Autor Wątek: Ascaso Basic - dziwne odgłosy  (Przeczytany 6789 razy)

Offline PiotrD

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Graef CM 702
Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« dnia: 25 Styczeń 2016, 14:11:45 »
Witam wszystkich Forumowiczów! :)

Od trzech dni jestem posiadaczem polecanego na forum ekspresu dla początkujących Ascaso Basic oraz młynka Graef CM 702.

Niestety mam pewne wątpliwości, czy z ekspresem jest wszystko w porządku. Stąd kilka kwestii, o które chciałem zapytać. Mam nadzieję, że Forumowicze podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

1. Pijam z żoną kawy mleczne. Po przygotowaniu espresso, pozbywam się zużytej kawy z portafiltra, przełączam ekspres na spienianie i czekam aż uzyska temperaturę (zgaśnie kontrolka). W tym czasie z grupy, poprzez portafiltr, kapie woda. Po chwili zamiast wody z grupy uchodzi para, naprawdę dużo pary. Czy jest to normalny objaw w Ascaso Basic?

2. Raz na kilka kaw, po przełączeniu na spienianie i w oczekiwaniu temperaturę, ekspres wydaje naprawdę nieprzyjemny odgłos. Odgłos przypomina mi dźwięk elektrozaworu/cewki, z którym nie dzieje się nic dobrego. Dźwięk w pewnym momencie zanika samoczynnie.

Nagrałem ten moment (słychać dziwny, metaliczny odgłos i dźwięk, który wydaje para wydobywająca się z grupy):

http://www.youtube.com/watch?v=IVFOejM9IqA&feature=youtu.be

Czy to normalne? Co robić?
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2016, 16:16:09 wysłana przez fux »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2016, 14:23:24 »
1. Jeśli to taka ilość jak na filmie to przyznam że Arc którego widziałem w akcji nie generował takiej pary. Para pojawiała się po spienianiu. Stąd konieczność odpięcia PFa żeby kuchni z kawy nie czyścić.

2. To nie jest dobry dźwięk. Powinno być tylko miętowe stukanie jak na końcówce filmiku.
LMWDP #469

Offline pawelradzio

  • Wiadomości: 101
  • Ekspres: Ascaso Dream, Bialetti Venus 4tz, Hario V60-02, Aero, Chemex
  • Młynek: Rhinowares, Baratza Vario
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2016, 14:29:04 »
Nie dam sobie ręki uciąć, bo po prostu teraz nie pamiętam, ale czy przypadkiem w instrukcji nie masz napisane, żeby odpiąć PF podczas włączania pary?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2016, 14:40:35 »
Po przygotowaniu espresso, pozbywam się zużytej kawy z portafiltra
Bez kawy może być zapięty.
LMWDP #469

Offline PiotrD

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2016, 15:13:14 »
Z tego, co udało mi się wyczytać w instrukcji, PF jest integralną częścią ekspresu i powinien być podpięty także podczas spieniania (oczywiście bez kawy). Zresztą próbowałem spieniać bez PF - efekt był ten sam, tzn. najpierw kapała woda, potem wydobywało się dużo pary.

Zastanawiam się, czy te objawy nie są spowodowane problemem z zaworem trójdrożnym?
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2016, 15:27:43 wysłana przez PiotrD »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń 2016, 15:27:15 »
1. Do każdego ekspresu z termoblokiem jest oprócz tradycyjnej instrukcji dokładany załącznik dotyczący obsługi ekspresu z termoblokiem - jedna kartka. A w szczególności obsługi funkcji pary.
2. Z tego co czytam wynika, że albo tego załącznika nie przeczytałeś albo się do niego nie zastosowałeś.
3. Mogło dojść do uszkodzenia ekspresu na skutek niewłaściwej obsługi.
3. Zawsze zalecam w razie jakichkolwiek wątpliwości kontakt ze mną lub z serwisem. W tym przypadku także. I to jak najszybciej. Forum tu Ci nie pomoże.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline PiotrD

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Styczeń 2016, 16:57:09 »
Jestem po rozmowie z panem Januszem. Okazuje się, że wspomnianego załącznika do instrukcji nie otrzymałem ze sklepu, w którym kupowałem ekspres. Stąd pierwsza nauka - lepiej było zamówić sprzętu bezpośrednio w Ascaso niż u dystrybutora.

Gdyby ktoś znalazł się w sytuacji podobnej do mojej, to najważniejsza rzecz w przypadku nowszych ekspresów Ascaso z termoblokiem zamiast bojlera: zawór pary odkręca się praktycznie zaraz po przełączeniu ekspresu w tryb spieniania. Należy usunąć w ten sposób resztki wody i poczekać na 'suchą' parę. Następnie zawór zakręcamy, podstawiamy dzbanuszek z mlekiem i bez niepotrzebnej zwłoki odkręcamy zawór ponownie by spienić mleko. Zaraz po zakończeniu spieniania, należy wyłączyć funkcję generowania pary i wystudzić ekspres.

W przeciwnym wypadku ryzykujemy przegrzaniem ekspresu. W takim też przypadku może pojawić się woda i para lecąca z grupy. I nie jest to zbyt dobry objaw.

Na szczęście najprawdopodobniej mój ekspres jest sprawny, pomimo że błędnie czekałem ok. minuty (aż zgaśnie lampka) przed rozpoczęciem spieniania.

Panu Januszowi raz jeszcze dziękuję za rozmowę i wyjaśnienie kwestii związanych z Ascaso Basic :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Styczeń 2016, 17:19:39 »
Gdyby ktoś znalazł się w sytuacji podobnej do mojej, to najważniejsza rzecz w przypadku nowszych ekspresów Ascaso z termoblokiem zamiast bojlera: zawór pary odkręca się praktycznie zaraz po przełączeniu ekspresu w tryb spieniania. Należy usunąć w ten sposób resztki wody i poczekać na 'suchą' parę. Następnie zawór zakręcamy, podstawiamy dzbanuszek z mlekiem i bez niepotrzebnej zwłoki odkręcamy zawór ponownie by spienić mleko. Zaraz po zakończeniu spieniania, należy wyłączyć funkcję generowania pary i wystudzić ekspres.

Kilkakrotnie na forum ta procedura była podawana. Wystudzić poprzez zrzut pary przez dysze lub grupę. Ja wole ten pierwszy sposób.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Styczeń 2016, 17:38:43 »
Dream mną te same bebechy. Jeżeli włączysz w tryb spieniania to para będzie walić po jakimś czasie z grupy. Natomiast za wczesne spienianie będzie skutkowało małym ciśnieniem pary. Co do przegrzania się, to przecież jest tam lampka, której zgaŝnięcie oznacza gotowość do spieniania.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Styczeń 2016, 18:11:08 »
Co do przegrzania się, to przecież jest tam lampka, której zgaŝnięcie oznacza gotowość do spieniania.

Proszę ponownie aby nie wprowadzać ludzi w błąd. Lampa gaśnie w ekspresach z bojlerem. Nie z termoblokiem ! W tym przypadku nie należy czekać na zgaśnięcie lampki lecz od razu po włączeniu przycisku pary odkręcić zawór.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Styczeń 2016, 20:28:28 »
Jestem aktualnie poza domem, więc nie mogę zerknąć do instrukcji. Mam Dream z termoblokiem i mocno mi się wydaje, że instrukcja każe czekać do zgaśnięcia lampki. Wrócę to sprawdzę.
Instrukcja pobrana ze strony Ascaso nic nie mówi o gaśnięciu lampki, tylko o odczekaniu 40-50 sekund od spuszczenia wody. Z drugiej strony Dream ma więcej lampek.
Jeżeli Janusz jako szef od Ascaso twierdzi jak powyżej, to należy go słuchać.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2016, 20:42:49 wysłana przez Blondas »
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2016, 20:46:07 »
Jestem aktualnie poza domem, więc nie mogę zerknąć do instrukcji. Mam Dream z termoblokiem i mocno mi się wydaje, że instrukcja każe czekać do zgaśnięcia lampki. Wrócę to sprawdzę.

Ja nie pisałem o instrukcji obsługi w języku polskim. Ta jest u nas jeszcze w starej wersji - do ekspresów z bojlerem. I dlatego właśnie dodajemy jako aneks - jedną kartkę z instrukcją obsługi ekspresu z termoblokiem. O tym załączniku właśnie pisałem. I tego należy przy dostawie szukać i czytać.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Juri007 Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso i-2, Z.S.P. Niewiadów U40 typ 651 rocznik '91 i drewniano metalowy zabytak od babci Jadzi :D
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudzień 2017, 13:10:29 »
Może po prostu zapomnieli dodać? Przecież każdemu może się to zdarzyć

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień 2017, 18:02:23 »
Odkopałeś temat sprzed 2 lat prawie.  :mrgreen:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Juri007 Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso i-2, Z.S.P. Niewiadów U40 typ 651 rocznik '91 i drewniano metalowy zabytak od babci Jadzi :D
Odp: Ascaso Basic - dziwne odgłosy
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Grudzień 2017, 02:59:36 »
Bo miałem podobną sytuację jednak w moim przypadku po kontakcie z odpowiednią osobą, zmieniłem procedurę spieniania mleka. Z racji braku dodatkowej instrukcji, o której mowa wyżej, spieniałem mleko z kolbą wpięta w grupę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi