Autor Wątek: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?  (Przeczytany 191669 razy)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Wrzesień 2015, 15:18:33 »
Jak wyżej jak zamek ;) lavazza złota od biedy też się nada. Jednak jeżeli miałbym pić taką kawę to wolę nie pić. To trochę tak jakby pić napój gardena zamiast soku, nie sprawia przyjemności a kawy dla samego kopnięcia nie piję.

Offline Kawosz88

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, French Press, Ascaso ARC
  • Młynek: Wilfa Svart, Ascaso I - 1 Steel
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Wrzesień 2015, 22:15:26 »
 

Ze sklepowych kaw- tylko ziarniste Mk Cafe. Dobry stosunek jakości do ceny. Nie za ciemno palone, nie połamane ziarenka fajnie smakuje z mlekiem. Z V60 i aero też spoko :).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Wrzesień 2015, 22:28:01 »
Kiedyś kupiłem MK Cafe do ustawienia ekspresu, świeżutka była. Zaparzyłem w aeropressie, ale nie dałem rady wypić. Espresso wolałem nie próbować. Z Żabki miałem dwie kawy Fresh, Gwatemalę i Honduras, próbowałem ich w dripperze. Gwatemala, chyba Monte Rosa, była do przyjęcia, choć mało rozwinięta i agresywna w smaku. A Honduras był nie za dobry, było w nim coś nieprzyjemnego.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2015, 22:31:15 wysłana przez WS »

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Wrzesień 2015, 20:13:26 »
Ja kupiłem kilka torebek kawy ziarnistej Carrefour 100% arabica.
Jest całkiem jasno palona i całkiem całkiem smaczna, co mnie mile zaskoczyło.

Niedługo wypróbuję lokalną palarnię, ciekawe czy mi ich produkty podpasują...
Zaznaczam, że nie lubię mieszanek z robustą, bo mój smak jest na nią strasznie wyczulony.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2015, 20:16:20 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Ekterion

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Krups :/
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Wrzesień 2015, 20:33:58 »
Ja tam kupuje ziarnistą lavazze (crema a aroma, itp) i dallmayr parzone w automacie i smakuje mi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Wrzesień 2015, 20:55:52 »
Off-Topic:
Najprościej można porównać smak kawy, parząc ziarenka z marketu i jakiejś palarni, na przykład w aeropressie. Można też dać naparom ostygnąć i pić je równocześnie. W ten sposób otworzyłem oczy kilku fanom Lavazzy i Dallmayra, święcie przekonanych, że piją dobrą kawę i nie ma potrzeby jej zmiany.

Offline Kawosz88

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, French Press, Ascaso ARC
  • Młynek: Wilfa Svart, Ascaso I - 1 Steel
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Wrzesień 2015, 00:35:18 »
Off-Topic:
Najprościej można porównać smak kawy, parząc ziarenka z marketu i jakiejś palarni, na przykład w aeropressie. Można też dać naparom ostygnąć i pić je równocześnie. W ten sposób otworzyłem oczy kilku fanom Lavazzy i Dallmayra, święcie przekonanych, że piją dobrą kawę i nie ma potrzeby jej zmiany.
.  Spoko metoda :) . W ten sposób można pokazać jaka przepaść dzieli kawy speciality palonych w mniejszych ilościach i z największą starannością a kaw z marketu gdzie wszystko co zostało zebrane  wypalono na jedno ,,kopyto".  Widok ludzi którzy próbowali taką taniochę i chwile później dobrą kawkę z Afryki bezcenne  :D.

Wniosek nasuwa się jeden po tym co tu napisaliśmy. Niemożność kupna kawki speciality wcale nie skazuje nas na picie total syfu że sklepu. Coś można w miarę z nośnego kupić.  Pod warunkiem że ziarna nie są uszkodzone i zbyt ciemno wypalone.



Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Wrzesień 2015, 06:27:16 »
W kawie mlecznej z automatu, mleko zabija smak , który i tak wychodzi płytki z tego urządzenia.
Przy taniej kawie bez mleka, mnie skręca. Dlatego wolę sypać dobre ziarenka.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Wrzesień 2015, 07:01:46 »


Wniosek nasuwa się jeden po tym co tu napisaliśmy. Niemożność kupna kawki speciality wcale nie skazuje nas na picie total syfu że sklepu. Coś można w miarę z nośnego kupić.  Pod warunkiem że ziarna nie są uszkodzone i zbyt ciemno wypalone.

Ale pomiędzy kawa z marketu a speciality jest przecież na naszym rynku ogromną ilość świetnej kawy, niekoniecznie droższej niż te włoskie marki w sklepie.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Wrzesień 2015, 07:13:09 »
Dokładnie, przecież pijemy nie tylko speciality ;-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Wrzesień 2015, 09:19:37 »
Rzadko robię takie porównania, ale widzę dużą różnicę w smaku między kawą z marketu (MK, Lavazza czy Dallmayr), a kawą z przyzwoitej palarni, przy założeniu, że ta kawa jest w podobnej cenie.

Ale pomiędzy kawa z marketu a speciality jest przecież na naszym rynku ogromną ilość świetnej kawy, niekoniecznie droższej niż te włoskie marki w sklepie.
Kawa speciality wcale nie musi być wyjątkowo dobra, ona musi mieć tylko dobrą ocenę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Wrzesień 2015, 09:48:27 »
Kawa speciality wcale nie musi być wyjątkowo dobra, ona musi mieć tylko dobrą ocenę.
Czy możesz to rozwinąć?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Wrzesień 2015, 11:01:49 »
Surowiec jest wysoko oceniony, ale trzeba go jeszcze odpowiednio przechowywać, umiejętnie uprażyć, i dobrze zaparzyć.
Poza tym wysoka punktacja nie zawsze przekłada się na dobry smak w filiżance, nawet przy spełnieniu wcześniejszych kryteriów. Miewałem już wysoko ocenione ziarenka, którym z pozoru nic nie brakowało. Świeże, ładnie wypalone, ale napar w smaku był niespecjalny.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Wrzesień 2015, 11:50:47 »
Niespecjalny, taka ocena za mało mi mówi. Gdybyś napisał, że ma smak drewna i spalonych sandałów...
Ale co będzie jeśli ktoś tak lubi ?! :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Wrzesień 2015, 11:54:04 »
Moim zdaniem istnieje jednak jakaś konkretna granica między dobrym, czystym, pełnym pozytywnego potencjału ziarnem a ziarnem niespecjalnym. To jak kto dane ziarno wypali, jak zaparzy, jak mu posmakuje jest nieco odrębną historią. Owszem, punktacja nie przekłada się na dobry smak, ale jest jednym z jego warunków... Najlepsze ziarna można zepsuć albo mogą nam nie smakować, ale z próżnego i Salomon nie naleje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi