Autor Wątek: The Gabi Master A  (Przeczytany 73214 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #225 dnia: 07 Marzec 2018, 10:56:52 »
Albo ekspres przelewowy, i tak trzeba mielić i nalać wody ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #226 dnia: 07 Marzec 2018, 11:19:43 »
Najprostsza i najszybsza jest jednak zalewajka :) Nic jej nie przebije. Na drugim miejscu FP.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #227 dnia: 07 Marzec 2018, 14:32:14 »
Mówiłem o w pełni manualnych zaparzaczach, a ekspres przelewowy to w większości automat, więc nie ta kategoria;-)  Zalewajka nie da tak smacznej kawy jak którykolwiek z wymienionych zaparzaczy. Smakowo nawet się nie zbliża, więc nie ma sensu nawet jej rozpatrywać. Moim zdaniem french press jest znacznie gorszym zaparzaczem od phina i to zarówno pod kątem smaku uzyskanego naparu jak i łatwości użytkowania/ trwałości.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #228 dnia: 07 Marzec 2018, 14:42:44 »
Najprostszym jest French Press, a kawa z niego wychodzi genialna. Potrzeba tylko odpowiedniego mielenia i odpowiedniej temperatury, a po 4 minutach mamy mega kawę :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #229 dnia: 07 Marzec 2018, 14:44:44 »
A walczyłeś z FP? Bo to brzmi tak, jakbyś bardzo szybko odpuścił. Ja problemu ze smakiem nie zauważyłem jak już się udało poprawnie zaparzyć, a średnio mi to wychodziło ze względu na mielenie w domu a piłem w pracy na bardzo kiepskiej wodzie.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #230 dnia: 07 Marzec 2018, 14:52:27 »
Evanduril, uważam, że w Gabi preinfuzja jest koniecznością.

No właśnie. Kwestia preinfuzji bardzo często jest poruszana w przypadku Gabi. Czym w takim razie zrobić preinfuzję w tym zacnym urządzeniu? Zakładamy, że ktoś kupuje Gabi właśnie dlatego, ponieważ jest prysznic i nie trzeba konewki ;) A jeśli już ma konewkę to po co mu Gabi za 119 zł skoro można kupić plastikowe V60- 02 za 25 zł? Ot, taki paradoks...
Oczywiście rozumiem ewentualny argument, że ktoś po prostu lubi mieć kolejny zaparzacz w domowym kąciku, z którego wychodzi nieco inna w smaku kawa ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2018, 15:04:38 wysłana przez Pawcio »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #231 dnia: 07 Marzec 2018, 17:07:06 »
Po to, że gabi zalewasz i zostawiasz. Ja miałem na to prosty sposób, zupełnie inny niż "książkowa" preinfuzja. 18 g, wlać na górę ~70 g wody. Pod koniec kapania podnieść prysznic, zamieszać kilka razy, postawić i zalać wody normalnie na górę. Nie patrzyłem nawet na czas, bo to bez sensu, tak jak i zabawa w polewanie konewką preinfuzji. Temperatura też na oko, choć równie dobrze można by było po chwili kapania podnieść i zamieszać po prostu, nawet bez patrzenia ile przeleciało ;)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #232 dnia: 07 Marzec 2018, 17:08:59 »
A walczyłeś z FP? Bo to brzmi tak, jakbyś bardzo szybko odpuścił. Ja problemu ze smakiem nie zauważyłem jak już się udało poprawnie zaparzyć, a średnio mi to wychodziło ze względu na mielenie w domu a piłem w pracy na bardzo kiepskiej wodzie.
Przetestowałem dość dokładnie tego sprzęta. Używałem odpowiedniej wody ((150ppm- badane własnym konduktometrem), przemiał odpowiedni, czas parzenia i cała reszta zgodnie ze sztuką. Kawa oczywiście wychodziła całkiem smaczna, ale uważam osobiście, że napar z phina jest smaczniejszy. Poza tym phin daje znacznie większe możliwości zaparzania, daje czystszy napar i jest praktycznie niezniszczalny, czego z pewnością nie można powiedzieć o FP. Poza tym jest bez porównania łatwiejszy w myciu. Do pracy to sprzęt ideał :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #233 dnia: 08 Marzec 2018, 01:39:45 »
w Gabi preinfuzja jest koniecznością
Dobrze, że Mistrz Polski Brewrs Cup o tym nie wiedział.

Zalewajka nie da tak smacznej kawy
Dobrze, że Q o tym nie wiedzą.

 
Poza tym phin daje znacznie większe możliwości zaparzania, daje czystszy napar i jest praktycznie niezniszczalny
I trwa to dwa i więcej razy dłużej.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #234 dnia: 08 Marzec 2018, 12:42:19 »
Niekoniecznie trwa dłużej. Zależy jaką grubość mielenia zastosujemy. Ja np. stosuję mielenie trochę drobniejsze jak do v60 i kawa przelewa mi się w ok.4 minuty czyli czasowo tak samo jak do french pressa:-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #235 dnia: 08 Marzec 2018, 19:22:33 »
Nie udało mi się zająć do takich czasów w phinie. U mnie 8 minut to standard.

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #236 dnia: 27 Marzec 2018, 14:39:31 »
Czy Gabi pasuje na Hario V60-01 Server?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #237 dnia: 30 Lipiec 2018, 18:05:13 »
Długo wzbraniałem się przed Gabi, ale w końcu jest i... póki co duże zaskoczenie na plus :)

Moja pierwsza kawa od razu pyszna.

19g kawy (przemiał pod v60)
300g wody 94-95 stopni

Przelany filtr, później 60g wody przy preinfuzji z delikatnym zamieszaniem
Następnie 240g wody od góry do tego prysznica (z dolewką na 2 razy)
Czas:  4:10

Pyszna Kenia :)

Gabi zawędruje od razu do ulubionych zaparzaczy... To taki ekspres przelewowy bez prądu ze słabszą (ale wystarczającą) izolacją cieplną, bardzo prosty w użyciu. Żałuję, że tak późno się zaprzyjaźniliśmy ;) Czas się pobawić przemiałem/dozą w najbliższych dniach.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #238 dnia: 30 Lipiec 2018, 19:32:16 »
Dla mnie Gabi jest póki co niezastąpiona w podróży i wyjazdach, zwłaszcza gdy nie mam ze sobą konewki.
Przepis, który dostałem z B&W i się bardzo dobrze sprawdza to:
19 klik Comandante, 18gram kawy / 300 ml wody.
Zalanie na dwa razy, bez preinfuzji, bezpośrednio z czajnika.
Czasem po zagotowaniu czekam chwilę, żeby zmniejszyć temperaturę wody lub otwieram czajnik.
Póki co efekty powtarzalne, bardzo smaczne i dla mnie najprostsze w przygotowaniu i przewożeniu :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #239 dnia: 30 Lipiec 2018, 19:51:40 »
To wychodzi na to m, ze Gabi to najprostsze i najpowtarzalniejsze urządzenie.
Ty robisz 18g - 19 klik
Ja robię 13g - 21 klik
Donkiszot chyba 18g - 28 klik.
Zero logiki
I kazdy jest zadowolony :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi