Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317878 razy)

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #525 dnia: 19 Grudzień 2017, 15:56:52 »
No tak, dlatego napisałem po ile bo z filtrami może być różnie i  trzeba będzie na orlen jechać a ceny są ok :ok:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #526 dnia: 19 Grudzień 2017, 22:31:50 »
Ostatnio z Orlenu wziąłem serwer hairo 02 za punkty, bodaj 18000 kosztował.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #527 dnia: 21 Grudzień 2017, 21:57:01 »
Czy mamy oficjalna lub nieoficjalna dystrybucje synesso w Polsce ? coffelab? Czy są tylko pośrednikiem?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #528 dnia: 27 Grudzień 2017, 23:11:08 »
Chcę umieścić taką krótką ściągawkę w jednym projekcie, który realizuję. Możecie ocenić jej poprawność?


2017_12_27_23.07.50-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #529 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:07:43 »
@Miklas, czy dla spójności nie powinieneś podać g zamiast ml przy dripach?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #530 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:14:56 »
Niby tak, ale to nie ma większego znaczenia bo tu nie ma cremy a napar jest tak rozwodniony, że te 230 ml waży blisko 230 g a nawet jeśli będzie różnica kilku g w tę czy we w tę to nie zmieni to znacząco smaku, a przy dripach częściej jednak używa się w opisie ratio g do ml. W espresso ma to duże znaczenie jakiej jednostki się użyje i żeby osiągnąć jakąkolwiek powtarzalność czy punkt odniesienia między różnymi kawami moim zdaniem trzeba ważyć napar.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #531 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:17:15 »
Zawsze stosowałem w dripie zasadę 6g kawy na 100ml w filiżance, robiłem źle?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #532 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:20:47 »
No właśnie dla tego między innymi pytam, kiedyś była taka dyskusja,w której brałem udział i wyszło że chodzi o wodę użytą do ekstrakcji.

Chcę rozwiać wszelkie wątpliwości, bo jak już raz umieszczę tą ściągawkę, to później dużo pracy będą mnie kosztować poprawki.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #533 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:22:57 »
Niby tak, ale to nie ma większego znaczenia bo tu nie ma cremy a napar jest tak rozwodniony, że te 230 ml waży blisko 230 g a nawet jeśli będzie różnica kilku g w tę czy we w tę to nie zmieni to znacząco smaku, a przy dripach częściej jednak używa się w opisie ratio g do ml. W espresso ma to duże znaczenie jakiej jednostki się użyje i żeby osiągnąć jakąkolwiek powtarzalność czy punkt odniesienia między różnymi kawami moim zdaniem trzeba ważyć napar.

Marek.

Pełna zgoda co do meritum, myślałem tylko o spójności prezentacji wszystkich tych informacji w jednej tabelce. W sumie to nie znam jej przeznaczenia, więc pewnie niepotrzebnie szukam dziury w całym ;)

Co do ratio lungo, zdarzają się głosy za 1:4, ale „typical” chyba faktycznie 1:3.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #534 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:33:20 »
Nie chcę na razie zdradzać jej przeznaczenia, ma to być podręczna ściągawka. Ważne, że jak już raz umieszczę to już raczej nieodwracalnie, dla tego chcę wyjaśnić wszystkie wątpliwości, np ta Maćka ma duże znaczenie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #535 dnia: 28 Grudzień 2017, 00:39:14 »
Zawsze stosowałem w dripie zasadę 6g kawy na 100ml w filiżance, robiłem źle?

Standardowa definicja „brew ratio” odnosi się do ilości wsypanej kawy i przelanej wody, więc przychylałbym się do wersji Miklasa.

Znane mi interpretacje Brewing Control Chart są spójne w tej kwestii.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #536 dnia: 28 Grudzień 2017, 12:13:35 »
Zawsze stosowałem w dripie zasadę 6g kawy na 100ml w filiżance, robiłem źle?
Robiłeś też dobrze :) czyli nie tak jak większość, ale w granicach błędu. Tym bardziej, że wytyczne zaczynają się od 5,5g/100ml W Twoim przypadku pewnie będzie coś 5,3/100

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #537 dnia: 28 Grudzień 2017, 12:17:56 »
Ta ściągawka będzie najprawdopodobniej służyć Polakowi, czy woleli byście mieć taką ściągawkę w tej formie czy w języku polskim, czy nie ma to znaczenia?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #538 dnia: 28 Grudzień 2017, 12:34:59 »
To zależy od grupy. Jeśli mówimy o szeroko pojętych Kowalskich, to zdecydowanie po polsku.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #539 dnia: 28 Grudzień 2017, 12:35:36 »
Ta ściągawka będzie najprawdopodobniej służyć Polakowi, czy woleli byście mieć taką ściągawkę w tej formie czy w języku polskim, czy nie ma to znaczenia?

Marek.

Dla mnie bez znaczenia. Takie tabelki po angielsku można znaleźć np. na HB, więc może polska wersja by się bardziej wyróżniała ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi