Autor Wątek: Syfon  (Przeczytany 100720 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Maj 2013, 12:12:15 »
Napisz, napiszę, tylko muszę skończyć paczuszkę ;)


U mnie najgorsze w chorobie to utrata smaku (czuję tylko cukier i sól).
Zdrowiej Ola :kwiat:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Syfon
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Maj 2013, 18:32:14 »
Ostatnio miałem okazji spróbować kawy syfonowej w kawiarni. Od razu podpatrzyłem i podpytałem, jak oni syfonują. Zaparzanie klasyczne, bez żadnego kombinowania. po przelaniu kawy do górnej części zamieszanie, odstawienie na 30 sek. zamieszanie, pozostawienie, przelanie do dolnej części. całość zaparzania  chyba 4 minuty o ile pamiętam. I potem odstawienie na 6 minut do przestygnięcia. dopiero wtedy picie. W smaku więcej goryczy niż w dripie. Moim zdaniem wynika to po prostu z dłuższego czasu parzenia no i przede wszystkim, wyższej temperatury. nie zbije się nigdy w pełni goryczy jak dla mnie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Maj 2013, 19:05:39 »
W pełni goryczy nie zabijesz, ale w pewnym momencie stygnięcia ta gorycz już nie jest taka jak na początku. Łączy się z innymi smakami. W poprzednim poście przesadziłem, że już goryczy nie ma, ale napisałem tak dlatego, że się jej już nie odczuwa. Trzeba trafić na odpowiedni moment picia.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Syfon
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Maj 2013, 19:13:30 »
Tak. Ta gorycz w syfonie nie wybijała się na pierwszy plan, jako osobny smak. Było to dobre połączenie z resztą smaków.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Syfon
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Maj 2013, 19:50:46 »
Dzisiaj miałem swój pierwszy raz. Do mojego czerwonego cudaka wlałem ok. 400 ml wody i użyłem 22 gramy kawy. Od razu zapakowałem wszystko do syfonu i odpaliłem gaz. Długo trwało zanim woda się zagotowała i magia zaczęła działać.
Uprzedzony powyższymi postami Geralta nie miałem zbyt wysokich oczekiwań wobec naparu - tak naprawdę myślałem że powtórka nieprędko. Tymczasem otrzymałem naprawdę fajny, łagodny, klarowny efekt. Dobry, naprawdę, bez goryczki ale z dużą ilością czekolady. Jestem na TAK. :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Maj 2013, 19:52:28 »
A jakiej kawy użyłeś?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Syfon
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Maj 2013, 19:53:10 »
Mojej tajnej mieszanki :) - głównie Kolumbia Supreme

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #37 dnia: 30 Maj 2013, 19:58:28 »
Nic z Kolumbii jeszcze nie piłem.
Pewnie nie zdradzisz swojego przepisu? :blue:
A jaki profil ma ta mieszanka?



PS. Drugi wynik to nasze forum

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Syfon
« Odpowiedź #38 dnia: 30 Maj 2013, 20:00:00 »
Na mieszankę? Nie, ona nie jest mojego autorstwa. Jeśli chcesz próbkę to pisz na PW.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Syfon
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Maj 2013, 20:03:03 »
Do Kolumbii zraziłam się bardzo na początku współpracy z kawiarką. Nie sądzę by była nieświeża, raczej ja popełniłam jakiś błąd.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #40 dnia: 30 Maj 2013, 20:17:10 »
Cytuj (zaznaczone)
Na mieszankę? Nie, ona nie jest mojego autorstwa...

Myślałem, że to Twoje dzieło :Bicz:
 ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Syfon
« Odpowiedź #41 dnia: 30 Maj 2013, 22:49:20 »
Do Kolumbii zraziłam się bardzo
Mam prośbę, w związku z powyższym zdaniem, może nie w najlepszym miejscu. „Lubię Kenię” lub „zraziłam się do Kolumbii”, właściwie nic nie znaczy, w odniesieniu do kawy. W opisie, oprócz kraju pochodzenia, warto podać palarnię, wtedy będzie wiadomo o którą kawę chodzi. Palarnia ma największy wpływ na to, co oceniamy w filiżance. A kolumbijska kawa, z dobrej palarni, jest smaczna.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Syfon
« Odpowiedź #42 dnia: 30 Maj 2013, 23:03:08 »
Postaram się w przyszłości unikać tego rodzaju uogólnień.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline slavik Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Młynek: I-mini
Odp: Syfon
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Maj 2013, 23:07:43 »
Nie przejmuj się... :)
Kilka słów wyrwanych z kontekstu, a jak zmienia sens wypowiedzi...

Gdzie Ty idziesz...?
Ide se do Malawi...
Malawi Mzuzu Geisha...
E i A , Oni wiedzą gdzie idę....

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Syfon
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Maj 2013, 23:13:42 »
Nie przejmuję się... Szpile już schowałam a złośliwość ma buzię zapchaną czekoladą. Jak powszechnie wiadomo, z pełną buzią niekulturalnie jest się wypowiadać.  :blue:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi