Autor Wątek: Palcem po mapie  (Przeczytany 19091 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Palcem po mapie
« dnia: 30 Lipiec 2013, 12:07:52 »
Efekt poniższej dyskusji tutaj: Wszystkookawie.pl poleca na tubywam.pl


Ilekroć ktoś mnie pyta gdzie się napić kawy (czy to w Krakowie, czy znajomi z innych części Polski) w najlepszym przypadku piszę lub opowiadam przez pół godziny, w tym gorszym uprzednio czytam cały wątek czy to tu (krótki) czy na cp (znacznie dłuższy) o kawiarniach w danym mieście. Potem przeczytane informacje trzeba jeszcze przepuścić przez filtr: kto, co i dlaczego, i jak dawno polecał.
Marzy mi się to zebrać do kupy i wesprzeć wyszukiwarką.


A co lepsze, jest ku temu narzędzie. Mam wtyki na pewnej stronie, która jest właśnie bazą lokali, no i dlatego wychodzę z propozycją.


A propozycja jest taka, aby polecane lokale dodać do tamtejszej bazy lub tylko odpowiednio otagować jeśli już są dodane. Dzięki temu będzie można wyszukać polecane lokale, przy okazji jest szansa, że i o forum się ktoś dowie, lokal też rykoszetem skorzysta.


W każdym razie, zapraszam do dyskusji na temat, bo nawet jeśli wszyscy są chętni to chciałbym ustalić szczegóły i oczekiwania. Sposobów przecież jest wiele.


Ale żeby było o czym dyskutować, to rzucę garść propozycji na początek:

A widzę to tak.

Zakładam (mogę, nie muszę, ale chętnie będę nad tym trzymać pieczę) login na owej stronie zgodny z nazwą forum "Wszystko o Kawie" i na forum wedle ustaleń zgłaszamy kawiarnie z godną kawą*, na owej stronie wprowadzamy te kawiarnie (lub jeśli już są to tylko dodajemy w opisie i w tagach) wraz z hasłem "forum Wszystko o Kawie poleca".
Czy palarnie bez lokali też będzie można dodać, to dopytam, ale myślę, że jest i na to szansa.

* Ustaliłbym ilu forumowiczów musi poprzeć kandydaturę kawiarni, która może być polecana, można też ustalić co to za forumowicz jest (minimum liczba postów, w minimum liczba działów -- to aby się zabezpieczyć przed logowaniem się na forum tylko w celach reklamowych, lub przed polecaniem przez nowicjuszy wcale nie super kawy). Wszystko po to aby polecenie było jakościowe, poparte kompetencją forum. Zero ściemy, tylko poprawna kawa. Dziś, w tak kameralnym gronie, to może na wyrost, ale wolę myśleć przyszłościowo.
Ustaliłbym również na jakich zasadach lokal traci polecenie -- ilu forumowiczów musi zgłosić negatywną opinię aby bezpowrotnie (lub powrotnie) skasować takiemu lokalowi hasła polecające (nie lokal z bazy).


Co zyskuje forum:
bazę po tagach i mapę godnych lokali, jakieś tam minimalne (bo owa strona nie jest zbyt popularna -- jeszcze :blue:) propagowanie forum i dobrej kawy, a i godne lokale zyskają.

Co zyskuje owa strona:
jakiś tam mały ruch i pewnie kilka nowych wpisów do bazy

O wymianie banerowej nie rozmawiałem, ale i o tym można pomyśleć.

Oczywiście, aby nie wchodzić w kompetencje, opis danej kawiarni na owej stronie w kontekście forumowym może nastąpić pod normalnym opisem, z zaznaczeniem co i jak. Oczywiście polecenie to jest nastawione głównie na kawę i jej jakość -- wszystkie inne aspekty lokalu schodzą na plan dalszy.




Myślę, że na początek dyskusji wystarczy. Piszcie. Piszcie co się Wam w pomyśle podoba, ale przede wszystkim piszcie co się Wam nie podoba -- bo tylko z krytyki jesteśmy wstanie wyciągnąć wnioski.
Myślę, że można się w tym pisaniu nie wstrzymywać i pisać nawet propozycje nierealne.  ::)  ;D
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2013, 02:14:34 wysłana przez donkiszot »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipiec 2013, 12:11:19 »
Pomysł świetny i jestem bardzo za : ) tyle ode mnie. ewentualnie mozna by do tego opisu dodać taką graficzną "pieczątkę" pt' WOK poleca.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lipiec 2013, 12:15:13 »
Jeśli technicznie to będzie możliwe, to jasne, jeśli nie, to pozostaje wyróżnienie w tekście. Ale plan jest właśnie taki, żeby było widoczne, że WoK poleca, że to właśnie WoK i że właśnie poleca. ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Lipiec 2013, 12:18:44 »
Myślę, że sama kawą człek nie żyje.
Warto jeszcze pokusić się o subiektywny zestaw. Kawa i ciacho/lody...
Choć z drugiej strony, czasami jest wspak; ciacho ok. kawa dno.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lipiec 2013, 12:26:07 »
Oczywiście, że tak, ale to może robić każdy użytkownik owej strony, tylko czy forum kawowemu wypada? ;)

Opcji jest kilka, możemy ustalić:
-- polecamy tylko kawę;
-- polecamy tylko kawę z rozróżnieniem na metody przygotowania;
-- polecamy również ciacha i ogólne wrażenia;
-- polecamy wszystko co wyżej i punktujemy, a na polecenie zasługuje lokal z punktacją powyżej;
-- polecamy z punktacją ważoną (kawa ma priorytet, a reszta to dopełnienie) aby dobra kawa była podstawą, a reszta mogła tylko ocenę dopełnić.
-- polecamy po prostu lokale godne polecenia niekoniecznie z godną kawą;
-- inne propozycje.


A ciacho ok, kawa dno, to raczej nie czasem, a częściej :D Ciastkami się zajadamy na prawo i lewo, dobra kawa dopiero odradza się z popiołów.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpień 2013, 10:07:36 »
Cytuj (zaznaczone)
Zakładam (mogę, nie muszę, ale chętnie będę nad tym trzymać pieczę) login na owej stronie zgodny z nazwą forum "Wszystko o Kawie" i na forum wedle ustaleń zgłaszamy kawiarnie z godną kawą*, na owej stronie wprowadzamy te kawiarnie (lub jeśli już są to tylko dodajemy w opisie i w tagach) wraz z hasłem "forum Wszystko o Kawie poleca".
Czy palarnie bez lokali też będzie można dodać, to dopytam, ale myślę, że jest i na to szansa.
Jestem za, loginem może niech będzie cały adres czyli wszystkookawie.pl

Cytuj (zaznaczone)
Ustaliłbym ilu forumowiczów musi poprzeć kandydaturę kawiarni, która może być polecana, można też ustalić co to za forumowicz jest (minimum liczba postów, w minimum liczba działów -- to aby się zabezpieczyć przed logowaniem się na forum tylko w celach reklamowych, lub przed polecaniem przez nowicjuszy wcale nie super kawy). Wszystko po to aby polecenie było jakościowe, poparte kompetencją forum. Zero ściemy, tylko poprawa kawa. Dziś, w tak kameralnym gronie, to może na wyrost, ale wolę myśleć przyszłościowo.
Ustaliłbym również na jakich zasadach lokal traci polecenie -- ilu forumowiczów musi zgłosić negatywną opinię aby bezpowrotnie (lub powrotnie) skasować takiemu lokalowi hasła polecające (nie lokal z bazy).
Ponieważ może być problem z oceną kawiarni przez więcej niż jednego forumowicza w mniejszych miejscowościach (np. Tarnów) proponuję przyjmować rekomendację już od 1 forumowicza pod warunkiem że ma np. 100 postów, w pozostałych wypadkach co najmniej 2-3 polecenia przez forumowiczów z min. 10 postami.

Wydaje mi się, że możemy oceniać kawę + ew. atmosferę/ogólne wrażenie. 

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpień 2013, 10:33:51 »
100 postów ?  :'( Będę musiał trochę dorobić. :diabelek:
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Sierpień 2013, 16:20:58 »
Może być i 82 ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sierpień 2013, 16:42:30 »
Mam już odpowiedzi w sprawie pieczątki/ikonki -- jest szansa, ale nie od razu. To znaczy, przy najbliższej realizacji poprawek technicznych na stronie (a może to być i za rok ;)).

Co do wymiany banerów, to jest zgoda, chęć i co tam jeszcze.

Co do palarni, to wchodzą w grę tylko te, które są czynnie w określonych godzinach i można się tam kawy napić. Czyli te, które są +/- lokalami przy okazji.

Jestem za, loginem może niech będzie cały adres czyli wszystkookawie.pl
Też jestem za takim loginem. Pytanie czy chce go ktoś obsługiwać, czy...

Może najpierw wyjaśnię inną sprawę. Długo się zastanawiałem czy zakładać od razu wątek, czy najpierw uderzyć do władnych. Ale właśnie, ojców założycieli i matka też, jak mrówków, to raz, a dwa, pomyślałem, że podyskutować publicznie zawsze można. Niemniej, w niczym nie chciałbym tu wchodzić w kompetencje władnych, założycieli, adminów. Z mojej strony są to tylko propozycje, a decyzje należą do Was.
Mam nadzieję, że nikogo taką postawą nie uraziłem.

Wracając do loginu. Pytanie brzmi czy ktoś chce go obsługiwać i działać? Ja chętnie się tym zajmę, ale nie chciałbym samozwańczo. Konieczności też takiej nie ma. Sprawa jest otwarta, jak i cała sprawa. ;)

Poza tym, myślę, że wszystkie wpisy przed zamieszczeniem w bazie będziemy wspólnie przygotowywać/zgłaszać kandydatury tu, w odpowiednim do tego wątku, a tam już tylko formalne dopełnienie.

Wytłumaczę jeszcze, że sam login niewiele znaczy. Będzie on tylko widoczny, że taki użytkownik dodał dany lokal do bazy. Będzie też widoczny przy wpisie opinii pod wpisem danego lokalu. W zakładce użytkownika można też zebrać bazę polecanych lokali, ale to działa od drugiej strony, a nam zależy (chyba, tak myślę) aby działało też od strony nas nieznających. Najważniejsze dla nas są tagi i zaznaczenie w opisie lokalu, że wrzystkookawie.pl poleca.

Tagi ułatwią wyszukanie bez pudła, dlatego trzeba je przemyśleć.

No i trzeba przemyśleć, jak ma wyglądać wpis w opisie lokalu. Czy tylko widoczne hasło: wszystkookawie.pl poleca, czy jednak bardziej opisowo. Czy zawsze to samo, czy indywidualnie przy każdym lokalu.

Co myślicie aby było to jednozdaniowe hasło z linkiem do profilu. W profilu nieco dłuższy opis wyjaśniający co rozumiemy przez nasze polecenie i linki do forum (do wątku poleceniowego, albo po prostu do głównej).
Ewentualnie, do tego drugie zdanie bardziej indywidualne względem lokalu.
To jest wersja leniwa.

Wersja rozbudowana jest taka, że każdy polecany lokal opisujemy indywidualnie. Będzie to wymagało nieco więcej pracy, ale i ocena będzie pełniejsza.

proponuję przyjmować rekomendację już od 1 forumowicza pod warunkiem że ma np. 100 postów, w pozostałych wypadkach co najmniej 2-3 polecenia przez forumowiczów z min. 10 postami.
Jestem za.
Może z zastrzeżeniem, że władni WoK mogą zakwestionować bez podania przyczyny każdą kandydaturę -- pewnie się martwię na wyrost, ale co tam. ;)

100 postów ?   Będę musiał trochę dorobić.
Z bicza strzeli. :P

Poza tym, myślę, że wszyscy wiemy co chcemy pominąć. Czytałem już nie raz rekomendacje w stylu: "Jeszcze nigdy nie piłem prawdziwego espresso, ale przechodziłem ostatnio obok słynnej sieciówki i postanowiłem sprawdzić. Powiem wam, rewelacja, znacznie lepsze niż moja zalewajka."
Dopóty grono jest kameralne, to polecimy z automatu. Ja tak tylko na wyrost się martwię.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sierpień 2013, 20:17:43 »
Ja popieram Twoją kandydaturę :)
Widzę że przemyślałeś temat - podobają mi się Twoje propozycje i jeśli nikt nie ma nic przeciwko to proponuję powierzyć Ci nadzór nad tym tematem :)

marjer

  • Gość
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sierpień 2013, 20:54:06 »
Dużo czytam, mało piszę. Więc 100 postów to nawet przy pomocy kumpli  przez 5 lat nie napiszę. Może by tak stworzyć coś w rodzaju poczekalni (miejsc do weryfikacji) dla kandydatur forumowiczów takich jak ja którzy mają niewiele postów ale mają znacznie większe rozeznanie w swoich regionach.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Sierpień 2013, 20:58:45 »
Wiem, widzę Cię często na forum :)
Dlatego jest propozycja że osoby z mniejszą ilością postów muszą to zrobić "w kupie" ;) - a kumpli też zaproś na WoKa 8)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Sierpień 2013, 22:51:18 »
Widzę że przemyślałeś temat - podobają mi się Twoje propozycje
:redface:
W takim razie poczekajmy jeszcze, może się komuś nie spodobam  ;)
A poważniej, to jeszcze coś tam do przemyślenia jest. Będę tu pisał kolejne pytania i propozycje co do funkcjonowania całego przedsięwzięcia.

Dużo czytam, mało piszę. Więc 100 postów to nawet przy pomocy kumpli  przez 5 lat nie napiszę. Może by tak stworzyć coś w rodzaju poczekalni (miejsc do weryfikacji) dla kandydatur forumowiczów takich jak ja którzy mają niewiele postów ale mają znacznie większe rozeznanie w swoich regionach.
Zawsze gdy w grę gdzieś wchodzi weryfikacja po ilości postów pojawiają się takie osoby jak Ty. I, szczerze, rozumiem. Tylko jest kwestia inna -- trudno to zrobić inaczej. Po pierwsze i najważniejsze, skoro polecamy jako forum, to przede wszystkim forum jest zapleczem takiego polecenia i każdy powinien mieć możliwość poczytania kto za tym stoi. A forum istnieje głównie dzięki pisaniu i pisanie/czytanie jest jedyną szansą na poznanie się. Jeśli ktoś jest małomówny, nie znaczy, że jego zdanie mniej się liczy, ale ciężko jest to jego jedno zdanie ocenić bez kontekstu innych wypowiedzi na różne tematy. Brutalna prawda jest taka, że na forum jest się tym co się napisało.

100, 75 czy ile tam postów, to wcale nie jest dużo, a nadal mało aby się poznać.

Aha, no i nadal możesz napisać tu na forum w odpowiednim wątku o lokalach, które polecasz, tutaj nie ma limitów. Jutro ktoś inny poleci ten sam lokal i raz dwa się zakwalifikuje na mapę. Zresztą i na mapie może być, tylko z początku bez tekstu polecającego.


Wracając do tematu głównego. Myślę, że ciągła weryfikacja też jest ważna -- dlatego pisałem już w pierwszym poście o możliwości utraty polecenia -- wiele lokali było polecanych kiedyś, a dziś już poziom jest wyżej, albo lokalu nie ma, albo stracił werwę, albo trendy poszły w inną stronę. Ten rynek żyje cały czas i chciałbym się z tym zmierzyć.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sierpień 2013, 23:53:16 »
Pomysł wspaniały.
Kandydatura doskonała.
Od zawsze brakowało mi takiego rozwiązania (i moim znajomym).
Już się cieszę na myśl, że coś takiego powstanie.  :ok:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Gener Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo, Chemex, V60, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic A, Wilfa Svart, Comandante C40 MK3
Odp: Palcem po mapie
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Sierpień 2013, 00:18:03 »
Pomysł przedni :ok:
A z racji że jestem bardziej czytelnikiem niż "stukającym w klawiaturę" popieram pomysł który podał marjer by powstała poczekalnia dla takich jak my, z której po weryfikacji tych co "liczniki nabili" trafiał lokal serwujący kawę do rekomendacji

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi