Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 38026 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« dnia: 10 Maj 2013, 08:51:47 »
Skrzypi dźwignia? Jest na to sposób.
Pozwolę sobie wkopiować tekst napisały przez Wyspiarza:

Cytat: Wyspiarz
Bo ten bolec trzeba smarować specjalym smarem, do żywności i do pracy w wysokich temperaturach, raz na 2 miechy, kurde mozę się wezmę za opracowanie :). Mam specjalny smar kupiłem [...] nasmarujesz sobie w srodku 2 uszczelki i czpien, jak i ten dynks, co rusza bolce w grupie, ma to w teorii robić olejek kawowy przy robieniu kawy, a raczej przy przerwaniu robienia kiedy reszta cisnienia wraca :).

stąd smarować trzeba tak jak czytałem raz na 2 miechy. Ja nasmarowałem te uszczelki i bolec to TAK to luźno chodzi, że masakra, nowe tak nie chodziło :)
http://img802.imageshack.us/img802/9837/e61c.jpg
Skrzypiąca dźwignia grupy E61

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień 2017, 13:53:30 »
Witajcie. Od jakiegoś czasu mam mały problem z grupą E61, która nie chciała po back flashu i po zakończeniu ekstrakcji odpuszczać dołem wody i wyrównywać ciśnienia. W takiej sytuacji mogę spokojnie parzyć espresso, ale na grupie pozostaje wysokie ciśnienie i jak nietrudno sie domyśleć jest mały problem z odpinaniem PFa.
Po małym demontażu wyciągnąłem uszkodzony element, który moim zdaniem ze względu na przetarcie nie otwiera dolnego zaworu.

Element który potrzebuję to 460012 z poniższego schematu. Może ktoś doradzić gdzie coś takiego można dokupić?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudzień 2017, 14:50:27 »
Może komplet kup - https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/GRUPA-E61-KIT-naprawczy/1049

Przynajmniej jak czegoś zabraknie to będziesz miał wszystko - cena chyba znośna.
LMWDP #469

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudzień 2017, 17:05:38 »
Ten zestaw z akcesoriów baristy jest UNIWERSALNY i nie zawsze pasuje do każdego modelu. Kafcio, czy na pewno masz uszkodzony ten element? Zrób zdjęcie tego elementu "od czoła", czyli od tej strony, która wchodzi do grupy, bo coś mi się nie chce wierzyć, że to jest już tak wytarte, że nie otwiera drogi ściekom.
Trzeba rozkręcić dół grupy i zobaczyć, czy coś nie blokuje drogi ściekom. Wszystkie elementy wyczyść w cafizie i będzie OK.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2017, 21:02:43 »
Dzięki, nie wiedziałem, że Roger to ma. Najchętniej nabył bym tylko ten jeden element, ale jak nie znajdę to pewnie kupię od niego. Mam nadzieję, że pasować będzie.
@Jeżyk. Wydaje mi się, że tak. Jak widać na zdjęciu przez te prawie 6 lat ten dzyndzel (wygląda jak kanciasty łeb śruby), co otwiera zawór dolny, zebrał przynajmniej milimetr z końcówki tego elementu. Wygląda jak zeszlifowany. On teraz po prostu nie sięga, by wcisnąć ten dzyndzel, a jak palcem wciskałem to wciska się dość łatwo.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień 2017, 23:11:01 »
Zwróć uwagę na trzpień w Twoim elemencie. Ten, który wchodzi do grupy. W elemencie "Rogera" tego trzpienia nie ma, a właściwie jest szczątkowy. Nie będzie pasował do Twojej maszyny. Ty masz starszy typ. Możesz na szybko podłożyć jakąś podkładkę pod ten element, który jest naciskany dźwignią w dół. Na Twoim rysunku to jest element o numerze chyba 460005 albo 460008 (nie widzę dokładnie tego numeru) to jest ten element na rysunku pod 460077. Poza tym łatwiej będzie Ci dopasować właśnie ten element (460005 albo 460008) niż to co uważasz za "wytarte". Możesz też kupić sam ten element i go zmodyfikować wiercąc odpowiedni otwór i wstawiając trzpień. Kiedyś Potrzebowałem identyczny jak Twój ze zdjęcia, ten z zestawu naprawczego nie pasował i po prostu zregenerowałem tę starą część. Zalutowałem na twardo srebrem wytartą część i oszlifowałem do pożądanego kształtu. Jest to trochę zabawy, ale przynajmniej działa bez zarzutu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudzień 2017, 09:55:37 »
Jeżyk ma rację, regenerować, ewentualnie coś podłożyć, w sumie np. są regeneracje wałków rozrządu itp. w tym kierunku może warto poszukać.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień 2017, 10:00:27 »
Z regeneracją wałków to średnio ;) Mało kto to robi dobrze, ale jeśli chodzi o ten element ekspresu to tokarz powinien go bez problemu dorobić.

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień 2017, 14:01:26 »
Z regeneracją wałków to średnio ;) Mało kto to robi dobrze, ale jeśli chodzi o ten element ekspresu to tokarz powinien go bez problemu dorobić.

Mam ten sam problem przed sobą, bo w mojej maszynie też się wyciera mocno ten trzpień. Pomóc może Chester Metal Super, popularny i najczęściej używany metal molekularny w postaci dwuskładnikowej tiksotropowej pasty. Uszczelnia się tym wały, skrzynie biegów i inne narażone na tarcie elementy. Nadłożyć, poczekać 24H i powinno śmigać. Nie wiem jak ew. z kontaktem z wodą, bo czy czasami tam się dolnym zaworem nie może dostawać?
Tu jest super opis https://www.home-barista.com/espresso-machines/vibiemme-e61-stiff-lever-on-return-only-t36393.html
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 14:13:04 wysłana przez Rusek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień 2017, 14:24:04 »
Takie środki to lepiej sobie odpuścić. Uszczelnianie wału korbowego... Pomijając, że to środek do aluminium, to druciarstwo najgorszego sortu. Lepiej chyba coś dorobić, takie jak jest albo wyrzeźbić do tego coś z łożyskiem...

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Grudzień 2017, 15:14:05 »
Kupię chyba ten zestaw od Rogera, cena jest akceptowalna i jak nie będzie pasować to o zawsze można zwrócić. Mam tylko jeszcze dylemat ze smarem, bo ten trzpień po wyjęciu był delikatnie czymś pokrty. Przesuwa się po nim taka dość długa tuleja.
Wiecie jaki smar tam mógłby zadziałać?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Grudzień 2017, 15:41:27 »
Jeśli to nie ma kontaktu z wodą to jakiś techniczny, jeśli ma to chyba tylko Molykote zostaje.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Grudzień 2017, 16:02:01 »
Jak jest woda to jeden z tych dwu:
Molykote 111 lub Loxeal No. 4

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Grudzień 2017, 17:06:00 »
Takie środki to lepiej sobie odpuścić. Uszczelnianie wału korbowego... Pomijając, że to środek do aluminium, to druciarstwo najgorszego sortu. Lepiej chyba coś dorobić, takie jak jest albo wyrzeźbić do tego coś z łożyskiem...

Rozumiem, że kolega nie zna tego produktu... ale żeby wyrażać od razu taką nieuzasadnioną opinię... Ten środek (nie chodzi o kryptoreklamę, ale sam używałem) trzyma mocno jak spaw w niektórych zastosowaniach. Nie tylko łączy i uszczelnia aluminium.    albo 
Fakt kontaktu z żywnością pomijam, bo atestu PZH to nie ma, ale zważając na fakt, iż w ekspresie pracuje sporo mosiądzu i miedzi, które to się utleniają i są szkodliwe...
Pozdrawiam niedowiarków!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi