Autor Wątek: Na początek, co wybrać?  (Przeczytany 12431 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Lipiec 2017, 01:37:28 »
Yyy, no nie. Te 40-60s. jest równie precyzyjne jak dwukrotne przelanie. Można się tak nauczyć, ale to niczego nie dowodzi. Jeśli chcesz wiedzieć co robisz, to potrzebujesz termometr, jeśli nie, to nie potrzebujesz w żadnej metodzie.

PS
Sławek Saran, którego cała kawa filtrowana stoi aeropressami, który aeropressem wygrał rok temu Mistrzostwa Polski Brewers Cup, który od 4 lat organizuje Mistrzostwa Polski Aeropress, w swojej metodzie (dostępna na wizytówkach jego kawiarni) zaleca: 92-95°C dla kaw z Afryki, 88-92°C dla kaw pozostałych.
Również Ilonka tą metodą wygrała MPA2014.

Na WAC masz przekrój od 35°C do 92°C, skąd pomysł trzymać się sztywno okolic 80°C i do tego pisać o tym komuś totalnie świeżemu w temacie?
W kawie temperatura jest ważna, niezależnie od metody.
Ok, jeszcze raz, bo nie dotarło. Producent zaleca jako standard temperaturę pomiędzy 80 a 85 stopni. To jest standard sugerowany przez producenta, po zapoznaniu się z którym można się bawić, bo wiesz jak to smakuje. Aeropress został skonstruowany w 2005 roku, czyli podejrzewam że projektant dłużej używa swojego produktu (włączając jeszcze fazę testów) niż p. Sławek Saran, Ilonka, Ben, Yao, George i cała reszta baristów na świecie. Skoro ulotka mówi jasno i wyraźnie z jakiego punktu zacząć swoja przygodę z AP to ja bym tak zaczął. Oczywiście nie trzeba - wolny wybór, można i parzyć herbatę, bo próbowałem. Można i użyć plasterka pomarańczy zamiast filtra, ale nie polecam innej receptury na start, niż firmowa i nie muszę się z tego tłumaczyć. Jak coś mi nie będzie smakować, to albo zmienię sobie mielenie albo temperaturę albo zacznę parzyć w tej dziurze tłoka. Nie ma to znaczenia. Jest to tylko wyjście od czegoś co poleca firma, a w którą stronę później się popłynie już tylko zależy od nas. Obawiam się, że prościej wytłumaczyć tego już nie mogę.

Z resztą podałeś link do b.ciekawego przepisu Martina. No i dobrze - mamy 80g wody w temperaturze 35 stopni i 135 w 92, gdzie później mieszamy obie. Ostateczna temperatura kawy w kubku po zakończeniu to będzie jakieś powiedzmy 73 (strzelam). Ów Martin nawet nie wygrał tego konkursu, gdyż zajął drugie miejsce. Wygrał Shuichi i jego 78 stopni. No i co z tego właściwie. Jury za 5 lat podejmie inną decyzję, że akurat w tym roku promujemy ten przepis. Co z tego, że Sławek Saran wygrał Mistrzostwa Polski Brewers Cup skoro mówimy o skali naszego kraju, a gdzie tam cała rzesza baristów z całego świata, którzy może też mają ciekawe pomysły a z oczywistych przyczyn w Mistrzostwach PL nie startowali.

Czy będę promować na pierwsze parzenie przepis Martina Karabinos? Nie.
Czy będę promować na pierwsze parzenie przepis Sawka Sarana? Nie.
Czy będę promować na pierwsze parzenie przepis Filipa Kucharczyka ? Nie. (mimo, że jeden z moich ulubionych)

Czy będę promować na pierwsze parzenie przepis z ulotki polecany przez producenta? Tak.

Pozdrawiam :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Lipiec 2017, 01:51:19 »
A ja nie będę promować przepisu producenta na pierwsze parzenie. Dlaczego? Każde ziarno jest inne i każde zaparza się najlepiej w odpowiedniej dla niego temperaturze. Długo piłem w pracy kawę z AP, nigdy nie czekałem za długo aż woda wystygnie. Ostatnio na szkoleniu też, zanim zacząłem kombinować, poczekałem nie więcej niż 5 minut - jak myślisz, do jakiej temperatury zdążył schłodzić się wrzątek? Było go bodaj ciut ponad litr. 80 stopni to na pewno nie było... Na pierwsze parzenie najlepiej wybrać czyjąś sprawdzoną dla danej kawy metodę. A potem zacząć się bawić...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Lipiec 2017, 02:19:02 »
taka dyskusja o gustach  :szampan:

Stumpton Coffee Roasters z USA polecają w poradniku na YT wodę po zagotowaniu (około 94). No i dobrze.
Mamy osobę zaczynającą przygodę z kawą, która ma sobie szukać który przepis jest dobry jak nie wie jak smakuje pierwowzór i nie wie jak smakują różne kawy.

Niech każdy parzy kawę jaka mu smakuje, czego sobie i Państwu życzę.
Czytała Krystyna Czubówna   :kawa: bez odbioru w tym temacie

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Lipiec 2017, 02:38:37 »
Ok, jeszcze raz, bo nie dotarło.
Dociera coraz mniej, bo znów mieszasz. Doradziłeś zakup frencha zamiast aero, bo w aero trzeba kontrolować temperaturę na około 80°C.

Postanowiłem to sprostować, bo wprowadza to w błąd naszego nowego w kawie kolegę -- temperatura jest ważna i należy ją kontrolować w każdej metodzie, nie tylko w aero. Można sobie radzić bez termometru, ale w każdej metodzie tak samo.


Ale skoro już powołujesz się na Alana Adlera, zna on się na tyle na kawie, aby w swoich zawodach promować kawowy fun i wbrew temu co piszesz, aby właśnie w aero nie stosować supersztywnych metod.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Lipiec 2017, 03:40:02 »
Ok, jeszcze raz, bo nie dotarło.
Dociera coraz mniej, bo znów mieszasz. Doradziłeś zakup frencha zamiast aero, bo w aero trzeba kontrolować temperaturę na około 80°C.

Postanowiłem to sprostować, bo wprowadza to w błąd naszego nowego w kawie kolegę -- temperatura jest ważna i należy ją kontrolować w każdej metodzie, nie tylko w aero. Można sobie radzić bez termometru, ale w każdej metodzie tak samo.


Ale skoro już powołujesz się na Alana Adlera, zna on się na tyle na kawie, aby w swoich zawodach promować kawowy fun i wbrew temu co piszesz, aby właśnie w aero nie stosować supersztywnych metod.

Mogę to powtarzać wiele razy, nie znudzi mi się to :) NA PIERWSZE PARZENIE (co wyszło w kolejnej wiadomości) zalecam około 80 stopni. . P-I-E-R-W-S-Z-E. Później róbta co chceta, sam zgłębiasz temat, bo Ci się podoba. Alan Adler z pewnością ma rację - z kawy musi być fun (po to tutaj wszyscy jesteśmy), jestem jak najbardziej za i różne eksperymenty, wariacje lub po prostu zwykły kubek kawy wypity z kimś bliskim.

Jestem zwolennikiem z początku prostych rozwiązań a FP jest najłatwiejszym (wg mnie) urządzeniem, wiele rzeczy odpada, kawa wychodzi równa. Nie trzeba termometru na początek, odpalasz czajnik, gotujesz wodę i czekasz powiedzmy 45 sekund po zagotowaniu. Czy tam będzie 94 stopnie, czy 93 stopnie nie ma różnicy na początek. Ma być fun, ma być prosto. Później przychodzi reszta jak sam człowiek odkrywa świat kawy. Można się na nim łatwo nauczyć różnic pomiędzy ziarnem z Afryki, Azji i Ameryki Południowej, obróbka naturalną, mytą itp. Wyraziłem opinię i że tak zacytuje klasykę "na ch*j drążyc temat" :D Jak ktoś chce sobie kupić AP na początek - zapraszam. V60 - zapraszam, to była tylko opinia.

Będziemy się tutaj łapać za słówka, a kolega zdecydowanie chce się kawy napić - skołowany jest ilością opinii... No, już wracamy Panowie do tematu ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2017, 03:42:31 wysłana przez Mr.Blend »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Lipiec 2017, 04:00:56 »
Nie łapać za słówka, tylko prostować wprowadzające w błąd stwierdzenia.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Lipiec 2017, 08:14:27 »
taka dyskusja o gustach
E tam, przecież już od dawna wiadomo, że producenci sprzętów  (nie wszystkich oczywiście) nieco się mijają z rzeczywistością w zaleceniach użytkowania. Klasycznym przykładem mogą być instrukcje obsługi ekspresów do kawy. Zdane "gdy lampka kontrolna zgaśnie (zapali się) ekspres jest gotowy do zrobienia kawy (spieniania mleka)" Chyba przyznasz mi rację, że tak nie jest. W instrukcji obsługi AP (przynajmniej tej, którą ja dostałem) nie ma ani słowa o możliwości  "odwrotnego" zalewania wodą, a temperatura jaką podali jest ZALECANA i może być korygowana dla różnych rodzajów kawy. Dla mnie, stwierdzenie że najlepiej zaczynać spieniać mleko jest wtedy, jak grzałka się jeszcze nie zdąży wyłączyć, co zostało "odkryte" przez użytkowników a nie producentów, jest najlepszym dowodem na to, że życie potrafi poprawić nawet najlepszego fachowca. Nie mogę teraz znaleźć filmiku jak gość używając AP zanim zasypał go kawą przelewał gorącą wodą i AP był opatulony czymś, co utrzymywało temperaturę. Tłumaczył to działanie tym, że woda stygnie bardzo szybko po wlaniu do AP. Może przesadzał a może miał rację? Pamiętaj, że największe osiągnięcia ludzi powstały przy nietypowym użyciu oczywistych sprzętów. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Lipiec 2017, 10:09:49 »
Ok, jeszcze raz, bo nie dotarło.
Dociera coraz mniej, bo znów mieszasz. Doradziłeś zakup frencha zamiast aero, bo w aero trzeba kontrolować temperaturę na około 80°C.

Postanowiłem to sprostować, bo wprowadza to w błąd naszego nowego w kawie kolegę -- temperatura jest ważna i należy ją kontrolować w każdej metodzie, nie tylko w aero. Można sobie radzić bez termometru, ale w każdej metodzie tak samo.


Ale skoro już powołujesz się na Alana Adlera, zna on się na tyle na kawie, aby w swoich zawodach promować kawowy fun i wbrew temu co piszesz, aby właśnie w aero nie stosować supersztywnych metod.

Mogę to powtarzać wiele razy, nie znudzi mi się to :) NA PIERWSZE PARZENIE (co wyszło w kolejnej wiadomości) zalecam około 80 stopni. . P-I-E-R-W-S-Z-E. Później róbta co chceta, sam zgłębiasz temat, bo Ci się podoba. Alan Adler z pewnością ma rację - z kawy musi być fun (po to tutaj wszyscy jesteśmy), jestem jak najbardziej za i różne eksperymenty, wariacje lub po prostu zwykły kubek kawy wypity z kimś bliskim.

Jestem zwolennikiem z początku prostych rozwiązań a FP jest najłatwiejszym (wg mnie) urządzeniem, wiele rzeczy odpada, kawa wychodzi równa. Nie trzeba termometru na początek, odpalasz czajnik, gotujesz wodę i czekasz powiedzmy 45 sekund po zagotowaniu. Czy tam będzie 94 stopnie, czy 93 stopnie nie ma różnicy na początek. Ma być fun, ma być prosto. Później przychodzi reszta jak sam człowiek odkrywa świat kawy. Można się na nim łatwo nauczyć różnic pomiędzy ziarnem z Afryki, Azji i Ameryki Południowej, obróbka naturalną, mytą itp. Wyraziłem opinię i że tak zacytuje klasykę "na ch*j drążyc temat" :D Jak ktoś chce sobie kupić AP na początek - zapraszam. V60 - zapraszam, to była tylko opinia.

Będziemy się tutaj łapać za słówka, a kolega zdecydowanie chce się kawy napić - skołowany jest ilością opinii... No, już wracamy Panowie do tematu ;)
Nie dociera, ze siejesz zamet? Wyskakujesz ze ulotka to dogmat. Kawa, ktora teraz mam - Gwatemala El Morito od Malej Czarnej - parzy się w dripie bardzo latwo. I pomimo tego, ze mi wiele w technice brakuje to chcialbym ja sprawdzic refraktometrem. Czy ma to sens? Nie. Czy sztywne trzymanie się ulotki ma sens? Również nie. Masz tu duzo doswiadczonych ludzi, ktorzy kieruja w odpowiednim kierunku, a Ty dalej swoje. Kolejny Tedi...

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Lipiec 2017, 12:01:49 »
Zwróćcie uwagę, że ulotka pisze o parzeniu Espresso z dozą mierzoną "łyżkami" i podaje przepis na zaparzenie espresso, americano lub caffe latte (?), więc nie koniecznie parzyłbym cokolwiek zgodnie z instrukcją producenta, bo jest bardzo mocno orientacyjna. :)
http://www.coffeedesk.pl/documents/AeroPressPL.pdf

www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Lipiec 2017, 12:33:56 »
Producent zaleca jako standard temperaturę pomiędzy 80 a 85 stopni. To jest standard sugerowany przez producenta, po zapoznaniu się z którym można się bawić, bo wiesz jak to smakuje. Aeropress został skonstruowany w 2005 roku, czyli podejrzewam że projektant dłużej używa swojego produktu (włączając jeszcze fazę testów) niż p. Sławek Saran, Ilonka, Ben, Yao, George i cała reszta baristów na świecie. Skoro ulotka mówi jasno i wyraźnie z jakiego punktu zacząć swoja przygodę z AP to ja bym tak zaczął.

Ostatnio miałem mieszankę (coś z Fatima w nazwie) która parzona w 92st  była kwaśna i wodnita. Dopiero podniesienie temperatury powodowało że pojawiało się jako takie body. Także nie widzę powodu żeby zawsze wychodzić od 80 czy 85. To nie producent będzie pił moją kawę tylko ja. Dogmaty są dobre na lekcje religii a i tam nie zawsze.

Może hamerykanie dostosowują porady do tego co jest dostępne u nich na rynku. Z mojego miesięcznego pobytu w San Francisco pamiętam że ogólnie dostępne miejsca kawowe serwowały coś (bo kawą ciężko to było nazwać) z ziaren tak spalonych że zasobniki na kawę całe były oblepione olejem wyciekającym z ziaren. Do czegoś takiego sam pewnie wziął bym 80 st.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Lipiec 2017, 14:20:33 »
Zwróćcie uwagę, że ulotka pisze o parzeniu Espresso z dozą mierzoną "łyżkami" i podaje przepis na zaparzenie espresso, americano lub caffe latte (?), więc nie koniecznie parzyłbym cokolwiek zgodnie z instrukcją producenta, bo jest bardzo mocno orientacyjna.
http://www.coffeedesk.pl/documents/AeroPressPL.pdf

Ja często na tym przepisie zaparzam "espresso" i potem dolewam wody do americano. Łyżka kawy (12g) i woda w temp 80-85C. Zawsze wychodzi pysznie, tylko ze bardziej na ziarnach średnio palonych, np. Audun Espresso Rainha.

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Październik 2017, 13:35:27 »
Podepnę się.
Mam w domu młynek ręczny. Kawę mieli drobno. Grubość po zmieleniu jak identyczna jak kawa mielona z marketu.
Pod jaką metodę na tą chwilę mogę używać tego młynka? Phin, aeropress, kawiarka?
Wiem, wiem od dobrego młynka powinienem zacząć, ale póki co taniej będzie kupić przyrząd. Trudniej wyłożyć 300-500 zł na młynek.
Kawa chyba brazylijska ,ale jeszcze nie zdecydowałem. Zamówię u kogoś z forum.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Październik 2017, 14:32:08 »
Jeśli młynek ma regulację stopnia mielenia, to powinien zmielić do każdej metody (oprócz espresso ;) ).

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Październik 2017, 16:00:02 »
Właśnie nie ma regulacji. Mieliłem już ziarenka i zmieliło jak kawę mieloną z marketu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Październik 2017, 16:02:39 »
akurat do wszystkich trzech metod, które wymieniłeś taka grubośc przemiału się nadaje. Tylko przepis odpowiedni do takiego mielenia i poisadanej kawy trzeba znaleźć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi