Autor Wątek: O ekspresach przelewowych ogólnie  (Przeczytany 113135 razy)

Alicja

  • Gość
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Luty 2014, 13:14:29 »
Bo kawa w pracy jest dla pracowników :)
To że dla klientów, to tylko usprawiedliwianie firmowych wydatków na dobrą kawę i dobry ekspres :)

Mateo

  • Gość
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Marzec 2014, 12:29:29 »
A jaką kawę macie w pracy? Niedawno pracowałem w małej firmie i tam była wstrętna lura, nie dało się pić. Teraz są dwa ekspresy, jeden właśnie na kapsułki a drugi automatyczny dla pracowników. Dziewczyny zamawiają zwykle 3 rodzaje ziaren, bo nie wszyscy lubią gorzką albo kwaśną kawę  ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Marzec 2014, 13:12:42 »
Kawy gorzkiej i/lub kwaśnej to chyba nikt nie lubi  :evil:

Z mojego doświadczenia - pracodawca w PL dostarcza taką kawę aby było wygodnie. Jeśli jest to automat, to za "free" z ziarnem w abonamencie - MK cafe. Ewentualnie promocyjny kombajn of coffeehaven gdzie znów kawa ma drugorzędne znaczenie. Jakość ziarna nigdy nie miała priorytetu. Byle maszyna wyglądała poważnie, lała dużo mleka a będzie dobrze.

Z mojego ogródka - w tureckim biurze jest dedykowany pracownik do przygotowywania kawy/herbaty dla pracowników :D sprzęt typowo turecki, surowiec też. Efekt o niebo lepszy niż automaty. No ale to inna kultura. W biurze w Holandii są maszyny od Douwe Egberts - tam przynajmniej ziarno jest świeże. W UK są maszyny z dziwnym ziarnem (sygnowanym Fair Trade) za darmo i kawą jak u nas ale są też kioski z normalnymi maszynami kolbowymi ostatnio chyba pod szyldem Costa. Za oceanem są kawiarenki SB a w samym biurze dzbanki z filtrowaną. I chyba model amerykański (filtr w biurowej kuchni + kawiarenka z espresso) najbardziej mi się podoba. Ale to już na inny wątek zasługuje.



LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Marzec 2014, 13:51:53 »
Ano właśnie, o kawie pracowniczej i automatach to nie tu. Tu o przelewach.

No chyba, że ktoś ma przelew w pracy, to zapraszam.

Mateo

  • Gość
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Marzec 2014, 14:07:54 »
Kwaśną kawę serwuje mój były szef - normalnie zamach w biały dzień na kubki smakowe  :ohyda:

Logiczne jest, że w większych firmach i korpo zamawia się masowe ilości, niestety. Inni mają więcej szczęścia i sączą dobrej jakosci nektar serwowany przez baristę. Ale...czas zejść na ziemie i napić się tego, co jest (dzisiaj dopiero czwarta :D ). Zwykle dolewam więcej mleka i dosypuję cukru, aby umilić sobie przeciętny smak kawki. W firmowym ekspresie testuję kapsułki różnego pochodzenia, ale różnie też to bywa. Na rynku PL jest zmasowany atak lavazzy i nespresso tak jakby nie istniała na świecie inna kawa w kapsułkach.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Marzec 2014, 12:04:51 »
Poszukując informacji o ekspresach przelewowych firmy Fetco natrafiłem na ciekawą broszurę:
Czy chciałbyś filiżankę doskonałej kawy?

Oczywiście są i informację reklamowe w niej, ale jest i skrót z wiedzy o parzeniu przelewowym.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2014, 12:07:06 wysłana przez donkiszot »

Offline fartek

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aerobie Aeropress, Hario V60
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Listopad 2015, 18:19:09 »
Cześć wszystkim,
Jak pewnie wiele z Was, jestem aktualnie w okresie "coraz bliżej święta" i z tej okazji szukam prezentu dla brata - rozsądnego ekspresu przelewowego (najlepiej z termosem).
Znam Moccamastery i wiem, że są najczęściej polecane, ale jednak nie są na moją kieszeń a brat nie jest aż takim smakoszem kawy jak ja, więc schodzę półkę niżej.
Oczywiście nie chcę też kupować jakiegoś pierwszego, lepszego "filipsa". Przeczytałem dobre opinie donkiszota na temat Severina i zapoznałem się też z opiniami "Norwegów", którzy z tej firmy polecają tylko jeden model - Cafe Caprice. Ten nadal jest dla mnie trochę za drogi (600zł wersja z termosem).

Od czasu testów opisanych tu przez donkiszota minęło trochę czasu i zastanawiałem się czy ktoś z Was miał jakieś nowe, dobre doświadczenia z ekspresami z póki 300zł max. Znalazłem np. Severin KA 4141.

Będę wdzięczny za pomoc w temacie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Listopad 2015, 19:11:18 »
A jesteś przekonany co do termosu? Osobiście nie przepadam, głównie ze względu na karkołomne mycie, które przekłada się na obecność duchów przeszłości w przyszłości.

Niestety nie miałem w rękach od tamtego czasu żadnego innego ekspresu niż te już opisane. Gdybym dziś wybierał, to poza watami i ogólnym wrażeniem użytych materiałów, zwróciłbym uwagę na możliwość montażu V60 lub podstawienia Chemexa.

Co do KA 5700 na dziś za największą wadę uważam brak jakiejkolwiek preinfuzji. To chyba jedyny model, którego nie można po prostu wyłączyć.

Offline fartek

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aerobie Aeropress, Hario V60
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Listopad 2015, 19:41:02 »
Co do termosu, to nie jest to element absolutnie konieczny, jednak znając doświadczenie brata ze zbijaniem różnego rodzaju szklanego sprzętu do kawy, wolę mieć pewność że tym razem będzie inaczej. Chociaż, czy te dzbanki w dobrych ekspresach przelewowych nie są z jakiegoś niby nietłuczącego się szkła?
Co do Watów - jakie jest minimum? 1000 czy więcej? No i jak wygląda opcja z podstawieniem Chemexa? Można na grzałkę postawić taki dzbanek?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Listopad 2015, 19:50:06 »
Trudno powiedzieć jakie minimum. Można sprawdzić ile mają te, które zdają egzamin, a są droższe i zbyt daleko nie odejść.

Opcja jest taka, że różne ekspresy mają różne konstrukcje, niektóre składają się jak klocki inne są ciasno spasowane i niewiele się da zdemontować. Taki 5700 może spokojnie robić za warnik. Nalewam wody, podstawiam konewkę i już. można do wnętrza włożyć V60, można odstawić trzymak filtrów, nie podstawić dzbanka i chemex się zmieści.
Ogólnie chodzi o to aby pod wylewką wody było sporo miejsca. Oczywiście jeśli ktoś jest w ogóle zainteresowany takimi zabawami.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Listopad 2015, 16:44:12 »
Od czasu testów opisanych tu przez donkiszota minęło trochę czasu i zastanawiałem się czy ktoś z Was miał jakieś nowe, dobre doświadczenia z ekspresami z póki 300zł max. Znalazłem np. Severin KA 4141.

Zerknij jeszcze na moją recenzję ekspresu Russell Hobbs: klik
Z tego co widziałem, jest też wersja z termosem, ale jakoś nie mogę znaleźć w polskich sklepach.
W wyjmowanym "dripperze" znajduje się zaworek, który otwiera się po podstawieniu dzbanka - dzbanek podnosi trochę uszczelkę do góry, dzięki czemu kawa zaczyna płynąć w dół. Nie chcę za bardzo przy tym majstrować, ale na upartego można pewnie zaworek usunąć i kawa będzie kapać do dowolnego naczynia.

Obawiam się, że Chemex się nie zmieści, mogę zmierzyć dla pewności. Mimo wszystko jak dla mnie mijałoby się to z celem, bo nie da się go podstawić bezpośrednio pod dyszę. Woda spływałaby do Chemexa przez całą komorę "drippera", której nie da się tutaj zdemontować. Nie ma też szans na montaż V60.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Listopad 2015, 23:20:47 »
Nie ma też szans na montaż V60.
Nie da się wyciągnąć tego trzymaka filtra z zaworkiem?

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Listopad 2015, 23:36:15 »
Nie da się wyciągnąć tego trzymaka filtra z zaworkiem?
Sam trzymak da się wyciągnąć, ale jest zabudowany w środku i wewnętrzna część ekspresu jest ściśle dopasowana do trzymaka - więc w środku wszystko ma kształt filtra Melitta. Może dałoby się jakoś to przebudować, żeby wcisnąć stożek, ja nie jestem zbyt biegły technicznie :)

Sam ekspres wygląda tak, więc całe otoczenie filtra jest dość mocno zabudowane
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Listopad 2015, 23:47:34 »
I szklane V60 bez podstawki się tam nie zmiesci?

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Grudzień 2015, 00:05:14 »
Szczerze mówiąc, dopiero teraz zauważyłem, że te szklane modele mają oddzielne podstawki  :doh:
Ja niestety mam tylko plastiki, więc nie bardzo mam jak spróbować. Mogę zmierzyć średnicę i głębokość bez koszyka, jeśli to pomoże. V01 raczej bez problemu by się zmieścił, tylko nie wiadomo czy dysza nie polewałaby poza dripper.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi