Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 172665 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Maj 2013, 19:05:43 »
Dziś miałem okazji spróbować kawy chemeksowej i bardzo przypadła mi do gustu. gładka, klarowna, zbalansowana. I, tak jak wspomniał WS, gdybym miał do wyboru syfon i chemex, wybór padłby na ten drugi sprzęt : )

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Maj 2013, 21:25:00 »
Ładna konewka i można parzyć przy gościach na proszonym przyjęciu -- też mam takie plan na nadmiar gotówki. ;)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Chemex
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Czerwiec 2013, 19:13:02 »
Chemex jest piękny, inne urządzenia do alternatywy również są piękne (choć może w nieco innym sensie niż wygląd) i o nich też będzie "męczenie na FB" w kolejnych cyklach. Dzisiejszy post o chemexie jest już ostatnim wpisem w tym cyklu.




Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Czerwiec 2013, 11:02:16 »
Mam za sobą pierwszą chemexową próbę.
Zaczynam rozumieć zachwyt Antonia i w pełni go podzielać. Doskonałe urządzenie do domu, gdzie goście pijają kawę. Wspaniały proces zaparzania można z powodzeniem przeprowadzić przy gościach racząc ich również aromatem zaparzanej kawy.
Przesadziłam z wodą i napar był niestety zbyt rozcieńczony, ale Kenia Gatomboya ukazała nieznane oblicze. (Źródło - Mastro Antonio). Doza 17g na 250ml, ale moja waga  >:( się nie popisała i wyszło jak wyszło...
Myślę, że przy okazji recenzji dwóch kaw zaprezentuję relację zdjęciową. Aeropress zostaje zdetronizowany do czasu zakupu filtra metalowego.
Brak tylko młynka i równego przemiału do pełni szczęścia.  O0
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Czerwiec 2013, 16:21:43 »
Waga się nie dopisała, rozumiem, że wyłączyła się w czasie przelewania. Zaznacz może na Chemexie konkretne objętości flamastrem, wtedy waga nie będzie ci potrzebna.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2013, 16:32:43 wysłana przez WS »

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Czerwiec 2013, 17:52:23 »
Moja waga niestety nie nadaje sie do tak subtelnych zadan jak przelewanie. Dokładnie - wyłączyła się. Ponadto jej czułość pozostawia wiele do życzenia i herbaty na niej zważyć już nie jestem w stanie.
Poziom czego mam zaznaczyć na Chemexie? Ostatecznej ilości naparu? To się chyba nie bardzo da, bo przecież przesączanie to proces rozciągnięty w czasie. Może ilośc naparu, przy której należy skończyć polewanie?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Czerwiec 2013, 18:36:39 »
Zaznacz sobie ml (100, 200, 300 itd), albo kubki, filiżanki. Przelewając konkretną ilość, będziesz wiedziała ile już jest i kiedy skończyć.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec 2013, 20:43:08 »
Dokładnie tak jak pisze Donkiszot. Wlej do Chemexa 200,300 czy ile tam chcesz mililitrów wody i zaznacz poziom kreską. W swoim Chemexie, niestety już świętej pamięci, zaznaczyłem odpowiednie poziomy frezikiem do szkła.
A co do wyłączania się kuchennych wag, to one tak mają, przynajmniej te z którymi miałem kontakt. Z troski o oszczędność energii, wyłączają się po 30 sekundach, jeśli nie jakiejś znaczącej zmiany wagi, a przelewanie widać takiej nie daje. Kiedyś chciałem znaleźć wagę bez tej opcji, ale poddałem się po kilkunastu zapytaniach e-mailem.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2013, 21:23:37 »
Albo, żeby nie maziać po flakonie, co jakiś czas dociśnij "ręcznie" wagę na sekundę-dwie, to "obudzi" wagę i się nie wyłączy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Czerwiec 2013, 21:57:58 »
Ten etap mam już za sobą. Kiedyś  naciskałem wagę co kilkanaście sekund, ale to mnie zmęczyło. Tu trzeba lać wodę, tu patrzeć na stoper czy aby zdążę wyrobić się w czasie. A jeszcze wagę w kółko naciskać, to już za dużo.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Czerwiec 2013, 22:05:40 »
Dokładnie. W CD ten problem rozwiązałam ważąc wcześniej wodę w czajniczku, ale tutaj chciałam sprawdzić, czy się da z tej wagi coś jeszcze wycisnąć.
Nie mniej jednak przecież są wagi, które są w stanie podołać temu zadaniu, bo przecież dripy jakoś się robi, nie?
Ale dośc o ważeniu. Nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła rozwiązania jakiegoś.
Tymczasem chemex czeka na kolejne próby - jutro ciąg dalszy.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Czerwiec 2013, 22:19:24 »
Są dedykowane wagi do dripperów, na przykład Hario. Bardzo fajne, ze stoperem, niemniej kosztują około dwie i pół stówki. Nie wyłączają się w czasie przelewania, powodu nie znam, może po prostu są wystarczająco czułe.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Czerwiec 2013, 23:15:53 »
Ja też sobie ważę wodę w czajniczku, z którego polewam i potem do końca. Choć pomazanych szklanek i dzbanków też mam sporo. Można ładnie pomazać i będzie wyglądało, że tak ma być. Ale w sumie, chemex taki piękny, że może lepiej go nie mazać? ???

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Czerwiec 2013, 23:26:46 »
Jak nie chcesz mazać, to sprawdź objętości, przenieś poziomy na szablon z tekturki i postaw go obok Chemexa.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Czerwiec 2013, 23:36:21 »
Jeszcze się nie dorobiłem tej piękności, a, jak znam Olę, to się jej ten kłopotliwy sposób nie spodoba. :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi