Autor Wątek: Syfon  (Przeczytany 103091 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Syfon
« dnia: 26 Kwiecień 2013, 07:27:27 »
Będzie to coś o (Hario, 240ml), kupionym u Rogera.
Mogę przyznać, że parzenie w nim kawy jest najbardziej efektowne, ale po spróbowaniu pierwszej mojej kawy zrobionej w tym cudzie jestem zdania, że trochę czasu upłynie zanim będę w stanie wyciągać z kawy to co najlepsze, bo pierwsza próba nie zakończyła się najlepiej. Musiałem za długo przytrzymać kawę, ale taka zła ta kawa też nie wyszła.


Takie banalne urządzenie w swojej konstrukcji, a jednocześnie takie ciekawe.
Szykują się nowe doznania :)

Moja foto-opowieść.

http://imageshack.us/a/img850/908/dsc9345n.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img801/9587/dsc9346v.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img832/4719/dsc9347n.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img407/1651/dsc9349y.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img577/120/dsc9350q.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img7/8503/dsc9352c.jpg
Syfon



http://imageshack.us/a/img266/2788/dsc9353a.jpg
Syfon



11g kawy, 120ml wody.
Po napełnieniu się górnej części wymieszałem kawę i czekałem ok. 40s, no a potem zgasiłem płomień.
Kawa była najlepsza do picia, jak już trochę przestygła (wyszła odrobina kwasku i nie była już taka gorzka).

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maj 2013, 17:39:05 »
Mimo wielu wariacji z parzeniem (krótsze parzenie, wcześniejsze założenie górnej części), to ciągle w kawie wychodzi gorzki smak (jest go niewiele, ale jednak).
Tak, jak pisałem w innym wątku mimo pozbycia się pyłu, to ciągle czułem ten smak.
Na chwilę obecną uważam, że tak ma być. Jak trafię na inną ciekawą kawę do syfonu (na razie Rwanda), to będę próbował dalej.

Kawa z tego tworu ciągle mi niezwykle smakuje, a ten gorzki smak mimo tego jak to opisuję jest zdecydowanie do zaakceptowania.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Syfon
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maj 2013, 19:26:49 »
Rzadko korzystam z syfonu, ale nie uważam, że kawa z niego ma być gorzka. Ostatnio robiłem w nim Etiopię Yirgacheffe, wyszła mniej kwaskowata niż w dripie, ale gorzka nie była, raczej dosyć łagodna. W twoim przypadku za głównego sprawcę gorzkiej nuty uznałbym dozę. 11 g kawy na 120 ml wody, to moim zdaniem zdecydowanie za dużo. Wiem, że producent tego syfonu, firma Hario, zaleca takie proporcje i pewnie na nich się wzorowałeś. Ale jest to wyjątek. Na przykład Double Shot zaleca 25 g na 350 ml, a Prima-Coffee 60 g na litr. Czyli takie standardy dla metod alternatywnych, 55 – 60 g na litr, około połowę mniej niż Hario.
Poza tym chyba za małą ilość naparu przyrządzasz, syfon powinien być wypełniony w 3/4 pojemności. Spróbuj także zmienić sposób parzenia. Kawę wsyp do górnego pojemnika, dopiero kiedy pojawi się w nim woda. Zamieszaj, parz przez minutę i zgaś palnik. Ale przede wszystkim zmniejsz dozę.
A jak ta twoja kawa wypada w dripperze?

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj 2013, 19:35:59 »
Próbowałem 6g i 9g, ale wtedy kawa była zbyt wodnista. Sypałem kawę dopiero po znalezieniu się wody w górnej części, ale to też nie pomogło.

W dripie ta Rwanda mi nie przypadła do gustu, też pojawiał się dziwny smak.
Nie mam aktualnie innej kawy, którą chciałbym wykorzystać w syfonie.

Gorzki smak zanika po kilku minutach, gdy kawa stygnie i wtedy pojawiają się przyjemne smaki.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Syfon
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj 2013, 19:50:42 »
Widać musisz wybierać, między kawą gorzką, a wodnistą. Nie chciałbym być na twoim miejscu ;), osiołkowi w żłoby dano.... A może sprawczynią tego gorzkiego zamieszania jest Rwanda.
W stygnących kawach nieraz się pojawiają ciekawe, niespodziewane smaki, zwłaszcza w naparach z dripu i Chemexa. Ale musi być ich sporo, żeby się doczekały  na sprawdzenie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maj 2013, 20:43:03 »
A może sprawczynią tego gorzkiego zamieszania jest Rwanda.

Właśnie to ostatnio podejrzewam.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Syfon
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2013, 21:33:57 »
No to weź ją pod ciśnienie, tę Rwandę, jak ci nie pasuje w dripie i syfonie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maj 2013, 21:39:15 »
Pasuje mi w syfonie i to bardzo, tylko że muszę czekać, aż przestygnie, bo wtedy nabiera smaków i wytraca gorzkość.
Przeszkadza mi to, że mimo moich usilnych starań nie mogę się pozbyć gorzkiego smaku, który i tak zniwelowałem, ale... ideału nie osiągnąłem.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Syfon
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj 2013, 21:45:26 »
Geralt, ja miałam Rwandę w Rabce i w aeropressie spisywała się dobrze. Dokładnie nie pamiętam już jakie tam smaczki były, ale mnie pasowała.
Teraz szukam takiej Kenii jak piłam na Cup Testingu... Porzeczki, aronia, wiśnia... Pyyyycha!
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maj 2013, 22:04:46 »
Kenii jeszcze nie piłem.
Już wiem, co teraz kupię, żeby spróbować w syfonie.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Syfon
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maj 2013, 07:17:47 »
Jakiego paliwa używacie do palnika (w mojej instrukcji na ten temat 0 informacji, zapewne to spirytus)? W jakich ilościach? Czy wystarczy plastikowy filtr (taki jest zamontowany) czy szukać filtrów bawełnianych lub papierowych?
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2013, 07:20:31 wysłana przez spinka2 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Syfon
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Maj 2013, 08:33:33 »
Nie musisz używać specjalnego palnika, z twojego syfonu można korzystać na kuchence gazowej. Plastikowy filtr przepuszcza nieco więcej pyłu do naparu niż filtry papierowe czy bawełniane, w sumie zależy to też od młynka. Jest za to wygodniejszy i nie wymaga specjalnej troski, poza utrzymaniem w czystości. Poza tym, żeby korzystać z innych filtrów, będziesz musiał kupić specjalny adapter do filtrów. Szukaj go u Rogera albo w Świeżopalona.pl.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Syfon
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maj 2013, 08:37:03 »
Palnik jest, tak naprawdę to w zestawie brakuje jedynie miarki do kawy (hehe, jakoś dam radę bez niej :) )
Nie mam czasu, żeby zacząć się nim bawić.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Syfon
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Maj 2013, 08:47:34 »
Ja tam nie ma żadnego filtra, jedynie taka szklana zatyczka.



Zamiast palnika, ostatnio po prostu używam płytę kuchni elektrycznej.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Syfon
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Maj 2013, 08:48:43 »
Ja korzystam z palnika, do którego wlałem denaturat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi