Autor Wątek: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.  (Przeczytany 18372 razy)

Offline Rostov

  • Wiadomości: 7
Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« dnia: 27 Kwiecień 2016, 13:53:03 »
Dzień dobry,

jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać. :)

Z góry zaznaczam, że nie jestem szczególnym smakoszem kawy, ani znawcą procesu jej parzenia. Do niedawna raczyłem się zwyczajną, tradycyjną „zalewajką”. Dopiero jakiś czas temu znajomy namówił mnie na zakup drippera. Mój wybór padł na Hario V60-02 w zestawie z filtrami do tego modelu. Na razie jestem bardzo zadowolony, jednak mam 2 pytania:

1. Dotychczas, pijąc „zalewajkę”, kawę zawsze miałem gorącą. Obecnie, parząc w dripperze, cały proces trwa na tyle, że gdy kawa ostatecznie trafia już do kubka, jest dobrze ciepła, ale już nie gorąca. To normalne i tak się pić powinno, czy macie może jakieś sposoby, by jednak, parząc kawę w dripperze, napić się gorącej?

2. Kupując ww. dripper Hario V60-02, otrzymałem w zestawie 100 sztuk filtrów oznaczonych tym samym symbolem. Żadnym rozmiarów na opakowaniu, ani nic podobnego. Jednak setka tych filtrów kosztuje prawie 20zł. W marketach często widzę różne filtry, np. z Jana Niezbędnego, gdzie setka kosztuje max 5-6zł. Ale tutaj filtry te mają oznaczenie rozmiaru - 2, 4… itd. W związku z powyższym chciałbym zapytać, który rozmiar filtra będzie pasował do drippera Hario V60-02?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień 2016, 13:58:46 »
A rozrzewasz wcześniej kubek/filiżankę?

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:06:03 »
A jeśli chodzi o filtry, to te np. z Jana Niezbędnego mają płaskie dno i nie nadają się do driperów Hario V60.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:06:56 »
Dobrze zaparzona kawa przelewowa powinna mieć 75-85°C. Jeśli masz mniej, to coś poszło nie tak, albo zimna woda, albo nie rozgrzany serwer, filiżanka.

Co do filtrów, to poniżej Melitty bym nie schodził, te Jany i inne wynalazki zapychają się, nie są wolne od aromatów własnych i w ogóle kawa z nich smakuje najczęściej marnie -- nawet po obfitym przelaniu wrzątkiem. Sprawdź też czy na pewno jest ich 100, czasem jest 80, a czasem nawet 40.
Jeśli jednak nadal chcesz, to 4-ki zgięte w V wejdą do V60.

Offline Rostov

  • Wiadomości: 7
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:20:32 »
Przyznam szczerze, że kawę z dzbanuszka, na którym stawiam dripper, wlewam do zimnego kubka. Pijąc kawę parzoną tradycyjnie, jakoś nigdy nie potrzebowałem uprzedniego rozgrzewania kubka. Troszkę sporo tego wrzątku idzie, jak na zrobienie jednej kawy - przelanie filtra, sama kawa, ogrzanie kubka. ;)

W przypadku filtrów z Melitty widzę, że są oznaczone 1x2 i 1x4. Jaka jest różnica? Poza tym, to są filtry do ekspresu przelewowego i też mają płaskie dno. Będą pasować do V60-02?
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2016, 14:23:06 wysłana przez Rostov »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:24:28 »
1. Dotychczas, pijąc „zalewajkę”, kawę zawsze miałem gorącą. Obecnie, parząc w dripperze, cały proces trwa na tyle, że gdy kawa ostatecznie trafia już do kubka, jest dobrze ciepła, ale już nie gorąca. To normalne i tak się pić powinno, czy macie może jakieś sposoby, by jednak, parząc kawę w dripperze, napić się gorącej?
Jak zagotujesz wodę od razu wlewaj go grubej porcelanowej filiżanki albo do naczynia które łatwo się nagrzewa i trzyma ciepło.
Jednak setka tych filtrów kosztuje prawie 20zł.

Tak czyli jednostkowo masz dwadzieścia groszy na jednej kawie. Pijąc wyciągasz te dwadzieścia groszy z portfela i wrzucasz do skarbonki z której żona ani cwaniakowate dziecko nie wyciągnie oszczędności. Dodatkowo wrzucasz tam 2,5 PLN w ten sposób zbierasz na nową kawę. Czyli 2,7 PLN powinno lecieć do skarbonki. Dodatkowo musisz być czujny i czekać aż deskowy da promocję na darmową wysyłkę i zamawiasz wtedy filtry. Nie jakieś jaśki niezbędne tylko filtry i nie dziaduj. Ta sama kawa w kawiarni kosztuj ok 10 zł tak więc opłaca się. Resztę kosztów czyli energia i woda zwalasz na żonę i dziecko że za dużo tv oglądają, że po co tyle świecą światła i takie tam różne.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:41:31 »
Manfred- miszcz  :evil:

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:43:38 »
Troszkę sporo tego wrzątku idzie, jak na zrobienie jednej kawy - przelanie filtra, sama kawa, ogrzanie kubka. ;)
A tam. Driper na kubek docelowy, przelewasz filtr i gotowe. Filtr przelany, driper i kubek ciepły :)

qba

  • Gość
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:44:44 »
Kilka tygodni temu wybrałem się na cupping do Forum. Po przygotowaniu naparów bariści dali kawom ładnych kilka minut zanim rozpoczęliśmy testy. Po cuppingu zaopatrzyłem sie w torebke Rwanda Mahembe z The Barn, która najbardziej mi odpowiadała. Nie czuje sie na siłach aby opisywać jej smak, ale z tego co pamiętam było kwaskowato - czyli tak jak lubię w przelewach.

Po powrocie do domu zaparzyłem tą kawe w V60 i zonk. Kawa wyszła płaska i prawie bez smaku, ale jak poczekałem kilka/kilkanaście minut, aby ostygła, pojawiły się smaki z cuppingu i wszystko było ok.

Z małego rozeznania w internecie, które wtedy zrobiłem, kawe z przelewów warto pić w temperaturze około 55 stopni C. Z moich doświadczeń faktycznie więcej smaków wtedy wychodzi na wierzch niz od razu po przygotowaniu.

I tu pojawia się dla mnie przeciwny problem... Lubię wypić kawę od razu po zaparzeniu, a tu jednak warto chwilę poczekać z czym czasami mam problem:)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:49:34 »
Troszkę sporo tego wrzątku idzie
Tą samą partią wody możesz przelać filtr, rozgrzewając dripper i kubek do którego będziesz parzył i z którego możesz od razu pić.

Cytuj (zaznaczone)
W przypadku filtrów z Melitty widzę, że są oznaczone 1x2 i 1x4. Jaka jest różnica? Poza tym, to są filtry do ekspresu przelewowego i też mają płaskie dno. Będą pasować do V60-02?
Dwójki są do mniejszych dripperów, lepiej wziąć czwórki, bo i tak je zginasz w V po skosie, czyli zmniejszasz ich zakładaną objętość, ale da się tak parzyć. Parzyłem V60 na filtrach z Melitty i z Moccamastera nie raz. Są nieco wolniejsze niż te japońskie, ale spokojnie można uzyskać smaczną kawę.

Offline Rostov

  • Wiadomości: 7
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:59:35 »
A jak w ogóle oceniacie jakość filtrów z Hario na tle innych?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Kwiecień 2016, 15:00:20 »
Hario wygrywa

Offline Rostov

  • Wiadomości: 7
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Kwiecień 2016, 15:11:30 »
To dopytam o jeszcze jedną rzecz - filtry bielone, czy niebielone?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Kwiecień 2016, 15:18:08 »
Bielone, niebielone dają znacznie mocniej papierem, trzeba je o wiele bardziej przelewać wrzątkiem, a i to nie zawsze pomaga.

A co do filtrów Hario, to tylko Chemex może konkurować, ale to inny wymiar doznań, choć poziom ten sam.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Kwiecień 2016, 15:27:41 »
Polecam stopniowe przerzucanie się na chłodniejszą kawkę, bo w takiej czuć znacznie więcej - no a chyba po to pijemy kawę specialty :)
Z premedytacją nie rozgrzewam filiżanek, długo mieszam i napowietrzam napar (przelewam z bardzo wysoka), czasem wrzucam kostkę lodu - by jak najrychlej po parzeniu móc się cieszyć przyjemnym, broń Boże gorącym naparem ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi