Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 172855 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Chemex
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Czerwiec 2013, 06:36:45 »
Pomysłów może być mnóstwo (jak nie zaproponowała przez WS skala zewnętrzna, to moze kawałek taśmy naklejony na chemexa i na nim skala). Przejście z wagi na objętości jest logiczne. Bo biorąc pod uwagę nawet zmianę gęstości wody pod wpływem temperatury, nie będzie ona miała aż takiego znaczenia w stosunku do pozostałych błędów pomiarowych. :)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Czerwiec 2013, 07:42:12 »
Nadal nie bardzo dociera do mnie sens tej skali...  :redface:
Prędkość polewania jest różna i ilość wody w stożku górnym może być różna. Zależy ona również od prędkości filtrowania a ta głównie od grubości przemiału. Jeśli zatem zakończę polewanie na określonym poziomie oznaczonym na chemexie to i tak ilość uzyskanego naparu może być różna. Przewaga wagi jest taka, że waży całość - zarówno wodę w filtrze, jak i gotowy napar.
Zatem proszę o obrazowe wyjaśnienie mi sensu tej skali, bo może coś pomijam.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Czerwiec 2013, 08:36:57 »
Dla mnie podstawowym kryterium w Chemexie jest czas ekstrakcji, który ma wynieść 3,5 – 4 minuty. W tym czasie chcę uzyskać określoną ilość naparu, dlatego muszę dokładnie wiedzieć, ile mililitrów naparu znalazło się w dolnej części Chemexa. Czy szybkość ekstrakcji jest prawidłowa, widzę po strumyczku kawy płynącym z filtra. Dźwięk strumyczka może też być dodatkową wskazówką, inaczej brzmi ciągły, a inaczej przerywany, strumyczek oczywiście. Obserwuję też poziom naparu w Chemexie. Przez dawkowanie wody można ekstrakcję przyspieszyć, rzadziej spowolnić, przynajmniej w moim przypadku. Koniec ekstrakcji to uzyskanie konkretnej ilości naparu, nie czekam, aż się przesączy cała woda, która się znalazła w górnym kielichu, chyba, że akurat czas na to pozwala.
Używając wagi trzeba brać poprawkę, że część wody zostaje w fusach, no i cała woda musi się przesączyć. A co jest wygodniejsze, ważenie czy pilnowanie objętości, to chyba kwestia upodobań i przyzwyczajeń.
Jeśli zatem zakończę polewanie na określonym poziomie oznaczonym na chemexie to i tak ilość uzyskanego naparu może być różna.
Określony poziom naparu trzeba zaznaczyć na dolnej części Chemexa, wtedy będzie OK.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2013, 08:41:22 wysłana przez WS »

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Czerwiec 2013, 09:12:02 »
(...)nie czekam, aż się przesączy cała woda, która się znalazła w górnym kielichu(...)

To jest dla mnie sedno. Zatem istotniejsze jest uzyskanie objętości naparu w funkcji czasu niż przelanie całej zadanej wody. W kontekście posiadania marnej wagi ma to sens. Dziękuję.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Czerwiec 2013, 09:44:23 »
Opieram się na własnym doświadczeniu. Czy słusznie, nie wiem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Czerwiec 2013, 09:49:25 »
Ola - a może prosty test zrób, zaznaczasz 300ml w chemexie, robisz jak zwykle. Jak masz już te 300 to filtr przekładasz do innego wazonu. Potem smakujesz to co do drugiego wazony nakapało jeszcze i porównujesz czy jest dobre/smaczne. Wtedy warto poczekać. A jak będziesz mieć kwas/gorycz, to wiadomo, że tego nie chcemy.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Czerwiec 2013, 11:22:17 »
Doktorze, najlepiej sam zrób taki prosty test, odpal ten swój Żywiecki Dripper i spróbuj ostatnich frakcji. Nie życzę smacznego, sam się przekonasz dlaczego. Z Chemexa nie próbowałem, ale ostatnie krople z drippera, to, nie przymierzając, pomyje.
Kluczowe znaczenie dla smaku naparu z Chemexa ma czas ekstrakcji. Przy krótszym zaparzaniu napar jest cierpki i rzadki, a przy dłuższym gorzkawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Czerwiec 2013, 11:26:28 »
O, to, to. I jeszcze kobietę namawia na takie przeżycia. By się wstydził.  ;)

Z drugiej strony też nie lubię sytuacji w której mam pełny filtr, a już nakapało -- nie wiem czy się to w smaku odbija, ale z punktu widzenia rozpuszczalności jakoś mi nie leży taka nadwyżka rozpuszczalnika. ???

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Czerwiec 2013, 12:17:00 »
Panowie - co innego spróbować samemu i mieć własne zdanie, a co innego słuchać innych.   8)

A może akurat komuś to co nie skapło do dzbanka smakuje - nie wolno zabraniać.

W sumie rozlewając Chemexa po minucie do innego naczynia można by zobaczyć która minuta mi nie smakuje i jej nie dokładać wcale do całości - co nie znaczy z kolei że będzie to miało dobry efekt dla całości.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Czerwiec 2013, 13:00:20 »
A może akurat komuś to co nie skapło do dzbanka smakuje - nie wolno zabraniać.
Pewnie, że nie można. Jeden lubi jak mu Cyganie grają, a drugi, jak mu nogi śmierdzą.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Chemex
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Czerwiec 2013, 13:08:46 »
 :smiech: Piękne, poetyckie porównanie

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Czerwiec 2013, 13:40:14 »
W temacie porównań - Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.  ;D

A co do wrażeń smakowych i zapachowych - Dopóki nie spróbujesz, nie dowiesz się :) To trochę jak z jedzeniem, można wysłuchać osób którym coś strasznie smakuje, a nam to ni jak nie podejdzie. Albo i na odwrót, będą mówić nie jedź tego, niedobre. A danej osobie będzie smakować. Polecam sery pleśniowe :D

Grunt to wyrobić sobie opinię samemu a nie na podstawie opinii innych.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Czerwiec 2013, 14:19:22 »
Zawsze się zastanawiam czy chodzi o kilka córek tego pana co u mnie w ogródku chadza, czy o ogrodnika, który pracuje u mojej córki. :diabelek:

A, co do testowania na własnej skórze, to fakt, ogólnie polecam, zawsze i na wszystkie sposoby.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Czerwiec 2013, 16:24:06 »
Grunt to wyrobić sobie opinię samemu a nie na podstawie opinii innych.
Trudno się z tym nie zgodzić. Opinię na temat ostatnich frakcji ekstrakcji mam ugruntowaną, to zlewki niegodne polecenia. Rozumiem, że tobie to smakuje?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Chemex
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Czerwiec 2013, 16:26:47 »
Proszę zakończyć już tą jałową dyskusję. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi