Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317823 razy)

Offline vitheck Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: AP, V60, Gabi.
  • Młynek: C40 mk3 nitro blade, wilfa svart cwgs-130b, Ś.P. rhinowares
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #600 dnia: 03 Luty 2018, 17:44:39 »
Niedawno wykazano, że nasze mózgi dostrajają się do siebie gdy przebywamy razem. Stąd określenia takie jak nadawanie na tej samej fali jest bardzo trafne. Z jakiegoś powodu człowiek lubi się socjalizować przy substancjach oddziałujących na mózg.
Powiem więcej, jedna z technik psychoterapeutycznych to odzwierciedlenie, które ma na celu pokazać pacjentowi, że jest słuchany i rozumiany przez terapeutę. Służy także do nawiązania dobrej relacji i kontaktu terapeutycznego :)

Co do "50 twarzy..." myślę, że może być tak jak mówisz. Że w świecie wszechobecnej nagości i epatowania seksualnością ludzie tym bardziej mają problem z rozmową o sprawach intymnych, a dużo łatwiej się o tym czyta, sam na sam z książką w domowym zaciszu (jakakolwiek by nie była jakość treści w niej zawartych).

Jak widać nawet wzmianka dotycząca niestandardowych zachowań seksualnych w książce o kawie, potrafi wywołać u czytelników dyskomfort.

Dobrze by było, gdyby nie wpływało to na ich opinię na temat książki o kawie, ale różnie bywa... ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #601 dnia: 03 Luty 2018, 17:54:09 »
świecie wszechobecnej nagości i epatowania seksualnością
Nie chodzi tylko o nagość, ale o zakłamany i zniekształcony obraz człowieka. Człowiek odnosząc się do tych sztucznych tworów jest na ogół zagubiony i popada w jakieś absurdalne kompleksy. Nawiązując do pasa kawowego, to w Wenezueli jest to posunięte do tego stopnia, że rodzice kupują na 18 urodziny dzieciom operacje plastyczne.

Tutaj widać jak wielki problem jest w nauczaniu. Przecież szkoła, nie uczy nas ani rozmawiać, ani, broń Boże, myśleć samodzielnie. Nie rozumiem dlaczego w szkole nie uczymy się o retoryce, erystyce, semiotyce, komunikacji, logice. To dałoby powszechnie możliwość odfiltrowania tego spamu, którym człowiek jest zarzucany na co dzień. Domniemam, że taki obywatel jest niewygodny.

Sam przecież zapytałem o ciekawy przepis, na który zresztą nie dostałem odpowiedzi
Wywnioskuj sam dlaczego nie otrzymałeś odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2018, 18:16:51 wysłana przez krystians »

Offline vitheck Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: AP, V60, Gabi.
  • Młynek: C40 mk3 nitro blade, wilfa svart cwgs-130b, Ś.P. rhinowares
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #602 dnia: 03 Luty 2018, 18:29:10 »

@vitheck - sorry, nie masz racji. 50 twarzy greya jest raczej książką małowartościową, ale  dobrze napisaną.



Doskonale rozumiem za to, że może nie podobać Ci się styl pisania Iki, że możesz uznawać jej twórczość za słabą "literaturę". Ale może to kwesta priorytetów i tego czego oczekujemy od tej książki.

Nie, nie. Mnie się nie podoba ten styl - to prawda. Ale to nie jest kwestia priorytetów. Ta książka JEST napisana słabo. To fakt, z tym się nie dyskutuje. Kilka argumentów przytoczył Pafcio0.

Żeby nie było, książka jest napisana słabo, ale sama w sobie nie jest zła, szczególnie dla początkujących i nie tylko. Sam przecież zapytałem o ciekawy przepis, na który zresztą nie dostałem odpowiedzi ;) Lubię też proste porównanie kawy do owoców. W końcu mogę spokojnie wytłumaczyć znajomym, że kawa to nie tylko gorycz.


Spoko. Starając się uciec od osobistych wycieczek pozwolę sobie jedynie na drobniutką uwagę - na całe szczęście jesteś przykładem, że polskość nie ucieka z nas na obczyźnie.

Nie, nie uważam, że jeśli Ty stwierdzisz, że nie mam racji bo masz inne zdanie na temat "50 twarzy Greya" to tak musi być :)
Nie, nie uważam, że jeśli napiszesz "to fakt z tym się nie dyskutuje" to tak jest i na poparcie tego masz swoje zdanie i kilka argumentów Pafcio0 (no offence, ale jakoś nie spowodowały, że stwierdziłem, że "to jest fakt" i nie mogę z tym dyskutować :)
Poza tym nie znam Was, nie jesteście dla mnie autorytetami w dziedzinie szeroko pojętej "literatury".
Szanuję za to wszystkie uwagi odnośnie merytorycznych błędów (mówię to najzupełniej szczerze!). I chyba wolałbym, żeby ta dyskusja szła jednak bardziej w tym kierunku.

To, za co nie lubię dyskusji na forum, to właśnie ta tendencja do przekonywania wszystkich do swojej jedynej i słusznej racji. Lubię dyskusję na argumenty, ale akurat w obu dziedzinach nie czuję się specjalistą, a jak na czymś się nie znam, to staram się nie wchodzić w zbyt głębokie dywagacje. Wiem, że druga strona może być bardziej zaznajomiona z tematem, więc staram się bardziej patrzeć na to, co ma do przekazania (oczywiście używając sensownych argumentów) i się uczyć.

Jak sam widzisz, napisałem tylko to, co uważam na ten temat. W odpowiedzi dostałem informację, że nie mam tu z czym dyskutować. Ok, nie dyskutuję więc.

Co więcej, masz rację - na swoje nieszczęście, czytałem "50 twarzy Greya" po polsku. Krytykuję więc polskie tłumaczenie, a nie książkę w oryginale, która niestety stała się popularna również w naszym kraju, gdzie 99% naszych rodaków przeczytało ją właśnie w ojczystym języku. Ale może dowiem się, że w oryginale bohaterka jest mniej infantylna, a opisy aktów seksualnych są dużo lepsze niż w tym fatalnym polskim tłumaczeniu?

Przepraszam resztę osób, które muszą męczyć się czytaniem dyskusji o "50 twarzach Greya". Moja wina :)

świecie wszechobecnej nagości i epatowania seksualnością
Nie chodzi tylko o nagość, ale o zakłamany i zniekształcony obraz człowieka. Człowiek odnosząc się do tych sztucznych tworów jest na ogół zagubiony i popada w jakieś absurdalne kompleksy. Nawiązując do pasa kawowego, to w Wenezueli jest to posunięte do tego stopnia, że rodzice kupują na 18 urodziny dzieciom operacje plastyczne.


To było bardziej uogólnienie tego, z czym stykamy się, szczególnie w mediach w XXI wieku. Problem obrazu swojego ciała, który kształtuje się w dużym stopniu przez pryzmat spostrzegania tego, co jest obecne wokół (i co rzeczywiście jest mocno zakłamane i wręcz nierzeczywiste), jest niezwykle złożony, ale może już tego nie rozwijajmy tutaj ;) Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką to polecam książkę K. Schier - "Piękne brzydactwo".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #603 dnia: 03 Luty 2018, 19:01:24 »
Jest też "Historia piękna" i "Historia brzydoty" pod redakcją Umberto Eco w kontekście sztuki i kanonów. Eco znany jest głównie z powieści "Imię róży", tymczasem jest świetnym semiotykiem i polecam jego książki naukowe i felietony.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #604 dnia: 03 Luty 2018, 21:47:03 »
Arabika, Robusta i Liberika. Liberiki jest 1% czyli tyle samo co kaw z segmentu speciality o których jest ta książka, a mimo to ją pominięto.
I jak się to ma do setki pozostałych?

Prawdopodobieństwo, że czytelnik natrafi na coś z Liberiką w składzie jest bliskie zeru. Mówienie, że są tylko dwa gatunki jest błędem, ale jeszcze większym błędem jest mówienie, że są tylko trzy. W polskich sklepach spotkać można dwa, a jest w sumie ponad sto.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #605 dnia: 03 Luty 2018, 22:04:34 »
Czy liberikę w ogóle sprzedaje się na eksport?
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2018, 22:09:58 wysłana przez krystians »

Offline MałaCzarna

    • Lokalna Palarnia Mała Czarna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 63
    • Palarnia Mała Czarna
  • Ekspres: Nuova Simonelli Aurelia T3
  • Młynek: Fiorenzato 64evo 2x, Rancilio, Commandante, Mahlkonig Kenia
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #606 dnia: 03 Luty 2018, 23:32:17 »
Przejrzałem oferty kilku importerów zielonego ziarna i pomyślałem czy w ich ofercie kiedyś tą kawę widziałem. Nie spotkałem się z ofertą sprzedaży tej kawy.  ;)

M.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #607 dnia: 04 Luty 2018, 00:00:03 »
Starając się uciec od osobistych wycieczek pozwolę sobie jedynie na drobniutką uwagę - na całe szczęście jesteś przykładem, że polskość nie ucieka z nas na obczyźnie.
Czy naprawdę musisz uciekać się od wycieczek osobistych i starać się mi pojechać polskością, bo nie zgadzam się z Tobą na temat jakiejś książki? Przykro mi.

Nie, nie uważam, że jeśli napiszesz "to fakt z tym się nie dyskutuje" to tak jest i na poparcie tego masz swoje zdanie i kilka argumentów Pafcio0 (no offence, ale jakoś nie spowodowały, że stwierdziłem, że "to jest fakt" i nie mogę z tym dyskutować
Chyba się nie zrozumieliśmy. Z faktami się nie dyskutuje, ze mną jak najbardziej ;) Nie możesz nie zgodzić się, że dziś jest sobota.
Jeśli coś ma błąd nie jest doskonałe. Jeśli coś ma dużo błędów/braków/nieścisłości nie jest dobre. Tak jak Pani Ika napisała w swojej książce odnośnie jakości kaw: od 24 do 86 defektów kawa jest poniżej standardu.
Podaliśmy z Pafciem różne błędy logiczne, stylistyczne, gramatyczne i nieścisłości. Znajdziesz ich niestety sporo. Kiedy jest sporo takich rzeczy, nie możemy mówić o wysokiej jakości. Napisałem więc, że książka jest napisana słabo, nie bez uzasadnienia. To są fakty. Od Ciebie nie dostałem ani jednego argumentu, że książka jest napisana dobrze, prócz tego, że Tobie się podoba. Tak czy siak przyznałeś:
Szanuję za to wszystkie uwagi odnośnie merytorycznych błędów (mówię to najzupełniej szczerze!)
Więc sam dostrzegasz, że można było to napisać lepiej.
Ale może dowiem się, że w oryginale bohaterka jest mniej infantylna, a opisy aktów seksualnych są dużo lepsze niż w tym fatalnym polskim tłumaczeniu?
No i po co ta ironia?
Nie wiem, nie czytałem po polsku. Po angielsku książka jest napisana poprawnie. Treść to inna bajka. No i żeby nikt nie zrozumiał mnie źle - 50 twarzy jest dla mnie bezwartościowym obrzydlistwem.

Czytałem niedawno autobiografię Andresa Iniesty i mimo, że znam temat, to było mi bardzo ciężko (tłumaczone na polski, ale na hiszpańskich portalach również jest krytykowana). Zaraz po tym autobiografię Franka Abagnale'a i mimo, że nie żyłem w tamtych czasach, nigdy nie widziałem czeku na oczy to byłem zafascynowany.
Sporo osób napisało, że ominęli pewne rozdziały w książce Pani Iki. Gdyby pisała dobrze i interesująco, pewnie by tak nie było. Przeczytaj proszę WIKARCS Colina Harmona. Nawet rzeczy które dobrze znam i totalnie mnie nie interesują, czytałem z ciekawością. Dlaczego? Bo są dobrze napisane. Sprawdź sam :)

Arabika, Robusta i Liberika. Liberiki jest 1% czyli tyle samo co kaw z segmentu speciality o których jest ta książka, a mimo to ją pominięto.
I jak się to ma do setki pozostałych?

Prawdopodobieństwo, że czytelnik natrafi na coś z Liberiką w składzie jest bliskie zeru. Mówienie, że są tylko dwa gatunki jest błędem, ale jeszcze większym błędem jest mówienie, że są tylko trzy. W polskich sklepach spotkać można dwa, a jest w sumie ponad sto.


Ma się to tak samo do tego jak chociażby skład powietrza, którym oddychasz. 78% azotu, 21% tlenu, 1% argon - tak uczyli mnie w szkole. O reszcie się nie pisze. Gdziekolwiek poczytasz o kawie, znajdziesz wzmiankę o liberice. Od wikipedii przez blogi po "gatunki kaw" na tym forum. Na blogu konesso piszą
Cytuj (zaznaczone)
Liberika to ostatni w miarę liczący się gatunek kawy używany do produkcji kaw ziarnistych, choć jej udział nie przekracza nawet 1%
Natomiast w książce Pani Iki, strona 11:
Cytuj (zaznaczone)
Istnieją dwa rodzaje kawy: arabika i robusta
Czy nie można napisać: Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje kaw: arabika i robusta? Jedno słowo więcej i nic nie można zarzucić.

WITAM I POZDRAWIAM :)

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #608 dnia: 04 Luty 2018, 00:37:40 »
Wiele rzeczy by można... Możnaby o tej coffea liberica napisać coś w kontekście polskiego nazwiska francuskiego odkrywcy jednej z odmian, biologa Dybowskiego. Pewnie byłoby ciekawiej... Wielu rzeczy ta książka nie precyzuje, wiele upraszcza, pomija itp. itd. Szanujmy jednak to, co jest :). Każdy z nas taką książkę napisałby inaczej... Mnie rzucają się w oczy od razu różne błędy merytoryczne i techniczne, np. z botaniki, agronomii, palenia kawy, ale wcale nie razi mnie to, co doskwiera większości niezadowolonych: opisy przyrody, rodzinnej wsi, opisy poranków w łóżku, słowem: nawiązanie do genezy wrażliwości...
Btw, liberica i owszem, bywa dostępna w Europie, ale jest droga.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2018, 00:41:26 wysłana przez Antonio »

Offline vitheck Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: AP, V60, Gabi.
  • Młynek: C40 mk3 nitro blade, wilfa svart cwgs-130b, Ś.P. rhinowares
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #609 dnia: 04 Luty 2018, 09:01:14 »
Czy naprawdę musisz uciekać się od wycieczek osobistych i starać się mi pojechać polskością, bo nie zgadzam się z Tobą na temat jakiejś książki? Przykro mi.

Przekonałeś mnie, że kompletnie się nie zrozumieliśmy. Ale jak będę chciał znaleźć forumowego inteligenta, to wiem gdzie szukać. Pozdro

Wiele rzeczy by można... Możnaby o tej coffea liberica napisać coś w kontekście polskiego nazwiska francuskiego odkrywcy jednej z odmian, biologa Dybowskiego. Pewnie byłoby ciekawiej... Wielu rzeczy ta książka nie precyzuje, wiele upraszcza, pomija itp. itd. Szanujmy jednak to, co jest :). Każdy z nas taką książkę napisałby inaczej... Mnie rzucają się w oczy od razu różne błędy merytoryczne i techniczne, np. z botaniki, agronomii, palenia kawy, ale wcale nie razi mnie to, co doskwiera większości niezadowolonych: opisy przyrody, rodzinnej wsi, opisy poranków w łóżku, słowem: nawiązanie do genezy wrażliwości...
I Antonio zwięźle podsumował to, co jest według mnie sednem tej dyskusji.

P.S. tak, tam powyżej "inteligenta" było użyte z (ulubionym Twoim słowem) ironią. Ale, że dwa razy strzelałeś kulą w płot, to teraz Ci podpowiem.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2018, 09:07:31 wysłana przez vitheck »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #610 dnia: 04 Luty 2018, 09:35:58 »

Spoko. Starając się uciec od osobistych wycieczek pozwolę sobie jedynie na drobniutką uwagę - na całe szczęście jesteś przykładem, że polskość nie ucieka z nas na obczyźnie.

Uwaga na poziomie przedszkolaka "A twoja mama jest taka gruba, że łatwiej ją przeskoczyć niż obejść"

Bardzo inteligentna.

Przekonałeś mnie, że kompletnie się nie zrozumieliśmy. Ale jak będę chciał znaleźć forumowego inteligenta, to wiem gdzie szukać. Pozdro

Nigdy nie wiem jak odbierać uwagi o polskości głoszone z pogardą przez Polaków. Czy taka osoba sama wpisuje się w kreowany przez siebie obraz Polaka o którym pisze z pogardą, czy nie czuje się Polakiem, czy już jest taka europejska, że za nic ma wartości takie jak miłość do ojczyzny, przecież pisząc takie epitety wystawia sama sobie jakieś świadectwo. Może to wyraz jakiejś samokrytyki, tylko nie wiem wtedy, czy przejmować się tym, bo nawet nie będąc adresatem epitet w jakimś stopniu dotyka mnie, czy puścić mimo uszu bo adwersarz najpewniej nie przejawia bystrości umysłu na tyle by zrozumieć implikacje użytego epitetu.



Marek.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2018, 09:43:35 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #611 dnia: 04 Luty 2018, 09:39:17 »


Przepraszam moderatorów za ten offtop.
Witku, a moze bardziej światowo - vithcku - nie pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2018, 09:45:16 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #612 dnia: 04 Luty 2018, 11:26:28 »
78% azotu, 21% tlenu, 1% argon
Tylko, że ten 1% argonu dotyka nas wszystkich. ;)

Czy nie można napisać: Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje kaw: arabika i robusta? Jedno słowo więcej i nic nie można zarzucić.
Absolutnie się zgadzam, co już zresztą powyżej napisałem, niemniej nadal uważam, że wciskanie w to Liberiki, o której potem nie ma ani słowa jest jeszcze większym błędem i zaciemnianiem obrazu rzeczy.



Co do błędów, zbyt wielu przytoczonych nie widzę, co najwyżej kilkukrotne powtórzenie, że są. O ile ze stylem pisania nic się zrobić nie da, a i uważam, że został przez wydawnictwo dobrany celowo, o tyle z błędami w ewentualnym drugim wydaniu można powalczyć, więc jeśli komuś zależy aby w polskim języku była dostępna książka o kawie, którą można polecać właśnie wtajemniczającym się znajomym, może spokojnie takie błędy merytoryczne, czy logiczne zgłosić autorce lub wydawnictwu.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #613 dnia: 04 Luty 2018, 11:46:50 »
Zadam pytanie tutaj, żeby nie zaśmiecać forum nowymi wątkami.

Macie jakieś sprawdzone pokrowce/etui służące do transportu młynków ręcznych (najlepiej przetestowane na Kinu M47) ;) Wiem, że pokrowce na obiektywy się dosyć dobrze nadają, ale zupełnie nie mam pojęcia na co zwracać uwagę przy ewentualnym wyborze.
Ps. Miłoby było, gdyby cena nie zabijała :P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #614 dnia: 04 Luty 2018, 13:20:55 »
Ja owijam w szmatkę z mikrofibry i wkładam w mały woreczek płócienny ze ściągaczem. Mieści się idealnie bez demontażu korbki. Taki pakunek wrzucam po prostu do torby / walizki.
Nie wiem czy futerał na obiektyw  będzie tak dobrym pomysłem one mają dość dużą średnicę, co powoduje latanie wysokiego, wąskiego młynka. Można luzy zminimalizować dołożeniem woreczka kawy. Kwestia co zrobić z rączką żeby nie rysowała młynka.

W tym jak dobrze pamiętam powinna być od wewnątrz  kieszonka na tylnej ściance, w którą można by wsunąć rączkę.
http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p2855_Torba-na-obiektyw-WB-2107.html

Myślę jednak, że lepszym pomysłem jest mała torba lub wkład do plecaka z wewnętrzną przegródką. Zmieści się młynek w jednej przegródce, a w drugiej korbka i np kawa, + jakieś akcesorium i filtry. Tak kiedyś zapakowałem cały sprzęt na wyjazd i byłem zadowolony. Nie wiem tylko czy ten konkretny wkład ma przegródkę regulowaną, na ogół tak jest.
https://www.foto-net.pl/sklep/produkt/National-Geografic-NG-A9220-midi-wklad-na-aparat.html
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2018, 14:40:19 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi