niczego nie zmienia. Zawsze jest jakaś obróbka, czy to wybór programu w aparacie, czy chemii do wywołania kliszy, która ma wpływ na efekt końcowy.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Wrzesień 2013, 20:41:01 »
DK czepiasz się, podobnie jak z tym, że większość ludzi pozostaje przy KITcie.
Każdy z moich znajomych ma szklarnie, i to spore. Czasami są roszady - jeden zmienił z C na N, inny z Minolty na C., ktoś z apc na FF
ale wszyscy budują szklarnie

tak więc mało reprezentatywne mamy znajomości i ciężko przesądzać DK.

co do rawów - czystka z matrycy. Wołanie nie ma prawa wprowadzić żadnych zmian, poza tymi, które ustawił owner.
Czy dla Ciebie ustawienie WB to taka duża zmiana?  :)

ps. było o szumie, potem wstawiliście foty z gór - tam faktycznie nie ma prawa szumieć ;) mnie dziś szumiało w palarni, alew ciemno jak u ....

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Wrzesień 2013, 20:47:42 »
Nigdy nie bawiłem się w korekcję RAW'ów. W moim przypadku zawsze kopiuje od razu jpegi i mi to wystarcza póki co.

PS. Żona ogląda swoje seriale to mam czas na czytanie o aparatach hehe  :lol2:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Wrzesień 2013, 20:57:04 »
Nie ma nic złego w JPG-ach, jeśli tylko są poprawnie naświetlone. RAW-y są przydatne wtedy gdy jest się przekonanym, że potrzeba RAW-ów. ;)

[...]większość ludzi pozostaje przy KITcie.[...]
Ustalmy o jakiej grupie docelowej mówimy. Mnie cały czas (jako że to forum kawowe, nie fotograficzne) chodzi o podejście tzw. przeciętnego kowalskiego, który aparat potrzebuje aby wzbogacać rodzinny album.
Jeśli ktoś z fotografii zrobił swoje hobby, lubi sprzęty wszelakie, jara się tematem, to tak, każdy z nich będzie i słoiki zbierał, i stajnie zmieniał, i szumów szukał. Tak, ale to zupełnie inna rozmowa.

Cytuj (zaznaczone)
[...]Czy dla Ciebie ustawienie WB to taka duża zmiana?[...]
No żółta fota, a niebieska fota to dość konkretna zmiana, często na tyle spora, że w JPG-u brakuje danych. A czystka z matrycy to zera i jedynki. Już sam wybór programu do wywołania RAW-a ma tu kolosalne znaczenie.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Wrzesień 2013, 21:34:35 »
IMHO złe podejście - tylko RAWy, jpg są dobre jako "stare" stykówki i tyle. RAW jak dobra kawa, jpg jak czibo. Howgh!

Oczywiście, każdy (no nie wiem czy Jarek Brzeziński (wyklęty nz Canona ;-) ) pija kawę), ale reszta pija, i to spora część dobrą...
Przeciętnemu znajomemu nigdy bym lustra nie zaproponował, nie jestem głupi.  Tylko małpka, może być troszku zaawansowana i już.
Do lustra trzeba mieć zacięcie - z lustra "byle każdy" uzyska knota, a ta sama osoba z małpki "fotkę życia"

ps. jak jesteś w danej rodzinie, to wołasz oryginałem, a krzywe robisz PSem ;) to nawet dziecko wie

pps. żółta/niebieska? materiał światłoczuły firmy X, papier i wywoływanie na materiale firmy Y i już miałeś delikatny zafarb. Bez czarów.... Więc jak jest??  :blue:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Wrzesień 2013, 21:50:11 »
Widocznie ja jestem głupi, ale nic a nic mi to nie przeszkadza.

Nie widzę nic złego w kupowaniu lustrzanek i używaniu ich głównie w trybie zielonym, i tak da to lepsze efekty niż przeciętny kompakt.

W JPG-ach też nic złego nie ma, są lepsze niż RAW-y wołane na zero, albo nie wywołane wcale, bo nie ma na to czasu lub wiedzy.

Jeśli zrobisz zdjęcie sceny oświetlonej świecami z balansem bieli na lampę błyskową, to nie będzie to delikatny zafarb, a o doborze chemii do wywołania, jako obróbce już pisałem, więc jak jest?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Wrzesień 2013, 22:13:25 »
jpg? bez RAW. I bawisz się fotografią?  OooooK.
pozostawię bez komentarza.

Bawię się tym od ponad 20 lat, nie mówię tu o zenitach, a już o klasie typu C. 50E
I uważam, że laik w 95% wykona lepszą fotografię małpką niż "zaawansowanym" lustrem.
Są oczywiście "profi" z lustrem (dziś widziałem takich w Sagrada Familia), którzy walą wbudowaną lampką właśnie po co? doświetlając sufit??? Sagrady?  :smiech: (czyli jadą na zielonym, i zwyczajnie samoczynnie odpala im żarówkę), ale to LANS i nic więcej.

Pamiętaj, że lustro, mając zdecydowanie więcej ustawień niż kompakt zniweczyć potrafi każdą fotkę, zaś kompakt będzie ciągnął lamera za uszy. Mój Canon ustawiony w zielonym, w ciemnym pokoju hotelowym ISO proponuje 800 i sam wiesz jak to wyjdzie
 
Raz piszesz, że JPG to be bo ktoś wprowadził ustawienia, a teraz że w nich nie ma zła?
Ja wolę RAWy bo mogę nad nimi panować.

> Jeśli zrobisz zdjęcie sceny oświetlonej świecami z balansem bieli na lampę błyskową, to nie będzie to delikatny zafarb,

i to w RAWie ustawię, w jpg zapomnij.

> a o doborze chemii do wywołania, jako obróbce już pisałem, więc jak jest?

W analogach (wołanie itp) były dominanty kolorostyczne w związku z producentem materiału czy papieru czy wołania, więc???
Wtedy nie było doskonale, pamiętasz te czasy?
Przy okazji, sam wołałeś w latach 90 kolor?? Bo ja nie  :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Wrzesień 2013, 22:46:51 »
Może właśnie to nas różni, że ja się w fotografię nie bawię.

1. Nie napisałem nigdzie, że bez RAW, ale że jeśli ktoś nie ma na to czasu lub wiedzy, to lepiej będzie aby pozostał przy JPG-ach.
2. Tryb zielony w lustrzankach nie różni się niczym od trybu zielonego w kompakcie. Efekty zależą wyłącznie od możliwości aparatów oraz od algorytmów zapisanych w fabryce.
3. Jeśli Twój Canon nie radzi sobie na ISO 800 a zielony tak proponuje, to znaczy, że ktoś w Canonie pokpił sprawę. Nie wiem co to za Canon, więc nie wiem jak sobie radzi na 800, wiem natomiast, że są takie, które sobie radzą i na 3200. Zawsze jest to jednak kwestia względna, bo każdy ma inny próg akceptacji szumu. Różne może też być przeznaczenie danego zdjęcia.
4. Nie pisałem, że JPG są be, bo ktoś wprowadził ustawienia. Pisałem tylko, że wcześniej wprowadzone ustawienia to też obróbka, oraz to, że JPG są ograniczone, mają w sobie mniej danych. Pisałem też, że JPG-i są dobre, jeśli są poprawnie naświetlone.
5. Również wolę RAW-y, ale to nie znaczy, że nie da się pracować w JPG-ach, a praca na RAW-ach wymaga trochę czasu, wiedzy, oprogramowania, a nie każdy ma na to czas i ochotę.
6. Oczywiście, że w JPG-u takich ostrych zmian balansu bieli nie da się wprowadzić (znaczy da się, ale przed zrobieniem zdjęcia). To był tylko przykład, że nawet zmiana balansu bieli może być znaczącą obróbką.
7. No i co z tego, że pojawiały się dominanty z takich czy innych powodów? Czy to nie jest obróbka? Świadoma lub nie, ale jest to obróbka materiału fotograficznego, która, jak sam zauważyłeś, na wpływ na efekt końcowy. No chyba, że zmiana tonalności lub kontrastu, lub nasycenia, lub jasności to nie jest obróbka. Dla mnie jest i nie ma dla mnie znaczenia kiedy jej dokonam, czy przed zrobieniem zdjęcia czy po. Dlatego właśnie napisałem, że nie ma czegoś takiego jak zdjęcie bez obróbki. Przy czym, podkreślę tu, że nic w tym złego. Obróbka jest po prostu częścią procesu.
8. Doskonale pamiętam te czasy i wiele wcześniejsze (niekoniecznie jako własne doświadczenia). Przypomnę, że dagerotypia też nie była doskonała. Przypomnę również, że kolorowe odbitki wykonane np. w technice gumy chromianowej, w tych niedoskonałych czasach, o których piszesz, potrafiły być powalająco doskonałe.
9. Niczego nie wołałem w latach 90, ale domowe wołanie C-41 to nic trudnego i nie różni się zbytnio od wołania Cz-B negatywów. A i forsować sobie można, hulaj dusza. E-6 w domu, to też prosta sprawa, tylko termometr trzeba dość czuły. A i w kawie da się wołać (tu już bez kolorów), choć bodaj sody trzeba dodać. Niestety, najlepiej sprawdza się podła rozpuszczalka, a może stety, przynajmniej do czegoś się nadaje.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2013, 22:50:40 wysłana przez donkiszot »

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Październik 2013, 07:29:53 »
Może właśnie to nas różni, że ja się w fotografię nie bawię
i tu może zakończę dysputę, bo ja się tym bawię. Kawą czy IT także. A że dostarcza środków finansowych? Życie to zabawa, widać inaczej to pojmujesz. Zdrówka!
ps. wolę jednak opierać się na swoich doświadczeniach, niż na cudzych  :evil:
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2013, 07:31:31 wysłana przez KrzychK »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Październik 2013, 13:23:52 »
Ja również, aczkolwiek nie widzę najmniejszego powodu abym miał się tu na doświadczenia licytować. Com napisał, napisałem. Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało. Chętnie wyjaśnię.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Październik 2013, 18:22:51 »
Miałem co prawda pytać o zakres, ale profiego nie wypada....

Jak włączyć green mode w Canon Eos 1V oraz jak wysunąć (wewnętrznego) fleszyka, bo kombinuję i nic??
Ew. jeśli można o patent na tego samego fleszyka w 5D mark III

 :smiech:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Październik 2013, 19:11:18 »
Zakres? Od Osłabiacza Farmera po metameryzm. Śmiało.

Zielony w 1V masz w tej samej zakładce co rybie oko, tylko, że nazwali to VNPB (very-nice-picture-button). Pewnie dlatego nie znalazłeś.
A lampę w obu aparatach odpalasz tak samo jak pokłony.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Październik 2013, 19:13:09 »
No i dokonałem wyboru.

.
.
.
.
.
.
.
Będę zamawiać Olympusa OM-D E-M5 z kitem 12-50mm i do tego obiektyw Zuiko 45mm 1.8. Myślę, że na moje skromne potrzeby wystarczy to w 100%, podoba mi się z wyglądu i przede wszystkim Żona patrzy na niego przychylnym okiem ;)
Lustrzanki nie wybrałem bo w moim przypadku byłby to przerost formy nad treścią. Nie wykorzystałbym jej potencjału a z drugiej strony wolę coś bardziej podręcznego i lżejszego.


Temat można kontynuować i dyskutować na temat fotografii  ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Październik 2013, 19:50:51 »
Srebrny czy czarny?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Październik 2013, 19:54:39 »
D4rK89 - zapewne dobry wybór, a jak zacznie (jeżeli) Cię sprzęt ograniczać, upgradniesz go i już (czego życzę, to fajna zabawa).

a teraz do kolegi DK:
Aby zakończyć ów pokaz - przesyłam link do instrukcji, jak rozumiem angielski to nie problem?
http://www3.canon.de/images/pro/fot/slr/geh/file/EOS_1_V_HS_eng_toc.pdf

Konkretnie, gdzie.  O0 (choć tu powinna być czarna rozbawiona mordka - ostro słońce dawało, spiekliśmy się na "spacerku")

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi