Autor Wątek: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru  (Przeczytany 55924 razy)

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« dnia: 29 Wrzesień 2013, 22:18:20 »
Witam  :bry:

Zacznę może od tego, że nie jestem jakimś doświadczonym fotografem, ale lubię sobie popstrykać zdjęcia. Dzisiaj niestety skończył się okres żywotności mojego Fuji HS10 i szukam czegoś nowego. Zastanawiam się nad wyborem lustrzanki typu Pentax k5, nikon d7000 (może d7100) lub aparatu w systemie m4/3 i tutaj podoba mi się Olympus OM-D E-M5. Na początku będę używał aparatu z obiektywem kitowym. Jakie jest Wasze zdanie ? Warto interesować się w ogóle m4/3 czy lepiej kupić sprawdzone rozwiązanie jakim jest lustrzanka ? Aparat będę wykorzystywać głównie na wakacjach, imprezy okolicznościowe, wypady poza miasto, portrety, krajobrazy, makro i w zasadzie tyle.

Z góry dzięki za wyrażenie swojej opinii.

PS. Może ktoś siedzi w tym fachu i jak dokonam wyboru jest w stanie mi sprzedać taki zestaw w dobrej cenie? :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2013, 23:11:48 »
No, z makro to jest największy problem. W kompaktach to jest po prostu funkcja i już. W aparatach z wymienną optyką trzeba ku temu zakupić dedykowany obiekty, a i to nie rozwiązuje wszystkich problemów, bo im większa matryca (rozmiar fizyczny, nie liczba pikseli) tym mniejsza głębia ostrości. W kompaktach matryce są maleńkie, mniejsze od paznokcia, dlatego też głębia ostrości jest spora i można na makro szaleć. W aparatach z wymienną optyką matryce są większe fizycznie, a zatem głębia na dzień dobry w zdjęcia makro jest papierowa, czasem nawet łepek od zapałki się cały w ostrości nie mieści. O ile z początku ten efekt może się podobać, o tyle gdy trzeba zrobić zdjęcie, które coś przedstawia zaczynają się schody. Trzeba przymknąć obiekty (a i tego czasem braknie), wtedy światła brakuje, ISO brakuje itd.
Więc jeśli makro jest Ci bliskie, to przemyśl to 5 razy. Efekt finalny pewnie będzie zauważalnie lepszy, ale koszty, wiedza, czas idą radykalnie w górę w tej kwestii.

Koniec wykładu wstępnego o makro. ;) Jeśli chcesz więcej, to pytaj śmiało.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Wrzesień 2013, 23:18:30 »
Jeśli chodzi o m4/3 to do tego Olympusa kitowy obiektyw 12-50mm ma funkcję makro i ponoć całkiem nieźle się spisuje. Tanio można dokupić dedykowany do makro obiektyw 35mm chyba. Natomiast taką perełką jest 45mm f1.8. Wiadomo tu już dochodzą koszty obiektywów ale w przyszłości tego nie uniknę. Kit na początek musi wystarczyć.

Za m4/3 przemawia:
-Rozmiary
-Design
-Waga

Lustrzanka:
-Lepsza/Większa matryca
-Więcej obiektywów

Trudna decyzja :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2013, 23:38:55 »
Miałem lustrzankę Pentax-a, później kompakt Canona G-9 bo był dużo mniejszy, a od paru lat Olympus PEN EP-1. Urzekł mnie wtedy designem a zdjęcia są całkiem OK. Wszystko zależy od tego co fotografujesz. Ma dużo wad ale mu wybaczam. On mnie również :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Wrzesień 2013, 23:39:32 »
Nie znam zbytnio m4/3, ale jak słyszę słowa funkcja makro względem obiektywu, to zapala mi się czerwona lampka. Sprawdź to dokładnie jak to działa (odwzorowanie i minimalna odległość ostrzenia) i czy Ci to odpowiada.

Z mojego doświadczenia wynika, że większość ludzi, którzy kupują aparat z wymienną optyką i tak nigdy nie kupuje nic innego niż ten pierwszy obiektyw.


Co do wypunktowania. Do mnie aspekt rozmiaru nie przemawia w ogóle. I tak ani jednego, ani drugiego do kieszeni nie schowasz (jak kompakt czy telefon), więc różnica tu niewielka. Waga, to fakt. Design, rzecz gustu, ale skoro napisałaś, znaczy, że wolisz taki. W dzisiejszych lustrzankach kadrowanie na ekranie też jest możliwe, a wizjer jest zawsze, w dodatku optyczny (moim zdaniem to zaleta, ale jak duża zależy głównie od sposobów pracy). Z tym, że ogólnie nie przemawia do mnie idea bezlusterkowców, a już na pewno nie za te pieniądze, dlatego będę mocno stronniczy w takich porównaniach. ;)

Nie wiem czemu nie bierzesz pod uwagę tańszych lustrzanek, są malutkie, matryce w nich są równie dobre co w wyższych modelach (kwestia czasu pojawienia się modelu na rynku ma tu większe znaczenie niż różnicowanie modeli), funkcji najczęściej i tak nadto niż to co potrzeba na co dzień.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Wrzesień 2013, 23:48:34 »
Chcę kupić sprzęt na lata więc szukam w nowszych/wyższych modelach. Brałem kiedyś już pod uwagę używanego Nikona d90 ale w tej chwili jest już trochę przestarzały ? Szumi przy wyższych iso.

A co innego proponujesz?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Wrzesień 2013, 00:16:41 »
Nikon D90 to zacny sprzęt o dużej renomie i cieszący się popularnością wśród pasjonatów fotografii. Ja szukając aparatu kupiłem Nikon  D5100 z obiektywem 18-105 mm. Teraz można go kupić w chyba w dobrej cenie, bo pojawił się D5200. Jak dla amatora jest to aparat w zupełności wystarczający, niedawno dokupiłem do niego lampę SB910, niestety brak mi czasu aby pobawić się nim i poznać tajniki fotografii i wykorzystać jego możliwości.

Xan

  • Gość
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Wrzesień 2013, 08:58:42 »
W kwestii macro i tanich rozwiązań proponuję zapoznać się bliżej z nakładką na obiektywy japońskiej produkcji - Raynox DCR-250
Ma mocowanie na sprężynkach, dostosowane do obiektywów o średnicach od 52 do 67 mm i przyznam, że kiedy bawiłem się w fotkowanie Minoltą Z2 - efekty zadziwiały mnie niepomiernie :)
Oczywiście - nie może się to równać z obiektywem macro, ale... to dobry początek wielkiej fascynacji tą gałęzią fotografii :)
Chętnie użyłbym jej na swoim obecnym Nikonie D60, niestety zmęczenie materiału oprawy soczewki zastopowało te zapędy. Ale i tak służyła mi kilka dobrych lat.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Wrzesień 2013, 09:23:08 »
D7k powinien być teraz w dobrych cenach.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrzesień 2013, 11:27:29 »
Ja mam D80 i mi nie szumi - ISO robię max 400. Jak jest za ciemno to wolę sobie dobrą jasną optykę kupić i już jest widno :) Jasne szkło i dobry VR podstawą sukcesu.

Robię dużo zdjęć a i tak nie jestem w stanie wykorzystać choćby połowy jego możliwości - jednak jak dzieci podrosną to będę miał czas i zacną zabawkę. Szczerze mówiąc gdybym miał teraz kupować coś nowego to o ile nie poszedł bym w pełną klatkę, to pozostałbym przy D90, bo nowego D80 raczej nie dostanę.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Wrzesień 2013, 14:35:26 »
obiektyw 12-50mm ma funkcję makro
Poczytałem i piszą, że minimalna odległość ostrzenia to 20 cm na szerokim końcu i 50 cm na wąskim. Chyba mogłoby być lepiej. Wszystko zależy od potrzeb i odczekiwań.

Chcę kupić sprzęt na lata
W gruncie rzeczy to zależy od szczęścia. Dziś już się na lata nie opłaca produkować.

Cytuj (zaznaczone)
więc szukam w nowszych/wyższych modelach.
A dlaczego nie w nowszych niższych, najmniejszych, lekkich, zgrabnych, konkurujących z bezlusterkowcami -- że powtórzę pytanie? Nie żebym namawiał, pytam skąd taki przeskok od małych lekkich bezlusterkowych, na całkiem konkretne już lustrzanki?

Cytuj (zaznaczone)
Brałem kiedyś już pod uwagę używanego Nikona d90 ale w tej chwili jest już trochę przestarzały ? Szumi przy wyższych iso.
Jeśli D90 szumi przy wyższych ISO, to może się okazać, że ten olympus szumi i przy niższych. Porównywałeś zdjęcia w podobnych warunkach, czy opierasz się na tym co wyczytałeś? Jeśli to drugie, to włóż to wszystko między bajki.
Ocena szumów zależy od: matrycy, poprawności naświetlenia, oceniania obrazu w odpowiednim powiększeniu (najlepiej na wydruku lub w docelowej wielkości na ekranie), indywidualnego progu akceptowalności.

ISO robię max 400.
W naszych ciemnych warunkach mieszkaniowych (oświetlenie pseudoenergooszczędne itp) ISO 3200 jest wartością jak najbardziej potrzebną. Tak dla komfortu. A przy takim ISO niestety radzą sobie tylko nieliczne matryce. Trzeba pójść na jakiś kompromis.

VR jest sprawą genialną i nie do przecenienie, ale i tak nie rozwiąże wszystkich problemów. Lampy zewnętrznej mało kto chce kupować, używać, o noszeniu jej nie wspomnę. Jasne obiektywy też nie są panaceum, drogie (najczęściej), głębia ostrości papierowa. Z czegoś trzeba zrezygnować.

Cytuj (zaznaczone)
Jasne szkło i dobry VR podstawą sukcesu.
Niestety nie ma jasnych VR. F/2.8 to max, a od F/3,5 wcale daleko to nie jest.



Na koniec rada ogólna. Zalecam pójść do sklepów, w których można pomacać, zrobić kilka zdjęć na próbę, przymierzyć się do aparatu. Może się okazać, że jakiś niuans konstrukcyjny jest tak dla nas nielogiczny, nieintuicyjny, że dyskwalifikujący. Aparat ma być przede wszystkim wygodny i poręczny, leżeć w ręce, nie stawać okoniem podczas fotografowania.
Jeśli zabierzemy swoje karty pamięci, w niektórych sklepach można ich użyć i porównać* sobie na spokojnie zdjęcia w domu. Porównać to wszystko z obecnym sprzętem.
To wszystko jest o wiele ważniejsze niż wszystkie przeczytane w Internecie informacje.



*Pamiętać należy, że kolory, kontrasty itp. ustawienia wpływają na wygląd zdjęcia (jak ktoś ogarnia RAW-y to inna sprawa) trzeba zwrócić uwagę jak jest aparat ustawiony, niektóre są podkręcone na maksa, inne zgaszone, ale wszystkie da się nieco (czasem całkiem sporo) pod siebie dostosować.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2013, 13:15:56 wysłana przez donkiszot »

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Wrzesień 2013, 18:00:23 »
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Jeśli chodzi o porównanie aparatów to OM-D i Nikona D90 trzymałem ostatnio w Silesii w Katowicach. Jeśli chodzi o Olympusa to bardzo fajnie wykonany, materiały najwyższej jakości, fajnie leży w dłoniach choć przyciski trochę małe co może utrudniać zabawę.
Nikon D90 to już kawał puszki, ciężki, pancerny, większy ale i ergonomiczny i wygodny - takie mam odczucia. Niestety nie miałem możliwości włączenia aparatów i porobienia zdjęć bo aku były puste i karty nie miałem.

Szczerze to im więcej informacji, oglądania, czytania tym jestem coraz głupszy i nie wiem co zrobić.

Donkiszot - czemu taki przeskok się pytasz ? Tak jak pisałem wcześniej chciałem kupić coś porządnego na lata ale zdaję sobie sprawę z tego, że technologia idzie do przodu i w zasadzie ważniejszy od aparatu jest obiektyw i przede wszystkim umiejętności fotografa. Czym fotografujesz Donkiszot ?

« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2013, 18:05:18 wysłana przez D4rK89 »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Wrzesień 2013, 18:56:09 »
Proponuję aby parę osób wystawiło tutaj swoją "pracę" i miał byś możliwość szybkiego porównania co dany aparat/fotograf potrafi. Portret, makro i pejzaż, wszystko bez dodatkowej obróbki...   

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Wrzesień 2013, 19:02:10 »
Czym trzeba :diabelek:

Z tym na lata, to nie jest taka prosta sprawa. Zawsze nowsza matryca i nowsze algorytmy będą lepsze od starszych, nieważne czy to puszka z najwyższej półki, czy z najniższej. Dlatego dziś D3200 obrazuje lepiej niż stare D100, D1, D200, D2 itd. Jeśli chodzi o wytrzymałość migawki i konstrukcji, to tak i owszem, ale czy pod tym względem takie D3200 jest gorsze od D90? Pewnie nieco jest, ale myślę, że więcej tu zależy od szczęścia konkretnej sztuki. Nadal są to aparaty kierowane do podobnej grupy odbiorców.
No i co to jest na lata? Na 5 lat czy na 20? Bo na 20 to można manualne analogi kupować, a w elektronice 5 lat to już przepaść.

Teoretycznie obiektywy się starzeją wolniej, ale -- jak mówiłem -- mało kto powiększa arsenał szkieł. Najczęściej dobrze kupiony pierwszy obiektyw jest ostatnim obiektywem (dlatego lepiej od razu zdecydować się na ten nieco lepszy). Zapał jest tylko na początku, a potem albo finanse odrzucają od pomysłów, albo nie ma to większego sensu.
No bo kto wyda kolejny tysiąc czy dwa tysiące złotych na dodatkowy obiekty gdy za cały zestaw tyle zapłacił? To tak jak z młynkami w kawie -- ilu Twoich znajomych pija kawę, a ilu z nich kupiło młynek, a ilu ten młynek zamieniło na lepszy?

Proponuję aby parę osób wystawiło tutaj swoją "pracę" i miał byś możliwość szybkiego porównania co dany aparat/fotograf potrafi. Portret, makro i pejzaż, wszystko bez dodatkowej obróbki...
Raz, że to nic nie da, bo będzie to świadczyć o umiejętnym wykorzystaniu sprzętu, a nie o możliwościach aparatów, a dwa, nie ma czegoś takiego jak zdjęcia bez obróbki.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Fotografia - pomoc w dokonaniu wyboru
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Wrzesień 2013, 19:07:26 »
Proponuję aby parę osób wystawiło tutaj swoją

Ależ proszę...











nie ma czegoś takiego jak zdjęcia bez obróbki.


Oj; chyba się mylisz.

Większość RAW-ów nie obrabiam.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2013, 19:09:05 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi