Autor Wątek: Wyciskarka do soku  (Przeczytany 139483 razy)

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #120 dnia: 28 Marzec 2016, 22:18:44 »
Ja tez mam oscara jakby ktos poszukiwal opinii;)

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #121 dnia: 28 Marzec 2016, 22:49:42 »
Ja tez mam oscara jakby ktos poszukiwal opinii;)
no to może napisz opinię jakąś - jak się sprawdza, co byś poprawił, jak się zużyje znów go kupisz czy następna będzie inna konstrukcja itp.

Obejrzałem porównanie wyciskarek poziomych: plastikowej jednoślimakowej (oskar i omega) i metalowej dwuślimakowej (angel) i różnice w wydajności wyszły dość duże na korzyść tej drugiej: 40% więcej soku z marchwi, 35% z ananasa i 30% z kapusty/natki pietruszki. ... Sporo.
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 23:42:23 wysłana przez grex »

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #122 dnia: 29 Marzec 2016, 07:18:48 »
Weźcie te proporcje które podałem wyżej na zielony sok i sprawdźcie u siebie, będzie porównanie.  Jakoś nie chce mi się wierzyć że 40% więcej wycisnie dwuslimakowa z marchwi. 
W młynie: ziarna

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #123 dnia: 29 Marzec 2016, 09:51:09 »
To pewnie też pochodna tego ile miąszu ląduje w soku czyli grubości sitek oraz ustawienia jak szybko miąsz jest odprowadzany. Ale to co w Huromie odchodzi (w całości) na pewno nie waży 40% więc nie wiem skąd to 40% więcej miało by pochodzić. Niewątpliwie mogę jutro sprawdzić/zważyć sok i wysłodki.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #124 dnia: 29 Marzec 2016, 10:53:45 »
Link to testu "mercedesa wśród wyciskarek": (może posiadacze wyciskarek innych firm wykonaliby test porównawczy i zmielili 500g marchwi + jabłka i napisali ile soku dało się uzyskać?) Na Angel wycisnęli 340g z marchwi i 400g z jabłek.
Tu znalazłem jeszcze jeden polski test innego autora: dwuślimakowa Angel vs topowa wyciskarka pionowa: Jak widać z kilograma marchwi dwuślimakowa dała 700g, a pionowa 475g soku, czyli różnica aż 47% (!!!!) Na miękkich owocach typu jabłko, pomarańcza różnice były nieduże. No ale jak już pisałem wyciskarki mają sens głównie do twardych surowców, gdzie nie chcemy jeść pulpy. Wodnistą pomarańczkę lepiej upłynnić w całości w blenderze.

No ale Angel, która daje tak rewelacyjne wyniki to topowy model kosztujący zależnie od wersji 4200-5800 zł, cała z metalu z długim ślimakiem, nie dziwi że mocniej wyciska, choć aż takie różnice też mnie zdziwiły. Ale faktycznie może to częściowo kwestia zmielonej na drobno pulpy która jest w soku, bo piszą że tego typu wyciskarki są najefektywniejsze ze wszystkich i dają sok o najlepszej jakości zdrowotnej.
Kurczę 4k to niemało, ale z kolei metalowa dwuślimakowa oprócz tego że jest superwydajna  wydaje się jeszcze prosta w czyszczeniu:
Są też tańsze dwuślimakowe ale nie mają takich wyników jak te metalowe.



Ten gość z USA który ma kanał poświęcony wyciskarkom wstawił film porównawczy 2 najlepszych wg. niego wyciskarek spośród modeli pionowych i są to jego zdaniem Slowstar oraz Omega 808, z lekkim wskazaniem na omegę za prostotę mycia lub na slowstar jeśli ktoś chce oprócz wyciskarki mieć przystawki wielofunkcyjne, obie za 2k zł. Najnowsze modele Hurom 2g też chyba mają podobną konstrukcję, ale są kolejne 500zł droższe.
Ne rozumiem co on dokładnie mówi, że 2 generacja wyciskarek nie ma jakiegoś otworu na dole (chyba ślimaka?) który w modelach 1 generacji najczęściej stanowił głóny punkt który się zapychał i blokował maszynę, czy coś takiego. Pomożecie z tłumaczeniem? https://youtu.be/QkUnt-YB2UI?t=37s
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2016, 11:42:58 wysłana przez grex »

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #125 dnia: 29 Marzec 2016, 11:38:33 »
Mam Kuvingsa B6000 i jestem z niego bardzo zadowolony, a wydaje mi się, że porównywanie ile ml soku z iluś gram owoców lub warzyw nie ma większego sensu, bo różnica między rodzajami np jabłek jest istotna i soku raz wyjdzie więcej a raz mniej...

Offline Ukasz

    • xCafe - palarnia kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 186
  • Ekspres: Ascaso Duo Steel, DeLonghi esam 4200
  • Młynek: i-steel
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #126 dnia: 29 Marzec 2016, 11:47:06 »
Witam,
od 3 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem wyciskarki do soków. Długo zastanawiałem się co kupić. Wybór na rynku jest ogromny. Na początku myślałem o topowych  huromach czy kuvingsach - ceny ok 2000zł. Jednak po dłuższym zastanowieniu się postanowiliśmy kupić wyciskarkę eldom pj 600 za ok 600 zł (jak sama nazwa wskazuje ;) ) Oczywiście ma ona swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Ale myślę, że na pierwszy raz jest wystarczająca. Soki robimy prawie codziennie, a dzieci są zachwycone.




Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #127 dnia: 29 Marzec 2016, 11:51:12 »
znalazłem jeszcze jeden ciekawy test, który pokazuje że dwuślimakowa nie dodaje jednak więcej suchej masy do soku, po prostu twarde warzywa wyciska lepiej i tyle Różnica na marchwi jest wyraźna, co najmniej 1/3 objętości, a pulpy w obu sitach mniej więcej tyle samo.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #128 dnia: 29 Marzec 2016, 12:16:56 »
Tak jak pisze flexooo z każdego rodzaju, a nawet pewnie zbioru, marchwi czy jabłek wyjdzie inna ilość soku.

Grex
W kwestii tłumaczenia "hole in the bottom of the screen" to "otwór u podstawy sita". Musiałem się chwilę zastanowić, ale wiem już o co chodzi. Jest to otwór przez, który jest odprowadzana pulpa właśnie w tych konstrukcjach jak moja, ale szczerze powiedziawszy nie zdarzyło mi się go zapchać.
Nieźle spadły te dwuślimaki, bo kiedyś kosztowały ponad 10K.  Grex zastanów się czego oczekujesz i wybierz wg tego. Myślę że cokolwiek wybierzesz w ten sposób raczej się nie zawiedziesz. Przy czym ja bym wolał wydać te 3K różnicy w cenie na dobre owoce i warzywa;) Nawet najlepsze urządzenie nie wyciśnie smaku i witamin z produktów w których ich nie będzie :)

« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2016, 12:42:42 wysłana przez krystians »

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #129 dnia: 29 Marzec 2016, 13:24:33 »
Padają tutaj różne kwoty, a pozwolę sobie przypomnieć o rynku wtórnym tych urządzeń. Ja na swoje polowałem pół roku i jak komuś się nie spieszy to polecam, bo nawet za mniej niż pół ceny można takie rzeczy nabyć :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #130 dnia: 29 Marzec 2016, 13:28:48 »
Ne rozumiem co on dokładnie mówi, że 2 generacja wyciskarek nie ma jakiegoś otworu na dole (chyba ślimaka?) który w modelach 1 generacji najczęściej stanowił głóny punkt który się zapychał i blokował maszynę, czy coś takiego. Pomożecie z tłumaczeniem?

No chyba że chodzi o wolną przestrzeń w podstawie ślimaka przy osi. W Huromach 2G jest ona dwa-trzy razy większa. Gromadzi się w niej cześć pulpy. Po zapełnieniu wypycha ślimak w górę i blokuje urządzenie. W 2G trzeba przerzucić sporo materiału żeby to się stało i to pewnie odpowiedniego. W 1G  tą przestrzeń ciężko wpasować palec (do czyszczenia) w 2g pewnie i dwa by weszły
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2016, 14:38:47 wysłana przez Bacek »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #131 dnia: 29 Marzec 2016, 14:47:30 »
Bacek, nie chodzi o ślimaka, tylko o sitko. Konkretnie o ten otwór po prawej stronie, będący na spodzie sitka
http://images.juiceproducer.com/images/products/zoom/1313960243-13330900.jpg

 Jeśli wypycha ślimaka do góry, to albo schrzaniona jest konstrukcja wyciskarki, albo co częściej się pewnie zdarza, operator dał ciała. Nie zdarzyło mi się żeby ślimak mi poszedł do góry, ale widziałem taką akcję jak koleżanka załadowałą dużą ilość sporych kawałków warzyw do komory i wkładając kolejne na siłę dociskała. Chyba przyzwyczajenia z maszynki do mielenia mięsa. Takiego podejścia nie polecam ;) Przy odpowiednio pokrojonych warzywach czy owocach wyciskarka pionowa sama wciąga je na ślimaka.

« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2016, 14:49:46 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #132 dnia: 29 Marzec 2016, 17:32:27 »
Ale wiecie co....
żeby mieć jakiś punkt odniesienia do tych wszystkich reklam zrobiłem sobie w domu mały test na mojej starej, budżetowej sokowirówce delonghi KC280 o mocy zaledwie 170w: zmieliłem w spokojnym tempie 500g (niezbyt soczystej) marchwi. Następnie zważyłem ilość soku, wynik porównałem z analogicznym testem wykonanym na tej samej ilości marchwi przez prowadzących kanał na YT wyciskarki.pl Ilość soku uzyskanego z 500g surowca była następująca: 
- 340g - profesjonalna dwuślimakowa wyciskarka Angel (4200zł)
- 320g - mała sokowirówka (200zł)
- 230-250g - jednoślimakowa wyciskarka pozioma/pionowa Oscar/Omega/Hurom/Biochef (1200-2400zł)

Jeśli tak to ma wyglądać to zaczynam wątpić czy zakup wyciskarki ma w ogóle sens... a cuda opisywane w reklamach drogich wyciskarek to nie ściema. No bo wychodzi na to, że do twardych warzyw zwykła tania sokowirówka nadaje się znakomicie, dając dużo większy uzysk soku. Miękkie produkty (liście, cytrusy, banany itp.) lepiej upłynnić w całości w blenderze i dodać do soku, zagęszczając go przy okazji wedle własnych preferencji.
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2016, 19:01:34 wysłana przez grex »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #133 dnia: 30 Marzec 2016, 01:35:49 »
znalazłem ciekawy artykuł porównujący zawartość witamin i minerałów w soku z sokowirówek i wyciskarek wolnoobrotowych i obalający rozpowszechniane przez producentów tych urządzeń mity o rzekomej wyższości wyciskarek: http://www.juicingscience.com/

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #134 dnia: 30 Marzec 2016, 02:27:46 »
To ciekawe rezultaty, jednak pod uwagę trzeba wziąć że badania były wykonane na zlecenie Brevilla produkującego raczej tradycyjne sokowirówki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi