Autor Wątek: DIY - Żywiecki Dripper - MacGyver style  (Przeczytany 12907 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
DIY - Żywiecki Dripper - MacGyver style
« dnia: 15 Maj 2013, 15:11:08 »
Dawno dawno temu z powodów technicznych espresso u mnie przez jakiś czas nie było, a głód kawy był.

Jako, że głód kawy pozostał, więc trzeba było coś wymyślić. I tu w łapy wpadł mi gratis od Antonio :) paczuszka zatytułowana Kawa do dripu, szklanki, moki, FP, aeropresu. Jako że dripa nie mam, jeszcze teraz go nie kupię, ale filmów na YT się naoglądałem to poszedłem za ciosem. Na pierwszy ogień filtr inspirowany podajże Chemexem :) - robię go z mocnego ręcznika papierowego, dodatkowo zabezpieczając "wylewkę" drugim mniejszym filtrem. Robię takie coś z jednego świstak ręcznika plus drugie mniejsze z 1/4 świstka:

Wkładam większy w mniejszy i taki filtr ładuję do Żywieckieg Drippera, czyli uciętej butelki po wodzie Żywiec, niegazowanej  :ugeek:  Do filtra sypię 15-20 gr kawy zmielonej nieco grubiej niż do ekspresu, zalewam 50 ml gorącej wody celem pre-infuzji. W tym czasie wylot butelki jest zakręcony korkiem :D Po 30 sekundach pre-infuzja jest skończona, korek odkręcam i zaczyna sobie kawa lecieć do dzbanka. Teraz powoli dolewam 100-150 ml wodyi czekam aż wszystko przeleci. Całość trwa około 4-5 minut.

Gdy przestanie kapać rozlewam kawę do filiżanek, małżonce dolewam mleka i cieszymy się dobrą kawą - lepszą niż produkuje EA120, nie tak bogatą w smaki jak z EA150. No ale mam kawę w kubku :D

Zamiast ręcznika papierowego można użyć filtra do ekspresu przelewowego. Polecam eksperymenty z temperaturą wody.

Dripper w pełnej krasie:




Preinfuzja:


I gotowa kawa:
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: DIY - Żywiecki Dripper - MacGyver style
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj 2013, 16:47:41 »
Bliźniaczy opis tego twojego wynalazku razem ze zdjęciami jest już w wątku niżej. Coś trzeba z tym zrobić, doktorze.
No i tak dawno, dawno temu, ten dripper nie powstał.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: DIY - Żywiecki Dripper - MacGyver style
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj 2013, 16:56:33 »
Skleroza  :-[ ale już poprawiłem oryginał z wątku dripowego.

A dawno to było, bo w zeszłym roku :D
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: DIY - Żywiecki Dripper - MacGyver style
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj 2013, 17:31:54 »
Poprawiłeś, ale chyba tam nie został. Liczę na to, bo przed chwilą otworzyłem jakiś odnośnik o filtrach do ekspresu przelewowego, a tu znowu mi ten twój dripper wyskoczył. Myślałem, że z kawą coś nie teges, i zamiast białych myszek, wszędzie widzę ten twój dripper. Jak tak dalej będziesz go popularyzował, to jak nic trzeba będzie zrobić składkę na jakiś dripper dla ciebie, Żywiecki oczywiście ;).
Debiut w zeszłym roku to świeżynka. Po pierwszych słowach tekstu sądziłem, że wtedy piramidy budowali.
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2013, 17:35:36 wysłana przez WS »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi