Autor Wątek: Zepsuta kawa?  (Przeczytany 7873 razy)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Zepsuta kawa?
« dnia: 21 Luty 2015, 18:39:05 »
Hej,
pije sobie od około 2 tygodni (data palenia 3 tygodnie temu) pyszną Kostarykę SHB,  Finca La Montaña, odmiana caturra, i gdy dziś rano parzyłem te ziarna w areopressie uderzyła mnie duża gorycz naparu. Najpierw pomyślałem, że za drobno zmieliłem i w połączeniu z wysoką temperaturą zaparzania (92-94 stopnie) kawa uległa nadekstrakcji. Postanowiłem skrócić czas i obniżyć temperaturę, potem jeszcze zmieliłem nieco grubiej. Niestety efekt jest ten sam - gorycz!
Po kwaskowato-jagodowych nutach śladu nie zostało.

Moje zdziwienie było tym większe, że taka kawa wychodziła mi zawsze dobra lub wręcz bardzo dobra. Czasami w pośpiechu zaparzałem ją z różnymi czasami i zawsze było ok.

Mogę jedynie napisać, że kawę jakieś 2 dni temu przesypałem z oryginalnego opakowania strunowego do podobnego opakowania, tylko że bez zaworka i dostępu powietrza. Przepakowałem bo przez przypadek lekko namokło mi oryginalne opakowanie - ziarna na pewno nie namokły, bo torebka metalizowana.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Czy opakowanie bez wentyla mogło doprowadzić do "zepsucia" się kawy w ten sposób? Zaznaczę, że przechowuje w tych samych warunkach kupowane kawy od jakiegoś roku i nigdy nie miałem problemów.

Z góry dziękuje ze wszystkie odpowiedzi!
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Luty 2015, 18:42:23 »
Kostarykę SHB,  Finca La Montaña

Kto Ci ją sprzedał?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Luty 2015, 18:47:50 »
Kupiłem tę kawę w palarni Kelleran.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Luty 2015, 19:00:30 »
Czy opakowanie bez wentyla mogło doprowadzić do "zepsucia" się kawy w ten sposób? Zaznaczę, że przechowuje w tych samych warunkach kupowane kawy od jakiegoś roku i nigdy nie miałem problemów.
Często przesypuję ziarenka do innego opakowania i z taką zmianą smaku jeszcze się nie spotkałem. A może jednak woda dotarła do ziarenek?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Luty 2015, 19:04:30 »
Dlatego ja też w innym wątku spytałem czy jest ktoś kto sprzeda mi takie opakowania. Jednak dodatkowo własnie szukam z wentylem czy jak on tam się zwie. Po prostu wyręczam palarnie które pakują swoją drogocenną kawę w dziadowskie worki.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Luty 2015, 19:16:15 »
Po prostu wyręczam palarnie które pakują swoją drogocenną kawę w dziadowskie worki.
Polecam

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Luty 2015, 19:20:08 »
Wiesz jak wyglądają woreczki śniadaniowe 100 szt.  na kanapki? Spróbuj se tym klipsem taki woreczek zamknąć. Życzę powodzenia ;-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Luty 2015, 19:20:21 »
Wentyl nie jest potrzebny, gdy jest zip. Brak wentyla nie psuje też kawy w torebce.
Opisane wrażenia przypisałbym prozaicznemu starzeniu się kawy.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2015, 19:45:41 wysłana przez Antonio »

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Luty 2015, 19:57:50 »
Piłem tą kawę od kilku dostawców, te ziarenka są na naszym rynku od lata,miał je w swojej ofercie jeden z dostawców i palarnie nakupily widać dość spore zapasy.. sama kawa jest dość specyficzna..tj. za każdym razem te same ziarenka smakowaly inaczej, zależnie od profilu wypalenia..letnia la montana idealna kwasowosc w drukach na lodzie, jesienne wersje z 2roznych palarni zgoła inne..więc podejrzewam, ze albo te zaklete ziarna trafiły na jeszcze inny profil palenia albo jak pisze Antonio są juz stare. Ja z la montana z kofibrandu miałem dokładnie odwrotnie..pierwszy miesiąc kompletnie bezplciowa nie nadawała sie do picia więc odstawilem..ale minęło 1,5 mies. od wypalu i postanowiłem wypić przed treningiem czysto dla pobudzenia..i nagle udeszyla cudowna owocowosc

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Luty 2015, 20:05:27 »
Dziwne to, bo jeszcze 2 dni temu zaparzyłem z tych ziaren najlepszą filiżankę kawy odkąd testuje te ziarna. :( Torebkę mogę raczej wykluczyć, bo trzymałem w podobnych już inne ziarna i nic takiego się nie działo.

Myślicie, że mogę reklamować te ziarna? Zaparzyłem łącznie w AP i dripie już z 10 kg kawy, więc raczej nic nie robię skrajnie źle abym mógł za każdym razem dostawać w kawie taką gorycz.
Dlatego ja też w innym wątku spytałem czy jest ktoś kto sprzeda mi takie opakowania. Jednak dodatkowo własnie szukam z wentylem czy jak on tam się zwie. Po prostu wyręczam palarnie które pakują swoją drogocenną kawę w dziadowskie worki.

Manfred, jeśli torebka od kawy jest do bani, to używam także do trzymania ziarnek takich oto torebek z ikeii:


i moim skromnym zdaniem kawa najdłużej jest świeża, gdy włożę je w takie torebki (o ile je mam oczywiście). Te torebki sprzedają w kilku rozmiarach.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Luty 2015, 20:10:27 »
Potrzebuje kilkunastu torebek aby nie mieszać zapachu. Ot zamawiam kawę do domu ale odsypuję sobie 100 g do testów. Dlatego nie chce używanych torebek choć takie też posiadam. Dzięki za info ale ja jestem z pod samiuśkich Tater no i cięzko jechać po same torebki dlatego muszę sobie pocztą zamówić.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Luty 2015, 20:23:07 »
Potrzebuje kilkunastu torebek aby nie mieszać zapachu. Ot zamawiam kawę do domu ale odsypuję sobie 100 g do testów. Dlatego nie chce używanych torebek choć takie też posiadam. Dzięki za info ale ja jestem z pod samiuśkich Tater no i cięzko jechać po same torebki dlatego muszę sobie pocztą zamówić.

Z tego co wiem, to handlują tymi torebkami na allegro. Pakowane są po 60 sztuk. Są wielokrotnego użytku i po wysypaniu kawy, po kilku dniach pachną neutralnie.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Grudzień 2017, 18:35:19 »
Wybaczcie odkopanie tego wątku ale mam bardzo podobny przypadek. Wziąłem na wyjazd weekendowy 2 kawy z różnych palarni obie wypalone trochę ponad 2 tygodnie przed wyjazdem (paczki po 250g z jednej i drugiej zużyta połowa). Przechowywane w oryginalnych torebkach z wentylem. Pierwszego dnia zrobiłem jedną i drugą w Gabi Master A - wyszły bez zarzutu tak jak lubię. Następnego dnia okazało się, że i jedna i druga jest bardzo gorzka, została większość oryginalnych nut smakowych ale to już nie było to. Przy zmianach grubości przemiału uzyskałem efekt bardziej kwaśny lub gorzki ale ta duża goryczka pozostała. Pytanie co się stało w ciągu 24 godzin, że obie kawy zyskały tak dużą gorycz? Rozumiem, że być może miejsce gdzie je zostawiłem (blat w kuchni z dala od kuchenki i lodówki ale jednak na widoku) nie było odpowiednie więc kawy się przegrzały a tym samym przyspieszyłem starzenie czy może jest jakieś inne wytłumaczenie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Grudzień 2017, 18:51:19 »
Wody nie zmieniłeś?

A może dietę?  Albo pijesz więcej niż zwykle?

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Zepsuta kawa?
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:32:52 »
Pierwszego dnia zrobiłem degustacje więc zaparzyłem kilka kaw dla innych i było super. Dzień później pojawiła się ta  gorzkość więc poddałem  się i stwierdziłem, że to woda. Po różnych testach w domu z podobnym efektem zamówiłem jedną z tych kaw ponownie i było ok. Więc co się stało z tymi dwoma to nie wiem niestety.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi