forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Pozostały sprzęt kuchenny i nie tylko => Wątek zaczęty przez: maro w 23 Styczeń 2015, 23:50:22

Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 23 Styczeń 2015, 23:50:22
Rozpoczynam nowy temat tylko o filtrach odwróconej osmozy bo są coraz popularniejsze, sam używam w kuchni takiego filtra od kilku lat nie tylko do kawy ale do przygotowania potraw i bezpośredniego picia. Zaczynam od najważniejszego moim zdaniem elementu filtra RO – mineralizatora. Tytułem „zagajenia” wspomnę, że woda na wyjściu z filtra RO jest w ponad 99% pozbawiona wszystkich domieszek. Jednym słowem czysta H2O. Taka woda jest wręcz zabójcza dla gospodarki elektrolitowej (i nie tylko) naszego organizmu i co najgorsze źle wpływa na smak kawy zaparzonej przy jej użyciu. Mineralizator jest właśnie tym elementem w instalacji RO który ma wzbogacić wodę w pożądaną ilość minerałów.

Na przestrzeni kilku lat miałem mineralizatory różnych producentów, krajowych, Niemieckich i USA. Wszystkie miały tę samą wadę: Twardość całkowita, którą zmierzyłem zawsze była kilkukrotnie niższa od deklarowanej przez producenta.

Dziś zajmę się mineralizatorem największego na świecie producenta membran RO i filtrów „Aquafilter USA” http://www.woda.com.pl/p22,aimro-oryginalny-mineralizator-aquafilter-do-osmozy.html (http://www.woda.com.pl/p22,aimro-oryginalny-mineralizator-aquafilter-do-osmozy.html) jednocześnie to jeden z lepszych mineralizatorów jakie miałem.

Deklarowany stopień mineralizacji wody to około 80mg/L przy przepływie na poziomie 2,9L/min. Do pomiarów użyłem miernika TDS który mierzy całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Nie jest to do końca twardość całkowita ale odczyt tego miernika można przyjąć jako twardość całkowitą z satysfakcjonującą mnie dokładnością.
W Zakładzie Uzdatniania Wody w moim mieście uzyskałem informację, że twardość całkowita wody wynosi 180mg/L. Mój miernik pokazał 165ppm – przyjmuję więc, że 1ppm to 1mg/L

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/2413f92a3ac9.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/2413f92a3ac9.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/f136169404f9.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/f136169404f9.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/920182526cf1.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/920182526cf1.jpg.html)

Takie wyniki pomiarów twardości uzyskałem:
-  za filtrem RO – 2mg/L
-  po jednym mineralizatorze – 16mg/L
-  po dwóch mineralizatorach połączonych szeregowo – 24mg/L
-  po trzech mineralizatorach połączonych szeregowo – 32mg/L

Jak widać stopień mineralizacji wody zwiększa się wraz z ilością przyłączanych kolejno mineralizatorów ale nie zwiększa się proporcjonalnie do liczby mineralizatorów, każdy kolejny jest mniej skuteczny od poprzedniego.
Przepływ przy trzech mineralizatorach wyniósł około 1,5L/min czyli typowy czajnik bezprzewodowy napełnia się przez około minutę.
Przy równoległym połączeniu filtrów efekty mineralizacji były wbrew pozorom nieznacznie gorsze ale przepływ większy – czyli ten sam czajnik napełniał się o około połowę szybciej.

Wniosek:

Mineralizator zamiast dostarczać do każdego litra wody deklarowaną ilość 80mg minerałów dodaje tylko 14mg. natomiast zestaw trzech połączonych szeregowo mineralizatorów dostarczy każdemu litrowi wody 32mg minerałów. A to i tak jeden z najlepszych mineralizatorów jaki miałem.
Zastanawiając się nad przyczyną tak marnych efektów działania mineralizatorów postanowiłem zaglądnąć do środka i sprawdzić czy aby na pewno nie popełniam jakiegoś błędu w pomiarach.
Aby potwierdzić wyniki pomiarów muszę sprawdzić czy masa wsadu mineralizującego zmniejszyła się o taką samą wielkość o jaką została wzbogacona woda która przepłynęła przez mineralizator.

Mineralizator po odcięciu końców i wysypaniu wsadu wygląda tak:

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/caee8b176254.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/caee8b176254.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/19b7e604df8a.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/19b7e604df8a.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/cdbb1b993fdc.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/cdbb1b993fdc.jpg.html)

Wsad jest mokry więc musiałem go profesjonalnie wysuszyć ;-) i zważyć. Obudowę też zważyłem:

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/d426cecfff77.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/d426cecfff77.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/6680c32dd46a.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/6680c32dd46a.jpg.html)

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/d1cbf7aca11e.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/d1cbf7aca11e.jpg.html)

Mineralizator który „pokroiłem” pracował w połączeniu szeregowym z dwoma pozostałymi (jako środkowy) przez ostatnie 255 dni ze średnią wydajnością około 10L dziennie więc przepłynęło przez niego około 2550L wody. By potwierdzić efekt mineralizacji wynikający z pomiarów ubytek masy wsadu powinien wynieść około 20g. gdyż do każdego z 2550 litrów wody ten mineralizator wniósł 8mg z masy zawartego w nim wsadu  (2550L x 0.008g/L = 20,4g)

Masa nowego mineralizatora to 525g.
Masa wsadu z mojego zużytego mineralizatora to 330g
Masa obudowy mineralizatora to 167g (+3g. straty na opiłki=170g)
Masa wsadu wniesionego do wody 25g.

Gdyby stopień mineralizacji odpowiadał deklarowanym 80mg/L wtedy ilość wsadu po przefiltrowaniu 2550L wody była by mniejsza nie o 25g a o 204g. (2550L x 0.08g/L= 204g)

Wniosek końcowy jest taki: Nie wierzcie w to co piszą producenci mineralizatorów na temat ich skuteczności. Najlepiej zaufać wynikom własnych pomiarów.

Na koniec wielka UWAGA dotycząca tanich i kiepsko wykonanych mineralizatorów: Sposób montażu takiegomineralizatora ma kluczowy wpływ na stopień mineralizacji. Niestety kiepskie mineralizatory w ułożeniu poziomym prawie w ogóle nie działają a tak właśnie są montowane do zestawów RO przez producentów. Zamontowany w ułożeniu pionowym mineralizator działa znacznie lepiej a ściślej mówiąc w ogóle działa. Dla czego tak się dzieje dowiadujemy się po rozcięciu filtra. Poziome usytuowanie filtra sprawia, że pomiędzy obudową w górnej części a powierzchnią granulowanego złoża mineralizującego powstaje minimalna przestrzeń, którą to woda pokonuje szybko i bez oporów omijając złoże górą więc kontakt wody ze złożem jest znikomy w związku z czym nie dochodzi do nasycenia wody minerałami.
Przy pionowym usytuowaniu filtra i przepływie wody z dołu do góry (odwrotnie opór złoża powoduje większy spadek ciśnienia) woda przepływa przez całą objętość złoża co skutkuje większą mineralizacją. Marnej jakości mineralizator łatwo rozpoznać. Gdy się go potrząśnie słychać jak wsad (granulat) się w środku przemieszcza.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 24 Styczeń 2015, 00:05:40
Ciekawy post ! - dzięki Maro.  ;)
Ostatnio bardzo interesuje mnie temat wody więc każdy kolejny z mojej strony byłby mile widziany !  :D
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: shaqks w 24 Styczeń 2015, 07:30:49
świetny post o wodzie - sam mam w domu odwróconą osmozę i nigdy nie brałem teo pod tym kątem .. dzięki ! Masz lepszą alternatywę dla odwróconej osmozy ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 24 Styczeń 2015, 10:40:31
Na okoliczność rozmowy w innym wątku wyciągnąłem książkę z czasów studiów a że zbiegło się to z wymianą wkładów w mojej kuchni... Dalszy ciąg będzie bo nie tylko te wkłady wymieniałem  ;) Niestety prawda na temat stopnia mineralizacji wody jest smutna dla espressomaniaków - im więcej Ca i Mg (wapnia i magnezu) i jeszcze kilku innych minerałów tym lepiej dla zdrowia ale gorzej dla espressomaszyny i smaku kawy. Jeśli minerałów jest zbyt dużo to ludzie ze skłonnościami do kamicy nerkowej powinni pamiętać o okresowym płukaniu  ;) nerek specjalnym płynem  :piwko:  :) Sam stosuję ten zabieg regularnie ;)

Alternatywy dla osmozy nie ma - ewentualnie destylarka  ;) Jest pytanie czy osmoaza Ci jest potrzebna. Żeby na to pytanie odpowiedzieć musisz poznać parametry wody którą masz w "kranie" i musisz określić jakich parametrów oczekujesz. Następnie dobierasz "technologię" uzdatniania.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 24 Styczeń 2015, 12:38:52
twardosc wody to nie ilosc ppm tylko wzor na magnez i wapn.

Np. we wroclawiu jak wode przefiltrujesz filtrem weglowym (pozbyc sie chloru i ozonu), to otrzymujesz
wode zrodlana, dobra dla ciebie ale dla ekspresu za duzo
http://www.mpwik.wroc.pl/woda/parametry-wody/ (http://www.mpwik.wroc.pl/woda/parametry-wody/)
Co ciekawe z tabelki wynika ze twardosc 60 to miniumum normy, a szkoda bo twardosc wody 60-90
to bylo ideum do picia herbaty, kawy i ciebie.

Tu podajac wartosc z mineralizatora 180, to twardosc wciaz za duza dla ekspresu (max ok 90)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 24 Styczeń 2015, 13:13:46
Jesli nie jestes ograniczony miejscem to przed szeregowa galezia z mineralizatorami zamontuj zawor zwrotny, za nia drugi zbiornik przeponowy, z trojnikiem do wylewki.  Podobna konstrukcja podwaja nawet  mierzone miernikiem TDS wartosci.

Generalnie na potrzeby ekspresu warto miec wylewke dwuobwodowa. Inna woda do picia inna do maszyny.

Alternatywa dla osmosy jest filtracja kapilarna, obecna na rynku juz od kilku lat.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 24 Styczeń 2015, 13:54:38
twardosc wody to nie ilosc ppm tylko wzor na magnez i wapn.

Do pomiarów użyłem miernika TDS który mierzy całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Nie jest to do końca twardość całkowita ale odczyt tego miernika można przyjąć jako twardość całkowitą z satysfakcjonującą mnie dokładnością.

Twarość to nie żaden "wzór" a ppm to jednostka - już o tym pisałem w innym wątku  ;)

KiT - W każdym zestawie do RO jest (bo musi) zawór zwrotny na wyjściu i zbiornik. Mam dwie wylewki z jednej jest woda po RO a z drugiej po mineralizacji, ekspresu już nie mam. Napisz to proszę klarowniej bo nie rozumiem czemu woda miała by być w większym stopniu mineralizowana za sprawą zbiornika lub dodatkowego zaworu retrakcyjnego ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 24 Styczeń 2015, 14:40:15
Bo masz wolniejszy przeplyw. Mineralizator jest przed zbiornikiem. W normalnej konfiguracji mineralizator jest pomiedzy zbiornikiem a  wylewka.  Przy dwoch zbiornikach mozesz to zmienic.  Drugi zawor zwrotny zapobiega cofaniu sie wody ze zbiornika ze zmineralizowana woda do zbiornika z przefiltrowana woda, w przypadku poboru wody z tego drugiego.

Wyjscie z osmozy (czwornika nie uwzgledniam) moze tu tez byc poczatkowy niskosodowy mineralizator wstepny

|
|
= zbiornik wody filtrowanej
=  Wylewka1
= podlaczenie ekspresu
|
¥ (zawor zwrotny)
|
Mineralizator1
.
.
Mineralizator(n)
|
= zbiornik wody mineralizowanej
|
Wylewka2

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 24 Styczeń 2015, 19:07:42
Bo masz wolniejszy przeplyw
Tak oczywiście teoretycznie efekt będzie lepszy. Zawsze pierwsze około 200ml czyli ta woda, która zeszła z mineralizatora jest lepiej zmineralizowana ale różnica jest niewielka. Po godzinie woda zlana z mineralizatorów zamiast 37 ma 42mg/L. Więc czy powolny przepływ jakoś istotnie polepszy mineralizację ?

Ale Twój patent z dwoma zbiornikami podsunął mi inny pomysł. Kiedyś gdy jeszcze miałem ekspres kombinowałem taki mieszacz oparty na zaworze 3-drożnym. Jedno wejście zaworu podłączyłem do zbiornika wody po RO a drugi do wyjścia filtrów wstępnych (przed RO) z tym, że problem był z różnicą ciśnień bo na wyjściu filtrów wstępnych jest ciśnienie sieci wodociągowej a na zbiorniku wody po RO jest mniejsze ciśnienie. Kombinowałem z reduktorami, restryktorem odpływu z RO ale niczego nie wymyśliłem i zarzuciłem ten temat. Gdyby drugiego zbiornika użyć do kompencacji ciśnienia to wtedy na obydwóch wejściach mieszacza miałbym równe ciśnienie i mieszacz by działał zgodnie z założeniami. Tylko z jednym zastrzeżeniem, obydwa zbiorniki muszą być jednakowo wypełnione bo jeśli nie to znowu będzie problem z różnicą ciśnień.


Od tygodnia nie używam już mineralizatorów, na jednej wylewce mam wodę po RO - bezpośrednio ze zbiornika a na drugiej jest woda po filtrach wstępnych i dodatkowym filtrem z węglem granulowanym.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 24 Styczeń 2015, 20:14:29
Dziala i to bardzo. I jeszcze jeden wazny parametr ktory sie czesto pomija. W domu mam nasycenie mineralizacji, czyli wiecej woda nie chce przyjac przy wskazaniu 270uS, temperatura wody to okolice 19C,

Natomiast w domku letniskowym, gdzie woda jest pobierana z wlasnego ujecia i jej temperatora wynosi 9C, ten sam (dokladnie ten sam) blok mineralizatorow daje rezultat wartosc nasycenia 380uS.

Woda z sieci wodociagowej czesto ma nizsza temperature, nawet po filtrze osmozy, natomiast ta w zbiorniku, juz temperature otoczenia, a nizsza temperatura to wieksza zdolnosc absorbcji mineralow.

Uzywasz na wejsciu bioceramiki, lub filtrow krzemionkowych? Szlifujesz jakas zywica po weglu?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 28 Styczeń 2015, 10:41:23
Nie używam filtrów krzemionkowych ani bioceramicznych. W ramach wstępnego oczyszczania mam filtr włókninowy 20um, węgiel granulowany i jeszcze raz włóknina 5um nasępnie membrana RO i zbiornik a za nim filtr węglowy - liniowy. Tak jak już pisałem mineralizuję "ręcznie" bo na drugiej wylewce jest woda po filtracji wstępnej z dodatkowym filtrem węglowym. Do spożycia idzie taka właśnie woda a na kawę leje pól czajnika wody po RO i pół po filtrach wstępnych. Taką "technikę" stosuję od kilkunastu dni i STANOWCZO stwierdzam, że stopień mineralizacji wody w tych granicach jakimi ja dysponuję (5-180mg/L) zdecydowanie wpływa na smak i szybkość uzyskiwania naparu w alternatywach.

Na razie zrezygnowałem z mineralizacji po RO i w ogóle z używania wody po RO w kuchni (z wyjątkiem kawy i herbaty). Gdyby była możliwość zakupu czystego chemicznie grysu dolomitowego to sam bym sobie chętnie mineralizator zrobił.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 28 Styczeń 2015, 11:59:32
Kiedyś był nawet miałem zasypane. Szczerze powiedziawszy w akwarystyce chyba dalej jest dostępny.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 28 Styczeń 2015, 14:12:06
twardosc wody to nie ilosc ppm tylko wzor na magnez i wapn.

Do pomiarów użyłem miernika TDS który mierzy całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Nie jest to do końca twardość całkowita ale odczyt tego miernika można przyjąć jako twardość całkowitą z satysfakcjonującą mnie dokładnością.

Twarość to nie żaden "wzór" a ppm to jednostka - już o tym pisałem w innym wątku  ;)

KiT - W każdym zestawie do RO jest (bo musi) zawór zwrotny na wyjściu i zbiornik. Mam dwie wylewki z jednej jest woda po RO a z drugiej po mineralizacji, ekspresu już nie mam. Napisz to proszę klarowniej bo nie rozumiem czemu woda miała by być w większym stopniu mineralizowana za sprawą zbiornika lub dodatkowego zaworu retrakcyjnego ?

Lepiej doczytaj, np. z wodociagow
Wapń (mgCa/dm3)      79   
Magnez (mgMg/dm3)      11   
Twardość (mgCaCO3/dm3)      242

Wzor przyblizony na twardosc  79*2.5+11*4 -> 241.5
13,6 Dh niemieckich
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 12:52:26
Zalozylem RO, ale u mnie niskie cisnienie wiec wydajnosc nie do konca optymalna (za taka mozna uznac ten 1wy post, ale moze miernik rozregulowany).

W kazdym razie czy ktos zna  sposob, aby mieszac wode z RO z filtrowana kranowa w proporcji np. 1 do 4? I jaki koszt takiego czegos?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 11 Marzec 2015, 14:43:52
Kiedyś nad tym sporo myślałem ale niczego nie wymyśliłem. Zasadnicza przeszkoda to różnica ciśnień pomiędzy wyjściami RO i siecią. Dodatkowo w sieci ciśnienie nie jest stałe. W osmozie też ale w minimalnym w porównaniu z siecią zakresie. Zrobiłem zawór 3-drożny ręcznie nastawiany ale to marnie działało. Lepszy by był taki zawór automatycznie sterowany w zależności od odczytu na wyjściu ale to dużo roboty...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: DrUsagi w 11 Marzec 2015, 16:39:35
a gdyby ogranicznik ciśnienia założyć?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 11 Marzec 2015, 16:45:43
a poco mieszać?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pomm w 11 Marzec 2015, 16:50:19
Chyba, żeby mieć optymalną twardość? (Strzelam)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 11 Marzec 2015, 16:59:23
to chyba łatwiej dać mineralizatory po osmozie. Twardość to raz, azotany, Ph, co jeszcze sobie w tej wodzie pływa to inna historia, a wszystko ma wpływ na smak... czyszczenie filtrów i wodociągów także.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 17:05:08
Mineralizatory patrz wyzej sa nic nie warte, standardowo poziomy zmienia mi TDS o prawie nic.

A co do wody to mieszasz filtorwana weglem, a wiec zostaje praktycznie twarda czysta woda zrodlana (taka pije).
A mieszasz by uzyskac 50 alkaicznosci i twardosc 60-90.
To trzeba obliczyc z parametrow sieci wodociagowej. U mnie 1 do 4, badz 1 do 5 (zalezy czy optymalizuje alkaicznosc czy twardosc)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 11 Marzec 2015, 18:30:48
Ja również zamontowałem wczoraj ale na razie jakieś dziwne mi miernik pokazuje. Dziś rano wartość po dwóch mineralizatorach to ok. 60 ppm a po membranie i jednej liniówce węglowej to ok. 37 ppm gdzie powinno być max 10 ppm. Praktycznie 4 zbiorniki zostały dopiero zużyte ale albo miernik coś nie tego albo coś innego. Jutro zabieram próbkę wody do zbadania, zobaczymy co wyjdzie.

Przy okazji, to jak długo trwać powinno napełnienie zbiornika po całkowitym opróżnieniu. Podobno ciśnienie w RO jest tak ustawione aby układ przestał pracować po osiągnięciu 2/3 wartości ciśnienia w sieci.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 20:54:32
Ro zalezy od cisnienia im wyzsze tym lepsze, plus wplyw temperatury wody, nie wiem czy na dokladnosc, ale na pewno na szybkosc,
przy nizszym cisnieiniu i temperaturze 8 stopni to szybkosc spadnie nawet  4-10 krotnie

Mi miernik wskazuje 20-30 TDS po RO przy 300 oryginalnych. Ale to pewnie przez niskie cisnienie, nominalne to przynajmniej 3 bary.

Co do mineralizatora imo gra nie warta swieczki, chyba ze woda po weglu nie nadaje sie do picia. Lepiej mieszac.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 11 Marzec 2015, 21:42:45
naprawdę nic nie dają, to będę musiał wszystkie testy i mierniki wyrzucić, bo mnie całkowicie coś innego wychodzi z pomiarów... zasadniczo, piję coś a'la Muszynianka...
Przepraszam ale tylko stopień końcowy jest dostępny do zdjęcia

sklejam. f.
sugeruje testy kropelkowe używać to ten TDS to często z twardością ma mało wspólnego.... to jest pomiar przewodności.
Modyfikuj wiadomość
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 11 Marzec 2015, 21:46:28
Jutro zabieram próbkę wody do zbadania, zobaczymy co wyjdzie.
Jeśli nie jesteś pewien wskazań swojego miernika to kup w aptece butelkę wody destylowanej (do receptur) i sprawdź co miernik pokaże a powinien pokazać zero.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 21:49:41
KiT jak 10 filtrow zalozylesz to musza cos dac, w watku o 3ch bylo. Nie mowiac o kosztach. plus mozliwych bakteriach. BTW muszynianka to cos kolo 1000 ppm az tyle osiagasz?

Po drugie przy takim nasyceniu to lepiej pic filtowana kranowe, nie wiem skad strach u ludzi, szczegolnie ze niektore wody to tak naprawde filtrowana kranowa.

TDS sie kalibruje znan mieszanka, ale nie zerem (najwyzej do referencji), zdaje sie 342 ppm.
TDS dobrze wykrywa twardosc weglowa i aniony, ale niektorych substancji nie wykryje...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 11 Marzec 2015, 22:00:54
KiT jak 10 filtrow zalozylesz to musza cos dac, w watku o 3ch bylo. Nie mowiac o kosztach. plus mozliwych bakteriach. BTW muszynianka to cos kolo 1000 ppm az tyle osiagasz?

Po drugie przy takim nasyceniu to lepiej pic filtowana kranowe, nie wiem skad strach u ludzi, szczegolnie ze niektore wody to tak naprawde filtrowana kranowa.

TDS sie kalibruje znan mieszanka, ale nie zerem (najwyzej do referencji), zdaje sie 342 ppm.
TDS dobrze wykrywa twardosc weglowa i aniony, ale niektorych substancji nie wykryje...
Wystarczy że Ph ma odchyłkę i sobię można ten pomiar....
Skąd obawa, z praktyki i pomiarów? Ile to mi krewetek wybiło swego czasu, rety. A jakie fajne efekty skórne są u alergików jak wodociągi płuczą.... czad.
Ostatni raport ze stycznia:
http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/archiwum-jakosci-wody/zaklad-centralny-suw-praga-styczen-2015 (http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/archiwum-jakosci-wody/zaklad-centralny-suw-praga-styczen-2015)
sugeruje czasami poczytać podawane dla miejsca zamieszkania.

Skąd pomysł, że w 8 mineralizatorach jest więcej bakterii niż w 3? I dlaczego niby węgiel lub UV nie miałby sobie z nimi poradzić, abstrahując od pytania skąd tam się wzięły?
Koszty zabójcze mineralizator kupowany w hurcie kosztuje z 6-9 zł :) w detalu 22 zł
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 22:15:22
krewetki to podobno wybija osmoza bez dalszego odkamieniania, ale nie jestem akwarysta.

A co do bakterii, ani wegiel ani mineralizator ich nie rusza, te filtry glownie sie wymienia z powodou rozwoju bakterii, nie tyle co spadku wydajnosci (w RO).
A jak masz 10 razy pojemnosc to tez 10 razy wieksze szanse na rozwoj bakterii, chyba ze pluczesz za kazdym razem pojemnosc tych filtrow...

Aczkolwiek trzeba dodac ze X filtrow jest bardziej powtarzalne niz mieszanie z kranowa, ale znowu na ile ta woda ma dobre parametry?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 11 Marzec 2015, 22:51:16
podobno to je wybija promieniowanie kosmiczne :)
Ale fakt nie jesteś akwarysta. Jakbyś był to zapytałbyś się o jakich krewetkach rozmawiamy.

"A jak masz 10 razy pojemnosc to tez 10 razy wieksze szanse na rozwoj bakterii, chyba ze pluczesz za kazdym razem pojemnosc tych filtrow..."
a masz jakieś badania na poparcie tego ?

Węgiel nie rusza bakterii, rusza za to produkty ich przemiany materii..., a ten z nanosrebrem już rusza, a plus UV powoduje, że nie ma nigdzie biofilmu.

Parametry to ta woda ma takie jakie sobie mineralizatory dobierzesz. I tutaj zgadzam się z maro, warto zasypywać własne złoża i warto pobierać próbki do badania. Wtedy faktycznie wiadomo co się pije. 
Dla mnie ujęcie miejskie + wodociągi miejskie +  przyłącza osiedlowe,  to większa loteria. Ale jak ktoś uważa inaczej to na szczęście ma wybór.

Stabilność parametrów, na przestrzeni 10 miesięcy spora, restart zestawu to pewne wyzwanie.


Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 11 Marzec 2015, 23:44:27
patrzac na ta ilosc filtrow, to nie probowales ich dawac pionowo, podobno skuteczniejsze
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 12 Marzec 2015, 08:09:55
Z tymi bakteriami to nie przesadzajmy  ;) Jak filtry są regularnie używane to nic złego się tam nie rozwinie, wszystko na bieżąco woda zabiera. Najgorzej jest jak się nie używa przez dwa lub trzy tygodnie (np. urlop) wtedy się życie biologiczne rozhula na maksa  ;) Ale skoro o bakteriach to największe ich siedlisko jest w zbiorniku i niewiele tu daje zalecane regularne opróżnianie. Niedawno wymieniałem zbiornik u siebie i oczywiście przekroiłem stary  :) Kiepsko to wyglądało  ;) na dodatek trudno ten zbiornik zdezynfekować ze względu na jego budowę.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 12 Marzec 2015, 08:59:06
A jak czesto wstepne filtry zmieniacie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 12 Marzec 2015, 10:02:24
Zależy od pomiarów. Pierwszy stopień 2-3 miesiące, ale to tylko filtracja mechaniczna 1 mikron.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 12 Marzec 2015, 10:03:12
patrzac na ta ilosc filtrow, to nie probowales ich dawac pionowo, podobno skuteczniejsze
Ja mam wolny przepływ więc nie gra to roli.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 12 Marzec 2015, 10:08:21
Ale skoro o bakteriach to największe ich siedlisko jest w zbiorniku i niewiele tu daje zalecane regularne opróżnianie. Niedawno wymieniałem zbiornik u siebie i oczywiście przekroiłem stary  :) Kiepsko to wyglądało  ;) na dodatek trudno ten zbiornik zdezynfekować ze względu na jego budowę.
Prawda, jednakże raz na dwa lata to nie są pieniądze. Wyjdzie taniej niż prąd do UV.
http://www.woda.com.pl/p1341,pro3200p-zbiornik-do-osmozy-12-litrow.html (http://www.woda.com.pl/p1341,pro3200p-zbiornik-do-osmozy-12-litrow.html)
De facto to samo tyczy dowolnych zbiorników hydroforowych-przeponowych. Co do zasady ważniejsze jest jakie to są bakterie niż czy są. Człowiek potrzebuje bakterii.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 12 Marzec 2015, 11:43:59
Raz na dwa lata to ja bym ten zbiornik radził wymieniać nawet nie ze względu na same bakterie ale na ryzyko pęknięcia gumiaka. To nie jest jakiś cud jakości wykonania  ;) Jak gumiak pęknie to teoretycznie jest jeszcze płaszcz zewnętrzny ale to też taka plastikowa lipa.

A UV Ci się cały czas świeci czy się włącza jak lejesz wodę ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 12 Marzec 2015, 11:50:25
Duża ma dedykowany do niej zawór czterodrożny (ten od pukania osmozy) więc przestaje się świecić jak się zbiornik napełni. Mała (z akwarystycznego świata)musi świeci się non-stop. Ale nie używam jej w trybie ciągłym. Generalnie nigdy za osmozą nie miałem problemu z bakteriami.

Widziałeś gdzieś może mały zaworek pływakowy, taki co by można rurkę z osmozy podprowadzić do zbiornika ekspresu? Szukam i nie mogę znaleźć. A na 100% widziałem takie w zestawach osmozy ze zbiornikiem otwartym.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 12 Marzec 2015, 12:02:19
Ja dawno temu taki patent opisywałem na CP - zastosowałem zawór ze zbiornika wody przy WC, kupiony w Castoramie. Oczywiście trzeba go lekko zmodyfikować czyli uciąć pionową rurę, zmniejszyć pływak. Wszystko przykleiłem wewnątrz zbiornika taśmą 2-stronną i działało bez zastrzeżeń.

Poszukaj sobie na Allegro "zawór pływakowy" sporo mi tego wyskoczyło.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 12 Marzec 2015, 13:12:55
Widziałeś gdzieś może mały zaworek pływakowy, taki co by można rurkę z osmozy podprowadzić do zbiornika ekspresu? Szukam i nie mogę znaleźć. A na 100% widziałem takie w zestawach osmozy ze zbiornikiem otwartym.

A do ekspresu zamierzasz dawac czyste RO, czy zmineralizowane i do jakiego poziomu (zakldam ze robiles testy)?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KiT w 20 Marzec 2015, 23:51:15
Czystego nie daje do niczego. Zawsze daje po wstępnej mineralizacji.  W czym ma być podany punkt odniesienia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 21 Marzec 2015, 22:48:07
jaka twardosc i alkaicznosc itp.

Po ilu mineralizatorach to uzyskujesz.
Mi jeden praktycznie nic nie daje :O pare TDS tylko
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 22 Marzec 2015, 15:28:33
U mnie po dwóch mineral. jest 60ppm. Twardość 2,5 stopnia niemieckiego; PH 7,8.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 13 Maj 2015, 11:03:50
Od dwóch tygodni i umnie zagościła osmoza. Działa bez problemu, ciekawy jestem tylko jakie są straty wody traktowanej jako "brudna".
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 13 Maj 2015, 15:02:49
Straty są nieodczuwalne jeśli na wejściu jest co najmniej 4bar. Jeśli masz mniej niż 3bar to są spore  :taktak:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 13 Maj 2015, 16:12:54
To muszę sprawdzić reduktor
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 13 Maj 2015, 19:32:46
Odwróconej osmozy pozostałej po akwarystycznym hobby używam do mycia auta. Na przygotowanie 200l wody osmotycznej, ok 800l "brudnej" wody wychodzi.
U mnie nie marnuje się, bo do mycia używam "brudnej" wody, a na koniec opłukuję wodą osmotyczną i jest ok, żadnych zacieków, czy śladów po wodzie. Zamierzam kupić nową membranę, bo stara ma już parę lat.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: FlpS w 22 Wrzesień 2015, 22:29:29
Przymierzam się do zamontowania RO. Niestety tyle jest tego do wyboru, że ciężko się zdecydować. Macie jakieś sprawdzone rozwiązania godne zaproponowania? Woda ma być do parzenia i picia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: KAKR w 23 Wrzesień 2015, 07:44:08
Jakieś 2 tygodnie temu AQUAPHOR MORION kupiłem montaż ultra prosty. Można dokupić trójnik węzyki  i podłączyć bezpośrednio do ekspresu jeżeli ma taką mozliwość ale pewnie jest konieczność regulacji pompy bo będzię ekstra ciśnienie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 15 Luty 2016, 10:56:35
Wczoraj wymieniłem filtry i wkłady liniowe u siebie. Mam u siebie zrobione tak, że z ostatniego, trzeciego mineralizatora, woda leci poprzez trójnik z jednego wyjścia na ekspres a z drugiego wyjścia trójnika na AIFIR 100 ( wkład jonizująco - mineralizujący ) i dalej do wylewki. Wkład AIFIR, wiadomo jest nowy i całkowita teraz mineralizacja do picia to ok. 300 ppm i ph około 11. Za tydzień - dwa ph spadnie do ok. 9. Ciekawi mnie natomiast to, że na ekspres woda ma ok. 160 ppm ale dlaczego ph jest również ok. 11?! Czy woda z wkładu AIFIR może cofać się do lini do ekspresu? Nie chcę pić kawy na wodzie amoniakalnej :diabelek:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 15 Luty 2016, 14:06:43
300 ppm i ph około 11.
Miernik masz zepsuty albo jakieś cuuuuda się dzieją  :wow2:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 15 Luty 2016, 14:43:38
Sprawdzałem na drugim mierniku - woda na ekspres:

ph - 11
160 ppm
321 uS

i to nie jest woda z Lichenia ;). Później sprawdzę wodę do picia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maro w 15 Luty 2016, 16:08:28
Ta z lichenia ma raczej kwaśny odczyn  ;-)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 15 Luty 2016, 17:33:48
Sprawdziłem drugim miernikiem wodę surową:

ph - 8,3
ppm - 250
uS - 560

Woda po RO ( tylko filtry wstępne i membrana ):

ph - 8,6
ppm - 27
uS - 64

Woda do picia ( RO + 3 mineralizatory AF AIMRO + AIFIR 100 )

ph - 11,2
ppm - 220
uS - 452

Woda ekspres  ( RO + 3 mineralizatory AF AIMRO )

ph - 11,2
ppm - 130-150
uS - 307

Pomijając to, że woda z kranu ma stosunkowo wysokie ph, to czy zwykłe mineralizatory AF są w stanie podnieść tak mocno ph?
Specyfikacja mineralizatorów:

Amount of minerals released into water*
2+ Ca - 28 mg/l
2+ Mg - 3,5 mg/l
- OH - 9 mg/l
2- CO - 72 mg/l

Muszę jeszcze sprawdzić twardość tylko nie mam za bardzo czym.


Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: olotasak w 29 Kwiecień 2016, 09:44:15
Hej,
Nie znalazlem tematu o wodzie wiec zaczalem temat tutaj. Jesli to nieodpowiednie miejsce prosze o przeniesienie tematu w odpowieni dzial.

Planuje wymiane ukladu uzdatniania wody pod uklad - kran i ekspres. Zastanawia mnie wydajnosc ukladu no i obawiam sie oporow przeplywu przez uklad filtracyjny i utrate cisnienia wody z sieci na pompe ekspresu.
Ciekaw jestem waszych doswiadczen.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 29 Kwiecień 2016, 10:47:08
Już przenieśli :hihihi:

A co do wody, to AkVo (http://kafo.info/2015/12/20/akvo-gdzie-filtrujemy/). Wszystkie szlaki przetarte.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: M w 29 Kwiecień 2016, 11:02:37
Z moich domowych doświadczeń:
Ciśnienia było dość, żeby sprawnie uzupełniać kocioł w lacimbali junior (bez udziału pompy)
Typowa "domowa" osmoza ma wydajność 50-75GPD czyli 190-280 litrów na dobę, nie wiem ile potrzeba w kawiarni, są oczywiście wydajniejsze za odpowiednio większą kasę.

ps.
Błagam, użyj czasami prawego altu, to na prawdę spora różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske :evil:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: olotasak w 29 Kwiecień 2016, 13:39:19
dzięki za podpowiedz.
Z tego wszystkiego zainstalowałem polską klawiaturę na firmowym kompie.;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: monikary w 23 Listopad 2016, 08:59:26
Tyle ilu fachowców tyle opinii. Jedni uważają, że woda filtrowana wyczyszczona jest ze wszystkiego i nie warto jej pić ze względów zdrowotnych, inni uważają, że od dostarczania minerałów jest pożywienie, teraz czytam że jak pije kawę na wodzie filtrowanej odwróconą osmozą to muszę płukać nerki, już sama nie wiem co myśleć o tym wszystkim. Wiem tylko, że herbata na kranówce, czy w ogóle sama woda z kranu jest po prostu niedobra w smaku, do tego ma obrzydzający mnie kożuch... postanowiłam więc, że kawę będę piła z źródlanej butelkowanej, a do filtra dokupię mineralizator i stąd moje pytanie czy do takiego filtra który posiadam już w domu mogę mineralizator w ogóle dokupić?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 23 Listopad 2016, 10:07:50
Nie podałaś jaki model filtra masz.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 23 Listopad 2016, 11:42:58
Cześć.

Przymierzam się do podłączenia ekspresu pod osmozę. teraz mój filtr wygląda jak na schemacie poniżej. Zamierzam dołożyć pojemnik z mineralizatorem i pojemnik ciśnieniowy. W jakiej kolejności podłączyć te dwa elementy? Najpierw mineralizator, później pojemnik, czy na odwrót? Ważne dla mnie jest, żeby namineralizowana woda nie wróciła do filtra DEMI dla akwarium, bo będzie obniżać wydajność filtra DEMI, pojemnik ciśnieniowy ma pewnie jakiś zawór przeciwzwrotny, jeśli jednak najpierw ma być mineralizator, to muszę dołożyć jeszcze jeden zawór przeciwzwrotny przed nim.

 [ You are not allowed to view attachments ]
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 23 Listopad 2016, 12:00:14
Może to ci coś pomoże.

https://www.woda.com.pl/__instrukcje/instrukcja-montazu-osmozy-a4_opt.pdf (https://www.woda.com.pl/__instrukcje/instrukcja-montazu-osmozy-a4_opt.pdf)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: huzar w 28 Listopad 2016, 12:25:18
Poszukaj w necie. Na pewno są jakieś instrukcje bo to chyba wszystkie się w ten sam sposób montuje.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Listopad 2016, 13:00:22
Już widzę, chyba nie ma znaczenia gdzie zamontuję, myślałem, że taki zbiornik ma wejście i wyjście, ale on ma tylko jedno przyłącze i przy zamkniętym zaworze gromadzi wodę, a przy otwartym oddaje.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 29 Sierpień 2018, 22:36:37
Hej,
Coś nie mogę się dogadać z tą wodą do kawy...
Najpierw baniaki 19l z Żywcem niezłe jakościowo, ale upierdliwe logistycznie (umawianie się z kurierem, odbiory, faktury itp.), potem koncepcja z wodą destylowaną i minerałami wg przepisu baristahustle - byłoby ok, a nawet bardzo ok, gdyby nie fakt, że co druga butla 20l wody destylowanej cholernie ŚMIERDZI PLASTIKIEM, gumą czy innym stęchłym szajsem, mimo wskazania 4-8ppm). Sprawdzałem paru dostawców i... dupa. No i znowu to są ubytki gotówki i cierpliwości na kurierów itp.

Załóżmy, że skombinowałbym budżet nawet pokroju 1.5k zł.
Orientujecie się co w tej cenie ma do zaoferowania "rynek osmotyczny"?
Dysponuję kranem z dodatkową wylewką (oraz pompą flojet) i chciałbym, by cały system zmieścił się w szafce jak na foto. Najlepiej niskoobsługowy. :)
Woda tylko do czajnika - kawa herbata napary, srednio 3-5l. dziennie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 29 Sierpień 2018, 22:42:00
https://sklep.osmoza.pl/system-nanofiltracyjny-nanopad-p-1094.html
Działa.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Batonio w 29 Sierpień 2018, 22:51:39
Działa.
A jak często są wymieniane filtry?
Ja mam z Wlkp stacji wody medi-aqua medi-aqua pl
Wymieniają mi co 6mies i raz na rok mineralizator, dożywotnia gwarancja pod warunkiem regularnego serwisowania/wymiany filtrów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 29 Sierpień 2018, 22:56:48
https://sklep.osmoza.pl/system-nanofiltracyjny-nanopad-p-1094.html
Działa.

Wygląda spoko, ale
Cytuj (zaznaczone)
Do prawidłowej pracy urządzenia niezbędne jest podłączenie go do kanalizacji
Że niby do odpływu mam tę puszkę podłączyć? Czy chodzi po prostu o podłączenie do wody?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 29 Sierpień 2018, 23:04:42
Jedna rurka doprowadza wodę.
Przefiltrowana woda trafia do wylewki.
A woda zużyta na nano filtrację lub RO wraca z powrotem do kanalizacji. Wierci się po prostu dziurkę w rurze pod zlewem i montuje odpływ z filtra. RO i nano to filtracje stratne.
Filtry wstępne wymiana co 6 miesięcy, koszt 70 zł. Membrana aż się zepsuje, raz na kilka lat.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 29 Sierpień 2018, 23:21:38
Wierci się po prostu dziurkę w rurze pod zlewem

 :ok: lubię takie proste opcje, już obawiałem się poszukiwań rur, złączek i rozdzielaczy by ogarnąć rurowy bajzel pod zlewem...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Sierpień 2018, 08:55:55
jest też wersja aqua, albo uproszczona
Filtr węglowy spiekany (i pianka jak ruda woda często) plus RO i np. zawór magnetyczny. Tylko kapie bardzo powoli ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 30 Sierpień 2018, 09:12:25
Przefiltrowana woda trafia do wylewki.
No właśnie, a jeszcze jak jest z tym kapaniem wody - wyciśnięcie litra idzie wartko czy trzeba ślęczeć? :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Batonio w 30 Sierpień 2018, 09:18:16
Przefiltrowana woda trafia do wylewki.
No właśnie, a jeszcze jak jest z tym kapaniem wody - wyciśnięcie litra idzie wartko czy trzeba ślęczeć? :)
A nie zależy to od ciśnienia wody w rurach?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 30 Sierpień 2018, 09:25:04
Chyba od wydajności membrany, dlatego warto założyć zbiornik. Ale to zajmuje miejsce...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 30 Sierpień 2018, 09:30:52
Żeby mieć wartko litr wody trzeba wpiąć w cały system zbiornik ciśnieniowy.

Chcesz oczyścić wodę do zera, więc nie potrzebne Ci są żadne uzdatniacze, jonizatory i inne czary mary. W trochę innej dziedzinie, ale efekt podobny, stosuje taki filtr od co najmniej pięciu lat, może dłużej, bezawaryjnie, jeszcze nie wymieniałem membrany, bo jest sprawna, prefiltry wielokrotnie.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6705469547

Wtwaliłem mineralizator i zamiast tego wpiąłem filtr 10 cali na żywicę jonowymienną

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4905235699

+

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7440632945

+

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7130923762

Efekt jest następujący. Woda w wodociągu około 250-300 ppm. Producent określa membranę jako sprawną, jeśli ma skuteczność nie niższą niż 90 %. U mnie po membranowe jest około 10 ppm, jak była nowa to było 7. Po żywicy jak jest świeża schodzę do 0. Po żywicy woda na odczyn lekko kwaśny, PH ok 6,5.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Batonio w 30 Sierpień 2018, 09:34:23
Chyba od wydajności membrany, dlatego warto założyć zbiornik. Ale to zajmuje miejsce...
Moje jak zakładali to warunkiem było odpowiednie ciśnienie w wodociagowej rurze,  a wydajność membrany pewno też ma znaczenie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 30 Sierpień 2018, 10:29:33
No właśnie, a jeszcze jak jest z tym kapaniem wody - wyciśnięcie litra idzie wartko czy trzeba ślęczeć?
Jest pompa rotacyjna :) Do tego dochodzi wydajność membrany. Musiałbym zmierzyć, ale tak na oko 0,7 dzbanek Hario napełniam w około minuty.
Nie jest za szybko, ale nie jest tragicznie wolno.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Sierpień 2018, 13:19:47
Ciśnienie i wydajność membrany, ale nie przesadzajmy z wartością bo te super szybkie są mniej dokładne.

A szybkość nie mierzyłem, ale ja potrzebuje więcej stawiam duży dzbanek i robie inne rzeczy, jak ważenie kawy itp.

I zawsze można zrobić na zapas.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Mader w 30 Sierpień 2018, 13:50:58
Ja akurat zastanawiam się nad zestawem https://sklep.osmoza.pl/system-nanofiltracji-wody-nf150-gpd-p-997.html
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: tom517 w 30 Sierpień 2018, 14:21:24
IMO po co wydawać pieniądze na pozbywanie się z wody minerałów, później ewentualnie sztucznie je dodając. Przypomina mi to trochę sól jodowaną: wypłukują wartościowe składniki z soli, później dodają sztucznie jod, a wystarczy spożywać zwykłą sól kamienną. Nie wiem jak z wodą, ale z soli jodowanej nie wyjdą kiszone ogórki, z kamiennej tak :).  Jeśli chodzi o ekspres, to według mnie lepiej odkamienić ekspres raz na pół roku.  Może  ma to sens wtedy, gdy woda jest niezdatna do spożycia. Dobry marketing patrzę robi swoje :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 30 Sierpień 2018, 14:31:13
Jeśli chodzi o ekspres, to według mnie lepiej odkamienić ekspres raz na pół roku. 
Nie zgodzę się z Tobą.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 30 Sierpień 2018, 15:07:19
po co wydawać pieniądze na pozbywanie się z wody minerałów, później ewentualnie sztucznie je dodając.
Żeby było smacznie(j).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Sierpień 2018, 21:13:21
IMO po co wydawać pieniądze na pozbywanie się z wody minerałów, później ewentualnie sztucznie je dodając. Przypomina mi to trochę sól jodowaną: wypłukują wartościowe składniki z soli, później dodają sztucznie jod, a wystarczy spożywać zwykłą sól kamienną. Nie wiem jak z wodą, ale z soli jodowanej nie wyjdą kiszone ogórki, z kamiennej tak :).  Jeśli chodzi o ekspres, to według mnie lepiej odkamienić ekspres raz na pół roku.  Może  ma to sens wtedy, gdy woda jest niezdatna do spożycia. Dobry marketing patrzę robi swoje :)
Z dobrej wody różnicę szybciej zobaczysz niż z średniego do dobrego młynka.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 30 Sierpień 2018, 22:22:13
Nanofiltracja mnie zainteresowała, wygląda że ta maszynka
https://sklep.osmoza.pl/nano-jumbo-500-gpd-p-1164.html
może być nieco wydajniejszą opcją od NanoPada polecanego przez pj.w
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 30 Sierpień 2018, 22:46:39
Tak powinno być ciut wydajniej, jak masz miejsce to warto dopłacić te 200 zł.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 31 Sierpień 2018, 08:54:14
IMO po co wydawać pieniądze na pozbywanie się z wody minerałów, później ewentualnie sztucznie je dodając. Przypomina mi to trochę sól jodowaną: wypłukują wartościowe składniki z soli, później dodają sztucznie jod, a wystarczy spożywać zwykłą sól kamienną. Nie wiem jak z wodą, ale z soli jodowanej nie wyjdą kiszone ogórki, z kamiennej tak :).  Jeśli chodzi o ekspres, to według mnie lepiej odkamienić ekspres raz na pół roku.  Może  ma to sens wtedy, gdy woda jest niezdatna do spożycia. Dobry marketing patrzę robi swoje :)

Woda ma FUNDAMENTALNE znaczenie dla smaku i aromatu kawy. Jest tak ważna, że przedstawiając to w liczbach w kawie przelewowej stanowi ok 98,5 % naparu natomiast w przypadku espresso ok 90 % i jest to fakt fizyczny...
Różnica pomiędzy kranówką a dobrą wodą - filtrowaną lub pochodzącą z systemu osmozy jest ogromna. :) Przykładowo -
woda we Wrocławiu to dramat. Na takiej prosto z kranu nie da sie zaparzyć dobrej kawy. Prosty filtr dzbankowy jest okej, ale efekt pozostawia wiele do życzenia. Przez długi czas pracowałem z filtrem kolumnowym BWT premium Mg+ i efekt był dobry aż do czasu gdy nastąpiła  przesiadka na wodę z osmozy Akvo. To system stabilny, dobre ciśnienie wody jest niemal non stop chyba że pobierzesz na raz 10 litrów, a ponadto masz możiwość ustawienia poziomu mineralizacji wody na takim poziomie jaki chcesz. Woda w kranie ma średnio 360 ppm, ja ustawiam na 100 ppm i się parzy. W filiżance efekt wow... ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Batonio w 31 Sierpień 2018, 09:36:39
Różnica pomiędzy kranówką a dobrą wodą - filtrowaną lub pochodzącą z systemu osmozy jest ogromna. :) Przykładowo -
woda we Wrocławiu to dramat.
Nie przejmuj się w Poznaniu też :D
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 31 Sierpień 2018, 09:39:15
do czasu gdy nastąpiła  przesiadka na wodę z osmozy Akvo

A ile taka przyjemność kosztuje?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 31 Sierpień 2018, 11:41:08
U mnie z kranu mam TDS 270 ppm. Po nano filtracji 42 ppm. Natomiast co dokładnie składa się na te 42 ppm nie wiem :). W smaku jest dobrze, surowa, kawa, herbata. Dzieciaki piją surową, żyją nadal.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lukaszde w 31 Sierpień 2018, 11:50:36
Nanofiltracja mnie zainteresowała, wygląda że ta maszynka
https://sklep.osmoza.pl/nano-jumbo-500-gpd-p-1164.html
może być nieco wydajniejszą opcją od NanoPada polecanego przez pj.w

Niezłe. Ale czy możliwe jest uzyskanie otworów membrany o rozmiarze 0,0001 – 0,00001 mikrona (to jest 0,1-0,01 nanometra). Ale może to błąd w tłumaczeniu przez dystrybutora, albo ja mam nieaktualną wiedzę w tym temacie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 31 Sierpień 2018, 16:21:40
A ile taka przyjemność kosztuje?
Trzeba dzwonić  (http://kafo.info/akvo-system/). Pytanie czy Paweł ma coś, co się sprawdzi w domowych warunkach, ale zadzwonić nie zaszkodzi.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 03 Wrzesień 2018, 18:56:19
Zdecydowałem się dać szansę nanofiltracji, potestujemy, zobaczymy  :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 10 Wrzesień 2018, 11:09:27
Za przeproszeniem, dupa z tym Nano Jumbo.
Najpierw sprzęt przyszedł z pękniętym elementem membrany, a po instalacji nowej membrany, na wyjściu mam dokładnie tyle ppm co na wejściu :/
Jak dla mnie ewidentnie coś jest uszkodzone lub źle podłączone, ale - jak pomoc techniczna mówi -

"Wynik 270-280 ppm nie oznacza, że membrana jest uszkodzona bądź pracuje nieprawidłowo. Jednostka ppm i odczyt jej wartości ma zastosowanie przy membranie osmotycznej."

Kawa smakuje jak na kranówce, więc lipa...
Waham się czy dać jeszcze szansę NanoPadowi, który ma zadowolonego użytkownika z pomiarem 42 ppm...

Edit:
No co za ludzie, chyba nic już nie chcę mieć z nimi do czynienia...

"Jeżeli chce Pan zwrócić urządzenie to jak najbardziej jest to możliwe. Oczekujemy jednak zwrotu na palecie. Jeżeli, zdecyduje się Pan na odesłanie systemu kurierem a paczka ulegnie uszkodzeniu, będziemy mogli dokonać jakiegokolwiek zwrotu dopiero po rozpatrzeniu reklamacji przez kuriera o ile zostanie Ona uznana, często firmy kurierskie odrzucają reklamację ponieważ uważają, że sprzęt nie był odpowiednio zapakowany.

Informujemy również o odliczeniu kosztów membrany a także wkładów."

A sami wysłali badziewnie zabezpieczoną paczkę kurierem...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 10 Wrzesień 2018, 11:52:14
Nieźle ściemniają :/.
Na pewno mają obowiązek wymienić Ci urządzenie na sprawne, jeżeli chce Ci się z nimi dyskutować.
A jak nie to przy zakupie w Internecie masz prawo zwrotu, pytanie czy faktycznie mogą Cię obciążyć kwotą za membranę? Może każ im wysłać nową membranę albo membranę RO?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 10 Wrzesień 2018, 11:58:55
Zadzwoń do Federacji Konsumentów. Ja się męczyłem z reklamacją telefonu, dopiero z ich pomocą udało mi się to załatwić tak, jak powinno być to zrobione od początku.

Poza tym oczekiwać zwrotu w taki sposób to oni sobie mogą, Ty możesz w ramach rękojmi wybrać zwrot gotówki lub wymianę na sprawne urządzenie, bo po w pierwszym roku od kupna zachodzi uzasadnione podejrzenie, że został sprzedany niesprawny sprzęt... FK wytłumaczy co i jak, ale pod żadnym pozorem nie oddawaj tego w ramach gwarancji. Wkopiesz się w bagno, delikatnie mówiąc.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 10 Wrzesień 2018, 12:02:18
mają obowiązek wymienić Ci urządzenie na sprawne
Tylko jak mam udowodnić, że jest niesprawne, skoro ppm to za mało?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 10 Wrzesień 2018, 12:16:25
Sami piszą na stronie: "Koleją cechą charakterystyczną membrany nanofiltracyjnej jest redukcja jonów wielowartościowych - wapnia i siarczanów. Ten fakt oznacza, iż system nanofiltracji funkcjonuje jako naturalny zmiękczacz wody beż używania środków chemicznych czy złóż. "
To musi zmienić ppm kranówki. Nie ma cudów.
Ehh, strach w dzisiejszych czasach cokolwiek polecać.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 10 Wrzesień 2018, 12:20:50
Co tu dużo mówić. Ja bym dzwonił do FK i tam pytał, skoro ma redukować ilość czegoś tam w wodzie to siłą rzeczy ilość tego czegoś ma się zmniejszyć, już mniejsza o które konkretnie minerały chodzi. Chyba że nie wpływają one na ilość ppm... Chociaż zaraz może być, że zwalą winę na nieodpowiedni konduktometr albo milion innych czynników. Oddaj spakowane tak jak było z informacją, że paczka wraca w takim stanie w jakim została dostarczona i niech biorą odpowiedzialność za uszkodzenia kuriera na siebie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 10 Wrzesień 2018, 12:26:33
Chyba że przed redukcję jonów wapnia rozumieją zwiększenie innych (np wymiana wapnia na sód). Ja po filtracji mam, fakt, spadek, ale niewielki - ze 180 na 160-170. Kamienia nie uświadczam.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 10 Wrzesień 2018, 12:31:01
Ale to wtedy powinna być stosowna informacja - poza tym, że zmniejsza X to że dodatkowo zwiększa Y. Ja bym się wkurzył, delikatnie mówiąc... Kupujesz coś, nie działa jak powinno i jeszcze mają chore wymagania odnośnie zwrotu. Swoją drogą mam też wątpliwości co do potrącenia kosztów filtrów i membrany, skoro są to niesprawne elementy systemu...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 10 Wrzesień 2018, 12:36:48
Oczywiście, żeby nie było że ich bronię. Nic od nich nie kupowałem i raczej nie będę, masakryczna obsługa.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 10 Wrzesień 2018, 12:39:25
Ja bym nie powiedział, że ich bronisz ;) Raczej wytykasz możliwy niedostatek informacji na temat zasady działania całego systemu. Ja uważam, że jak brać to RO z mineralizacją - albo jak na grubo to Akvo ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 10 Wrzesień 2018, 13:01:47
Problem, dla mnie, z AKVO jest taki, że trochę $ trzeba wyłożyć. Podobno za parę miesięcy mają mieć prostszy i tańszy system do domu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 10 Wrzesień 2018, 13:10:49
Dlatego napisałem, że na grubo ;) Poza ceną to też małe to nie jest...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 10 Wrzesień 2018, 13:29:13
Informujemy również o odliczeniu kosztów membrany a także wkładów."

A sami wysłali badziewnie zabezpieczoną paczkę kurierem...


Pafcio, zapytaj w rozmowie telefonicznej (uprzedzając ich, że jest nagrywana bo zbierasz dokumentację) co sądzą o rozpatrzeniu reklamacji przez sąd. Zapewniam Cię, że większość firm chce tego uniknąć i załatwiają sprawę od ręki.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 10 Wrzesień 2018, 18:11:14
Tylko jak mam udowodnić, że jest niesprawne, skoro ppm to za mało?
Test kropelkowy na twardość ogólną i węglanową? 20zł w akwarystycznym.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 10 Wrzesień 2018, 19:49:06
nanofiltracja to RO z większymi dziurami, niektóre minerały mogą przejść ale w PL wapno dominuje...
Więc PPM powinny spaść
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 11 Wrzesień 2018, 09:12:02
Ale nie może być tak, że przez te dziury wszystko przelatuje...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 12 Wrzesień 2018, 08:00:49
Ja bym podszedł do jakiejś kancelarii prawa handlowego i spytał się czy wezmą taką sprawę i za jaką cenę. Jak już załatwisz kancelarię, to napisz im pismo, że dajesz im miesiąc czasu na ustosunkowanie się do twoich roszczeń, w przeciwnym razie kierujesz sprawę do sądu, przy czym w kolejnym piśmie wskażesz pełnomocnika, którego kosztem obciążysz sprzedawcę, koszt do informacji sprzedawcy.

Nic na gębę, trzeba niestety pisać pisma, bo na gębę nikt nie bierze Cię poważnie. Po takim piśmie może się okazać, że sprzedawca będzie chciał załatwić sprawę polubownie.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: tom517 w 12 Wrzesień 2018, 08:46:41
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta - działa za darmo w naszym imieniu. W razie czego sąd zawsze patrzy czy wykorzystano wszystkie pokojowe metody rozwiązania problemu (rzecznik). Zazwyczaj rzecznik wystarcza. Zgłaszasz mu sprawę i już się nie kontaktujesz ze sprzedawcą.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Wrzesień 2018, 09:17:13
Do RPK nie idź. Oni się zajmują butami i torebkami, kiedyś dzwoniłem z telefonem to pani nie miała pojęcia o załatwianiu spraw związanych z elektroniką(i to do kilku miast). Tak samo nie widzę sensu płacenia kancelarii za pisma, skoro to samo może zrobić FK ale za darmo.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 12 Wrzesień 2018, 09:50:56
@siewcu nie pisałem o płaceniu za pisma, tylko o wizytę, żeby dowiedzieć się o warunki, żeby nie było, że jak trzeba będzie pociągnąć sprawę dalej, to się okaże, że żadna kancelaria nie chce sobie zawracać tym głowy, żeby nie narazić się na śmieszność. Ponadto jeśli okaże się, że firma chce iść w zaparte, to warto wiedzieć na co się porywamy i jaką gotówkę trzeba zamrozić, bo zapłacić najpierw musiałby Paweł, a ewentualnie po wygranej sprawie koszty pokryje pozwany.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Wrzesień 2018, 11:02:44
Tylko od takich spraw jest FK, ja przez telefon dowiedziałem się wszystkiego co potrzebowałem do skutecznego załatwienia tematu...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Tomku w 12 Wrzesień 2018, 16:11:31
Jezeli jeszcze biegnie czas do zwrotu to wyślij im pismo o odstąpieniu od umowy, a potem wyślij kurierem, który jest ubezpieczony i to oni podczas przyjęcia muszą sprawdzić czy paczka nie jest uszkodzona. Następnie mają 14 dni na zwrot calej kwoty, a ewentualnych potracen moga domagac sie na drodze cywilnej, ale nadal obowiązuje ich zwrot kwoty do 14 dni po otrzymaniu paczki. Tzn. nie mogą sami sobie wyceniać ile sobie potrącić. Oczywiście przed zapakowaniem udokumentuj stan wszystkich części.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 14 Wrzesień 2018, 13:53:05
Dzięki za porady, sprawę reklamacji najprawdopodobniej uda się załatwić polubownie.

Tymczasem zainstalowałem zestaw RO6 Aquafilter RX65259516 ze zbiornikiem i mineralizatorem i... jestem zadowolony.
Zobaczymy jak wyjdzie w praniu, ale póki co kawa smaczna, a odczytyok. 50 ppm.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 01 Listopad 2018, 15:38:42
Dzięki za porady, sprawę reklamacji najprawdopodobniej uda się załatwić polubownie.

Tymczasem zainstalowałem zestaw RO6 Aquafilter RX65259516 ze zbiornikiem i mineralizatorem i... jestem zadowolony.
Zobaczymy jak wyjdzie w praniu, ale póki co kawa smaczna, a odczytyok. 50 ppm.

Cześć,

Jak z perspektywy 2 miesięcy system się sprawuje? Używasz pojedynczego mineralizatora czy dwóch? Używasz też wody picia z kranu? Czy musiałeś dołożyć pompę, czy masz ciśnienie >2,8 bara?
Kupiłbyś ponownie? Sam rozważam jako źródło wody do ekspresu i wody do picia, stąd pytania.

Dzięki!
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 01 Listopad 2018, 15:40:55
Ja akurat zastanawiam się nad zestawem https://sklep.osmoza.pl/system-nanofiltracji-wody-nf150-gpd-p-997.html


Cześć,

Zdecydowałeś się  na ten system nanofiltracji? Jak go znajdujesz? Powoli skłaniam się do rezygnacji z wody butelkowanej do picia i rozważam coś takiego lub osmozę z mineralizatorem. Oczywiście byłaby to też woda do ekspresu.

Dzięki!
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 01 Listopad 2018, 21:24:07
Nie wiem gdzie mieszkasz, ale ja w Radomiu od wielu lat piję wodę z kranu, i jeśli chodzi o zastosowanie wyłącznie do picia jako surowy produkt będzie na pewno dużo zdrowsza niż nie jedna woda źródlana i mineralizowana z osmozy. Filtry oczyszczające wodę z minerałów mają sens wyłącznie dla wody preparowanej do dalszej obróbki, np przygotowania kawy czy herbaty, lub np w akwarystyce czy farmacji. Sanepid rekomenduje wodę z wodociągu w Radomiu do podawania dzieciom w szkołach i przedszkolach bez dodatkowej obróbki.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 01 Listopad 2018, 22:24:59
Ja akurat mieszkam w Warszawie. Mam jakiś wewnętrzny opór w piciu kranówki. A teraz jest duży szum wokół tego, że kranówka taka zdrowa. Przez lata mi wpajano, żeby kranówki bez przegotowania do ust nie wkładać. Poza tym to co wychodzi od dostawcy kranówki jest jeszcze „przefiltrowane” przez rury. Im dalej od źródła tym bardziej. I jak mnie tu przekonasz?

W jakim sensie kranówka będzie dużo zdrowsza od mineralizowanej RO?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 01 Listopad 2018, 22:58:49
Poza tym to co wychodzi od dostawcy kranówki jest jeszcze „przefiltrowane” przez rury. Im dalej od źródła tym bardziej.
I w tym leży pies pogrzebany. Mój sąsiad pracuje w MPWiK i mówił, że wartości z punktu uzdatniania są "ważne" tylko tam.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 01 Listopad 2018, 23:06:14
W ramach testu napiłem się wody z mojej brity c150. Wyraźnie czuć, że jest miękka, ale to nie to co z butelki.

I jak żyć? Co wybrać na mineralną kranówkę do domu?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 01 Listopad 2018, 23:07:53
Jeśli się boisz tego co w kranie, to można sam węglowy założyć.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 01 Listopad 2018, 23:11:40
Brita c150 ma filtr węglowy. Niby woda nie śmierdzi, ale czegoś mi w niej brakuje. Nie wiem w sumie do końca czego powinienem oczekiwać. Czy taka woda - po jakimś zestawie filtrów - węglowy, nanofiltracja czy RO - ma szanse smakować jak np. Nałęczowianka niegazowana?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 01 Listopad 2018, 23:16:32
Dlatego mówię o samym węglowym. Zabierze co niebezpieczne dla zdrowia, minerały zostawi w spokoju.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 01 Listopad 2018, 23:28:29
Nie ma szansy bo woda w Warszawie jest pobierana z Wisły lub Jeziora Zegrzynskiego.
W obu tych miejscach woda jest niezdatna do picia i jest dopiero sztucznie uzdatniana a na koniec dodawany jest do niej środek dezynfekcyjny (dwutlenku chloru) żeby przetrwała podróż przez wodociągi. Nie umrzesz od kranówki, ale wyłapanie różnic w smaku, wody, herbaty, kawy pomiędzy filtrowaną a nie jest banalne.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 01 Listopad 2018, 23:52:48
Z herbatą różnie bywa, ja np. nie czuję za bardzo różnicy ;) Ale w kawie jest ogromna, a szczególnie w powtarzalności - lałem kiedyś wodę z dzbanka dafi, za każdym razem kawa wychodziła inaczej i nie szło zaparzyć dobrze. Zmieniłem wodę na Żywiecki Kryształ i od razu zaczęło wychodzić tak, jak powinno. Warto go kupować dla samej kawy(i może herbaty) ;)
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Mader w 02 Listopad 2018, 00:27:36
Ostatecznie dokupiłem membranę i mam coś takiego
https://www.woda.com.pl/p914,fp3-hj-k1-filtr-aquafilter-z-membrana-kapilarna.html

Mierzyłem ostatnio twardość wody testem kropelkowym i jest około 7 - 7,5 pH. Kamienia brak a kawa smaczna.
Docelowo podlaczylbym do ekspresu ale nie mam głowy do wymiany pompy na rota.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 02 Listopad 2018, 01:45:10
Dzięki za porady, sprawę reklamacji najprawdopodobniej uda się załatwić polubownie.

Tymczasem zainstalowałem zestaw RO6 Aquafilter RX65259516 ze zbiornikiem i mineralizatorem i... jestem zadowolony.
Zobaczymy jak wyjdzie w praniu, ale póki co kawa smaczna, a odczytyok. 50 ppm.

Cześć,

Jak z perspektywy 2 miesięcy system się sprawuje? Używasz pojedynczego mineralizatora czy dwóch? Używasz też wody picia z kranu? Czy musiałeś dołożyć pompę, czy masz ciśnienie >2,8 bara?
Kupiłbyś ponownie? Sam rozważam jako źródło wody do ekspresu i wody do picia, stąd pytania.

Dzięki!

Sprawuje się super (bez pompy, jeden mineralizator), kupiłbym raz jeszcze.
Odczyty 30-50ppm, polecam do kawy, a do picia Muszyniankę.
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Listopad 2018, 06:53:11
Nie ma szansy bo woda w Warszawie jest pobierana z Wisły lub Jeziora Zegrzynskiego.
W obu tych miejscach woda jest niezdatna do picia i jest dopiero sztucznie uzdatniana a na koniec dodawany jest do niej środek dezynfekcyjny (dwutlenku chloru) żeby przetrwała podróż przez wodociągi. Nie umrzesz od kranówki, ale wyłapanie różnic w smaku, wody, herbaty, kawy pomiędzy filtrowaną a nie jest banalne.

Nie ma szansy, żebym uzyskał w Warszawie smaczną wodę do picia? Nawet po oczyszczeniu RO i remineralizacji?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 02 Listopad 2018, 07:20:01
Woda po destylacji jest kiepska w smaku, chemicznie czysta woda jest neutralna.
Więc to co czujesz to minerały, do picia filtr węglowy jest OK, do kawy RO + mineralizacja (ale mieszanką nie filtrem z minerałami), albo przez chemię, albo bypass (np. 20% z węgla do 80% RO).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Listopad 2018, 08:05:52
Czy możesz rozjaśnić opcje RO + mineralizacja? Nie jasne jest dla mnie „mieszanka nie filtr” i „chemia”. Dzięki!
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 02 Listopad 2018, 08:13:16
Jak chcesz możesz u mnie na Woli poczęstować się wodą po nano filtracji. Zobaczysz czy Ci smakuje.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Listopad 2018, 08:59:57
Super, dzięki pj.w - odezwę się na test wody :). Używasz cały czas tego NanoPada? Podajesz z niego wodę do ekspresu rownież? To był mój pierwszy kandydat, ale po przygodach @pafcio0 jakoś się zniechęciłem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 02 Listopad 2018, 09:35:53
Tak, używam NanoPad do picia, gotowania i ekspresu. Znam dwie instalacje w których działa i jedną Pafcia gdzie nie działało :) Więcej danych nie mam :) Ale chyba nawet u Pafcio, załatwili zwrot jakoś w miarę cywilizowany sposób.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Listopad 2018, 09:44:40
W szczególności chwalą się, że nawet certyfikat zwrotu do 30 dni dają, nawet gdy używasz. Ten Jumbo Pad wyglada fajnie bo daje większy przepływ wody. Może dam im szanse i jakoś się do twojej statystyki wpisze ;).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 02 Listopad 2018, 09:50:37
Tak zwrócisz możesz, ale potrącają cenę membrany.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Listopad 2018, 10:29:53
Jeszcze jedno - jakie ciśnienie na wyjściu takiego systemu jest? Zarówno ze zbiornikiem buforowym jak i bez? Czy trzeba montować zawór jednokierunkowy, żeby nie było cofki wody?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 03 Listopad 2018, 17:36:57
Pytanie do użytkowników nanofiltracji: czy występuje u Was problem z kamieniem (wapń)?
Dotychczas używałem filtrów dzbankowych i korpusów narurowych. Wymiana wkładów w korpusach jest b. niewygodna. Rury pcv wyginają się i „zniechęcają” do wymiany.
Waham się obecnie między osmozą a nanofiltracją.
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 03 Listopad 2018, 18:35:01
To jest nas dwóch. Ale skłaniam się ku nanofiltracji. Ktoś tu mądrze napisał - po co oczyszczać do zera, żeby potem ponownie mineralizować. To mnie przekonuje. Poza tym przynajmniej w opisie produktów jest info, że sole wapnia zostają odfiltrowane w dużej mierze. Zostaje magnez, sód i zapewne trochę tego wapnia. Ciekawe pytanie w sumie. Ale np. pj.w cytował liczbę tds 50 - za wiele tam tego i tak nie zostaje (sumarycznie). Obstawiam, że użytkownicy nie mają z tym problemu (mam taką nadzieję).

Przy okazji przypominam się z pytaniem o ciśnienie na wyjściu systemu filtrującego - czy to nano czy osmoza, rownież nano bez zbiornika - jakie ciśnienia bywają na wyjściu zbiorników buforowych, tudzież jakie straty są na tych systemach be zbiornika? Czy trzeba zawór zwrotny montować na wejściu do ekspresu?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 05 Listopad 2018, 06:01:49
Czy możesz rozjaśnić opcje RO + mineralizacja? Nie jasne jest dla mnie „mieszanka nie filtr” i „chemia”. Dzięki!

Po to masz RO aby mieć powtarzalną wodę i zrobić dowolnie, nanofiltracja -mniejsza kontrola- jest OK do kawiarni, gdzie masz duży przepływ, lub nie chcesz się bawić.

„mieszanka nie filtr” - bypass - lejesz 200ml przefiltrowanej węglem kranówki i 800 ml wody z RO (wartości dobrać w zależności co chcemy i jaka woda po węglu).

Chemia - np. mieszanka sody oczyszczonej i magnezu (chlorek lub siarczan). Fajnie podbije kwaski.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 05 Listopad 2018, 23:56:20
Jak chcesz możesz u mnie na Woli poczęstować się wodą po nano filtracji. Zobaczysz czy Ci smakuje.

No więc, dzięki uprzejmości @pj.w zdobyłem 2 butle wody z kranu na warszawskiej Woli przefiltrowane NanoPadem.

Moje subiektywne wrażenia:
- woda na surowo jest smaczna - smakuje jak ta z dystrybutorów typu „Dar Natury”, nie ma też jakichś zapachów, które by mi przeszkadzały
- juz wspominałem, że moja filtrowana Britą C-Quell z 30% bypassem mi nie smakuje, nie śmierdzi, ale jest jakaś nie tego (moja woda jest z Mokotowa - pewnie sie trochę różni, bo to duże miasto)
- po zrobieniu kawy na jednej i drugiej wodzie (parzyłem Johan & Nystrom The Fifth Estate ze znaczną obecnością Etiopii): kawa na wodzie od pj.w zdecydowanie lepiej pachniała, co do smaku to nie mogę się zdecydować - jakby trochę wyraźniejsze, bardziej cytrusowe kwaski, ale głowy nie dam.

Jutro powtórzę test z kawami, bo sieknąłem 2 doppio w 5 minut i trochę mi się tempo wszystkiego zwiększyło.

Z pomiarów testem kropelkowym (GH twardość ogólna, KH twardość węglanowa, dh stopnie niemieckie):
- woda po NanoPadzie GH 1.5 dh, KH 1-1.5dh - klasyfikowana jako bardzo miękka
- woda Brita 30% bypass GH 8.5 dh, KH 2 dh - klasyfikowana jako miękka

Z tych pomiarów wynika, że z kamieniem powinno być jeszcze mniej problemu niż na takim filtrze jak Brita.

Ja jestem zadowolony i pewnie pójdę w nanofiltrację. Najchętniej taką bez zbiornika, ale to trzeba więcej wyłożyć.

Jeszcze raz dziękuję Paweł za pomoc w podjęciu mi decyzji.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 06 Listopad 2018, 10:39:09
rubin, pj.w - dzięki za podzielenie się wrażeniami!
Wczoraj orientowałem się jaki jest koszt badania wody w laboratoriach(sanepid, wodociągi, itp.) i w zależności od spektrum badania kwoty oscylują wokół 300zł. Przyznam, że spodziewałem się nieco niższej ceny. Myślałem o badaniu bez filtra i po założeniu, ale w kontekście cen raczej odpuszczę... i przeznaczę środki na sprzęt.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 06 Listopad 2018, 11:06:03
Jak chcesz badać to kup test paskowy i konduktometr ;) Jedyna tania metoda.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Listopad 2018, 11:10:51
Ewentualnie trochę taniej

https://erybka.pl/product-pol-12744-Fauna-Marin-SRL-Test-Economy.html

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Listopad 2018, 19:16:41
Jak chcesz możesz u mnie na Woli poczęstować się wodą po nano filtracji. Zobaczysz czy Ci smakuje.

No więc, dzięki uprzejmości @pj.w zdobyłem 2 butle wody z kranu na warszawskiej Woli przefiltrowane NanoPadem.

Moje subiektywne wrażenia:
- woda na surowo jest smaczna - smakuje jak ta z dystrybutorów typu „Dar Natury”, nie ma też jakichś zapachów, które by mi przeszkadzały
- juz wspominałem, że moja filtrowana Britą C-Quell z 30% bypassem mi nie smakuje, nie śmierdzi, ale jest jakaś nie tego (moja woda jest z Mokotowa - pewnie sie trochę różni, bo to duże miasto)
- po zrobieniu kawy na jednej i drugiej wodzie (parzyłem Johan & Nystrom The Fifth Estate ze znaczną obecnością Etiopii): kawa na wodzie od pj.w zdecydowanie lepiej pachniała, co do smaku to nie mogę się zdecydować - jakby trochę wyraźniejsze, bardziej cytrusowe kwaski, ale głowy nie dam.

Jutro powtórzę test z kawami, bo sieknąłem 2 doppio w 5 minut i trochę mi się tempo wszystkiego zwiększyło.

Dziś rano powtórzyłem test z J&N - wrażenia zupełnie podobne. Po południu zaparzyłem raczej świeżą Ariadnę (<2 tygodnie)Na mojej wodzie czuć było nieprzyjemnie robustę, na wodzie po nanofiltracji - zupełnie inaczej, dużo lepsza kawa.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: untoldex w 06 Listopad 2018, 20:34:27
@rubin - a sprawdzałeś może pH wody po tych filtrach?
Zapewne Brita mocno Ci obniża pH, co może skutkować większą cierpkością/goryczą.

Ja mam BWT Bestmax Premium (z Mg) i na największym bypasie pH mi spada z 7,5 do 6,5. Jak ustawie mniejszy bypass żeby bardziej zmiękczyć wodę to jest jeszcze gorzej.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Listopad 2018, 21:05:12
Nie sprawdzałem. Przy okazji może zaopatrzę się w tester to zmierzę. To chyba naturalne, że pH spada, bo ilość wapnia spada, a ten będąc zasadowym podnosi je (jeśli dobrze z chemii pamiętam).

Kawa na tym filtrze jest Ok. Ja poszukuję rozwiązania, które oprócz dobrej wody po przegotowaniu da mi też dobrą wodę surową - do picia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 26 Listopad 2018, 00:15:52
Ostatecznie dokupiłem membranę i mam coś takiego
https://www.woda.com.pl/p914,fp3-hj-k1-filtr-aquafilter-z-membrana-kapilarna.html

Mierzyłem ostatnio twardość wody testem kropelkowym i jest około 7 - 7,5 pH. Kamienia brak a kawa smaczna.
Docelowo podlaczylbym do ekspresu ale nie mam głowy do wymiany pompy na rota.

Czy pijesz też tą wodę na surowo?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 26 Listopad 2018, 07:11:56
To nie jest zdrowe. Do przygotowania napojów, potraw, spoko, ale czystej nie polecam. Oczywiście nic się nie stanie po jednej czy dwóch szklankach, może nigdy nic się nie stanie, w zależności od diety, ale po co sprawdzać? Chodzi o to, że woda oczyszczona jest z minerałów i pijąc ją zamiast minerały dostarczać wypłukuje je z organizmu. Taką wodę powinno się uzdatniać odpowiednim mineralizatorem, ale ja uważam, że i tak prosto z wodociągu będzie zdrowsza.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Mader w 26 Listopad 2018, 10:12:54
Ostatecznie dokupiłem membranę i mam coś takiego
https://www.woda.com.pl/p914,fp3-hj-k1-filtr-aquafilter-z-membrana-kapilarna.html

Mierzyłem ostatnio twardość wody testem kropelkowym i jest około 7 - 7,5 pH. Kamienia brak a kawa smaczna.
Docelowo podlaczylbym do ekspresu ale nie mam głowy do wymiany pompy na rota.

Czy pijesz też tą wodę na surowo?
Może maksymalnie dwie szklanki dziennie. Normalnie pije wodę z butelki.
Tej używam do kawy czy to espresso czy przelew.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 26 Listopad 2018, 10:27:11
To nie jest zdrowe. Do przygotowania napojów, potraw, spoko, ale czystej nie polecam. Oczywiście nic się nie stanie po jednej czy dwóch szklankach, może nigdy nic się nie stanie, w zależności od diety, ale po co sprawdzać? Chodzi o to, że woda oczyszczona jest z minerałów i pijąc ją zamiast minerały dostarczać wypłukuje je z organizmu. Taką wodę powinno się uzdatniać odpowiednim mineralizatorem, ale ja uważam, że i tak prosto z wodociągu będzie zdrowsza.

Marek.


Mówisz o wodzie po osmozie czy tej konkretnej po filtrze kapilarnym? Jak to się ma do nanofiltracji? Bo już zgłupiałem. Czy da się w ogóle uzyskać wodę zdrową - w znaczeniu jak piszesz - z kranu? Czy dodatkowy mineralizator postawiony za trójnikiem (ekspres, kran) wystarczy, żeby taka woda się nadawała do picia na codzień?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 26 Listopad 2018, 12:27:06
Przepraszam, mówiłem o osmotycznej. Mój błąd.  :ups:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Grudzień 2018, 12:39:47
Tytułem „zagajenia” wspomnę, że woda na wyjściu z filtra RO jest w ponad 99% pozbawiona wszystkich domieszek. Jednym słowem czysta H2O. Taka woda jest wręcz zabójcza dla gospodarki elektrolitowej (i nie tylko)

Proszę o dowody naukowe tej tezy, jakieś linki, jeśli ktoś dysponuje.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 02 Grudzień 2018, 13:03:40
Tytułem „zagajenia” wspomnę, że woda na wyjściu z filtra RO jest w ponad 99% pozbawiona wszystkich domieszek. Jednym słowem czysta H2O. Taka woda jest wręcz zabójcza dla gospodarki elektrolitowej (i nie tylko)

Proszę o dowody naukowe tej tezy, jakieś linki, jeśli ktoś dysponuje.
Nie wiem co kryje się za frazą zabójcza dla gospodarki elektrolitowej, ale mi wystarcza zdrowy rozsądek. Jeśli woda została pozbawiona minerałów, to znaczy, że w jakimś sensie jest nienasycona,  więc kiedy przelatuje przez nasz organizm to tam się nasyca i zabiera to czego została pozbawiona. Czy to jest zabójcze? Pewnie nie. W końcu nie żyjemy samą wodą, pijamy inne napoje, jemy posiłki, ale na pewno zdrowiej jest pić wodę nasyconą minerałami, tak zdroworozsądkowo.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Grudzień 2018, 14:18:32
Ja również używam mineralizatora dla jasności sprawy. Ale dopuszczam opcję, ze ta cała szkodliwość wody po osmozie jest wyssaną z palca bzdurą. Bo problem musiałby dotyczyć również innych napojów - przecież każdy ma inny skład mineralny i można powiedzieć, że minerał ktorego akurat w tymbarku jest najmniej, będzie przez ten napój wypłukiwany.

Co znaczy, że woda przelatuje przez nas organizm? Przez cały organizm jak przez wate? I na tej wacie są osadzone mineraly i ona teraz je pochłania? Nie czytałem badań naukowych na ten temat, ale myśląc po chłopsku to jest raczej bzdura. Owe minerały nie leżą w sproszkowanej postaci w żołądku i nerkach tylko kumulowane są na poziomie komórkowym w różnych organach. Np. w wątrobie jest żelazo i B12. I teraz woda to wypłucze? :) Toż to śmieszne. To mniej więcej taka teoria, że jeśli będziemy jeść drób, to najpewniej wyrosną nam skrzydła. Być może picie wyczyszczonej wody w dużych ilościach ogranicza podaż płynów zawierających minerały. To ok.

Ale wszystko to są takie gdybyania. Jestem ciekawy, czy po za rewelacjami pochodzącymi od producentów, są prawdziwe niezależne badania naukowe, które potwierdzają "wypłukiwanie" minerałów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 02 Grudzień 2018, 14:32:13


To mniej więcej taka teoria, że jeśli będziemy jeść drób, to najpewniej wyrosną nam skrzydła.

Skrzydła może nie, ale piersi na pewno. :-)

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 02 Grudzień 2018, 22:21:39
Osmotycznie  neturalne to są izotoniki, albo woda fizjologiczna.

Nic się nie stanie jak w normalnych ilościach się będzie piło wodę destylowaną, pomijając że pewnie niesmaczna i nie dostajemy trochę minerałów...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 02 Grudzień 2018, 23:05:24
Ja myślę, że nikt nie broni nikomu picia wody zdemineralizowanej. Jak ktoś lubi, to smacznego. Nie ma obowiązku mineralizacji wody po RO. A czy jest szkodliwa czy nie? Któż to może wiedzieć. Wypowiedzi autorytetów nie znalazłem, tylko legendy i pobożne życzenia. Filtruję wodę z kranu przy pomocy BRITA PURITY C300, używam jej do czajnika, żelazka, gotowania potraw itp. Nie zauważyłem po roku używania śladów kamienia w czajniku czy żelazku. Ponieważ mam La Pavoni dźwigniowy, więc mogę zajrzeć do wnętrza bojlera, też tam jest czysto. Kawa czy herbata smakuje mi i to jest dla mnie ważne. Nie mierzyłem parametrów wody po filtrowaniu, bo nie mam takiej potrzeby. Jednak dla purystów polecam jak najbardziej pomiary przed i po filtracji. RO wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, bo można uzyskać w zasadzie prawie chemicznie czystą wodę i w kolejnych stopniach mineralizacji mieć różne zastosowania dla wody. Przydatne są specjalne baterie 3, 4, 5 czy nawet 6 wejściowe dla każdego poszczególnego stopnia filtracji i mineralizacji.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Grudzień 2018, 23:31:42
Pytam, bo ostatnio wymyśliłem sobie probierz zdrowotności wody. A to za sprawą pewnego doświadczenia. Mianowicie od dłuższego czasu piję wodę po osmozie i potem mineralizowaną. Nigdy wcześniej nie pijałem wody. Raczej soki, wino, kawy herbaty. Nie pijałem wody gdyż mi przeważnie nie smakowała. Np. żywiec w butelkach jest moim zdaniem ohydny. Lubiłem wody raczej mineralne jak Muszynianka.  Ale nie poiłem się specjalnie tymi wodami. Dopiero po zakupie filtra do wody. I ostatnio napiłem się w jednym miejscu wody pitnej z dystrybutora firmy Darnatura, która dostarcza wodę do różnych firm itd. Smak tej wody mnie przeraził, nie do picia. I pomyślałem sobie, że ta woda pewnie jest z jakiegoś ujęcia, więc powinna być lepsza niż ten mój domowy wzbogacony destylat. Tymczasem właśnie moja woda jest smaczniejsza, ktoś powiedział że przypomina mu smak wody źródlanej.

No i teraz taki oto mam probierz jakości wody: jak smakuje, to znaczy że jest dobra :)
Ot, amerykę odkrył, nie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 03 Grudzień 2018, 00:17:42
Niedługo znajdzie się jakiś "zięba", który odkryje, że woda osmotyczna wyciąga szkodliwe związki z organizmu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: krystians w 03 Grudzień 2018, 01:33:08
Jestem pewien, że już nie jeden gdzieś się taki znalazł. Może prowadzi pokazy z darmową lewatywą w przerwie  :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: dehado w 03 Grudzień 2018, 09:54:57
I ostatnio napiłem się w jednym miejscu wody pitnej z dystrybutora firmy Darnatura, która dostarcza wodę do różnych firm itd. Smak tej wody mnie przeraził, nie do picia. I pomyślałem sobie, że ta woda pewnie jest z jakiegoś ujęcia, więc powinna być lepsza niż ten mój domowy wzbogacony destylat. Tymczasem właśnie moja woda jest smaczniejsza, ktoś powiedział że przypomina mu smak wody źródlanej.
Problemem w taki dystrybutorach jest dbanie o ich czystość tak żeby nic się tam nie zalęgło, a z tego co wiem to bywa z tym kiepsko.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 03 Grudzień 2018, 16:01:22
Woda źródlana to poniżej 100mg/L to woda co przypomina najbardziej wodę po osmozie.
Sól fizjologiczna 9000mg/L

Co do picia wody to filtr węglowy wystarczy, jak ktoś ma RO, to może łatwo podłączyć dojście po filtrach i olać mineralizatory (które ledwo co działają, chyba że w dużym ciągu).
I robić bypassem, 20% przefiltrowonej i 80% osmozy do czajnika. Do picia 100% przefiltrowanej, chyba że żelazo itp. z ujęcia mu przeszkadza...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 04 Grudzień 2018, 00:11:19
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Batonio w 04 Grudzień 2018, 08:05:21
Podobno studnia głębinowa w dzisiejszych czasach to słaby pomysł, zbiera to co wchłonie grunt w promieniu nawet 3 km.
To nie moja teza, ale mądrzejszych od studni, filtrów i takich tam.
P.S.
Cos jest na rzeczy, skoro wali gnojówką 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 04 Grudzień 2018, 09:41:20
studnia głębinowa w dzisiejszych czasach to słaby pomysł
Jaka jest w takim razie alternatywa? Pytam z ciekawości, bo mnie to nie dotyczy i zapewne nie będzie nigdy.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 04 Grudzień 2018, 09:52:18
Baniak pod pachę i do sąsiada, lub zrobić sieć wodociągową w własnym zakresie i przekazać ją gminie za friko.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: WS5 w 04 Grudzień 2018, 10:00:33
To jest optymistyczny wariant...

U mnie na wsi ~5lat nie było wodociągu, z uzyskanego info wynikało, że ze stugni głębinowych w okolicy woda zażelaziona, więc wykopaliśmy taką na ~7m, wodę do celów spożywczych kupowaliśmy lub przywoziliśmy ze źródełka ~2km. Dobrze, że tylko na weekendy tam jeździłem... W końcu gmina zrobiła wodociąg, po kolejnych ~5 latach kanalizację...

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 04 Grudzień 2018, 11:35:13
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.
Zmiękczacz daje dużo soli to raczej dla maszyn nie dla ludzi, sprawdz po filtrze węglowym jak smakuje (przefiltruj britą).
Jak OK to kup filtry big blue na wejście wody i masz na całą chatę wodę...
np. https://allegro.pl/wwb10b-top-filter-filtr-weglowy-big-blue-bb-10-i5064909328.html
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 04 Grudzień 2018, 12:34:15
No i najpierw przebadaj jednak tą wodę, bo może rzeczywiście jakaś gnojówka tam dociera z gospodarstwa od sąsiada.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 04 Grudzień 2018, 12:37:12
No właśnie, bo czasem szamba mają wmurowane słoiki dnem do góry i po odbiorze te denka są rozbijane. Cały syf płynie do sąsiadów (do truciciela też)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 04 Grudzień 2018, 15:16:41
Sąsiadów nie mamy, pewnie odżelaziacz i napowietrzanie załatwi sprawę. Ludzie chyba często z takimi problemami borykają się. Tym bardziej do zwykłej studni będzie
wszystko spływało.

Dodam jeszcze, że wodociąg i kanalizację mamy doprowadzoną, ale miasto nie pozwoliło się podłączyć że względu na jakieś projekty unijne. Działkę kupiliśmy jako uzbrojoną :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Julianna w 14 Grudzień 2018, 14:56:03
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.
Zmiękczacz daje dużo soli to raczej dla maszyn nie dla ludzi, sprawdz po filtrze węglowym jak smakuje (przefiltruj britą).
Jak OK to kup filtry big blue na wejście wody i masz na całą chatę wodę...
Tylko warto dodać, że taki filtr trzeba wymieniać co 2-3 miesiące, żeby węgiel jeszcze działał. Zresztą podstawą doboru jest analiza wody.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 14 Grudzień 2018, 19:27:34
Większość filtrów jest robiona na przepływ lub 6 miesięcy, więc nie twórzmy nowych teorii.
Polecam węgiel spiekany, nie granulowany...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gunio w 20 Grudzień 2018, 17:55:07
Sorry za głupie pytanie, ale co jest potrzebne jakbym chciał podłączyć ekspres z pompa rotacyjna, do RO + remineralizacji?
Jakie obecnie rozwiązania na rynku polecacie?
Czy da się ten system podłączyć tak żeby miał 2 ujścia? 1 do ekspresu a drugie do baterii 3 drożnej w zlewie ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 20 Grudzień 2018, 17:59:42
Ja mam tak podłączony. Potrzebny jest tylko trójnik.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gunio w 02 Styczeń 2019, 17:41:14
Czyli masz wyjście na wylewkę i na ekspres? Używasz tej wody z filtrami z żywicy do picia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 02 Styczeń 2019, 17:50:47
Nie, do picia jako czysta woda używam kranówki, w Radomiu jest bardzo smaczna i dobrze zmineralizowana. Niemniej jak ktoś ma jakiś problem z wodą typu zażelaziona, czy chlorowana i mu nie smakuje z wodociągu, to jak najbardziej taka po osmozie i mineralizatorach nadaje się do picia.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gunio w 04 Styczeń 2019, 08:33:47
W warszawie jest dość twarda woda. Póki co do picia, wodę z kranu przepuszczam przez filtr dzbankowy BWT i jest OK. Czasem piję też z kranu i w smaku nie wiem właśnie czy nie jest lepsza :)
Poszukuję rozwiązania głównie do ekspresu podłączanego rurką, ew drugie zasilanie do trójdrożnej baterii (do herbaty też się przydaje lekko mniej kamienia..).
Trochę opcji jest z tego co poczytałem:
-nanofiltracja
-brita purity z bypassem
-RO

Jakie są wady/zalety RO w porównaniu do dwóch pierwszych?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 04 Styczeń 2019, 10:13:24
Tutaj masz opis co to jest RO. http://nano-reef.pl/forums/topic/64998-filtr-ro-ma%C5%82y-poradnik/
 Wadą RO jest jej wielkość. Co prawda są małe płaskie filtry RO, ale kosztują dużo. Zwykłą RO kupisz za parę stów, a tę małą za ponad tysiąc. I ta mała nie ma zbiornika. http://alkamaster.pl/produkt/ro-pad-odwrocona-osmoza/ O kosztach wymiany wkładów możesz poczytać na stronach gdzie te filtry sprzedają. RO ze spłukiwaniem membrany zużywa nieco wody, która spływa do kanału. To są wady RO, poza tym same zalety. Gdybym miał miejsce na RO to bym się długo nie zastanawiał.
Brita Purity jest kompaktowa, wielkości mniej więcej gaśnicy samochodowej. Są większe w zależności od wydajności. Ja używam Purity 300 i jestem zadowolony. Mam ją podłączoną do baterii 3 drożnej. Koszt wymiany wkładu jest zależny od jego wielkości. Wymienia się cały wkład raz w roku.
Jeśli chodzi o nanofiltrację, nie mam z tym żadnego doświadczenia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 04 Styczeń 2019, 12:59:14
Odwrócona osmoza "rozdziela" wodę - na tę mniej zmineralizowaną i na tę bardziej zmineralizowaną - która idzie do kanału. W odwróconej osmozie masz jeszcze filtry (chronią membranę przed drobnymi zanieczyszczeniami) i węgiel aktywowany (chroni membranę przed chlorem, który jest dla niej zabójczy.
Filtry zawierają mieszankę żywicy jonowymiennej (nie wiem jakiej, można się domyślać, że takiej, która wodę demineralizuje, a nie zmiękcza) z węglem aktywowanym.

@Jeżyk - w tym Nanopadzie, do którego dałeś linka, nie ma nic przełomowego. Marna (tylko dwa filtry przed membraną) odwrócona osmoza z membraną, do której nie można znaleźć dokumentacji z pompą (plus) i sterowaniem (drugi plus). Takie coś można poskładać z kawałków za mniej więcej połowę ceny (z o wiele lepszych komponentów).

Przy czym, na wyjściu masz wodę prawie całkiem zdemineralizowaną - słabo zdatną do picia. Więcej na ten temat w wcześniej w tym wątku.

Odwróconą osmozę kiedyś nazywano (a może nazywa się ją tak do dziś) pikofiltracją. Zatem nanofiltracja ma większe pory w membranie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 04 Styczeń 2019, 13:28:38
No właśnie dlatego wstawiłem to, żeby się ktoś na to nie połakomił. Drogie i mało przydatne. "Zwykła" RO z pompą i zbiornikiem jest naprawdę dobrym wyborem. Do tego wielowejściowa bateria i mamy dostęp do wody na różnych etapach filtracji. Ja niestety nie mam miejsca na RO i dlatego filtruję wodę w inny sposób, dla mnie zadowalający.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 04 Styczeń 2019, 13:32:40
Pompa do RO jest niezbędna wyłącznie przy słabym ciśnieniu z sieci.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 04 Styczeń 2019, 13:45:45
Nanopadzie, do którego dałeś linka, nie ma nic przełomowego. Marna (tylko dwa filtry przed membraną) odwrócona osmoza z membraną, do której nie można znaleźć dokumentacji z pompą (plus) i sterowaniem (drugi plus). Takie coś można poskładać z kawałków za mniej więcej połowę ceny (z o wiele lepszych komponentów).

Coś jest na rzeczy, zwłaszcza kiedy pogmera się w chińskich internetach - nanopadopodobne skrzynki sprzedawane są za małe pieniądze - jako zwykłe RO.
https://m.globalsources.com/gsol/I/Reverse-osmosis/p/sm/1143759860.htm
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 04 Styczeń 2019, 13:54:00
i zbiornikiem
Ten akurat nie jest wymagany - musisz czasem tylko dłużej poczekać.

Pompa do RO jest niezbędna wyłącznie przy słabym ciśnieniu z sieci.
Aha - akurat. Obejrzyj sobie ten film, to się zdziwisz:

film (https://www.youtube.com/watch?v=X14cUW-DXbs)

Bardzo porządna membrana Filmteca BW60-1812-75 (chyba najlepsza dostępna na rynku), woda na wejściu 120TDS i 22 stopnie (w Krakowie raczej 300TDS i 11 stopni), ciśnienie zmienia się od 0,7 do 6,3 bara. Obserwuj sobie TDS na wyjściu. O czym nie ma ani słowa, to wydajność. Ciśnienie na wejściu to minimum to 4 bary (masz tyle w kranie?), 6 barów nie zaszkodzi.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 04 Styczeń 2019, 14:10:12
Ciekawy filmik. Różnica między 50 PSI, które mam w kranie a 70 PSI którego nie mam to 1ppm przy 130 wejściowych. Czy to warte zachodu? nie wydaje mi się. Poza tym to ma większe znaczenie przy akwarystyce, tam trzeba wyczyścić wodę do 0 i używa się dod tego żywic jonowymiennych po osmozie, wtedy te kilka ppm będzie miało wpływ na zużycie tej żywicy, ale do kawy?

Mam membranę od 5 lat tą samą, niewymienianą i nadal ma sprawność 97%, bez pompy.

Marek
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 04 Styczeń 2019, 14:36:30
Do kawy, to pewnie masz rację, choć ciśnienie ma ogromny wpływ na koszta użytkowania (tj. ilość wody na wy / ilość wody na we). Im większe ciśnienie, tym lepiej.

A sterowanie to jest właściwie niezbędne do osiągania tego co chcesz - np. regularne płukanie membrany, czy wylewanie iluś litrów w kanał zaraz po włączeniu (bo TDS też spada w czasie).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 04 Styczeń 2019, 14:48:33
A sterowanie to jest właściwie niezbędne do osiągania tego co chcesz - np. regularne płukanie membrany, czy wylewanie iluś litrów w kanał zaraz po włączeniu (bo TDS też spada w czasie).

Tak, to jest fajna rzecz i nawet się nieco obawiałem zakamienienia ekspresu z powodu właśnie braku możliwości spuszczenia kilku setek wody przed poborem. Okazuje się, że w serwisie u Janusza nie stwierdzono zakamienienia bojlera głównego po wyjęciu czujnika poziomu cieczy. HXy musiały być nieco zakamienione bo jednak elektrozawór się nie domykał, po odkamienianiu przeciek usytał. Widać też na uszkodzonym zaworze bezpieczeństwa, że coś tam tego kamienia jest w wodzie. Widać to też na moim czajniku w kuchni, bo po dwóch latach pokrył się ledwo widocznym filmem z kamienia, ale jednak się pokrył.

Po serwisie u Janusza i tej diagnozie bojlera głównego zupełnie przestałem się tym przejmować. :)

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 04 Styczeń 2019, 15:13:43
obawiałem zakamienienia ekspresu z powodu właśnie braku możliwości spuszczenia kilku setek wody przed poborem.
Bo to jest tylko chwila, a potem TDS spada do tego, co powinien.

bo po dwóch latach pokrył się ledwo widocznym filmem z kamienia
To używasz wody RO bez mineralizacji? Jaki ma to wpływ na smak kawy i herbaty? Jaki masz TDS po osmozie?

Sterownik można kupić za 30 - 60USD u majfrendów, ale nie do końca taki, jak bym chciał. Będę musiał zrobić sam.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gunio w 04 Styczeń 2019, 15:40:04
Cieszę się, że ruszyłem dysksuję dalej. Rozumiem różnicę między nano i RO. Dlaczego jednak taka brita to nie jest dobre rozwiązanie? Przecież ważne są też koszta - ktoś wrzucał w wątku o wodzie przeliczenia ile to wychodzi na RO , do tego pewnie trzeba doliczyć wymianę zbiornika ( w ogóle fakt zbiornika do mnie nie przemawia, przecież to siedlisko bakterii jak znalazł).
A co w wypadku jak nie używa się systemu przez kilka tygodni? Może lepiej jednak jest kupować Żywiecki Kryształ w cenie 3 zł / 5 L i mieć spokój? Przy jakich wolumenach to się naprawdę opłaca?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk w 04 Styczeń 2019, 16:30:12
coś tam tego kamienia jest w wodzie. Widać to też na moim czajniku w kuchni, bo po dwóch latach pokrył się ledwo widocznym filmem z kamienia, ale jednak się pokrył.
Ja mam Purity 300 i też coś niecoś osadów po 2 latach w czajniku widać. Właściwie takie małe plamki, ale coś jest. Gorzej w stacji parowej żelazka. Tam po tygodniu jest trochę więcej, właściwie nie kamieni a beżowej mazi tak mniej więcej pół łyżeczki od kawy. Miałem filtr 7 stopniowy Excito i po roku w czajniku było więcej kamienia niż teraz mam po 2 latach. Przed Excito używałem dzbanka Brity z dużymi wkładami. Też były niewielkie ślady osadów w czajniku. Jak do tej pory najlepiej spisuje mi się Purity.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 04 Styczeń 2019, 16:53:50
Ja mam Brita c-Quell (Warszawa). Woda do kawy zupełnie spoko. Woda pita na surowo mi nie smakuje. Próbowałem też warszawskiej wody po nanofiltracji (Nanopad Global Water). Tutaj woda na surowo mi smakowała, kawa też w porządku. Ten nanopad ma jedną wadę dla mnie - za wolno podaje wodę, żeby go podpiąć do ekspresu (ale może nie mam racji).
Ale i tak zamówiłem do innych zastosowań. W przyszłym tygodniu zamontuje pod potrójną baterię i będę testował :).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: untoldex w 04 Styczeń 2019, 17:31:57
Ja z kolei mam BWT Bestmax Premium (Mg+), i od ponad roku też brak kamienia w czajnikach.
Poprawa smaku kawy diametralna, przefiltrowana woda świetna też do picia.
Jedyne co mnie zastanawia to twardość całkowita, która po przefiltrowaniu jest trochę niższa ale nadal wysoka.
W kranie mam wodę o twardości ~18 st niemieckich, a na wylocie filtra, z największym bypass'em ~14 st. Próbowałem mniejszy bypass, albo w ogóle bez bypassu, ale wtedy PH mocno spadało.
No i pomimo to, nadal nie ma żadnych osadów kamienia.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 04 Styczeń 2019, 18:32:52
Interesuje Cię twardość węglanowa, nie całkowita.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Styczeń 2019, 01:29:43
7 stopniowy Excito i po roku w czajniku było więcej kamienia niż teraz mam po 2 latach.
Bo obawiam się, że mylisz dwie metody:
Brita Purity (https://www.brita.pl/dam/jcr:cc806fff-b164-49f8-b939-bfaae85de01f/brita-filter-purity-c-quell-st-datasheet-pl-PL.pdf) to takie cztery w jednym - dwa filtry sedymentacyjne (cząstek stałych; na początku i na końcu), żywica jonowymienna i węgiel aktywowany. Na żywicy zmniejszasz twardość wody (docelowo do zera), węgiel czyści wodę z innej chemii (głównie z chloru), a filtry z drobinek różnego śmiecia.

RO7 to oprócz odwróconej osmozy (pierwsze 4 stopnie) to jeszcze liniowy filtr węglowy, mineralizator i jeszcze jakiś cudowny filtr bioceramiczny lub tym podobny. Nas interesuje mineralizator - on na powrót coś tam oddaje. Jeśli wierzyć danym podawanym przez handlarzy powinien dawać skład wody trochę zbliżony do dość miękkiej wody z ujęcia na Rabie. Inna rzecz, że zdaje się w tym (albo o podobnej tematyce) wątku ktoś podważał działanie mineralizatorów jako takich.

Pytanie, skąd brałeś wodę do żelazka? Z przed, czy z zza mineralizatora?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 05 Styczeń 2019, 15:38:25
To używasz wody RO bez mineralizacji? Jaki ma to wpływ na smak kawy i herbaty? Jaki masz TDS po osmozie?

Odpowiedź na to pytanie jest dla mnie nieco kłopotliwa. Oczywiście wiem jakie znaczenie na smak kawy ma poziom mineralizacji wody, ale z mojego doświadczenia nie jest to takie oczywiste w każdym wypadku. Niemniej nie chciałbym w żadnym razie podważać tego, że woda do kawy powinna być zmineralizowana na odpowiednim poziomie. To są tylko moje doświadczenia i moje zmysły, być może nie zbyt czułe.

Moja woda w kranie ma TDS około 330 ppm, jak to się mówi kamień się robi od patrzenia na nią ;). TDS po samej membranie wacha się w granicach 8-10 ppm, pewnie w korelacji z TDSem kranówy albo jej ciśnieniem. Takiej wody używam do kuchni. Do akwrium mam trójnik i za trójnikiem dwa filtry 10 cali z żywcą MB 400 albo MB20  zamiennie, jaką uda się kupić, różnią się chyba producentem. Po żywicy TDS 0-3 ppm jak jest 3 to wymieniam żywicę.

Przez pierwszy okres po podłączeniu ekspresu do sieci miałem założony w kuchni mineralizator jeden z tych dostępnych na allegro w cenie do 10 zł. Nie pamiętam już jaki TDS pokazywał ale kiedy zrównał się z TDSem po membranie w zasadzie nie zauważyłem różnicy w smaku espresso, więc nie zakładałem ponownie. W przelewach często kawa w takiej czystej wodzie wychodzi cierpka, wtedy używam jakiejś mineralnej, najczęściej żywiec zdrój, zawsze butelka czy dwie stoi w domu, ale głównie pijemy kranówę, więc jest praktycznie do mojego użytku.

Podkreślam, że nie chcę tu podważać wiedzy na temat wody do kawy, to są po prostu moje odczucia, które nie muszą być zbieżne z odczuciami większości kawoszy.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 05 Styczeń 2019, 16:08:09
Do kawy wystarczy:
filtr węglowy spiekany (nie granulki !!!, wymiana co 6 miesięcy z płukaniem)
i osmoza.
Przy czym kapie jak krew z nosa ;)
Plus po przestoju należy przepuścić około 500ml wody
Dodatkowy bonus, bezpośredmio z węgla można pić (drugi kranik) dobrą wodę mineralną i robić bypassy

Jak chcemy nie czekać to dajemy zbiornik i tu trzeba dać węglowy liniowy, inaczej będzie piękny posmak gumy z zbiornika.

Jak woda w domu często jest czerwona to przed węglem można dać filtr wstępny, ale to raczej na własne ujęcia lub bardzo brudne.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Styczeń 2019, 18:05:49
TDS po samej membranie wacha się w granicach 8-10 ppm
Z filmiku, który wkleiłem wynika, że podnosząc ciśnienie trochę zmniejszysz TDS i znacząco wzrośnie wydajność całości. Pytanie, jaką masz membranę - niewątpliwie najlepsze robi DOW pod marką Filmtec. Z tych domowych zdecydowanie jest najlepsza BW60-1812-75. Przeciętnie obniża TDS o 99%.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 05 Styczeń 2019, 18:49:03
Mam jakąś amerykańską 75 galonów. To nie prawda z tym 99%. Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%. 99 zdarza się bardzo żadko. Info z forum nano-reef.pl oni tam przerobili membrany wzdłuż i wszerz. Średnio dla akwarium o mojej pojemności taka ilość żywicy jaką używam starcza na 3 miesiące i jestem w okolicach średniej. Jak użyję pompy to może starczy mi na 3,5 miesiąca. To są nieduże pieniądze za tą żywicę, szkoda zachodu.

Poza tym działa 5 lat, po co zmieniać jak jest dobrze.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Styczeń 2019, 19:44:01
Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%.
Zależy który. Filmtec (który jako jedyny podaje pełną specyfikację) zakłada, że minimum 96%. Jakby co, tu (http://www.dupont.com/content/dam/Dupont2.0/Products/water/literature/609-50165.pdf) masz specyfikację.

Ale to drobiazg, nad którym proponuję się za mocno nie skupiać. Mocno mnie zaskoczyłeś informacją, że nie czujesz różnicy między wodą mineralizowaną, a niemineralizowaną. Gdzieś czytałem, że herbata z takiej wody nie jest smaczna - ale tylko czytałem. Sam nie mam RO (będę zakładał do zasilania w wodę wytwornicy pary - stąd trochę poczytałem), więc nie wiem.

Na ile wody ile litrów żywicy Ci starcza?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 05 Styczeń 2019, 20:08:31
Wiesz że te specyfikacje zakładają określone ciśnienie i temperaturę wody (też ma wpływ).
Np. u mnie na wyjściu mam 23ppm (z 250), nie wiem jakie ciśnienie mam tu niż wcześniej, ale zdecydowanie wyższe niż wcześniej gdzie też dostawałem podobne wartości.
Dla mnie akceptowalne...
Za to jak dałem mineralizator to podbił na 35  :sciana: gra nie warta świeczki, mieszanie wody jest lepsze...

Przy okazji danie 0ppm do bojlera to proszenie się o kłopoty i korozję, 35 twardości (50ppm? ) dopiero zaczyna robić trochę kamienia w >1bar...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Styczeń 2019, 20:13:05
jak dałem mineralizator to podbił na 35
Nie pamiętam, czy w tym wątku czytałem o symbolicznym wręcz działaniu mineralizatora.

Wiesz coś więcej na temat twardości wody w funkcji tworzenia kamienia? Pytam pod kątem wytwornicy pary. Na wodzie do 2 TDS problemów nie było.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 05 Styczeń 2019, 20:14:26
Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%.
Zależy który. Filmtec (który jako jedyny podaje pełną specyfikację) zakłada, że minimum 96%. Jakby co, tu (http://www.dupont.com/content/dam/Dupont2.0/Products/water/literature/609-50165.pdf) masz specyfikację.

Ale to drobiazg, nad którym proponuję się za mocno nie skupiać. Mocno mnie zaskoczyłeś informacją, że nie czujesz różnicy między wodą mineralizowaną, a niemineralizowaną. Gdzieś czytałem, że herbata z takiej wody nie jest smaczna - ale tylko czytałem. Sam nie mam RO (będę zakładał do zasilania w wodę wytwornicy pary - stąd trochę poczytałem), więc nie wiem.

Na ile wody ile litrów żywicy Ci starcza?
Na podmiany idzie mi 60 litrów miesięcznie, paruje około 2l dziennie, wiadomo więcej latem, mniej zimą. Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.

Nie jestem herbaciany, czasem żona zrobi do śniadania, ale zasypuje to górą cukru ;-)

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Styczeń 2019, 01:37:39
Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.
A ile żywicy? 1 litr? Koniec, jak rozumiem, to zupełne wyczerpanie żywicy?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 06 Styczeń 2019, 08:39:25
Przy okazji danie 0ppm do bojlera to proszenie się o kłopoty i korozję, 35 twardości (50ppm? ) dopiero zaczyna robić trochę kamienia w >1bar...

Możesz to wytłumaczyć?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 06 Styczeń 2019, 11:47:20
Woda destylowana/demineralizowana (blisko 0 ppm) ma właściwości korozyjne. Dochodzi do korozji elektrolitycznej, a czasami też i galwanicznej (miedź/mosiądz i aluminium). W dużym uproszczeniu, jony ujemne w takiej wodzie szukają wolnych jonów dodatnich i zabierają je z najbliższego otoczenia a to osłabia zwłaszcza luty i spawy w bojlerach.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Styczeń 2019, 12:39:11
ma właściwości korozyjne.
Na pewno?

Rzuć okiem tutaj (http://axiomind.sasktelwebhosting.com/pdf/hvactech29.pdf)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 06 Styczeń 2019, 13:17:48
Woda destylowana/demineralizowana (blisko 0 ppm) ma właściwości korozyjne.
Czyli cały przemysł chemiczny i farmaceutyczny jest w d.... Ciekawe co powiedzą na takie rewelacje.

Głównie chodziło mi o kłopoty z kamieniem...

Bardziej czy mniej, wszystko koroduje. Te zjawiska w przypadku wody z RO są znacząco wolniejsze i przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów 314L i odpowiedniej technice spawania (podwójna osłona argonu) pomijalne. Kolega wcześniej napisał wprost, że RO to rdza i kamień. A kamienia po prostu nie ma.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2019, 13:32:40
Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.
A ile żywicy? 1 litr? Koniec, jak rozumiem, to zupełne wyczerpanie żywicy?

Właśnie zmieniłem żywicę, bo nie pamiętałem. Tak jak napisałem wymieniam żywicę jak TDS po żywicy jest 3ppm. Trochę oszukałem,  bo nie mam dwóch 10 cali, tylko jeden i jeden taki przepływowy jak na zdjęciu. W ten większy wchodzi 400 g, w ten mniejszy 150 g.

(https://lh3.googleusercontent.com/mJeUEisjv9g8ryIBw5-HII296pEFJLgBS5-_bCAiofT_RKT-1-tzQbDhuWlaFI6tpUa2AI_wF36vIio7bkPb5kXGgTIUdPHImSLkZOoNSFXLhrGjKwRuCbXAGLTa7wsbNA935uTsoFc=s0)

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 06 Styczeń 2019, 13:36:32
Żyjemy w czasach, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć dowód i artykuł udowadniający dowolną tezę.
Informacji nadmiar, samemu trudno w każdym aspekcie być ekspertem.
Tu na przykład znajdziecie na pierwszy rzut oka rzetelne badania pokazując wpływ wody po RO/NF na różne stopy metalu.
Nie mam wiedzy i czasu aby to dogłębnie analizować ale na pierwszy rzut oka tu teza jest jednak taka, czysta woda po RO zwiększa korozję. (Ale może wyciągam pochopne wnioski). Też ciekawe że inaczej zachowują się instalacje że stali, inaczej z miedzi.
Jak ktoś ma czas i zacięcie może pomoże dogłębnie te badania zanalizować.
http://stars.library.ucf.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3253&context=etd

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2019, 13:58:40
Ciekawy temat z tą korozją. Poniżej zdjęcie na którym widać słoiczki, których używam przy wykonywaniu testów wody w moim akwarium. Słoiczek H2O osmoza wiadomo co zawiera, po testach nie płuczę go. Słoiczek próbka zawiera słoną wodę z akwarium, a słoiczek zlewki mieszankę obu i dodatkowo reagenty. Oba ostanie płuczę po testach w wodzie z kranu. Stan blaszanych pokrywek jest zastanawiający.

(https://lh3.googleusercontent.com/qW_8KPTlxsOjoh_M9iS18X5OjiMjIiCFe0d0YmaQm4zHD1-HbhHyEHBAK5zq25kWapz3UVOm1_Xac0v56j6iYrkmgdt5nxly4IKF4NiGKwpUhi4WySWqqMLYLYDFQkZzmJ7dvMvuDBc=s0)

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 06 Styczeń 2019, 14:39:47
Ale to nie ten test :) słona woda na pewno koroduje bardziej niż RO. W dodatku na prędkość korozji nakrętek będzie wpływać ich stan techniczny na wejściu, a tego nie wiemy nic a nic.
Pytanie czy RO koroduje bardziej niż słodkie 100ppm?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2019, 14:51:29
Wszystkie nakrętki były nowe na "wejściu". Nakrętki od dwóch ostatnich słoiczków nie mają styczności ze słoną wodą, zakręcam je po opłukaniu, w zasadzie nie wiem po co, chyba, żebym nie musiał wycierać słoiczków jak wkładam do walizki z testami :-)

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 06 Styczeń 2019, 15:56:55
Od razu zaznaczam, że nie zamierzam się z nikim przekomarzać ani kłócić ;). Nie mam też potrzeby niczego nikomu udowadniać, w dobie internetu dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki.
Dla mnie to logiczne, że woda destylowana nie występuje w takiej formie w naturze i będzie dążyć do swojego naturalnego stanu, zabierając różne elementy z otoczenia. Aluminium jest wręcz pożerane (korozja wżerowa), miedź pokrywa się patyną. Stal nierdzewna (nie każda rzecz jasna) jest na to odporna, co nie oznacza oczywiście, że jakieś procesy nie zachodzą. Zresztą stal nierdzewna również rdzewieje... po prostu wolniej.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2019, 16:01:34
Ja też się nie chcę kłócić. Po prostu dałem zdjęcie jako ciekawostkę :-). Zastanawiam się tylko skąd taki czarny nalot w pokrywce od osmozy, jakiś grzyb chyba i czemu nie ma go na dwóch pozostałych.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 06 Styczeń 2019, 16:20:31
Dla mnie @Biff, to też jest wszystko oczywiste.

Pisałem wcześniej w wątku o "bojlerach aluminiowych", sytuację z mojego podwórka. W moim pobliżu jest firma farmaceutyczna (produkują najwięcej w europie Botoxu), jakieś 3-4 lata temu miała akcję wymiany całej instalacji wody RO. Od poboru z ujęcia do zbiorników z RO. Powodem było właśnie powolna elektroliza powierzchni. Powodowało to powstawanie mikroskopijnych wżerów w których gnieździły się przetrwalniki bakterii. Wcześniej przez pół roku nie mogli dać sobie rady z jakością wody z RO.

Aluminium jest wręcz pożerane (korozja wżerowa)
Tu przechodzimy do jeszcze ważniejszego problemu. Jest wątek o bojlerach aluminiowych do GS. Pisała tam osoba i podawała przykłady badań że zbiorniki alu są nie szkodliwe zupełnie. Ja nie mam czasu na doktoryzowanie się z medycyny. Jednak z badań wynikało, że jest lepiej niż cacy.
Ja wskazywałem, że te badania dotyczą tylko jakiś ściśle określonych warunków, a nie ma badań i wyników długotrwałego picia RO, gotowanej ciągle w aluminiowym bojlerze. Wszelkie procesy w podwyższonej temperaturze przebiegają znacznie szybciej.

I teraz pytanie. Skoro RO powoduje "wżery" w aluminium to jaki ma wpływ woda RO z 93st.C?

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 06 Styczeń 2019, 17:55:07
A ja do nikogo konkretnie nie uderzam tylko zabezpieczam się na wypadek wycieczek personalnych, w których po prostu nie biorę udziału ;). To temat na zupełnie inną dyskusję, ale nie da się ukryć, że na większości forów dyskusja w końcu przyjmuje taki obrót. Chyba po prostu łatwiej kogoś ośmieszać nie mając z nim bezpośredniego kontaktu. kawka

Zakładam, że pisząc GS miałeś na myśli Gaggię Classic? Typowy przykład korozji zarówno elektrolitycznej i galwanicznej jednocześnie (miedziana rurka w aluminiowym bojlerze). Do tego też zresztą można podejść naukowo i zamontować anodę magnezową na tej miedzianej rurce. Już chyba lepiej spożywać tlenek magnezu niż aluminium...
Oczywiście, że w instalacji grzewczej, na przykład takiej typowo domowej, lepsza będzie woda destylowana, bo ta woda nie jest jakoś często wymieniana i takie procesy korozyjne ustępują po krótkim czasie, a kamień kotłowy jest czymś dużo gorszym, bo nie tylko niszczy instalację, ale też zmiejszą skuteczność cieplną. W ekspresie natomiast taka woda jest często wymieniana więc cały czas zabiera nam coś z otoczenia. A jeszcze inna sprawa, że w takiej wodzie elektronika może źle odczytywać jej poziom.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Styczeń 2019, 18:05:26
takiej wodzie elektronika może źle odczytywać jej poziom.
Akurat w przypadku Gaggii i innych ekspresów z małym bojlerem to nie jest problemem, bo tam akurat nie ma żadnej elektroniki, która by czytała poziom wody, bo bojler napełnia się wodą do oporu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 06 Styczeń 2019, 21:42:08
jak dałem mineralizator to podbił na 35
Nie pamiętam, czy w tym wątku czytałem o symbolicznym wręcz działaniu mineralizatora.

Wiesz coś więcej na temat twardości wody w funkcji tworzenia kamienia? Pytam pod kątem wytwornicy pary. Na wodzie do 2 TDS problemów nie było.

Woda destylowana jest korozyjna, bo nie ma Ph (i buforu) i łatwo może wchłonąć "kwaśne jony"
Dodatkowo czujnik wody w bojjerze może nie zadziałać (brak przewodności) i t będzie ogromny problem...
Dlatego też minimum to dodanie szczypty sody oczyszczonej (buforu) do RO i tego można używac w bojlerze.
Przy czym w bojlerze do 30 twardości (z PH 7) jest OK.

A więcej i wartości tu
http://users.rcn.com/erics/Water%20Quality/Water%20FAQ.pdf


A jeszcze zabawniej jest z magnezem, nie mogłem znaleźć niczego co podaje jak będzie z kamieniem, aczkolwiek większość wskazuje mniejsze osadzanie się...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 06 Styczeń 2019, 22:01:58
Co to znaczy, że woda destylowana nie ma pH? Ma pH 7, czyli obojętne, które potem przesuwa się w kierunku kwasowego, bo taka woda pochłania chociażby CO2 z powietrza (powstaje kwas węglowy).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 06 Styczeń 2019, 22:34:26
Co to znaczy, że woda destylowana nie ma pH? Ma pH 7, czyli obojętne, które potem przesuwa się w kierunku kwasowego, bo taka woda pochłania chociażby CO2 z powietrza (powstaje kwas węglowy).
Masz rację, ale dokładnie o ten efekt mi chodziło. Gdzie destylat staje się korozyjny...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Styczeń 2019, 23:55:04
Gdzie destylat staje się korozyjny...
Czekaj, czekaj, ale tu nie problem z RO, tylko z rozpuszczającym się w wodzie bezwodnikiem kwasu węglowego. A to ma miejsce tylko wtedy, gdy woda RO postoi z dostępem powietrza.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 07 Styczeń 2019, 06:30:48
Na przykład w zimnym bojlerze, z prawidłowo działającym zaworem odpowietrzającym. Woda destylowana naprawdę szybko pochłania zanieczyszczenia i zmienia swoje pH. Wystarczy kilka ppm CO2.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: cpu w 10 Styczeń 2019, 00:39:15
Do kawy wystarczy:
filtr węglowy spiekany (nie granulki !!!, wymiana co 6 miesięcy z płukaniem)
i osmoza.
Przy czym kapie jak krew z nosa ;)
Plus po przestoju należy przepuścić około 500ml wody
Dodatkowy bonus, bezpośredmio z węgla można pić (drugi kranik) dobrą wodę mineralną i robić bypassy

Jak chcemy nie czekać to dajemy zbiornik i tu trzeba dać węglowy liniowy, inaczej będzie piękny posmak gumy z zbiornika.

Jak woda w domu często jest czerwona to przed węglem można dać filtr wstępny, ale to raczej na własne ujęcia lub bardzo brudne.
To ja mam pytanie:
W tej chwili woda z własnego ujęcia - studnia 30, woda z interwału 28-22 m, na jakiś 12 m była warstwa iłów lekko ponad 4 m.
Zrobiłem badania wszystkie - dużo manganu, żelazo w normie, reszta ok, bakterie pojedyńcze ecoli. Zamontowałem na wstępie filtr piankowy (10 um) potem stacja uzdatniania zaprojektowana aby usunąć ten mangan (średnia wielkość jeden zbiornik nie twin, użycie podałem 16 M3 / miesiąc) zaraz za uzdatniaczem lampa UV do sterylizacji. Zastanawiam się czy nie założyć jeszcze jednego korpusu 10 cali za tym wszystkim i dać filtr z węglem spiekanym.
W tym miesiącu zrobię też badania bo zaraz będzie rok od startu, a podejrzewam sąsiada że zrobił szambo do ziemi wbrew projektowi, od roku nie widziałem szambiarki a siedzę z dziećmi na macierzyńskim...
W RO raczej się nie pcham, tylko sens ekstra filtracji mnie interesuje.
Badania zrobię wody przed tym całym systemem i po żeby widzieć czy działa jak należy.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: onlooker w 16 Styczeń 2019, 15:27:07
Ja mam Brita c-Quell (Warszawa). Woda do kawy zupełnie spoko. Woda pita na surowo mi nie smakuje. Próbowałem też warszawskiej wody po nanofiltracji (Nanopad Global Water). Tutaj woda na surowo mi smakowała, kawa też w porządku. Ten nanopad ma jedną wadę dla mnie - za wolno podaje wodę, żeby go podpiąć do ekspresu (ale może nie mam racji).
Ale i tak zamówiłem do innych zastosowań. W przyszłym tygodniu zamontuje pod potrójną baterię i będę testował :).
I jak tam, Nano Pad zainstalowany? Czy jesteś zadowolony z efektu?
Jak szybko uzyskujesz 1l wody. Ja biorę go pod uwagę właśnie ze względu na to ze ma pompę i liczyłem na sprawne działanie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 16 Styczeń 2019, 16:21:23
Tak, odpaliłem. Woda mi bardzo smakuje. Na razie zmierzyłem tds:
- Po NanoPadzie ~30
- bezpośrednio z kranu ~550

Woda w smaku jest jakby lekko słodka, pewnie ze względu na odfiltrowanie znacznej ilości soli.

Demon prędkości to nie jest. Szklanka wody to około 30 sekund. Zmierzę dokładnie w domu.

Ja póki co jestem zadowolony.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 16 Styczeń 2019, 19:53:18
W tym miesiącu zrobię też badania bo zaraz będzie rok od startu, a podejrzewam sąsiada że zrobił szambo do ziemi wbrew projektowi, od roku nie widziałem szambiarki a siedzę z dziećmi na macierzyńskim...
Nie ma cudów, no chyba że zbiornik ma ponad 100m3....
Od razu zgłaszaj do wydziału środowiska w UM, a jeszcze lepiej udać się do burmistrza, bo on może zlecić kontrolę bez powiadamiania delikwenta 14 dni wcześniej. I nie masz co gadać z sąsiadem, bo co Ci może odpowiedzieć? Nie dość, że przez debili większość z nas oddycha toksynami to jeszcze wody gruntowe świadomie zatruwają.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 20 Styczeń 2019, 20:15:09
Jak szybko uzyskujesz 1l wody. Ja biorę go pod uwagę właśnie ze względu na to ze ma pompę i liczyłem na sprawne działanie.
Demon prędkości to nie jest. Szklanka wody to około 30 sekund. Zmierzę dokładnie w domu.

Przypomniałem sobie, że obiecałem zmierzyć: 1 litr wody w 1m5s. U mnie ciśnienie wody z rur  to ~2,5 bara, jeśli to ma znaczenie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 25 Styczeń 2019, 09:24:14
Znalazłem swoje video reklamacyjne nanofiltracji Nano Jumbo, jakby kogoś ciekawiło co jest w środku ;)

https://sklep.osmoza.pl/nano-jumbo-500-gpd-p-1164.html

http://youtu.be/65k7GIPoMMQ
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 25 Styczeń 2019, 10:29:11
A ile było na konduktometrze, bo słabo widać.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 25 Styczeń 2019, 10:40:51
334 ppm  :evil:
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 25 Styczeń 2019, 10:56:58
Czy pomiar robiłeś w miarę świeżo po cyklu płukania - odpalanym po podłączeniu do prądu? Bo ja zaobserwowałem, że jak się mało używa (np. gdy jesteśmy w pracy) to zwiększa się TDS i ich helpdesk zalecił resetowanie co 2 dni, żeby płukanie wzbudzić.

No ale u mnie rośnie ~30 do ~120.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 25 Styczeń 2019, 10:59:05
Tak, oczywiście. Sporo litrów zresztą przeszło i liczby nie malały. Sprzęt był wadliwy/źle poskładany (przez sklep) - odpuściłem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 25 Styczeń 2019, 11:00:50
No rozumiem. Ale przynajmniej dzięki twojemu filmikowi widzę z jakim ciśnieniem leje się woda na tym Jumbo (ja mam Nano). Szału nie ma. Ale dzięki za to nagranie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Yacca w 27 Styczeń 2019, 09:35:17
Przymierzam się do zakupu akwariowego filtra RO - czyli bez mineralizatora. Na znanym portalu aukcyjnym można takie kupić za ok. 100zł.
Potrzebuję go do filtrowania wody do ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza. Niestety woda u mnie jest tak twarda, że nawet po przefiltrowaniu dzbankiem Brita nawilżacze wytwarzały chmurę pyłu (dosłownie - w słoneczny dzień było to widać gołym okiem). Potwierdził to pożyczony miernik stężenia pyłów - PM2.5 był ponad 250. Zacząłem kupować wodę demineralizowaną i problem pylenia zniknął ale w mroźne dni zapotrzebowanie na wodę to 15-20 litrów na dobę i mam już dość dźwigania kanisterków ze sklepów.
Przeczytałem cały ten wątek o RO i też rozważałem kupno pełnego zestawu aby stosować do celów spożywczych ale w szafce zlewozmywakowej nie mam wystarczająco miejsca na całą instalację. Tak więc chcę kupić podstawowy filtr RO i zamontować w garażu a do picia i ekspresu nadal woda z Brity.

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z RO do nawilżaczy?

PS. Wiem, że są innego typu nawilżacze gdzie problem pylenia nie występuje. Mam jeden taki, ale wydajność jest bardzo mała w porównaniu do ultradźwiękowych.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 27 Styczeń 2019, 09:50:21
Tak więc chcę kupić podstawowy filtr RO i zamontować w garażu a do picia i ekspresu nadal woda z Brity.
Ale czemu nie chcesz wody po RO do kawy. Ta woda + niewielki bypass i Twój ekspres będzie Ci wdzięczny. Po co niszczyć taki fajny sprzęt. Woda po RO  spokojnie dzień-dwa może postać w baniaczku, więc de facto, wystarczy, że raz dziennie wykonasz kurs z kuchni do piwnicy i przynajmniej do ekspresu wlejesz dobrą wodę.
Ja leje do nawilżacza wodę o ppm około 30-50 i działa jak należy.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 27 Styczeń 2019, 10:26:44
@Yacca ten filtr będzie ok, tylko pamiętaj ze uzyskanie 1litra wody trwa ok 15minut no i do jakiegoś pojemnika musisz tę wodę odbierać.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 27 Styczeń 2019, 12:00:21
Na znanym portalu aukcyjnym można takie kupić za ok. 100zł.
Pamiętaj tylko, że najczęściej ile coś kosztuje, tyle jest warte. Dobra membrana kosztuje nieco ponad 100 zł - a gdzie reszta?

1litra wody trwa ok 15minut
Przy niskim ciśnieniu wody na wejściu to prawda.  Radykalnym rozwiązaniem jest pompa, tylko że to wydatek 250 złotych.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Yacca w 27 Styczeń 2019, 13:31:18
Dziękuję za odpowiedzi.
Tak, przeniesienie pół dzbanka wody do ekspresu to nie problem i tak będę robił ale bieganie do garażu za każdym razem gdy trzeba zagotować wodę na herbatę lub zupę to byłoby męczące.
Jeżeli te zestawy za ok. 100 zł są kiepskie to co kupić aby było dobre ale cena jeszcze znośna (do 200 PLN)?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 27 Styczeń 2019, 15:14:36
Tu masz absolutne minimum (https://allegro.pl/oferta/filtr-akwarystyczny-ro3-filtr-wody-osmoza-filmtec-7289542481)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 27 Styczeń 2019, 15:21:33
Czy różnią się między sobą te membrany za 100 od tej podlinkowanej za 200?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 27 Styczeń 2019, 15:35:15
Podlinkowana membrana to Filmtec 75gpd. Model albo TW30-1812-75, a może nawet BW60-1812-75. Ta wcześniejsz, to jakiś Vontron. Filmtec to uznana marka - ja w ich membrany po prostu wierzę.

Przy okazji, wartałoby dorzucić drugi filtr sedymentacyjny po węglu a przed membraną. Koszt niewielki, a nie nawrzuca się cząstek węgla do membrany.

PS. Pamiętaj, że jak nie masz pompy i podłączysz całość wprost do instalacji zimnej wody, to o nominalnym 75 gpd (galon per day) to sobie możesz tylko pomarzyć.
PS2. Membrana Filmteca to wydatek stu kilkunastu złotych.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Styczeń 2019, 00:11:07
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym. Wtedy nie ma znaczenia jak szybko filtruje filtr, bo woda zbiera się na bieżąco w zbiorniku i zawsze jest do dyspozycji te 7-8 litrów wody.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 28 Styczeń 2019, 01:35:22
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym.
Marku! W tym poście (https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1364.msg160900#msg160900) pokazałem Ci, że pompa poprawia TDS na wyjściu, szybkość pracy i stosunek wody brudnej do czystej. Ktoś policzył, że pompa zwraca się bodaj po roku używania (koszt zakupu pompy + zużyta energia elektryczna a zużycie wody).

Przy 11,5*C i 2,8b ciśnienia membrana zamiast 75 GPD wydajności ma tylko 31 GPD.

A tu masz film pokazujący, po co jest pompa w RO:

tu (https://www.youtube.com/watch?v=iMr8tWhWW8o)

Jeszcze jeden film tłumaczący, czemu przed membraną musi być filtr 1um, czemu dobrze mieć dwa filtry węglowe i czemu filtry w korpusach są lepsze niż liniowe.

tu (https://www.youtube.com/watch?v=GqutDp8GIRY)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Styczeń 2019, 07:57:34
Z filtrami się zgadzam, ale pompa mi jest zupełnie nie potrzebna, no i u mnie ciśnienie wody jest zdecydowanie większe.  Tak rozmawialiśmy o pompie i mnie zupełnie nie przekonałeś. Nie mam pompy i nigdy mi wody nie zabrakło, co więcej litr wody mam w niecałą minutę. Nie twierdzę, że pompa nie ma sensu, ale o ile dobrze rozumiem w tym konkretnym przypadku kolega szuka rozwiązania budżetowego, za cenę pompy lepiej kupić zbiornik i zawór, bo używanie filtra będzie wtedy bardziej komfortowe.

No i trochę teoretyzujemy. Dobrze by było znać jaką wartość ppm ma u kolegi yacca woda w kranie i jakie ma ciśnienie.



Czy różnią się między sobą te membrany za 100 od tej podlinkowanej za 200?

Moim zdaniem niczym, mam tą tańszą już pięć lat i nadal działa bardzo dobrze. Z ponad 300 ppm czyści mi do 10.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 28 Styczeń 2019, 09:50:24
Moim zdaniem też nie ma za dużej różnicy w tych membranach. Moja (jakiś noname) czyści z 230ppm do 3-7ppm. No i też myślę że lepiej dołożyć zbiornik niż pompę.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 28 Styczeń 2019, 10:22:21
Mimo, że się nie znam to się wypowiem i dopytam:) A nie jest tak, że pompa zapewnia równe i wyższe ciśnienie przed membraną, przez co mamy mniejsze straty wody? Bo z tego co rozumiem, próbujemy przecisnąć cząsteczki wody, przez bardzo małe dziurki. Do tego potrzebne nam ciśnienie, jeżeli one jest za niskie, nasze straty na wodzie nieoczyszczonej będą znacznie wyższe, niż kiedy przepychamy wodę przez membranę o wyższym ciśnieniu. Więc tu nie tylko mówimy o tym jak szybko woda leci z kranu ale ile litrów wody nieoczyszczonej tracimy na otrzymanie jednego litra wody oczyszczonej. Też pytanie, co dalej robimy z tą wodą nieoczyszczoną, czy wprowadzamy ją dalej w obieg na przykład do spłuczki WC, czy wraca do kanalizacji.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 28 Styczeń 2019, 12:31:11
Więc tu nie tylko mówimy o tym jak szybko woda leci z kranu ale ile litrów wody nieoczyszczonej tracimy na otrzymanie jednego litra wody oczyszczonej.
Ze wzrostem ciśnienia:
1) Rośnie szybkość produkcji wody RO,
2) Maleje TDS (woda jest lepiej oczyszczona)
3) Spada cena 1 litra wyprodukowanej wody - o ponad 32%
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 28 Styczeń 2019, 13:08:32
Nasuwa się wniosek, że korzystniej dopłacić do pompy i lepszej membrany, niż kupować droższy zestaw pozbawiony wspomnianych elementów (6, 7, 8-stopniowe z mineralizatorami, itp.).
Śledzę temat z zainteresowaniem, bo chciałbym dokonać zakupu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Styczeń 2019, 13:41:31
Tylko woda nadal będzie kapać i będziesz łapał litr wody przez 5-10 minut.

No i wszystko zależy od ciśnienia w kranie, bo jeśli jest jakieś rozsądne, to pompa moim zdaniem nie jest potrzebna.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 28 Styczeń 2019, 17:06:54
Marku!
Rzuć okiem na te wykresy - może Ci coś rozjaśnią. Pokazują Dane wyciągnięte z jednego z filmów - TDS i wydajność membrany w stosunku do wydajności nominalnej. Woda na wejściu miała ok. 22*C i 130TDS. A może nie kapać, ale będzie ciurkać.

(https://pci.ac/WoK/Odwrocona_osmoza1.png)

100% wydajności membrany osiągamy dopiero przy 4 barach.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Styczeń 2019, 17:12:55
Czyli przy 4 atmosferach, tyle ile w normalnej instalacji wodociągowej, jest optymalnie. Wyżej TDS spada już nieznacznie, rośnie nieco wydajność, ale nadal to nie to co ciśnienie ze zbiornika ciśnieniowego.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 28 Styczeń 2019, 18:02:25
w normalnej instalacji wodociągowej
Masz niezłą instalację. Ja mam poniżej trzech barów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 28 Styczeń 2019, 18:11:18
Dla tego napisałem, że wartość TDS i ciśnienie wody będzie kluczowe, tak to tylko gdybanie.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Yacca w 28 Styczeń 2019, 21:37:47
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym.
I to jest właśnie to czego potrzebuję.
Myślałem, że kanisterek na wodę będę wkładał do umywalki aby gdy się zagapię woda po prostu spływała do kanalizacji a nie na podłogę. W przyszłości myślałem o elektrozaworze i sterowniku czasowym. Jednak propozycja Marka jest o wiele lepsza - dzięki Marku!

Nie do końca rozumiem do czego służy zawór czterodrogowy. Znalazłem taki za 20zł z opisem "zawór odpowiada za wyłączenie dopływu wody z wodociągu i kierowanie odrzutu do kanalizacji po napełnieniu zbiornika wody". Domyślam się, że chodzi o to aby filtr RO nie pozostawał cały czas pod ciśnieniem tylko po napełnieniu zbiornika do połowy następuje odcięcie dopływu wody z instalacji. Czy tak jest?

Sprawdziłem ciśnienie - reduktor mam ustawiony na 4 a manometr wskazuje 3,75 bar. Teoretycznie mógłbym się podpiąć przed reduktorem aby mieć tyle ile "dają wodociągi" ale nie ma to dla mnie znaczenia jak długo się będzie napełniał zbiornik - jeżeli kupię 12l to będę miał zapas ok. 6l co mi zupełnie wystarczy. A pozostałe parametry jak jakość filtracji i ilość odrzuconej wody nie są dla mnie aż tak krytyczne - najważniejsze abym przestał dźwigać kanisterki ze sklepów :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 29 Styczeń 2019, 09:44:28
Zawór 4drożny zamyka membranę jak wzrośnie ciśnienie. Bez zaworu membrana nigdy się nie zatrzyma.
Używam bez zbiornika, jak zamknę kran, zawór się uaktywni.
W zbiorniku to samo, ale jest otwarty póki ciśnienia się nie wyrównają.

Co do filmiku wyżej, potrzebny jest tylko jeden filtr czyli węgiel ale spiekany (po wypłukaniu bez membrany jak nowy). Spiekany węgiel w odróżnieniu od proszku, filtruje też mechanicznie na ok 10 mikro..
Po filtrze dobrze dać wkład 1mikro, ale to zależy bardziej od miejsca pod zlewem ;)

I brak wspomnienia o ograniczkiku przepływu  :sciana: który musi być dobrany do membrany. Inaczej membrana nię będzie działać

Dodatkowo każde włączenie membrany potrzebuje około 500ml wody aby przelać. Potem TDS się stabilizuje.


Zbiornik wymaga węgla liniowego inaczej będzie smakować gumą ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 29 Styczeń 2019, 13:45:56
potrzebny jest tylko jeden filtr czyli węgiel ale spiekany (po wypłukaniu bez membrany jak nowy).
Czy potrzebny tylko jeden, to nie wiem, ale że płukanie nic nie da - to pewne. Rzuć sobie okiem tu (https://www.filtry-do-wody.info/filtry-weglowe/) i tu (http://ekopartnerzy.pl/produkty-filtry-weglowe-zlozowe). Filtr węglowy wyłapuje z wody chlor,który jest zabójczy dla membrany. Płucząc dostarczsz co najwyżej nowego chloru - starego nie usuniesz. Skórka nie warta za wyprawkę - filtr węglowy jest znacznie tańszy niż nowa membrana.

I brak wspomnienia o ograniczkiku przepływu  :sciana: który musi być dobrany do membrany. Inaczej membrana nię będzie działać
Nie sądzę, żeby gość pracował bez ogranicznika, bo rzeczywiście nic mu z drugiej strony nie poleci.

Dodatkowo każde włączenie membrany potrzebuje około 500ml wody aby przelać. Potem TDS się stabilizuje.

Zbiornik wymaga węgla liniowego inaczej będzie smakować gumą ;)
Dwie cenne uwagi - tego pierwszego się domyślałem, o tym drugim nie wiedziałem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Yacca w 29 Styczeń 2019, 13:56:48
O co chodzi z "ogranicznikiem przepływu"? Czy to jest standardowy element zestawu czy trzeba dokupić oddzielnie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 29 Styczeń 2019, 14:59:42
Standardowy, jest dobrany do wydajności membrany, dla tego jeśli kiedyś w przyszłości będziesz zmieniał membranę, to na takiej samej wydajności, albo innej ale już razem z odpowiednim ogranicznikiem.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Styczeń 2019, 10:26:43
Czy potrzebny tylko jeden, to nie wiem, ale że płukanie nic nie da - to pewne. Rzuć sobie okiem tu i tu. Filtr węglowy wyłapuje z wody chlor,który jest zabójczy dla membrany. Płucząc dostarczsz co najwyżej nowego chloru - starego nie usuniesz. Skórka nie warta za wyprawkę - filtr węglowy jest znacznie tańszy niż nowa membrana.
Jeden filtr wystarczy (na filmiku gośc ma dwa to użył i tyle, sam mówi że to jego widzimisie) i mówię o płukaniu jak nowy zainstalujesz aby go wypłukać i nie zanieczyścić membrany resztkami węgla...
Membrana to też nie straszny koszt i koszt  (i czas) wymiany filtra 1u może nie zwrócić się w potencjalnym życiu membrany.

Za to jak mówisz chlor zabije membranę bardzo szybko.

Trochę ludzi też promuje okresowe płukanie membrany (usunięcie ogranicznika), ale jak wypłukałem jakiś czas temu pierwszy raz nie zauważyłem różnicy...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 30 Styczeń 2019, 10:31:11
nie zauważyłem różnicy...
Pidobno ma to wpływ na spadek TDS. Podobno, bo sam swojej RO jeszcze nie uruchomiłem.

PS. Pomierzyłem ciśnienie. W domu (gdzie nie będę miał na razie RO) mam 4,6b a w firmie, gdzie będzie RO jest 2,8b. A TDS chcę mieć jak najniższy.

Czyli pompa podniesie mi wydajność ponad dwukrotnie, TDS obniży o połowę a koszta wody obniży o 30%.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Styczeń 2019, 16:18:36
nie zauważyłem różnicy...
Pidobno ma to wpływ na spadek TDS. Podobno, bo sam swojej RO jeszcze nie uruchomiłem.

PS. Pomierzyłem ciśnienie. W domu (gdzie nie będę miał na razie RO) mam 4,6b a w firmie, gdzie będzie RO jest 2,8b. A TDS chcę mieć jak najniższy.

Czyli pompa podniesie mi wydajność ponad dwukrotnie, TDS obniży o połowę a koszta wody obniży o 30%.
Mierzone TDS. Miernik może mieć kiepską kalibrację co prawda. Ale przed i po płukaniu bez różnicy, jak przepuściłem okolo 500ml wody po starcie.
P.S> Wodomierz może nie być w stanie wykryć przepływu z RO (bez pompy). A pompa to koszt elektryczności, IMO ma sens ale jak bez zbiornika używasz.

Do picia polecam bypass z węgla...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 30 Styczeń 2019, 16:30:40
Wodomierz może nie być w stanie wykryć przepływu z RO
Aż sprawdzę - ciekawa hipoteza.

Do picia polecam bypass z węgla...
Ale ona nie będzie do picia ...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 30 Styczeń 2019, 18:20:49


A pompa ... IMO ma sens ale jak bez zbiornika używasz.

Dla czego bez zbiornika? Pompa nie nadaje takiej wydajności całemu systemowi, żeby komfortowo nabierać wodę bez zbiornika.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 30 Styczeń 2019, 19:35:02
Dla czego bez zbiornika?
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: WS5 w 30 Styczeń 2019, 19:50:12
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.
Kilka postów wcześniej jest wykres TDS w funkcji ciśnienia, a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany. Więc im wyższe w zbiorniku, tym mniejsza ta różnica i TDS rośnie....

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 30 Styczeń 2019, 22:01:21
a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany
No tak, zapomniałem, że membrana ma dwie, a nie trzy strony. Masz rację.

Ponieważ potrzebuję wodę o bardzo niskiej przewodności, nie będę miał zbiornika.

PS. Myślałem, że Niche w Krakowie mam tylko ja :).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 30 Styczeń 2019, 22:30:55
Akwaryści dodają jeszcze żywice, to ma sens jak potrzebujesz zera tds, jak do kawy to jest IMO zbędne.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 30 Styczeń 2019, 22:44:11
Akwaryści dodają jeszcze żywice
Wodę potrzebuję do wytwornicy pary. Zacznę od samej RO, a potem się zobaczy.

Żywica jest dość droga w użyciu - 1 litr Amberlite MB20 kosztuje 37 złotych. Zakładając, że będę miał na wyjściu RO TDS 5, jestem w stanie tym litrem złoża zdejonizować do zera 100l wody. Czyli wypada 37gr/l, a to już drogo (pomijając, że trzeba będzie co miesiąc wymieniać złoże). Złóż demineralizujących w domowych warunkach regenerować się nie da, dlatego na początek zacznę od samej RO. Stąd też tak walczę o każdy TDS, ale krewetek na razie hodować nie zamierzam.

A co do kawy - ponieważ będzie tam stał też ekspres, to pewnie spróbuję albo samej RO, albo mieszanej z wodą i zobaczymy, co to da.

A z trzeciej strony, destylarka DE-5M ma gwarantowaną przewodność wody na wyjściu nie większą niż 4,7uS, czyli TDS poniżej 3. Jak kiedyś mierzyłem "sklepową" wodę demineralizowaną, to miała 2 TDS, czyli może nie będzie tak źle.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 30 Styczeń 2019, 23:48:09
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.
Kilka postów wcześniej jest wykres TDS w funkcji ciśnienia, a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany. Więc im wyższe w zbiorniku, tym mniejsza ta różnica i TDS rośnie....
A od czego jest zawór przeciwzwrotny?

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 31 Styczeń 2019, 00:23:52
A od czego jest zawór przeciwzwrotny?
Co by woda ze zbiornika przez mambranę nie uciekała do ścieku, jak zamkniesz wejście wody.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 31 Styczeń 2019, 00:42:04
No ale on w zasadzie likwiduje problem mieszania się wody w zbiorniku z wodą, za membraną, która ma wyższy TDS.

Nadal nie rozumiem dla czego z pompą nie można mieć zbiornika.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 31 Styczeń 2019, 01:16:55
pompą nie można mieć zbiornika.
Ależ oczywiście, że można.

A wzrost TDS wody wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku to Ci już @WS5 wyłożył. Membrana ma dwie strony - nazwijmy je brudną i czystą. Restryktor jest po stronie brudnej i odprowadza brudną wodę do ścieku. TDS po stronie czystej jest tym niższy, im większe ciśnienie między stroną brudną i czystą. Czyli TDS rośnie gdy spada ciśnienie po stronie brudnej, albo rośnie po stronie czystej. A im więcej wody w zbiorniku, tym wyższe w nim ciśnienie.

Jak masz zbiornik, to dla zachowania niskiego TDS właśnie powinieneś mieć pompę.

A ja nie założę zbiornika, bo nie zależy mi na szybkim nalewaniu wody, nie chcę rozwoju różności w zbiorniku i chcę mieć jak najniższy TDS.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 31 Styczeń 2019, 12:33:21
Jak masz zbiornik to zaleta pompy jest odpowiednio mniejsza. (bo pracuje na różnicy ciśnienie wody pompy vs zbiornik). Czyli największe zalety jak zbiornik pusty lub go brak...
Dodatkowo pracujesz przeciwko ciśnieniu na zbiorniku, które pewnie jest 3-4 bary max.
Pompa może to zwiększyć i pytanie czy zbiornik wytrzyma?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 31 Styczeń 2019, 12:50:07
ciśnieniu na zbiorniku, które pewnie jest 3-4 bary max.
Membrana pracuje prawie do zerowego ciśnienia - czyli na zbiorniku będzie tyle, co na wejściu membrany, chyba że czterodrożny wcześniej odetnie.

pytanie czy zbiornik wytrzyma?
Właśnie będę kupował wszystkie klocki to zażądam papierów. Według polskich przepisów ciśnienie w sieci ma być między 0,5 a 6,0 barów. Zbiornik to musi wytrzymać, nie ma cudów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 01 Luty 2019, 21:00:34
Moim zdaniem też nie ma za dużej różnicy w tych membranach.
To sobie porównaj parametry:
Vontron (https://filtrato.gr/wp-content/uploads/2018/07/VONTRON-ULP1812-75-DATASHEET.pdf) i Filmtec (http://www.dupont.com/content/dam/Dupont2.0/Products/water/literature/609-50165.pdf). Różnica jest, i to dość zasadnicza. Oba linki odnoszą się do membran 1812 o wydajności 75GPD.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 01 Luty 2019, 21:14:18
Dla mnie najbardziej istotnym parametrem jest salt rejection i dla mnie ta różnica 1,5% jest pomijalna, ale dzięki za uświadomienie mnie czym prócz nadruku różnią się membrany różnych producentów  :) :poklon:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 01 Luty 2019, 22:32:29
czym prócz nadruku
Ceną i skutecznością. A różnica jest nie 1,5% a 250%. Za jedną membraną masz 1% tego, co na wejściu, a za drugą 2,5%. Czyli jak Vontron da Ci TDS 25, to Filmtec da Ci TDS 10.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 01 Luty 2019, 22:41:48
tak rozumiem, cyferki mają to do siebie że możemy liczyć w 2 strony, albo też przykłady dopasować do swoich cyferek. W mojej instalacji Vontron daje tds 6-8, więc Filmtec dałby 2-3 tds. Te 5 jednostek dla mnie na moje potrzeby nie jest dla mnie aż tak istotne bym jutro zamawiał nową membranę, aczkolwiek jeśli ta membrana mi padnie, to przy wymianie zastanowię się na pewno nad membraną filmtec.
Przy okazji Twojego przykładu nasuwa mi się pytanie czy ktoś z Was forumowicze ma wodę która na wejsciu ma 1000tds? czy np. 600tds? u mnie ta wartość wacha się w granicach 220-350tds.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 01 Luty 2019, 23:02:21
u mnie ta wartość wacha się w granicach 220-350tds.
Ja mam 335. Tego tysiąca użyłem dla przykładu - żeby było lepiej widać. Walczę o każdy TDS bo woda ma być do wytwornicy pary, a nie do kawy. W kawie nie będzie grać to żadnej roli, w moim przypadku znaczącą. Podobnie zresztą jak u akwarystów, bo to się przełoży na czystą gotówkę za żywicę jonowymienną.

Najtańsza membrana Vontrona na Allegro to 39 złotych, Filmteca - 100 zł.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 02 Luty 2019, 08:25:46
Kilka lat temu mieszkałem w domu, gdzie ujęcie miało 450DTS, w obecnym mam 150DTS.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 02 Luty 2019, 22:15:05
U mnie (Warszawa Mokotów) jest 500-550.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Domes w 03 Luty 2019, 13:14:47
Biorąc pod uwagę wszystkie odmęty technologiczne, które zostały poruszone, jaki zestaw do domowego, kuchennego, głównie kawowego przeznaczenia polecacie? Obecnie używam Brity i jestem raczej zadowolony z rezultatów. Przeszkadza jednak trochę mała wydajność i potrzebna częsta zmiana filtru, dlatego jakiś podzlewowy zestaw chodzi mi po głowie. Pamiętam też jeszcze niedawno poruszany temat nanofiltracji, czy to już be? Głównie chodzi o zmiękczenie wrocławskiej kranówki no i dodatkowe oczyszczenie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 04 Luty 2019, 09:19:18
Zacząłem ostatnio notować Wasze rady i spostrzeżenia w kwestii "konfiguracji" wkładów korpusów, membran, etc. Typy wkładów, kolejność wyjaśniliście filmami z yt.
Dziś przyszedł mi do głowy pomysł zakupu zestawu do nanofiltracji, w którym jak sądzę mogę zmienić (w razie chęci i potrzeby zmiany) membranę na osmotyczną.
Zbyt wiele produktów jest na rynku, które na ekranie wyglądają identycznie, a jakościowo mogą być diametralnie różne.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 04 Luty 2019, 10:23:15
Do kawy to zdaje się należy mieszać wodę po filtrach (a tuż przed membraną) z wodą osmotyczną tak, żeby obniżyć TDS. Niech mnie ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że TDS ma wynosić między 120 a 160. Czyli u mnie to byłoby pół na pół. W takiej sytuacji oczywiście nie ma co kupować drogiego zestawu - wystarczy ten najtańszy akwarystyczny. Pozostaje kwestia mieszania wody.

Dobrej jakości membrana jest potrzebna wyłącznie wtedy, gdy zależy nam na bardzo niskim TDS.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 04 Luty 2019, 10:38:16
Od 80ppm można spokojnie zaczynać. To zależy też od kawy, od sposobu palenia. No i ważne też z czego te ppm. 100 i 100 to nie to samo 100.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 04 Luty 2019, 10:40:48
Pytanie jeszcze co w tej wodzie masz... ppm trzeba by rozbić na skład, ale do tego chyba tylko testy paskowe można zastosować. Jeśli ktoś już ma takie potrzeby to zostaje chyba tylko AKVO z pompą minerałów... Albo mieszanie wody demineralizowanej z minerałami.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 04 Luty 2019, 11:04:00
Tu jest dość fajnie zrobiony kalkulator:

https://techcenter.lamarzocco.com/jsp/Template4/watercalculator.jsp


T.D.S. [ppm] - 90-150
Total hardness [ppm] - 70-100
pH - 6.5-8
Alkalinity [ppm] - 40-80
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 06 Marzec 2019, 09:46:21
Przeczytałem temat, niestety odpowiedzi brak.
Opiszę swoją sytuację:
Mieszkam w Gdańsku, według wielu źródeł woda z kranu jest dobra do picia bezpośrednio, pytanie jak się sytuacja ma w miejscu poboru, a u mnie w mieszkaniu.
Aktualnie używam dzbanka filtrującego, często kupuję żywiecki kryształ.
Woda ma kamień w sobie. Widzę to w zlewie, łazience itp.
Mieszkam w mieszkaniu, miejsce znajdę, ale jest to wiadomo ograniczone.

Czego szukam:
Filtracji pod kran w kuchni.
Woda będzie używana do ekspresu, ale chcę móc pić z kranu.
Przyłącze w kuchni jest rozdzielone na kran i zmywarkę, ale filtracja wystarczy mi tylko na kran, nie szukam bezpośredniego podłączenia do ekspresu.

Według kilku informacji w temacie (zdania podzielone) odwrócona osmoza sama w sobie do picia się nie nadaję, jest za to nanofiltracja.
NanoPad i sklep z jednej strony jest polecany, z drugiej strony @pafcio0 miał nieprzyjemną sytuację.
@pafcio0 zastosował RO6 Aquafilter RX65259516, co jest dużo tańsze, zmieścić zmieszczę.

Wymiary powierzchni, którą mogę zagospodarować:
wysokość - 60 cm
szerokość - 50 cm
głębokość - 25 cm

Kwota powiedzmy, że 1-1,5k, bo widziałem, że można dostać dobre sprzęty w tej cenie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Marzec 2019, 10:05:19
Parę słów o zasadzie działania nanofiltracji masz tutaj (https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nanofiltracja) i tutaj (https://www.jonizatory.eu/filtracja/). Mniej dokładna od pikofitracji (czyli odwróconej osmozy).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 06 Marzec 2019, 10:13:27
@Krakus dzięki za linki.

Właśnie to wynikało też z poprzednich wpisów, gdzie różni użytkownicy różnie twierdzili, że wodę z odwróconej osmozy należy ponownie zmineralizować.
Zaś nanofiltracja ma tutaj plus, że pod tym względem nadaję się lepiej.

Jednak z tego co czytam większość z osób stosuje odwróconą osmozę tutaj, a nie nanofiltracje co też na coś wskazuje, a ja mam teraz zagwozdkę :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 06 Marzec 2019, 10:21:12
@pmichal, mam podobna zagwozdkę, a mieszkamy w tym samym rejonie, choć na pewno różni się ujęcie wody i jej parametry. Musiałbyś sprawdzić różne metody na swojej wodzie żeby mieć pewność. Na razie używam filtra liniowego, na surowo smakuje, w kawie też, kamień osadza się dość późno, ale chciałem coś do bezpośredniego podłączenia. I takie przykłady z życia i z forum. Filtr kolumnowy, np bwt, fajne rozwiązanie, ale np w centrum Gdańska się nie sprawdził (smak wody po). Jedni są zadowoleni z osmozy, inni dodatkowo mineralizuja. A jeszcze innym nie podchodzi i dopiero z nanofiltracji są zadowoleni.

Po lekturze forum dochodzę do wniosku, że poza osobista konfrontacja z różnymi metodami na swojej wodzie , to wybór filtra jest w zasadzie loteria.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Marzec 2019, 10:22:49
@pmichal Pewnie dlatego, że wbrew pozorom nanofiltracja pojawiła się później. Ktoś w tym wątku pisał o nieskuteczności mineralizowanie wody, ktoś inny o tym, że najlepiej mieszać wodę z RO z wodą po filtrach, a przed membraną.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 06 Marzec 2019, 10:32:43
@rubin posiada NanoPad i z wątków wynika, że jest zadowolony.
@pafcio0 miał mieć, ale nie wyszło ze względu na produkt, który mu dostarczyli.

Na jednej stronie mam podaną informację, żę osmoza nadaje się lepiej do gorących napoi i jako pitna, na innej, że nanofiltracja nadaje się bezpośrednio do spożycia i nie wymaga zbiornika na wodę, mniejsze koszta i mniejszy odrzut wody.

I bądź tu człowieku mądry  :picardpalm:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Marzec 2019, 10:33:27
Pij wodę z kranu. To nie są czasy, kiedy do kranówy ładowało się tonę podchlorynu sodu. Ja piję od lat i nie choruję, moje dzieci też. Jeśli wodociągi mówią, że się nadaje, to pewnie się nadaje. Dla pewności powinieneś zlecić badanie wody bezpośrednio z Twojego ujęcia. Jeśli chodzi zaś o kawę czy herbatę to tak jak koledzy powiedzieli, co kto lubi ;)

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 06 Marzec 2019, 10:49:08
Ja mam filterek, do picia samej wody i kawy używam filterka, reszta ze zwykłej kranówy.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Marzec 2019, 11:01:44
@rubin posiada NanoPad i z wątków wynika, że jest zadowolony.
@pafcio0 miał mieć, ale nie wyszło ze względu na produkt, który mu dostarczyli.

Potwierdzam, jestem zadowolony z nanopada. Też się wahałem po doświadczeniach Pafcia - ale kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa :).
Z tym, że ja tej wody używam do picia na surowo i do gotowania (ujęcie z baterii), mam bezpośrednie podłączenie do ekspresu i z nanopada jest zbyt małe ciśnienie, żeby to miało szansę działać.
Do ekspresu mam filtr kolumnowy Brita Quell.
Mam 2, bo jeden daje dobre ciśnienie do ekspresu, a drugi smaczną wodę na surowo. Osobiście uważam, że taki pająk pod zlewem do przesada. Pewnie za jakiś czas pomyślę co z tym zrobić.

Podsumowując, Nanopad daje wodę do picia na surowo jak i do ekspresu (jeśli nie podłączamy bezpośrednio). Jego dużym plusem jest idiotoodporność (podłączasz rurki i prąd i zapominasz) oraz kompaktowe wymiary (jest tak skrojony, żeby w miarę potrzeby schować skrzynkę pod szafkami kuchennymi za cokołem).

Osobiście jestem bardzo zadowolony z niego. Do nanopada polecam wziąć baterię z potrójną wylewką, a jak ktoś lubi wodę gazowaną to jeszcze Soda Stream.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 06 Marzec 2019, 11:52:14
Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.
Poczytałem, pomyślałem i dowiedziałem się kilka rzeczy.

Na wstępie już wiem, że będę musiał prawdopodobnie zmienić baterię.
Z względu na miejsce raczej szukam opcji bez zbiornika, tym samym niestety droższej.
I tu się zastanawiam czy np. coś takiego https://sklep.osmoza.pl/osmoza-compact-400-gpd-z-mineralizatorem-p-965.html

Rozumiem, że mam wtedy wodę zimną/ciepłą z jednej strony i wodę po osmozie / zmineralizowaną z drugiej.
I tu pytanie - którą stosować do kawy - całkowicie po osmozie?
Jeżeli tak to w ogóle bawić się w mineralizowanie?

Jak już jesteśmy przy wodzie to czy macie jakieś doświadczenie z łazienkami i kabiną prysznicową, aby tam zmniejszyć działanie kamienia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 06 Marzec 2019, 13:02:35
I tu pytanie - którą stosować do kawy - całkowicie po osmozie?
Jeżeli tak to w ogóle bawić się w mineralizowanie?
Żeby mieć inny smak wody i/lub chronić kawowy sprzęt.

Jak już jesteśmy przy wodzie to czy macie jakieś doświadczenie z łazienkami i kabiną prysznicową, aby tam zmniejszyć działanie kamienia?
Najlepsze rozwiązanie do odkamienienie systemowe, całej wody na wejściu do mieszkania. Są filtry prysznicowe (wkręcasz przed słuchawką prysznicową), mam, używam, jakaś tam różnica jest.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Marzec 2019, 15:09:56
Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.
Poczytałem, pomyślałem i dowiedziałem się kilka rzeczy.

Na wstępie już wiem, że będę musiał prawdopodobnie zmienić baterię.
Z względu na miejsce raczej szukam opcji bez zbiornika, tym samym niestety droższej.
I tu się zastanawiam czy np. coś takiego https://sklep.osmoza.pl/osmoza-compact-400-gpd-z-mineralizatorem-p-965.html

Wyglada spoko. Jest na stronie napisane:
„Realna, testowana wydajność systemu to 1.1 litra wody uzyskany w ciągu 1 minuty.”

Na moim NanoPadzie jest podobnie - jest to dosyć wolno - ale to urok systemu bezzbiornikowego jak mniemam. Za większe ciśnienie pewnie trzeba dużo więcej zapłacic.
Polecam ci poszukać tego urządzenia na Allegro - tam też ta firma się wystawia, mi nanopad wyszedł 200pln taniej.

Cytuj (zaznaczone)
Rozumiem, że mam wtedy wodę zimną/ciepłą z jednej strony i wodę po osmozie / zmineralizowaną z drugiej.
I tu pytanie - którą stosować do kawy - całkowicie po osmozie?
Jeżeli tak to w ogóle bawić się w mineralizowanie?

Systemy czujników w ekspresie potrzebują wody, która nie jest zupełnie destylowana - musi przewodzić prąd. Dodatkowo użytkownicy mawiają, że woda destylowana jest mało smaczna i długoterminowo niezdrowa. Ktoś cytował, że kompromis pomiędzy smakiem i bezpieczeństwem dla ekspresu to woda rzędu 70-80ppm.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 06 Marzec 2019, 15:31:22
Brita Quell.

Hej
Jaki masz ustawiony  bypass ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Marzec 2019, 15:48:54
@pmichal Czemu chcesz kupić osmozę 400 GPD? Jeśli chcesz mieć gwaratnowaną wydajność, to musisz mieć w zestawie pompę, inaczej ciśnienie w sieci będzie się przekładało na wydajność.

Za większe ciśnienie pewnie trzeba dużo więcej zapłacic.
Dużo - niedużo - 255 złotych. Tyle kosztuje pompa z nastawianym ciśnieniem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Marzec 2019, 16:12:47
Brita Quell.

Hej
Jaki masz ustawiony  bypass ?

30% - mam zafiksowany, taka głowica była w promocji :).
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 06 Marzec 2019, 16:14:49
Cytuj (zaznaczone)
Za większe ciśnienie pewnie trzeba dużo więcej zapłacic.
Dużo - niedużo - 255 złotych. Tyle kosztuje pompa z nastawianym ciśnieniem.

Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?

Ja w NanoPadzie mam pompę, żeby zagwarantować jakieś minimalne (albo może optymalne) ciśnienie do filtrowania.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 06 Marzec 2019, 17:46:40
Czemu chcesz kupić osmozę 400 GPD?

Problem jest w tym, że nie do końca się na tym znam, czytam i czytam i nie wiem czy to jest już za dużo czy jeszcze za mało.
Z tego co ogarnąłem dotychczas to:
1. Chcę osmozę, a nie nanofiltracje.
2. Lepiej bezpośrednio ze względu na miejsce w szafce, ale pewnie uda się wcisnąć zbiornik, jeżeli wyjdzie to dużo taniej, a tak samo wydajnie.
3. Będę musiał wymienić baterię w kuchni.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 06 Marzec 2019, 23:49:06
A ta woda z kanu po dzbanku smakuje? Z kawą działa?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Marzec 2019, 03:07:19
Wyglada spoko. Jest na stronie napisane:
„Realna, testowana wydajność systemu to 1.1 litra wody uzyskany w ciągu 1 minuty.”
Brzmi niewiarygodnie. 1,1 l/min to 418GPD. A to wymagałoby idealnych warunków - patrz niżej. A ta osmoza nie ma pompy, więc myślę, że coś pozmyślali. A tak w ogóle, to mam złe doświadczenia z firmą Global Water - gość od pomocy technicznej wyraźnie nie chciał być pomocny i odsyłał po tę pomoc do sprzedawczyni, a ta biedna dziewczyna nie bardzo rozumiała o co ją pytam. W efekcie kogoś poprosiła o pomoc, ten ktoś ją zbył i odpowiedział niezgodnie z faktami, a ja straciłem cierpliwość i kupiłem dokładnie to, co chciałem u konkurencji.

Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?
Nie do końca. Sytuacja jest raczej odwrotna - wydajność (nominalna) membrany jest podawana w pewnych (raczej trudnych do spełnienia) warunkach - temperatura wody 25 *C i ciśnienie 3,4 bar. Jeśli woda ma temperaturę 10*C (o co zimą nietrudno), przepływ przez membranę spada do 60%. Żeby to skompensować, ciśnienie powinno wynieść 5,5 bara, a tego bez pompy zrobić się nie da.

Przy ciśnieniu 7 barów w temperaturze 10*C membrana ma 125% nominalnej wydajności. Tyle wyciśniesz i nic więcej.
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 07 Marzec 2019, 07:57:55
Wyglada spoko. Jest na stronie napisane:
„Realna, testowana wydajność systemu to 1.1 litra wody uzyskany w ciągu 1 minuty.”
Brzmi niewiarygodnie. 1,1 l/min to 418GPD. A to wymagałoby idealnych warunków - patrz niżej. A ta osmoza nie ma pompy, więc myślę, że coś pozmyślali.
Nie przyglądałem sie szczegółowo. W każdym razie Nanopad ma pompę i z nią osiąga ten 1 litr/min.

Cytuj (zaznaczone)
A tak w ogóle, to mam złe doświadczenia z firmą Global Water - gość od pomocy technicznej wyraźnie nie chciał być pomocny i odsyłał po tę pomoc do sprzedawczyni, a ta biedna dziewczyna nie bardzo rozumiała o co ją pytam. W efekcie kogoś poprosiła o pomoc, ten ktoś ją zbył i odpowiedział niezgodnie z faktami, a ja straciłem cierpliwość i kupiłem dokładnie to, co chciałem u konkurencji.
Ja mam zgoła inne doświadczenia - zarówno sprzedaż jak i pomoc techniczna były bardzo spoko. Nie dzwoniłem z jakimiś trudnymi pytaniami, ale we wszystkim co trzeba pomogli.

Cytuj (zaznaczone)
Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?
Nie do końca. Sytuacja jest raczej odwrotna - wydajność (nominalna) membrany jest podawana w pewnych (raczej trudnych do spełnienia) warunkach - temperatura wody 25 *C i ciśnienie 3,4 bar. Jeśli woda ma temperaturę 10*C (o co zimą nietrudno), przepływ przez membranę spada do 60%. Żeby to skompensować, ciśnienie powinno wynieść 5,5 bara, a tego bez pompy zrobić się nie da.

Przy ciśnieniu 7 barów w temperaturze 10*C membrana ma 125% nominalnej wydajności. Tyle wyciśniesz i nic więcej.

Nie chcąc się doktoryzować w tym temacie ;), na przyszłość, żeby osiągnąć np. 4 litry / min i mieć rozsądne warunki (czyli takie, że filtruje dobrze ale nie jak do akwarium czy laboratorium) do filtrowania dla membrany, to jak duży system potrzebuję, zakładając, że chcę mieć wersję bez zbiornika? Szukam parametrów: wydajność membrany lub membran, pompka (moc - jeśli to ma znaczenie).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Marzec 2019, 12:25:17
żeby osiągnąć np. 4 litry / min i mieć rozsądne warunki
Raczej bez szans. To musiała by być osmoza na 1500GPD. Jedynie zbiornik (ale to, jak wiesz, ma też swoje wady).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 07 Marzec 2019, 20:37:08
Tu jest taka: https://sklep.osmoza.pl/osmoza-2000-gpd-p-1302.html

Jest tam napisane:
„Realna, testowana wydajność przedstawionego systemu:

2880 l/doba (2 litry na minutę)
warunki testu:
temperatura wody: 18°C
zasolenie 650 ppm
ciśnienie: 4 atm
twardość wody: 0°N”

Ma to sens? Jak te testowe parametry odzwierciedlają to co możemy dostać z wodociągów miejskich? Temperatura w zimie na pewno jest niższa, do 10 st C spada spokojnie, twardość 0 implikuje jakiś mocny filtr odwapniający wcześniej.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 08 Marzec 2019, 10:25:18
Parametry na wejściu wskazuję na to, że użyli zmiękczacza wody (działa tak samo, jak zmiękczacz w zmywarce, regenerowany solą), natomiast nie wiem, skąd wzięli 18*C.

Wyniki działania RO są bardzo zależne od ciśnienia. I to nie tylko wydajność, ale i jakość wody na wyjściu. Pompa jednak jest najlepsza.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 08 Marzec 2019, 18:30:39
Mi by idealnie pasował taki bezobsługowy boks jak Nanopad (zestaw filtrów, pompa i elektronika sterująca), ale taki dający ze 4 razy więcej wody czystej w jednostce czasu. I właśnie nanofiltracja a nie osmoza - po co oczyszczać do zera, żeby ponownie (wątpliwie jak tu piszecie) mineralizować.

Jest Jumbopad, ale on nie ma aż tak większej wydajności w stosunku do nano. Może się rynek rozkręci i coś wymyślą. Ja będę chciał montować coś za około 2 lata.

A może wiecie o takim urządzeniu i mi coś polecicie?

Jakby się takie coś udało skręcić DYI to też wchodzi w grę. Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim? Zlicza przepływ i uruchamia cykl płukania membrany co jakiś czas?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 08 Marzec 2019, 18:52:30
Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim?
Można osmozą ładnie posterować:
Mało?
Tytuł: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 08 Marzec 2019, 22:11:18
Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim?
Można osmozą ładnie posterować:
  • Utrzymywać cały czas wodę w membranie (wyschnięcie membrany jest zabójcze),
Tego nie wiem jak u mnie jest, ale jeśli reklamują jako bezobsługowe to pewnie jest. Z drugiej strony zalecili mi restart (wtedy płucze) co 2-3 dni.

Cytuj (zaznaczone)
  • Płukać membranę co jakiś czas (albo co jakąś ilość wody),
Po pobraniu sporej ilości wody płucze membranę, wiec mam.

Cytuj (zaznaczone)
  • Zrzucać wodę zaraz po uruchomieniu osmozy do ścieku (ta na początku ma wysoki TDS),
Jeżeli masz na myśli moment otwarcia wylewki, to sam zrzucam trochę bo różnice nawet w smaku czuć. Więc tego nie mam.

Cytuj (zaznaczone)
  • Sygnalizować, jak przychodzi pora wymienić filtry (na czas albo na ilość wody).
To podobno mam, ale jeszcze nie pikało.
Cytuj (zaznaczone)
[/list]
Mało?

No Ok, trochę tych funkcji jest. Ciekawe czy są na to kity do uruchomienia. Bo od początku do zaprojektowania to mnie przerasta - elektronik ze mnie żaden.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 09 Marzec 2019, 10:10:17
Jak ktoś ma możliwość, a koszty są wysokie(delikatnie mówiąc) to polecam Akvo w tej bardziej rozbudowanej wersji. Tak, wiem, że pytając o cenę lepiej siedzieć ale różnica w smaku kawy jest ogromna... Między kranówą a tym jest kosmiczna przepaść, ba - nawet między tą a podstawową wersją Akvo jest wyczuwalna różnica. Byłem na cuppingu, próbowaliśmy tego samego zalanego kranówą i wodą z obu wersji Akvo. 3 różne kawy...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 09 Marzec 2019, 10:13:57
Siędzę Siewcu :)
Ile kosztuje?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 09 Marzec 2019, 10:35:04
No właśnie, ciagle słyszę Akvo i Akvo. A nikt jakoś tu ceny nie podawał. Poproszę strzelić kwotą.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 09 Marzec 2019, 10:43:35
Strzelam 9-11k.
pytając o cenę lepiej siedzieć ale różnica w smaku kawy jest ogromna...
Hmm, tu by trzeba porównań side by side, ale pijam kawy w miejscach gdzie jest Akvo - jest fajnie, ale jakoś szoku nie doznaję :)
Słyszałem plotki, że mają wypuścić bardziej domową wersję instalacji, ale nie wiem na ile to prawda...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 09 Marzec 2019, 11:37:26
Z tego co doczytałem na ich stronie, to jest to odwrócona osmoza o bardzo dużej wydajności (2000 l/h) z jakimś sprytnym systemem mineralizacji (minerały można sobie dobierać).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 09 Marzec 2019, 12:22:27
Strzelam 9-11k.

Jakbym miał z tego ciśnienie do ekspresu i „mineralną” w kranie to dałbym kilka tysi, ale chyba nie aż tyle. Oczywiście gdyby faktycznie działało.

Cytuj (zaznaczone)
Słyszałem plotki, że mają wypuścić bardziej domową wersję instalacji, ale nie wiem na ile to prawda...

Ciekawe co i za ile. Będę obserwował z zainteresowaniem.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 09 Marzec 2019, 12:27:51
Nie wiem jaka jest dokładnie cena, ale... kilkanaście tysięcy.

Hmm, tu by trzeba porównań side by side
Cupping był jak pisałem - kranówa, akvo, akvo "premium". Ba, dostałem trochę tego do domu i różnica w smaku między moją filtrowaną a tym jest odczuwalna nawet nie pijąc jednej i drugiej jednocześnie ;) To naprawdę działa i jestem zaskoczony tą różnicą. Nawet kawy z Melitty inaczej wychodzą... Choć z tym sprzętem dalej nie potrafię się dogadać.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 09 Marzec 2019, 12:52:58
różnica w smaku między
Trudno się dziwić, że była różnica w smaku, skoro była to woda wtórnie zmineralizowana. PepsiCo i CocaCola robią to samo ze swoimi wodami mineralizowanymi (nie mylić z mineralnymi).

Byłem raz w jednym z największych browarów na świecie - tam smak warzonego piwa reguluje się proporcją wody z 7 źródeł, które mają na terenie browaru.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 09 Marzec 2019, 16:22:19
To może ja się wypowiem w kwestii Akvo - bo używam tego systemu  pracy na co dzień, jak również służbowo oferuję jego sprzedaż (Mała Czarna, jest jego dystrybutorem)  ;)

1. System jest bardzo stabilny i bez problemu zapewnia ciągłość dostawy wody do ekspresu ciśnieniowego, ekspresu przelewowego (w kawiarni mamy podłączone Fetco, które wymaga określonego ciśnienia, bo w innym wypadku Fetco wyświetla błąd i nie pracuje. Ponadto, podłączony jest kranik, do szybkiego poboru wody do czajnika - parzymy na tej wodzie również przelewy i herbaty. Akvo a pompę i baniak z zapasem wody, dlatego ciśnienie jest na tyle wysokie by wygonie pobierać wodę.

2. System występuje w dwóch wersjach: Pierwsza działa w ten sposób, że część wody jest demineralizowana poprzez RO a część filtrowana (między innymi uzdatniana do picia). Następnie dzięki by passowi i podłączonemu konduktometrowi mamy możliwość regulacji stopnia zmineralizowania wody - wody mieszają się.
Druga wersja systemu działa w ten sposób, że woda jest demineralizowana. System ma pompe minerałów, która pobierana jest z baniaka. Roztwór (potocznie nazywany zacierkiem, wstrzykiwany jest do wody zdemineralizowanej - magnez (dwa rodzaje) oraz bufor. Poziom mineralizacji również można sobie ustawić, jak również regulować proporcje minerałów (mniej więcej raz w miesiącu trzeba przygotować mieszankę). W tej wersji systemu możemy dosłownie projektować sobie własną wodę.  :) Jeśli ktoś a ochotę zobaczyć jak działa i jakie są efekty w filiżance - zaprasza na kawę do Małej Czarnej.

3 To polski produkt ! 




Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 09 Marzec 2019, 16:58:29
@Metiu, czy jako dystrybutor możesz podać informacje o cenie? I czy jest Ci coś wiadomo nt tańszej wersji dla domowych baristów? Miała być pod koniec ubiegłego roku, dopytywałem u producenta, ale mi nie odpisał...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 09 Marzec 2019, 17:21:11
3 To polski produkt !   
To tak z ciekawości spytam - co w nim polskiego? Może poza pomysłem.

PS. Pomysł ze wszech miar dobry - mieszanie kontrolowane konduktometrem albo wtrysk koncentratu minerałów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pmichal w 12 Marzec 2019, 09:05:45
I dalej jestem w kropce:

1. Czy zapłacić mniej i kupić wersję z zbiornikiem czy dopłacić i zapłacić za wersję z buforem i wodą na bieżąco?
2. Znałazłem filtry narurowe. Czy montaż czegoś takiego na wejściu wody do mieszkania da jakiś efekty - chodzi głównie o zmiękczanie wody?
3. Jeżeli punkt 2 nic nie daje to czy ktoś oprócz @kulka używa czegoś w łazience do zmiękczania wody w celu pozbycia się kamienia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 12 Marzec 2019, 11:05:20
W kwestii mineralizacji wody, to dziwi mnie pewien paradoks.
Mianowicie: sprzedawcy filtrów informują, że z wody przyswajamy kilka % minerałów, natomiast większość zapotrzebowania zaspokajamy pożywieniem.
Jesteśmy jednak zachęcani do zakupu zestawów z mineralizatorem... Idąc dalej, na przysłowiowy "chłopski rozum", zastanawiam się czy można mówić o skutecznym wzbogaceniu wody w minerały, które zatrzymała membrana, a następnie przepłynęły przez mineralizator. Nie mam tu na myśli Akvo, tylko mainstreamowe  systemy.

P.S. Zadałem kilku sprzedawcom pytanie o możliwość zakupu bez standardowych wylewek, myśląc o baterii 3 lub 4-drożnej. Odpowiedzi brak, odechciewa się zakupów, skoro nie można liczyć na podstawowe odpowiedzi...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Drinker w 12 Marzec 2019, 12:07:07
@Derdi myślę że w mainstreamowych systemach nie ma co marzyć o skutecznej mineralizacji z mineralizatora, przynajmniej ja jeszcze nie spotkałem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 12 Marzec 2019, 13:45:01
odechciewa się zakupów, skoro nie można liczyć na podstawowe odpowiedzi...
Nie Ty jeden masz ten problem. To jest zdaje się towar masowy jak bułki i albo bierzesz, albo spadaj na drzewo. Ja zapytałem kilkunastu sprzedawców (łącznie z obecnymi na forum) i nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 12 Marzec 2019, 16:24:25
@Metiu, czy jako dystrybutor możesz podać informacje o cenie? I czy jest Ci coś wiadomo nt tańszej wersji dla domowych baristów? Miała być pod koniec ubiegłego roku, dopytywałem u producenta, ale mi nie odpisał...

Co prawda korespondowaliśmy już na PW, ale odpowiem na forum - domowy system Akvo kosztuje 2500 zł netto. Pierwszy ezgemplarz jest już w zasadzie gotowy, trwają drobne poprawki kosmetyczne. Tak jak opisywałem, działa na zasadzie RO + filtracja oraz mieszanie.
 Odpowiednik dla gastronomii o większej wydajności kosztuje 6500 zł netto, natomiast wersja pro z systemem mineralizacji 13 tys. zł netto.


Co w nim polskiego ? Chyba bardziej polski być nie może - autor, projekt, kapitał, większość komponentów. 😊
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 12 Marzec 2019, 17:32:57
większość komponentów.
@Metiu, to coś jak z amerykańskimi telefonami Apple? Membrana, obudowy filtrów, pompa (o ile jest), wężyki wszystko to łączące made in Poland? Wow, nie wiedziałem, że jesteśmy taką potęgą technologiczną :)

Jaką wydajność ma wersja domowa?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 12 Marzec 2019, 23:00:21
Wybacz Krakusie, nie będę polemizował i zagłębiał się w filozofię tego co jest polskie a co nie jest, co jest bardziej a co mniej polskie.  ;) Nie bardzo rozumiem, czemu w ciemno podważasz to co napisałem i próbujesz o tym dyskutować, nie mając w zasadzie innych danych niż te, które napisałem. Z przykrością muszę stwierdzić, że obserwuję uszczypliwości z Twojej strony, będące reakcją na to co piszę. Wybacz, ale takie odnoszę kolejny już raz wrażenie. Make coffee not war !  :szampan:

W każdym razie, odnosząc się do Twojego pytania - Ciśnienie robocze (w bańce - zapasie) wynosi ok 3-3,5 bara. A zatem można podłączyć pod system ekspres ciśnieniowy lub przelewowy, jeśli te mają taką możliwość. Ponadto, standardowo pod Akvo podłącza się kranik do poboru wody (kranik jest dołączony do zestawu). Pompa w połączeniu z dwu litrową bańką (tzw. zapasem) sprawiają, że system stabilnie działa podczas pobierania wody do czajnika czy też parzenia espresso.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 12 Marzec 2019, 23:14:39
Nie bardzo rozumiem, czemu w ciemno podważasz to co napisałem
A, bo może mam taką przekorną fazę ;)

Jak rozumiem z Twojej wypowiedzi, urządzenie ma zbiornik na wodę (czyli musi filtrem węglowym zwalczać zapach gumy). Moje pytanie odnosiło się do wydajności membrany. Stawiam na 75gpd co przekłada się na 13 litrów na godzinę. Ponieważ woda później jest i tak mieszana z filtrowaną wodą z kranu, osmoza nie musi być bardzo dokładna.

Czy Akvo (to budżetowe) ma lampę ultrafioletową? Czy (wersja budżetowa) ma również mikser sterowany konduktometrem?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 12 Marzec 2019, 23:24:16
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 13 Marzec 2019, 00:29:44
Ja też nie wiem o co chodzi i o jakim zwalczaniu piszesz... Prościej i czytelniej jest zadawać pytania niż pisać takie tezy - sieją zament i niezrozumienie. Filtr węglowy zdecydowanie nie jest po to by zwalczać cokolwiek pochodzącego z systemu... Żadnego zapachu gumy nie ma, powie Ci to również masa baristów którzy użytkują ten  system w kawiarniach i palarniach. A to zdecydowanie duża grupa osób wyczulona na zapachy. ;)

Akvo w wersji domowej jak w większym wydaniu ma precyzyjny zawór mieszający - regulując nim na bierząco widzisz odczyty tds na wyświetlaczu. UV nie ma.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 00:42:10
o jakim zwalczaniu piszesz...
Parkrotnie natrafiłem na opinie (bodaj nawet na tym forum), że woda po zbiorniku wymaga dodatkowego liniowego filtra węglowego (nazywanego szlifującym) dla usunięcia zapachu gumy. Nie piszę o filtrze węglowym przed membraną, bo ten służy do usuwania chloru i chloroformu, które są zabójcze dla membrany.

Sam nie mam żadnych doświadczeń ze zbiornikiem - jeśli nie zaburza smaku - tym lepiej.

Czyli w domowym Akvo nie masz automatyki, mieszasz wodę sam mierząc TDS?

Napiszesz, jaką domowe Akvo ma wydajność i jaki duży ma zbiornik?

PS. Nie jest moim celem ani sianie zamętu, ani tym bardziej dezawuowanie pomysłu Akvo. Jak na razie czegoś takiego na rynku chyba nie ma (co najwyżej domowe duże stacje odwróconej osmozy) i fajnie, że coś takiego powstało.

PS2. Tak na szybko, nie potrafię znaleźć miejsca, gdzie natrafiłem na opinię, że woda ze zbiornika ma zapach, ale na przykład tu (https://www.oriontecdladomu.pl/filtr-do-wody-odwrocona-osmoza-ecosoft-absolute-z-mineralizacja) jest napisane, że:
Cytuj (zaznaczone)
Piąty etap to filtr węglowy końcowy (szlifujący), który zawiera węgiel aktywny wysokiej jakości. Oczyszcza zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie (niewidoczne gołym okiem), redukuje mogące występować w wyniku magazynowania wody zapachy, a także poprawia smak wody.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 05:57:11
Parkrotnie natrafiłem na opinie (bodaj nawet na tym forum), że woda po zbiorniku wymaga dodatkowego liniowego filtra węglowego (nazywanego szlifującym) dla usunięcia zapachu gumy
Tak jest to prawda. Woda (RO) przechowywana w tym zbiorniku z dętką w środku ma taką naleciałość... Czy akurat gumy, mi to smakuje "sztucznie".

Skoro aż takie są zmiany w smaku kawy, przy zewnętrznym mineralizowaniu, nie pozostaje mi nic innego tylko takie coś zmajstrować. Raczej @Metiu nie pomoże, ale to chyba nie rakieta...?   
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Marzec 2019, 08:23:54
Jeszcze byś się zdziwił ;) Ja myślałem że to jest proste w konstrukcji no i się zdziwiłem...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 09:12:03
Ja myślałem że to jest proste w konstrukcji no i się zdziwiłem...
Sama osmoza skomplikowana nie jest. Problemem może być mieszanie - choć trochę przez przypadek (bo pierwotnie osmoza służyć będzie celom technicznym, pomysł na robienie wody do kawy przyszedł później) robię coś podobnego. Zobaczymy, jak będzie ze stabilnością TDS.

zewnętrznym mineralizowaniu
To akurat może nie być proste - musisz wstrzykiwać małe ilości koncentratu. Jakaś mała pompa (może Ulka?) plus mieszalnik.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 09:13:00
Ja rozumiem, że @Metiu robił to w formie układu analogowego, który jest zawodny i dość czuły. Ja to zrobię na 4 elementach:
- czujnik przepływu
- pompa perystaltyczna z silnikiem krokowym
- Arduino
- zasobnik ze "smakami"
układ wpinany w istniejący układ RO 2 rurkami.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 09:17:55
@hi_aro To musisz jeszcze dodać pomiar TDS i sprzężenie zwrotne.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Marzec 2019, 09:22:32
To nie jest konstrukcja Metiu i jest to skomplikowane. Szukałem podobnego zestawu w internecie, nie znalazłem.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 09:45:13
TDS
@Metiu nie ma... ma tylko czujnik na wejściu i wyjściu, bez sprzężenia. Dlatego jest tyle manometrów i innych rzeczy. Wszystko zależy od ciśnień i przepływów.
Ale skoro ma być rakietowo, to można użyć takowy TDS:
https://www.aliexpress.com/item/Analog-TDS-sensor-hydroelectric-conductivity-sensor-Arduino-compatible-liquid-detection-water-quality-monitoring/32950003647.html?spm=2114.search0604.3.157.d3313e90vjKV4t&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=d3f349ef-50e1-4a73-856b-0952e7273b03-24&algo_pvid=d3f349ef-50e1-4a73-856b-0952e7273b03 (https://www.aliexpress.com/item/Analog-TDS-sensor-hydroelectric-conductivity-sensor-Arduino-compatible-liquid-detection-water-quality-monitoring/32950003647.html?spm=2114.search0604.3.157.d3313e90vjKV4t&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=d3f349ef-50e1-4a73-856b-0952e7273b03-24&algo_pvid=d3f349ef-50e1-4a73-856b-0952e7273b03)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 13 Marzec 2019, 09:53:13
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

A masz tam filtr liniowy węglowy? Jak tak to nie masz gumy, albo po x użytkowaniu wytrąciła się większość, albo są lepsze i gorsze zbiorniki. Aczkolwiek 99% systemów ma wkład liniowy, po nim może mineralizator...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 09:59:48
to można użyć takowy TDS:
Właśnie o tym myślałem. Najbardziej w tym skomplikowana jest sonda (w końcu to mechanika ;)) - elektronika to mały pikuś.

albo są lepsze i gorsze zbiorniki.
To jest generalny problem z odwróconą osmozą - nigdy nie wiesz, co kupujesz. Sprzedawcy rzadko kiedy chcą się dzielić informacjami.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 13 Marzec 2019, 10:14:56
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

A masz tam filtr liniowy węglowy? Jak tak to nie masz gumy, albo po x użytkowaniu wytrąciła się większość, albo są lepsze i gorsze zbiorniki. Aczkolwiek 99% systemów ma wkład liniowy, po nim może mineralizator...
Mam węgiel przed membraną, zbiornik bezpośrednio przed ekspresem i kranem.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 10:41:06
węgiel przed membraną
Nie o tym rozmawiamy.

A miałeś kiedykolwiek jakiś obcy zapach w wodzie? Może jak pisał @lucasd masz ten dobry zbiornik?

PS. Pewnie miał by sens zbiornik z membraną z silikonu, ale na pewno byłby droższy.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 13:10:55
Dam wam małą zagwostkę...
Po co robić jakieś mega skomplikowaną hydraulikę, 4 manometry, mieszacze, pompy, zaworów worek..
Po co robić pompę dozymetryczną (w brew pozorom jest to problematyczne rozwiązanie, nie lubią wysokich ciśnień) z elektroniką i komputerem...;)

Jak można mieć jedno, proste w podłączeniu, bardzo dokładne i płynne dozowanie, odporne na ciśnienie, niewielkie...
Chodzi o dozownik leków lub dozownik chemii, taki jak ten:
(http://[attachment id=1 msg=168107][/attachment])
Jest to autonomiczne "urządzenie" podłączamy wodę z jednej strony w dowolnym ciśnieniu, od dołu dodajemy naszą odpowiednio spreparowane "witaminki" a na wyjściu mamy wymieszaną wodę w odpowiednich proporcjach...

Kiedyś instalowałem coś takiego, do wtrysku chemii do instalacji wodnej. Ja miałem całkiem spory, ale można poszukać mniejszy...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 13 Marzec 2019, 14:17:07
A wiesz może ile to kosztuje?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 15:12:28
Nie jest to super tanie rozwiązanie. Ceny od 150Eur. To jest tylko przykład, firm jest wiele które takie coś produkują. Trzeba szukać. Jest też kwestia minimalnego przepływu. Też jest uzależniony od wielkości, im mniejsze dozowniki, tym mniejszy minimalny przepływ.

Co jest "+", jest to prawdziwe dozowanie wolumetryczne. Nie kombinacja przepływów, ciśnień.

Na "-" jest tylko cena.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 13 Marzec 2019, 18:52:49
Na pełny wypas:
Wystarczy tak naprawdę ta pompa krokowa do dozowania i czujnik TDS, resztę załatwimy sterowaniem pompy na arduino.
Jako sterownik można zaprogramować MPC  (wtedy przepływ się przyda) lub PID ;)

Ale to mechaniczne wyżej może być prostsze w obsłudze ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 13 Marzec 2019, 19:46:54
Ten wihajster do karmienia trzody wydaje się ciekawym rozwiązaniem  :evil:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 13 Marzec 2019, 20:40:59
Aby była jasność jak działa taki dozownik:
https://www.youtube.com/watch?v=ff8t5RxDrxE (https://www.youtube.com/watch?v=ff8t5RxDrxE)

EDIT:
Te dozowniki są fajne, ale ceny za małe, znaczy przystosowane do małych przepływów to około 250USD+ :( Nie wiem, chyba drogo.
https://www.growerssolution.com/PROD/the-micro-dos-2-injector-series/MicroDos2 (https://www.growerssolution.com/PROD/the-micro-dos-2-injector-series/MicroDos2)

Wcześniejszy pomysł z pompą perystaltyczna i silnikiem krokowym też nie jest zły. Jedyne co trzeba by poszukać to zwężka Venturiego na lini RO jako wytwornica podciśnienia do napędzenia zaworu zwrotnego, który zabezpieczał by pompę przed wysokim ciśnieniem. 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 02 Kwiecień 2019, 09:52:37
Hej,
Aktualnie mam RO6 z mineralizatorem, jest całkiem fajnie, ale mineralizacja jest niska i dość losowa. Aktualnie napełniając czajnik dolewam 'na oko' odrobinę kranówki by podnieść ppmy, wtedy rezultaty zdają się być lepsze.
Chciałbym potestować opcję jakiegoś bypassu miksującego wodę z sieci z osmotyczną, najlepiej w żądanej proporcji.
Jakiego urządzonka szukać? Macie doświadczenia w tym temacie? Takie coś jak poniżej jest okej?
https://bluewater24.pl/zawor-obejsciowy-bypass-do-zmiekczaczy-z-mieszaczem-erie-p-126.html
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 02 Kwiecień 2019, 09:55:53
Widzę, że myślimy o tym samym :-). Ja w wolnym czasie chyba spróbuję tego plus kilka trójniczków.

https://sklep.osmoza.pl/regulowany-ogranicznik-przeplywu-fr-a1-q2-p-1718.html

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 02 Kwiecień 2019, 10:08:57
To ja chyba poczekam na Twój wolny czas i rezultaty eksperymentów  :D
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Kwiecień 2019, 11:22:26
Ja spróbuję zrobić odrobinkę inaczej (choć zasada podobna). Do jednego z kranów (będą trzy - woda osmotyczna, woda filtrowana i woda do kawy i herbaty) doprowadzam wodę osmotyczną (bez jakiejkolwiek regulacji, za to z zaworem jednokierunkowym) + wodę filtrowaną zza pompy (z zaworem jednokierunkowym + regulator przepływu). Regulatorem reguluje się PPM, pompa ma wewnętrzną stabilizację ciśnienia i powinno być git.
Przed pompą mam (trochę na postrach) lampę UV.

https://sklep.osmoza.pl/regulowany-ogranicznik-przeplywu-fr-a1-q2-p-1718.html
Ciekawy pomysł - ja tego chcę używać jako restryktora, choć masz rację, że to pozwoli na dokładną regulację.

plus kilka trójniczków.
Zdaje się, że chcesz używać wody też do akwarium - nie zapomnij zatem o zaworkach zwrotnych:
https://allegro.pl/oferta/ksztaltka-prostka-zaworek-zwrotny-szybkozlaczka-7133576633
bo Ci się będą wody mieszały.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 02 Kwiecień 2019, 11:58:06
Rozważam też obecnie budowę własnego systemu z mieszaczem wody  z bypasu. .

dorzucę swoja propozycje regulacji przepływu z bypasu

https://sklep.osmoza.pl/zawor-regulujacy-przeplyw-wody-nsf-02-p-1592.html


Zastanawia mnie tylko jak rozwiązać problem stabilności tds. Chce by woda z bypasu była filtrowana np przez brite purity.  Przepływ przez taki filtr jest w miarę stabilny przy takim samym ciśnieniu zasilania (mam stabilizator z nanometrem na wejściu wody do ekspresu).  Jadnak ciśnienie na wyjściu z membrany nie jest już tak stabilne i woda będzie sie mieszać w różnych proporcjach. Chyba że się mylę i ciśnienie na wyjściu jest super stabilne przy użyciu pompy. Dodam że planuje mieć zbiornik ciśnieniowy w instalacji na wodę "gotową" wiec dodatkowo potęguje to problem.




Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 02 Kwiecień 2019, 12:15:38
Ze stabilnością TDS jest spory problem. Chyba żaden układ, oprócz wspomnianego wcześniej "wtrysku", go nie gwarantuje. Jedyne co można zrobić to "bufor", po zmieszaniu RO i kranówki. Przez bufor rozumiem, niewielkiej objętości 0,5-1l zbiornik czy obudowa od filtra liniowego, w którym woda i jej TDS będzie się "uśredniał".   
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 02 Kwiecień 2019, 12:27:27
Właśnie do tego ma służyć zbiornik na wodę gotową. Pytanie tylko czy wraz z napełnianiem zbiornika będącego buforem nie będzie malała ilość wody z osmozy która działa mniej wydajnie i nie będzie więcej wody dostawało się z bypasu?  Chyba że pompa na Ro temu zapobiega? (no i ewentualnie 2 restrytkory przepływu na wyjściu z ro i bypasu).

Orientował się ktoś dlaczego niektóre osmozy maja dwie pompy? jedna na wejściu do membrany po filtrach wstępnych ale druga gdzie jest wtedy?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Kwiecień 2019, 12:30:08
Ze stabilnością TDS jest spory problem
Wiesz, czy spekulujesz?

czy wraz z napełnianiem zbiornika będącego buforem nie będzie
Będzie. Wraz z rosnącym ciśnieniem wszystko Ci się będzie rozjeżdżało - TDS za membraną, jej wydajność, a na koniec stosunek wody osmotycznej i filtrowanej.

maja dwie pompy?
Właśnie po to. Być może, ta druga pompa to tzw. permaetate pump (czyli pompa bez prądu).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 02 Kwiecień 2019, 12:53:07
Wiesz, czy spekulujesz?
Robię małe teściki, najgorzej jest przy małych przepływach...

@sobota, nie mam na myśli zbiornika na wodę z "dętką", czyli przeponowego. Tylko mały bufor tuż przed wylewką, w której mieszają się składniki.

Dumałem trochę i szukałem systemów pomiaru w czasie rzeczywistym TDS. Wszystkie tego typu układy mają właśnie "bufor pomiarowy". Nie spotkałem układów z pomiarem TDS na linii.     
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Kwiecień 2019, 13:00:59
najgorzej jest przy małych przepływach...
OK, czy to znaczy, że TDS fluuktuje wokół stałej wartości, czy że TDS nie jest stałe?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 02 Kwiecień 2019, 14:13:54
Przy małych przepływach spada i raczej trzeba to traktować, że nie jest stałe. Nawet zauważyłem, że temperatura ma znaczenie. Ale to w moim układzie, nie mam pompy żadnej. RO nabija się z ciśnienia sieci. 

Zdecydowanie trzeba dać dwa regulowane ograniczniki przepływu na RO i na dolewce. Potem regulować aby uzyskać odpowiedni stosunek. I nadal  wydaje mi się, że bez małego bufora się nie obędzie.

Dumałem też o układzie z dodawaniem minerałów. Pompa perystaltyczna raczej odpada z uwagi na bardzo mały zakres pracy pod ciśnieniem. Do max 1bar, a najlepiej 0,5bar. Potem myślałem o zastosowaniu pompy infuzyjnej zrobionej z "nierdzewnego siłownika", jednak za dużo to środków pochłonie. Teraz myślę kupić dodatkową pompę taką samą jak mam do RO (jest obecnie odłączona) i zrobić wtrysk podobnie jak ma mietiu. Czyli dwa regulowane ograniczniki przepływu na RO i witaminy. Załączanie pompy od witamin w momencie spadku ciśnienia przed wylewką i nadal myślę o małym buforze. 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Kwiecień 2019, 15:14:20
A nie myślałeś o wtryskiwaniu Ulką? Trzeba by tylko dodać pomiar ciśnienia.

PS. Pojedynczy wtrysk ma poniżej 0,2ml przy ciśnieniu 0b.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 02 Kwiecień 2019, 15:42:30
Jest to jakiś pomysł. Nie myślałem nad nim. Dlatego, że zakupiłem taką pompkę:
https://www.aliexpress.com/item/Aiyima-Micro-545-Water-Pump-DC12V-24V-RO-Membrane-Water-Purifier-Self-priming-2-Points-Diaphragm/32861972509.html?spm=2114.search0104.3.50.5f964707bmBb3J&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=cfb2aa8f-cc74-4ca6-bbac-ebf323eebb50-7&algo_pvid=cfb2aa8f-cc74-4ca6-bbac-ebf323eebb50 (https://www.aliexpress.com/item/Aiyima-Micro-545-Water-Pump-DC12V-24V-RO-Membrane-Water-Purifier-Self-priming-2-Points-Diaphragm/32861972509.html?spm=2114.search0104.3.50.5f964707bmBb3J&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=cfb2aa8f-cc74-4ca6-bbac-ebf323eebb50-7&algo_pvid=cfb2aa8f-cc74-4ca6-bbac-ebf323eebb50)
i dwa takie regulatory. https://www.aliexpress.com/item/1Pair-High-Quality-1-4-3-8-Quick-Pushfit-Pressure-Reducing-Regulator-Water-Flow-Control-Valve/32841075905.html?spm=2114.search0104.3.56.147b2a9bPsBSxf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=33c5368d-013a-466d-a365-1a23cfdc5cf5-9&algo_pvid=33c5368d-013a-466d-a365-1a23cfdc5cf5 (https://www.aliexpress.com/item/1Pair-High-Quality-1-4-3-8-Quick-Pushfit-Pressure-Reducing-Regulator-Water-Flow-Control-Valve/32841075905.html?spm=2114.search0104.3.56.147b2a9bPsBSxf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=33c5368d-013a-466d-a365-1a23cfdc5cf5-9&algo_pvid=33c5368d-013a-466d-a365-1a23cfdc5cf5)
Do tego mam już dwa czujniki małych przepływów. Arduino będzie tylko wskazywał przepływ i proporcje. Regulacja manualna. Mały bufor na końcu.

Założeniem jest aby było tanio i w miarę dokładnie. Do wydania poniżej 150-200PLN za wsio...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kolas w 03 Kwiecień 2019, 11:25:19
Cześć koledzy!

Piszę po przeczytaniu wszystkich stron tematu, jednak odpowiedzi nie znalazłem. Od paru miesięcy męczę się z wodą pod alternatywy w domu. Najpierw była Brita, potem Żywiecki Kryształ, przez chwile demineralka + TWW (najlepsze efekty ale mało praktyczne), aktualnie mam pod zlewem BWT Bestmax Premium i niestety ... nadal nie jest idealnie. Mam na wejściu w kranie mocno twardą wodę - ok 430ppm (26 stopni niemieckich), twardość węglanowa 11 stopni niemieckich.

Po przejściu przez BWT na zerowym bypassie (cała woda idzie przez filtr), wypluwa mi 285 ppm i 9 stopni twardości węglanowej. Także poprawa niestety marna, co przekłada się na smak - mało jaka kawa wychodzi tak jak na miękkiej wodzie typu po akvo (choć np. Casino Mocca jako jedyna póki co świetnie mi siadła), często pojawia się gorycz, aromaty są mocno "przykryte".

Chciałbym w końcu uzyskać stabilną i porządną wodę w domu. Dzienne zużycie ok 6-8 litrów. Pomyślałem nad:

1. RO - Przeczytałem cały wątek, jednak trudno było mi wyciągnąć jeden słuszny wniosek w sprawie alternatyw. Pisaliście o problemie mineralizatorów, ich ułożeniu i sprzecznych wynikach z tymi opisanymi na opakowaniu. Czy jestem w stanie uzyskać parametry zbliżone do wytycznych sca? Albo chociaż po prostu smaczne pod przelewy?
2. Zmiękczaczem wody. Mógłbym go podłączyć przed swoim BWT, zmiękczyłby mi wodę, którą dalej BWT by jeszcze oczyścił i dorzucił Mg. Znalazłem przykładowy firmy Hendi, jednak na forum nikt podobnego nie testował ani nie opisywał, czy ktoś miał z Was z nim lub podobnym  doświadczenia? sklep.technica.pl/uzdatniacze-manualne/zmiekczacz-do-wody-8-l-hendi-231210?gclid=Cj0KCQjws5HlBRDIARIsAOomqA1iPVTaC7D1BKapV143JGPcWjfm4OYE16FUocdwN0wyYVsvL5xzpzYaAvefEALw_wcB

Oczywiście wiem, że mogę kupić sobie demineralkę/destylator i dosypywać minerałów/przygotowanego koncentratu, jednak nie jest to ani wygodne ani praktyczne. Marzy mi się kranik z dobrą, stabilną wodą pod przelewy, czy ewentualnie herbaty.
 
Jeśli ktoś z Was miał podobny problem i go rozwiązał, lub miałby jakaś radę - będę bardzo wdzięczny i zapraszam na kawkę do Poznania :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 03 Kwiecień 2019, 12:19:28
Z przelewami nie ma problemu, bo łatwo zrobić bypass, tak samo z wodą dolewaną do ekspresu. Ja leję do czajnika na oko 1/3 RO i 2/3 kranówy i wychodzi smacznie, musisz sobie policzyć stosunek wg wskazań TDS. Gorzej z ekspresem podłączonym bezpośrednio do filtra. Tutaj kombinuje jak zrobić automatyczny bypass.

Marek.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 15:41:54
Tutaj kombinuje jak zrobić automatyczny bypass.

Czy to znaczy że ma być robiony pomiar po filtrach i w zależności od wyniku będzie dodawana zaprogramowana ilość kranówy, tak aby uzyskać np.140 PPM?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 03 Kwiecień 2019, 15:59:42
Tutaj kombinuje jak zrobić automatyczny bypass.

Czy to znaczy że ma być robiony pomiar po filtrach i w zależności od wyniku będzie dodawana zaprogramowana ilość kranówy, tak aby uzyskać np.140 PPM?
Tak, poniekąd, zaprogramowana będzie u mnie w głowie,a zawór/ogranicznik będzie sterowany manualnie ;-). Mam nadzieję, że będzie to na tyle stabilne ustawienie, że nie będę musiał regulować codziennie, chciałbym choć raz na tydzień. Nie wiem co z tego wyjdzie.

Marek.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 16:22:46
Byłem na tegorocznym Euro-Gastro w Nadarzynie. I tam sympatyczny pan  z Brita zaproponował mi do ekspresu głowicę Purity C 0-70 %
(zawór płuczący suwakowy,regulowany by-pass 0-70%,uchwyt mocujący) za jakieś 200 zł oraz filtr PURITY C50 Quell ST za 190 zł.
Ten zestaw podobno wystarcza na ponad 900 litrów wody co daje średnio jakieś 2,5 litra wody dziennie. Do moich 4 kaw dziennie powinno
wystarczyć.

Myślicie że to dobre rozwiązanie?

Ps.Można dokupić jeszcze bajerek w postaci przepływomierza z wyświetlaczem ale to dość droga opcja.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kulka w 03 Kwiecień 2019, 16:35:39
Na ile litrów to zależy od twardości wody w kranie. Kup test akwarystyczny (GH-KH) i/lub konduktometr od majfriendów, zmierz obydwie twardości/PPM i wtedy zobaczysz czy gra warta świeczki. Jak zapewne czytałeś kilka postów wcześniej, takie rozwiązanie (tak akurat był BWT) nie zawsze jest ok.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 17:08:17
Z raz zmierzyłem  :).

Woda kranowa:      GH 15-16                               KH  8-9

Kran.po Bricie               8-9                                        7-8

Kran.po ekspr.
zmiękczacz
stary                          12-13                                       7-8


 EDIT: Tak patrząc na wyniki to albo zakamieniony bojler/kocioł pary albo żywica jonowymienna do regeneracji lub wymiany.
          Do sprawdzenia.


 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 03 Kwiecień 2019, 18:19:10
Byłem na tegorocznym Euro-Gastro w Nadarzynie. I tam sympatyczny pan  z Brita zaproponował mi do ekspresu głowicę Purity C 0-70 %
(zawór płuczący suwakowy,regulowany by-pass 0-70%,uchwyt mocujący) za jakieś 200 zł oraz filtr PURITY C50 Quell ST za 190 zł.
Ten zestaw podobno wystarcza na ponad 900 litrów wody co daje średnio jakieś 2,5 litra wody dziennie. Do moich 4 kaw dziennie powinno
wystarczyć.

Myślicie że to dobre rozwiązanie?

Ps.Można dokupić jeszcze bajerek w postaci przepływomierza z wyświetlaczem ale to dość droga opcja.

Ja mam do ekspresu podłączoną taką britę (c150) z bypasem 30% - na wejściu woda ~250-300 ppm, na wyjściu coś około 100. Ja piję espresso - tu kawa mi smakuje jak trzeba. Wymieniam na palę raz do roku - kiedyś szacowałem, że w rok nie osiągnę max zużycia.

Mam też w domu Nanopad, który ma membranę nanofiltracyjną - z tych samych 250-300ppm dostaję około 30ppm na wyjściu - ta membrana zostawia trochę minerałów (wg producenta) właśnie po to, żeby nie trzeba było mineralizować potem. Używam tej wody do picia na surowo, znowu - przelewów nie robię, ale @pj.w robi i ma to samo urządzę, bo od niego pomysł wziąłem.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 03 Kwiecień 2019, 18:22:20
dorzucę swoja propozycje regulacji przepływu z bypasu

https://sklep.osmoza.pl/zawor-regulujacy-przeplyw-wody-nsf-02-p-1592.html
Niestety, ten zaworek raczej się nie sprawdza. Cały zakres interesującej nas regulacji to 1/4 obrotu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 18:56:37
 
Wymieniam na palę raz do roku - kiedyś szacowałem, że w rok nie osiągnę max zużycia.

Jak "na pałę" to dalej nie wiesz   :). Ta głowica ma by-pass do 70%, czyli powinno się udać zakładane 140 PPM.
Filtr "150" raczej nie będzie pasował do mniejszej głowicy ?
Zakładając wykorzystanie tylko do ekspresu przy zadanej ilości kawy powinno wystarczyć mniejsze rozwiązanie.

A konduktometr nie zmierzy właściwych parametrów wody po zmiękczaczu jonowymiennym.
 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 03 Kwiecień 2019, 19:24:17
po zmiękczaczu jonowymiennym.
A czy przypadkiem woda po zmiękczacza nie jest słona?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Tedi_ w 03 Kwiecień 2019, 19:44:28
Byłem na tegorocznym Euro-Gastro w Nadarzynie. I tam sympatyczny pan  z Brita zaproponował mi do ekspresu głowicę Purity C 0-70 %
(zawór płuczący suwakowy,regulowany by-pass 0-70%,uchwyt mocujący) za jakieś 200 zł oraz filtr PURITY C50 Quell ST za 190 zł.
Ten zestaw podobno wystarcza na ponad 900 litrów wody co daje średnio jakieś 2,5 litra wody dziennie. Do moich 4 kaw dziennie powinno
wystarczyć.

Myślicie że to dobre rozwiązanie?

Ps.Można dokupić jeszcze bajerek w postaci przepływomierza z wyświetlaczem ale to dość droga opcja.
Jak Ciebie interesuje coś niecoś, mam Britę Purity Quell ST 450. Stosuję ją jako 4 filtr. Trzy pierwsze to są typowe 10-cio calowe korpusy z wkładami.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 03 Kwiecień 2019, 19:58:02
Wymieniam na palę raz do roku - kiedyś szacowałem, że w rok nie osiągnę max zużycia.

Jak "na pałę" to dalej nie wiesz   :). Ta głowica ma by-pass do 70%, czyli powinno się udać zakładane 140 PPM.
Filtr "150" raczej nie będzie pasował do mniejszej głowicy ?
Zakładając wykorzystanie tylko do ekspresu przy zadanej ilości kawy powinno wystarczyć mniejsze rozwiązanie.

A konduktometr nie zmierzy właściwych parametrów wody po zmiękczaczu jonowymiennym.

„Na pałę”, tzn nie zliczam przelanych litrów. Ja się zbliżam do roku od wymiany to mierzę tds (albo twardość testem kropelkowym)- gdyby drastycznie wzrósł względem tego na świeżym filtrze to bym zmienił od razu.
Wydaje mi się, że 50 i 150 są kompatybilne - różnią się tylko wielkością butli. Ja kupiłem 150 bo był w promocji z głowica na All4gastro (głowica fixed 30%).

Co to znaczy, że konduktometr nie zmierzy właściwych parametrów po zmiękczaczu jonowymiennym?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 20:07:07
Słonego smaku nie czuję, ale podobno jest tak, że część jonów Na zostaje na żywicy uwalniając wcześniej pochwycone jony wapnia które są następnie usuwane podczas płukania wraz z pozostałym chlorem i  niewykorzystaną do regeneracji solą. Dlatego tak istotne jest  dokładne płukanie po regeneracji. Łapiąc Ca,żywica
uwalnia jony Na, ale bez chloru nie są słone, natomiast trudno nie podejrzewać że pomimo znikomych ilości są  niekorzystne dla organizmu.


 :wow2:

Edit Konduktometr zmierzy również rozpuszczone cząstki sodu które nie powodują osadzania się kamienia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 03 Kwiecień 2019, 20:44:20
Edit Konduktometr zmierzy również rozpuszczone cząstki sodu które nie powodują osadzania się kamienia.

Zgoda, miernik tds jest miernikiem ilościowym, nie zrobisz nim dokładnej analizy. Natomiast jak cie zrobi z 400 po filtrze 150, to przy tej skali twardości i tak dostajesz przydatne informacje.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 03 Kwiecień 2019, 21:10:34
Słonego smaku nie czuję, ale podobno jest tak, że część jonów Na zostaje na żywicy uwalniając wcześniej pochwycone jony wapnia które są następnie usuwane podczas płukania wraz z pozostałym chlorem i  niewykorzystaną do regeneracji solą. Dlatego tak istotne jest  dokładne płukanie po regeneracji. Łapiąc Ca,żywica
uwalnia jony Na, ale bez chloru nie są słone, natomiast trudno nie podejrzewać że pomimo znikomych ilości są  niekorzystne dla organizmu.
Coś pochrzaniłeś, ale generanie masz rację. W trakcie zmiękczania żywica wyłapuje jony Ca i Mg zastępując je jonami Na. W trakcie regeneracji zachodzi zjawisko odwrotne.
Chlor jest wyłapywany na filtrze węglowym, bo jest zabójczy dla membrany osmotycznej. Generalnie, jak brak chloru, to rzeczywiście taka woda może nie być słona.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 03 Kwiecień 2019, 21:39:26
Chrzanić lubię prawie tak samo jak kawkować 😀. Chodziło o zasadę działania.

Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 04 Kwiecień 2019, 23:31:45
Przed britą  mam zamontowane 4 filtry wstępne - mam straszny stan rur w ulicy. Filtry mam w kolejności 10 mikronów / 5 mikronów / żywica jonowymienna / węgiel wszystko w standardowych na rurowych filtrach 10 cali.  Ta konfiguracja znacząco wydłuża żywotność filtra brity.

Wracając do osmozy;

 linki warte przeczytania dla ciekawych;
https://www.home-barista.com/water/blending-ro-water-on-plumbed-in-espresso-machine-t15793.html
https://www.raindanceh2ostore.com/blog/reverse-osmosis-tds-blending-valve

Najciekawsza co znalazłem i warte zgłębienia to strona 7 - schemat osmozy z bypasem 3M

https://multimedia.3m.com/mws/media/844411O/3mtmwater-filtration-products-tfs450-reverse-osmosis-system-io.pdf

czekam na wasze zdanie budowy 3M i czy warto taka konfiguracje przetestować.

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 05 Kwiecień 2019, 01:34:12
Dzięki. Poczytam i się wytreszczę   :taktak:

Miałem na myśli taki nagły atak "rdzawki" po jakichś pracach podłączeniowych czy remontowych,kiedy utrzymuje się malejące z czasem, rude zabarwienie wody. Z moich przemyśleń wynika że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zaworu na dolocie wody do Brity i kontrolne otwarcie sąsiadującego kranu. Ale zawsze COŚ może pozostać.I dlatego zastanawiam się czy może jakiś -pojedynczy najchętniej- filtr sznurkowy
 czy węglowy ? Przy uruchamianiu ekspresu 2x24 godz. idzie przeżyć otwieranie i zamykanie jakiegoś ekskluzywnego zaworu  ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 05 Kwiecień 2019, 01:52:05
Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?
Mówisz o Bricie purity? Tam na wejściu jest filtr cząsteczek. M.in. po to się zakłada filtr przed ekspresem, aby chronić sprzęt również przed dużymi zanieczyszczeniami.

http://youtu.be/tlGkD99Pb_8
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Kwiecień 2019, 07:41:15
żywica jonowymienna
Na wodzie z kranu? Przecież jej trwałość jest w takim wypadku żadna.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: kolas w 05 Kwiecień 2019, 12:00:47
Przed britą  mam zamontowane 4 filtry wstępne - mam straszny stan rur w ulicy. Filtry mam w kolejności 10 mikronów / 5 mikronów / żywica jonowymienna / węgiel wszystko w standardowych na rurowych filtrach 10 cali.  Ta konfiguracja znacząco wydłuża żywotność filtra brity.

A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Myślę żeby przed swoim BWT też zamontować coś dodatkowego bo w kranie po BWT i tak mam za twardo i za wysoki ppm
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Kwiecień 2019, 13:01:25
A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Spadek ciśnienia zależy od prędkości przepływu. Przy odwróconej osmozie spadek jest nieznaczny, bo i przepływ mały.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 05 Kwiecień 2019, 14:50:25
A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Myślę żeby przed swoim BWT też zamontować coś dodatkowego bo w kranie po BWT i tak mam za twardo i za wysoki ppm

mam  za wysokie ciśnienie w instalacji i mam reduktor do 2,5 bara przed filtrami wstępnymi - stabilizuje przy okazji ciśnienie dla pompy ekspresu gdy ktoś inny użyje wody np z kranu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 05 Kwiecień 2019, 18:06:42
Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?
Mówisz o Bricie purity? Tam na wejściu jest filtr cząsteczek. M.in. po to się zakłada filtr przed ekspresem, aby chronić sprzęt również przed dużymi zanieczyszczeniami.

Myślę że resztki takiej rudej zupki potrafią znacznie skrócić żywotność  Brity więc pomyślałem o dodatkowym filtrze cząstek stałych.Miało by to wyglądać
następująco: instalacja domowa zimnej wody-zawór odcinający-filtr ?- Brita -ekspres.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 06 Kwiecień 2019, 19:30:06
np  taki przed britą i wymina co jakiś czas, 3,7zł to koszt jak zmarnowane 2 szoty.

https://allegro.pl/oferta/ps1-ustm-filtr-do-wody-wklad-10-piankowy-1-mikron-7244390763
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Tedi_ w 06 Kwiecień 2019, 19:56:14
Z tak dokładnym filtrem 1 mikron, czy Tu @sobota aby nie przesadzasz?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 06 Kwiecień 2019, 22:37:38
@sobota  Dziękuję za podrzutkę. Myślę że tego szukałem. Jeśli okaże się że ten jeden mikron to wieczny zapychacz, to dostępne są  5 mic i większe. Używałeś może takiego filtra i czy nie ogranicza on zbytnio ciśnienia i przepływu?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 07 Kwiecień 2019, 15:53:54
masz odpowiedz parę postów wyżej mam 10 potem 5 mikronów i węgiel. miedzy 10 a 5 mam reduktor ciśnienia bo mam za duże więc spadków nie mam bo zapas ciśnienia mam duży. Tak na prawe zależny wszystko od stanu twoich rur jak szybko będzie ci sie zapychał .
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: yo w 07 Kwiecień 2019, 17:43:18
Pamiętam że czytałem ale nie powiązałem tego z zapychaniem filtra ;-). U mnie ciśnienie trochę poniżej 4 bar ,więc powinno być dobrze.
Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: sobota w 08 Kwiecień 2019, 10:10:58
Z tak dokładnym filtrem 1 mikron, czy Tu @sobota aby nie przesadzasz?

Sory nie widziałem twojego pytania.  Wychodzę z założenia że lepiej zmienić wkład za 3,7 zł co miesiąc jeżeli może to wydłużyć żywotność bity. A tak naprawdę 10 Mikronów zatrzymuje u mnie wszytko co rude i 5 mikronów jest całkowicie czyste - przynajmniej na oko.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: zetor81 w 09 Kwiecień 2019, 14:32:13
ciekawy test   

polecam film z youtube
Aquaphor Brita Dafi Laica Water Filter Test - Part 3
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: malgorzata w 19 Kwiecień 2019, 15:53:07
Mam pytanie związane z mineralizatorami Aimro, wiem że są na forum użytownicy tych mineralizatorów, niektórzy podłączyli ich kilka, być może będziecie mogli mi pomóc.
Przy okazji ostatniej wymiany filtrów i zbiornika (RO6), podłączyłam na końcu zamiast jednego dwa wspomniane mineralizatory szeregowo w nadziei na uzyskanie lepszej choć niedoskonałej mineralizacji wody po RO. Niestety, o ile woda po samej osmozie wychodzi znośnie (po zlaniu 2-3 szklanek ok 30ppm), o tyle mineralizatory dają wynik +600ppm (pierwsza szklanka), a dalej +300, +200ppm.
Z doświadczeń forumowiczów wynika, że raczej słabo mineralizują, u mnie podejrzanie dużo cząsteczek wychodzi, ale zwaliłabym to na karb niedokładności miernika gdyby nie smak. Trudny do określenia, chemiczno-metaliczny, właściwie to nie da się tego pić.
Mieliście coś takiego w pierwszym etapie po włożeniu nowych mineralizatorów? Czy raczej należy podejrzewać że są źle podłączone lub jakieś wadliwe i to raczej nie minerały to co leci z kranika po Aimro?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: malgorzata w 23 Kwiecień 2019, 17:35:54
Mam pytanie związane z mineralizatorami Aimro, wiem że są na forum użytownicy tych mineralizatorów, niektórzy podłączyli ich kilka, być może będziecie mogli mi pomóc.
Przy okazji ostatniej wymiany filtrów i zbiornika (RO6), podłączyłam na końcu zamiast jednego dwa wspomniane mineralizatory szeregowo w nadziei na uzyskanie lepszej choć niedoskonałej mineralizacji wody po RO. Niestety, o ile woda po samej osmozie wychodzi znośnie (po zlaniu 2-3 szklanek ok 30ppm), o tyle mineralizatory dają wynik +600ppm (pierwsza szklanka), a dalej +300, +200ppm.
Z doświadczeń forumowiczów wynika, że raczej słabo mineralizują, u mnie podejrzanie dużo cząsteczek wychodzi, ale zwaliłabym to na karb niedokładności miernika gdyby nie smak. Trudny do określenia, chemiczno-metaliczny, właściwie to nie da się tego pić.
Mieliście coś takiego w pierwszym etapie po włożeniu nowych mineralizatorów? Czy raczej należy podejrzewać że są źle podłączone lub jakieś wadliwe i to raczej nie minerały to co leci z kranika po Aimro?
Dodam, że dziś w ramach poszukiwań odpowiedzi zbadałam ph wody po RO+ 2xmineralizator AIMRO, a ponieważ ph zniekształca wynik pomiaru konduktometru, to chyba mam odpowiedź skąd tak wysoka ilość ppm. Oznacza to, że woda po mineralizatorze jest silnie alkaliczna (wynik >14 pH), choć zapewne mało "mineralna". Ale jak to pić? Smak jest nie do przełknięcia, no chyba że zleję pierwszy litr, a chyba nie o to chodzi...? Gdzie popełniam błąd? Czy też macie takie doświadczenia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 24 Kwiecień 2019, 10:15:53
Przelej sporo wody. Mi w Excito B po wymianie filtrów smakowało tragicznie... Dopiero po przelaniu dużej ilości wody zaczęło smakować normalnie, neutralnie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Derdi w 24 Kwiecień 2019, 10:46:15
siewcu - Excito B to Twój świeży zakup?
W moich rozważaniach zakupowych nastąpiło pewne zniechęcenie po uzyskaniu informacji, o konieczności wymiany zbiornika lub czyszczenia chemią.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 24 Kwiecień 2019, 11:00:15
Niezbyt świeży ;) Ale gdybym miał możliwość to RO z mineralizatorem albo najlepiej Akvo. Mimo wszystko to zupełnie inna zasada działania filtra....
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 24 Kwiecień 2019, 12:38:43
14ph LOL silna zasada raczej dużo z przełyku by nie zostało

Prosta odpowiedź nie używać mineralizatora...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: PaladynJarek w 25 Luty 2020, 12:58:36
Witam. Przeczytałem cały wątek. Szukam sposobu na dobrą mineralizację wody po RO kolega KYS chyba wrzucał zdjęcie z kilkoma mineralizatorami połączonymi szeregowo i wychodzi mu woda coś ala muszynianka. Czy uważacie że to się sprawdza? I czym wogóle sprawdzić poziom magnezu w wodzie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: PaladynJarek w 25 Luty 2020, 18:30:00
Chodzi mi o jakiś miernik Mg, nie o krople. Czy naprawdę pomiar TDS to wzór 4 x magnez i 2,5 x wapń ?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Yacca w 20 Grudzień 2020, 21:59:19
W najbliższych dniach będę montował uzdatniacz wody na cały dom - stację zmiękczającą oraz dwa filtry Big Blue.
Najpierw będzie BB z wkładem piankowym i nie wiem jaka kolejność później - stacja zmiękczająca a za nią BB z wkładem węglowym czy odwrotnie.
Co będzie lepsze - gdy woda już zmiękczona przepływa przez węgiel czy lepiej gdy woda pozbawiona chloru trafia do stacji zmiękczającej.
Wydaje mi się, że lepiej gdy wkład węglowy, który regularnie jest wymieniany, chroni stację zmiękczającą niż na odwrót ale może się mylę.
Jak myślicie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 21 Grudzień 2020, 02:16:13
4 x magnez i 2,5 x wapń
Tak, to prawda (mniej więcej, oczywiście) - ale tylko w jedną stronę - masz zawartość magnezu i wapnia, to policzysz TDS.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Fux w 21 Grudzień 2020, 07:25:21
W najbliższych dniach będę montował uzdatniacz wody na cały dom - stację zmiękczającą oraz dwa filtry Big Blue.
Najpierw będzie BB z wkładem piankowym i nie wiem jaka kolejność później - stacja zmiękczająca a za nią BB z wkładem węglowym czy odwrotnie.
Co będzie lepsze - gdy woda już zmiękczona przepływa przez węgiel czy lepiej gdy woda pozbawiona chloru trafia do stacji zmiękczającej.
Wydaje mi się, że lepiej gdy wkład węglowy, który regularnie jest wymieniany, chroni stację zmiękczającą niż na odwrót ale może się mylę.
Jak myślicie?

Dopasuj do składu wody. Ludzie od filtrów pomogą. Skład musi być publikowany na stronie wodociągów.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: dembiec w 21 Grudzień 2020, 11:45:42
W najbliższych dniach będę montował uzdatniacz wody na cały dom - stację zmiękczającą oraz dwa filtry Big Blue.
Najpierw będzie BB z wkładem piankowym i nie wiem jaka kolejność później - stacja zmiękczająca a za nią BB z wkładem węglowym czy odwrotnie.
Co będzie lepsze - gdy woda już zmiękczona przepływa przez węgiel czy lepiej gdy woda pozbawiona chloru trafia do stacji zmiękczającej.
Wydaje mi się, że lepiej gdy wkład węglowy, który regularnie jest wymieniany, chroni stację zmiękczającą niż na odwrót ale może się mylę.
Jak myślicie?
Ja mam węglowy za stacją , a przed stacją wyłapujący drobinki  ,przed ekspresem miałem jeszcze jeden filtr typowo gastro, teraz jest brita purity
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 21 Grudzień 2020, 13:34:36
Zmiękczacz jest odporny na chlor (membrana nie).
Tak więc jak chcesz pić zmiękczoną wodę to daj węgiel po.Wyłapie potencjalne zanieczyszczenia itp. po zmiękczaczu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: maciejo w 16 Grudzień 2021, 16:49:23
Jestem blisko podjęcia decyzji o zakupie nano pada. Czy parę osób z tego wątku do teraz go użytkuje ? Czy z perspektywy czasu nadal by polecili ? Potrzebuję głównie do picia wody na surowo + ekspres, ale bez podłączenia bezpośredniego. Dziwi mnie mała popularność tego rozwiązania.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: piotrdab w 16 Grudzień 2021, 20:16:50
Pomyśl o klasycznej osmozie. Stosuję od lat i jestem zadowolony. I ze smaku wody, i z tego, że ekspres, czajnik nie mają problemów z osadami. Rozwiązanie skuteczne, przetestowane, niedrogie w eksploatacji. Chcesz się więcej dowiedzieć - zajrzyj choćby na stronę forum osmoza.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: rubin w 16 Grudzień 2021, 21:06:41
Jestem blisko podjęcia decyzji o zakupie nano pada. Czy parę osób z tego wątku do teraz go użytkuje ? Czy z perspektywy czasu nadal by polecili ? Potrzebuję głównie do picia wody na surowo + ekspres, ale bez podłączenia bezpośredniego. Dziwi mnie mała popularność tego rozwiązania.
Używałem trochę. Myślę, że Nanopad jest fajnym rozwiązaniem, ale jednak powolność nalewania wody jest pewną wadą (1 litr na minutę). Woda jest smaczna, nie trzeba mineralizować, bo jej nie zeruje w sensie TDS. Eksploatacja łatwa i niedroga. Moja żona na przykład nie dała się przekonać, żeby czekać tak długo na napełnienie czajnika. Jeśli Ci to nie przeszkadza to reszta  to same zalety.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Achilles w 21 Grudzień 2022, 07:27:51
Przesyłam załącznik. Odwrócona osmoza u rodziców. Zrobiony pomiar wody ze studni, przed świętami (który jest na nic tutaj potrzebny) i brak możliwości zrobienia pomiaru wody po osmozie. Przejrzałem na szybko wątek ale dalej mam wątpliwości..  :sciana:
Moje pytanie brzmi - zakładając że test paskiem wykaże twardość wody w normie, do ekspresu używać wody z "prawego kranika" (wzbogaconego o minerały) czy mieszać go z "lewym kranikiem" tj. oczyszczoną ale nie wzbogaconą. Jakie zagrożenie może nieść korzystanie tylko z prawego?
Dodam że woda ze studni ma: twardość ok. 17 w skali niemieckiej, pH 7,3. Z resztą - załączam wynik badania. Bardzo dziękuję za pomoc już z góry! :taniec:

P.S. dodam, że załączony wynik chyba o niczym nie mówi bo ta woda jest już zupełnie inna po zastosowaniu soli i stacji uzdatniania
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Matius22 w 21 Grudzień 2022, 08:03:32
W moim przypadku lewa wylewka 7 ppm, natomiast prawa wylewka (ta z minerałami) 12 ppm. Używam do ekspresu jak i czajnika cały czas tej z „minerałami”.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Achilles w 22 Grudzień 2022, 04:55:18
Cześć Panowie. Mam zasadnicze pytanie jako posiadacz zmiękczacza centralnego (ustawione 14 w skali niemieckiej) a następnie podłączone RO w kuchni. Jestem trochę zaskoczony bo RO obniża mi twardość wody do zera - nawet po mineralizacji. Jaki jest wiec sens używania tej wody w ekspresie?  :chory2: Czy u was po RO ma większą twardość? Stosować do ekspresu zwykłą kranówkę? Czy obecną wodę po mineralizacji można pić jeśli jej twardość wynosi 0? A może powinienem zamontować kolejny filtr mineralizujący i zwiększy to twardość?
 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 22 Grudzień 2022, 08:28:49
Sprawna membrana "czyści" wodę z niemalże wszystkiego. Czego się spodziewałeś? Tak to ma działać.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: skansen w 22 Grudzień 2022, 15:46:14
Mam zasadnicze pytanie jako posiadacz zmiękczacza centralnego (ustawione 14 w skali niemieckiej) a następnie podłączone RO w kuchni.
Masz 14dH na wyjściu ze zmiękczacza? Ja bym tak ustawił zmiękczacz, żeby woda nie wymagała RO na dalszym etapie. Tak mam zrobione u Rodziców i sprawdza się to świetnie. Armatura łazienkowa przy takiej wodzie wytrzyma kilkadziesiąt lat :) 
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Biff w 22 Grudzień 2022, 23:57:16
Sprawna membrana "czyści" wodę z niemalże wszystkiego. Czego się spodziewałeś? Tak to ma działać.
Ja myślę, że bardziej chyba chodzi o tę kwestię twardości po mineralizacji. Wiadomo, że RO ma tak działać, natomiast mineralizacja już niekoniecznie.

Mam zasadnicze pytanie jako posiadacz zmiękczacza centralnego (ustawione 14 w skali niemieckiej) a następnie podłączone RO w kuchni.
Aż strach zapytać jaka jest twardość z sieci... U mnie z kranu leci 8kH, a Brita robi z tego około 3-4 stopnie, nie ma sensu bawić się w RO, bo kamienia w czajniku nigdy nie widziałem, chociaż sama woda tak średnio mi smakuje jeśli mam być szczery.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Matius22 w 23 Grudzień 2022, 23:25:45
Podłączał ktoś zestaw odwróconej osmozy bezpośrednio do ekspresu? Mam wrzucona dodatkowa pompkę, 2 bary nabija tak pokazuje Bianca, zbiorniczek 12l tez stoi - wystarczy nie mam co się martwić? Ekspres jest podłączony przy pomocy około 5m wężyka 1/4.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 24 Grudzień 2022, 12:16:42
Niby wystarczy...  Nie spada za bardzo ciśnienie w trakcie parzenia?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 24 Grudzień 2022, 20:11:08
Podłączał ktoś zestaw odwróconej osmozy bezpośrednio do ekspresu?
Bałbym się, że osmoza ma za małą wydajność, żeby obsłużyć ekspres.

Mam wrzucona dodatkowa pompkę, 2 bary nabija
Dużo za mało. Osmoza zaczyna sensownie działać tak powyżej trzech barów. Ja mam pompę ustawioną na 8 barów i jest dobrze.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Matius22 w 24 Grudzień 2022, 22:38:59
@Krakus mam na myśli ze tyle pokazuje ekspres

Czyli co lepiej wykorzystać rozwiązanie np BWT jako do ekspresu?

@siewcu podczas ekstrakcji odpala mi się pompka i już nie widzę ile jest ciśnienia bo pokazuje aktualne to co ma ekspres, muszę podłączyć i zobaczyć
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 25 Grudzień 2022, 10:14:22
Czyli co lepiej wykorzystać rozwiązanie np BWT jako do ekspresu?
Myślę, że tak.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: falsetto w 05 Kwiecień 2023, 08:45:37
 Cześć a posiada ktoś może wiedzę na temat gotowych rozwiązań tak aby podpiąć odwróconą osmozę do ekspresu oraz mieć osobny kranik przy zlewie?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 05 Kwiecień 2023, 14:19:03
Wstawiasz trójnik przed kranikiem i rozdzielasz na ekspres i kranik. Ja tak miałem w Astorii, która na stałe była podłączona do czystej osmozy. Oprócz tego do kraniku dochodzi też woda po mineralizacji, której nie używam.
Ekspres powinien mieć możliwość stałego podpięcia do wody, a nie każdy to posiada. Zazwyczaj gdy nie ma zbiornika na wodę, to jedyne rozwiązanie. Niektóre ze zbiornikiem tak jak mój Crem One  2B R-LFPP Dual posiada możliwość podpięcia do stałego zasilania.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 05 Kwiecień 2023, 15:40:47
Robisz kawę z wody osmotycznej?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 05 Kwiecień 2023, 17:45:15
Od samego początku Astoria na wodzie osmotycznej chodzi.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Anzelm w 06 Kwiecień 2023, 08:13:37
Czy i po jakim czasie użytkowania zalecana jest wymiana zbiornika wody i wężyków w filtrach osmozy?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 06 Kwiecień 2023, 08:43:43
Przecież woda osmotyczna nie nadaje się do picia... I robienie kawy na tym jest bez sensu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Anzelm w 06 Kwiecień 2023, 08:45:43
Przecież woda osmotyczna nie nadaje się do picia... I robienie kawy na tym jest bez sensu.
Świetnie! A jak się to ma do mojego pytania?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 06 Kwiecień 2023, 09:08:10
Niektórzy, dezynfekują chemią przy okazji wymiany membrany. Ja po paru latach zmieniłem zestaw.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Anzelm w 06 Kwiecień 2023, 10:32:44
Czyli coś mocniejszego od corocznego chlorowania?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 06 Kwiecień 2023, 10:59:00
Chlor powinien wystarczyć.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: ikpara w 06 Kwiecień 2023, 14:30:23
Przecież woda osmotyczna nie nadaje się do picia... I robienie kawy na tym jest bez sensu.
Nie do końca - w sensie całego zestawu - na końcu zestawu RO dla zastosowania jako źródła wody pitnej montuje się mineralizator (najczęściej ze złożem dolomitowym), chociaż znam ludzi, którzy mineralizatora nie montują i uważają, że tak jest ok.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 06 Kwiecień 2023, 14:39:49
gromog napisał, że mineralizatorów nie używa. A generalnie powinno się, chyba że ktoś lubi pić demineralizowaną - pomijam tu fakt utraty walorów smakowych kawy.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: krystians w 06 Kwiecień 2023, 15:21:46
Kawa na osmozie bez mineralizacji, jak dla mnie, jest niesmaczna. Przy okazji woda z osmozy jako że ma bardzo niską mineralizację, to może powodować korozję elementów metalowych.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 06 Kwiecień 2023, 17:05:33
Wydaje  mi się, że jeśli woda jest bez minerałów, to powinna łatwiej przyswajać związki zawarte w kawie, ale nie jestem chemikiem. Gdybym spożywał wyłącznie wodę osmotyczną, to pewnie nie byłoby zdrowe, ale tyle wody co spożywa się w espresso nie powinno zaszkodzić. Odnośnie korozji, to nie wiem. Obawiam się aby nie zakamienić ekspresu. Janusz powiedział mi  wyraźnie, że dwubojlerowców nie odkamienia się, więc należy uważać co się leje do ekspresu. Mam szklany czajnik, więc obserwowałem, co się dzieje w środku. Przy wodzie z osmozy, którą również używam w czajniku, jest zawsze czysto. Czasem gdy zabraknie to leje się wodę ze sklepu z pojemników 5l i już po przegotowaniu 2-4 litrów widać biały nalot, tego chciałbym uniknąć w ekspresie.
Wody z mineralizatorów nie próbowałem, bo gdy raz odkręciłem to coś mętnego poleciało i  zraziłem się, chyba dlatego, że nie zlałem wody. Odkręciłem teraz i poleciała mętna o 600ppm, po spuszczeniu pokazuje 024ppm. Czysta osmoza 009ppm, a przed filtrem 170ppm.
Przy ilu ppm kamień zaczyna odkładać się?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: krystians w 06 Kwiecień 2023, 18:59:03
Niestety to nie jest takie proste i kawa nie za dobrze smakuje przy bardzo niskiej mineralizacji. Z kamieniem to nie tylko kwestia ppm, co składu wody. Jednak z tego co pamiętam yo nie zaleca się używania wody poniżej 60 ppm. Bo wtedy woda wypłukuje ze stali różne składowe, a nawet może powodować korozję. Za to batdzo prosto można zrobić wodę z dodatkiem magnezu i sody, bardzo dobrą do kawy czy herbaty. Tu przepis https://www.baristahustle.com/blog/diy-water-recipes-redux/
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 06 Kwiecień 2023, 19:21:52
Ja mieszam wodę sprzed membrany z wodą zza membrany tak, żeby dostać około 120 ppm. Kamienia w czajniku praktycznie nie ma (pojawił się, gdy padła membrana i za membraną miałem 70 TDS).
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 06 Kwiecień 2023, 20:00:51
Czyli po filtrach wstępnych przed membraną trójnik + zawór + trójnik do zbiornika?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Kwiecień 2023, 00:45:26
Plus minus tak. Na obejściu membrany mam regulowany restryktor pozwalający ustawić TDS wody do kawy/herbaty.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: gromog w 07 Kwiecień 2023, 08:19:36
Możesz podlinkować jak on wygląda?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Anzelm w 07 Kwiecień 2023, 09:13:23
A propos - chciałem przenieść pompę za pierwszy filtr wstępny piankowy i tu pojawia się problem, podczas pracy pompy obawiam się wysokiego ciśnienia w obejściu wody do ekspresu, reduktor ciśnienia powinien sobie z tym poradzić, ale mimo wszystko przepływ chyba będzie "skakać" i trudno będzie wyregulować wyjściowy TDS.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 07 Kwiecień 2023, 09:29:38
Plus minus to wystarczy mineralizator wsadzić. Ewentualnie wsadzić BWT i mieszać z tym wodę osmotyczną... Albo zrobić system z pompą dozującą minerały, ale to już dość skomplikowana sprawa, choć jak będę miał możliwość to na pewno się w to pobawię :)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Kwiecień 2023, 12:11:16
@gromog łap (https://sklep.osmoza.pl/regulowany-ogranicznik-przeplywu-fr-a1-q2-p-1718.html)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: mkaluzny w 14 Czerwiec 2023, 01:19:40
Gdzie kupujecie wkłady mineralizujące do odwróconej osmozy. Może jacyś sprawdzeni producenci? Mam wrażenie, że to co można znaleźć w większości sklepów to oklejona chińszczyzna i mam małe obawy co do skuteczności tych mineralizatorów.
Są jakieś "domowe" sposoby sprawdzania skuteczności mineralizatora nie wymagające czujnika za tysiące złotych?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 14 Czerwiec 2023, 08:34:54
Jeśli chodzi o analizę składu wody to zostaje i tak laboratorium. A do tego czy coś daje wystarczy zwykły konduktometr.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Pabloo w 14 Czerwiec 2023, 08:42:50
Jeśli chodzi o analizę składu wody to zostaje i tak laboratorium. A do tego czy coś daje wystarczy zwykły konduktometr.

Ja kupuje tu:
https://aquafiltry-sklep.pl/pl/p/Wklad-mineralizujacy-mineralizator-S-L-MIN-QC-SUPREME/612
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Matius22 w 14 Czerwiec 2023, 09:04:19
W przypadku odwróconej osmozy sprawdzasz to bardzo prosto, po prostu czy masz większy wskaźnik ppm względem czystej wody z membrany.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 25 Czerwiec 2023, 13:19:02
Czeka mnie wymiana membrany i kompletu. Czy może ktoś coś polecić?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 25 Czerwiec 2023, 16:45:29
Membrana Filmtec, wkłady AquaFilter.

Jak dobrze poszukasz, to Filmteca kupisz ciut drożej niż bezfirmową chińszczyznę, a jakość nieporównanie lepsza.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 27 Czerwiec 2023, 00:35:57
Membrana Filmtec, wkłady AquaFilter.

Jak dobrze poszukasz, to Filmteca kupisz ciut drożej niż bezfirmową chińszczyznę, a jakość nieporównanie lepsza.

Masz jakieś polecane miejsce do zakupu?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 27 Czerwiec 2023, 20:55:52
Membrana tu (https://www.filtry-wody.pl/wklady-do-filtrow/membrana-osmotyczna-filmtec-produkt240/), albo tu (https://allegro.pl/oferta/membrana-filmtec-100-gpd-13675481422). Filtry - gdzie najtaniej (ja kupuję w lokalnym sklepie, bo mam rabat).

PS. Polecam dołożyć do osmozy pompę. Znacząco zmniejsza zużycie wody i obniża TDS na wyjściu.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: piotrdab w 28 Czerwiec 2023, 18:10:20
Dobrze radzą Ci tutaj koledzy - możesz dowolnie wybierać filtry przed i po membranie - ale membranę osmotyczną trzeba kupić porządną, a taką jest (chyba amerykański) Filmtec. Na tym jednym nie warto oszczędzać, od niej zależy i żywotność układu, i jakość filtrowania.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 12 Grudzień 2023, 11:27:31
Możecie polecić jakiś zestaw do tej membrany Filmteca najlepiej od tego sprzedawcy https://allegro.pl/uzytkownik/filtry-wody ?
Ewentualnie od jakiego innego?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Grudzień 2023, 14:34:46
Dowolny RO5, do tego dokupujesz dwa mineralizatory(polecam z szybkozłączkami), podłączasz je szeregowo na wyjściu z osmozy i gotowe.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: WS5 w 12 Grudzień 2023, 14:45:24
polecam z szybkozłączkami

O!, a ja mam pytanie o niezawodność takich szybkozłączek z tworzywa. Mam filtr nano, był podpięty w bloku, ale trochę się bałem, że zaleję cały pion ;) i wywiozłem toto na wieś, w bloku nie mam aktualnie żadnej filtracji :(

W sumie nie bez przyczyny, bo poruszanie wężykami spowodowało mały wyciek...

Są jakieś "lepsze / gorsze" systemy? Czy tylko ubezpieczenie jest jedynym sensownym rozwiązaniem? ;)

Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 12 Grudzień 2023, 15:02:32
Dowolny RO5, do tego dokupujesz dwa mineralizatory(polecam z szybkozłączkami), podłączasz je szeregowo na wyjściu z osmozy i gotowe.

Ja już mam system RO7. Potrzebuje zrobić pełen serwis po 4 latach muszę wymienić membrane. Na jaką to już wiem. Mam też pierwsze trzy tj. 5 mikronów - węgiel i 1 mikron. Pytanie jakie pozostałe elementy - mineralizatory polecacie..
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Grudzień 2023, 15:07:44
U tego to nie widzę żadnych. W jakim stanie filtry wstępne wyciągasz? Bo tak prawdę mówiąc to za dużej różnicy nie będzie... Ja jak wymieniam to jak leci kolega zamawia, we wstępnych jest chyba tylko jeden ze srebrem na samym początku(bodaj 5um->węgiel->1um) a dalej to byle było na szybkozłączkach, wkręcane są bardzo upierdliwe.

A ubezpieczenia nie trzeba, wystarczy uważnie wymieniać tak prawdę mówiąc - sprawdzić po włożeniu czy cieknie i tyle. Albo wymieniać za każdym razem uszczelki, bo kosztują grosze i łatwo je wymienić przy okazji. Do tego co jakiś czas możesz wymienić wężyk i tyle. Więcej da uważna wymiana. Albo czujnik zalania ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 12 Grudzień 2023, 15:18:37
U tego to nie widzę żadnych. W jakim stanie filtry wstępne wyciągasz? Bo tak prawdę mówiąc to za dużej różnicy nie będzie... Ja jak wymieniam to jak leci kolega zamawia, we wstępnych jest chyba tylko jeden ze srebrem na samym początku(bodaj 5um->węgiel->1um) a dalej to byle było na szybkozłączkach, wkręcane są bardzo upierdliwe.


Mam tak samo 5 > Węgiel > 1 > Membrana a następnie jeszcze mam w tym momencie 3 inne - mineralizator jonizator i coś jeszcze. Pytanie czy mam z tego zrezygnować? Czy coś polecacie? Woda docelowo ma być "pitna"

I o jakich szybkozłączkach mówisz? Obecnie mam na taśmie teflonowej wszystko i takich plastikach - myslalem ze to są "szybkozłączki" ;)
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Grudzień 2023, 15:49:42
Nie, szybkozłączki to są nie te, które się wkręca tylko wciskasz wężyk i się blokuje. Sensu jonizatora nie widzę, za membraną są chyba jeszcze kokos(zaraz przy trójniku) i węgiel jeśli dobrze pamiętam - tak jak standardowo w zwykłym RO6, nie jakimś "cudownym"... Jak dla mnie wymysły typu jonizacja, alkalizacja i cała reszta takich dziwnych to tylko skok na kasę. Mineralizator moim zdaniem obowiązkowy, bo picie wody osmotycznej na dłuższą metę nie jest najzdrowsze - no i kawa smaczna nie wyjdzie, a kiedyś założyliśmy z kolegą drugi w szeregu i się okazało, że całkiem dobrze to działa. Żywotność ich niestety marna, nie chcę skłamać, ale wypłukuje się to cholerstwo szybko, a przynajmniej te, co montuję, bo mamy sprawdzone - jakieś dolomitowe.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 12 Grudzień 2023, 16:43:09
Tak wciskam wężyk i go blokuje takim małym plasticzkiem od boku - to jak rozumiem jest szybkozłączka.
Posiadam coś takiego na stanie jak na zdjęciu + chcę do tego zamówić membrane Filmteca. Czy taki zestaw jest ok? Czy coś jeszcze powinno być za membraną?


https://i.imgur.com/T66ZAj8.jpeg

Ogólnie gruntowny serwis potrzebuje zrobić.. i jak rozumiem oprócz tego co wyżej powinienem dołożyć coś takiego na końcu: https://allegro.pl/oferta/weglowy-filtr-liniowy-z-lupin-orzechow-kokosowych-7133658722 i zlikwidować ten jonizator i będzie ok?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: piotrdab w 12 Grudzień 2023, 20:27:40
Masz wiele wątpliwości - i słusznie. Proponuję zapoznaj się z zawartością forum użytkowników osmozy, wiele dobrych rad poznasz, a przede wszystkim będziesz omijał podejrzanych producentów wkładów. Bo warto stosować tylko te wkłady, które zostały wyprodukowane przez wypróbowanych, poważnych producentów - bo tu przecież chodzi o zdrowie.
Na razie widzę, że przynajmniej membranę wybrałeś wysokiej jakości - Filmtec rzeczywiście jest chyba najlepszym wyborem.
Z własnego doświadczenia natomiast podpowiadam, aby zwłaszcza filtr mineralizujący wziąć od Aquafilter - tylko one zauważalnie podnoszą mineralizację i działają dłużej, niż u innych producentów. Mineralizatory innych producentów prawie nie podnoszą stopnia zmineralizowania wody po osmozie. A nawet te początkowe kilkanaście ppm - za miesiąc, dwa - spada do wartości niemierzalnych. Dobrze też kolega wcześniej podpowiadał, aby ze dwa minaralizatory stosować w szeregu, bo to też zwiększa stopień mineralizacji.
Link do forum: https://forum.osmoza.pl/
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 12 Grudzień 2023, 23:20:23
Odsyłasz mnie do forum w którym są odpowiedzi z 2018 czy 2019 x) nie widze tam wielkiej aktywnosci czy informacji szczerze powiedziawszy... nadal mam zagwozdkę co powinienem zamontować za membraną u siebie...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: MSL w 13 Grudzień 2023, 00:41:18
Padła już tutaj odpowiedz. Za membraną masz zazwyczaj wkład węglowy, później mineralizator. Możesz zamontować dwa szeregowo, daje to niezły efekt. Ja mam na końcu Biocere, zarówno w domu jak i w pracy, bo daje(subiektywnie) najlepszy efekt, ale tez tania nie jest(w porównaniu do innych). Generalnie wybierasz jakie chcesz/odpowiadają Tobie.

I to tyle, tu nie ma jakieś większej filozofii, o ile naprawdę nie zaczniesz drążyć w niuansach, co imo - sensu nie ma.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Grudzień 2023, 08:53:55
Odsyłasz mnie do forum w którym są odpowiedzi z 2018 czy 2019 x) nie widze tam wielkiej aktywnosci czy informacji szczerze powiedziawszy... nadal mam zagwozdkę co powinienem zamontować za membraną u siebie...
Za membraną trójnik na kokos i zbiornik, dalej węgiel, następny mineralizator(albo dwa) i kran. Reszta wynalazków do jonizacji, alkalizacji, ph, jakieś bio czy inne dziwolągi to jedynie skok na kasę jak dla mnie.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 13 Grudzień 2023, 09:20:11
Dobrze kombinuje, że używając tego co mam ostatni ze zdjęcia: https://i.imgur.com/T66ZAj8.jpeg za membraną Filmteca a  po tym kokos i mineralizator z linka: https://allegro.pl/oferta/aimro-i-aicro-aquafilter-mineralizator-weglowy-ro-6601340479 to będzie dobre rozwiązanie?  :mhh:
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Grudzień 2023, 10:52:54
No coś takiego. Ale nie mam pojęcia co jest warty ten mineralizator.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 13 Grudzień 2023, 10:58:56
Raczej zaszkodzić nie zaszkodzi, a skoro już go mam to chcę go użyć ;) Pytanie tylko czy dobrze kolejność rozpisałem?

5 mikronow > Węgiel > 1 mikron > membrana Filmtec > mineralizator ze zdjęcia > Aquafilter AICRO kokos > Aquafilter AIMRO Mineralizator > Kran.


Pytanie jeszcze jak przed całą wymianą dobrze "przeczyścić" całą instalację?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Grudzień 2023, 11:18:04
Nie czyścisz. Każdy filtr trzeba w jakiś sposób przepłukać przed użyciem, ale to jest coś typu odkręcić kran na kilka(naście) minut.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 13 Grudzień 2023, 11:43:31
Czyli mimo, że instalacja ma kilka lat nie powinienem jej plukac zadna chemia w ramach tej wymiany?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Pabloo w 13 Grudzień 2023, 11:54:22
Czyli mimo, że instalacja ma kilka lat nie powinienem jej plukac zadna chemia w ramach tej wymiany?
Kiedy ostatnio wymieniałeś filtry?
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 13 Grudzień 2023, 12:04:25
Około pół roku temu, natomiast teraz jest czas na membranę, bo stara już nie wyrabia.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 13 Grudzień 2023, 14:40:36
Ja nic nie płukałem i żadnych dziwnych rzeczy nie widać. Brudu nie ma, nic nie śmierdzi.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: MarcinT w 05 Marzec 2024, 19:17:52
RO600 mini  zainstalowane bluewater24.pl/inteligentny-bezzbiornikowy-system-odwroconej-osmozy-ro600-mini-z-mineralizatorem-p-1691.html
- i bylo wszystko w porzadku ale popruszalem maszyna, doinstalowalem odplyw z tacki i nagle pompa RO  zaczęła nierównomiernie pracować, rurki od RO do odpływu zaczęły dziwnie skakać , ciśnienie w ekspresie tez skacze.
Ktos mial taki problem? Czy cos sie przytkalo gdzies?
 filmik z tego jak to wygląda :   youtube.com/shorts/6lJu5RACv14?feature=share
Wcześniej było wszystko ok. Przy parzeniu kawy skoki ciśnienia sa rzadsze ale większe 9-11.5 Bara.

Jak się podłączyłem bezpośrednio pod wodę na tych samych rurkach to wszystko ok - ekspres dziala rowno. 
Jak odłączyłem ekspres od RO to woda też dobrze leciała i żadnych dziwnych dźwięków z pompy RO nie było.
Gdyby nie fakt że przez pierwsze 24h chodziło wszystko dobrze to bym myslal że pompa RO generuje za małe ciśnienie.
Ekspres sprawny, RO sprawne. Osobnie wszystko działa poprawnie jedynie po podłączeniu razem takie dziwne rzeczy jak na filmiku…

Pomocy ...
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 06 Marzec 2024, 08:39:47
Może pompa nie daje rady? Moim zdaniem taki zestaw to strzał w stopę.
Tytuł: Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
Wiadomość wysłana przez: Gravis w 11 Marzec 2024, 10:46:31
Jaką pompkę polecacie? Muszę chyba do siebie zamontować, żeby zobaczyć czy faktycznie pomoże w celu "mniejszego odpadu"