Autor Wątek: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym  (Przeczytany 31356 razy)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #90 dnia: 18 Luty 2017, 22:03:57 »
Śledzę ten wątek od początku. Uważam, że chcąc pić dobrą kawę należy przygotować się na określone koszty, dobre rzeczy najczęściej trochę kosztują i należy się z tym liczyć, Dziwi mnie wyliczanie ceny jednej kawy co do grosza, moim zdaniem to przesada, Sprzęt do metod przelewowych łącznie z dobrym ekspresem to w sumie niewielki wydatek. Comiesięczne koszty zakupu kawy to najczęściej 150-250 złotych, dużo? Moim zdaniem nie. Chcę pić dobrą kawę to trzeba za nią odpowiednio zapłacić, Jeżeli mnie na to nie stać to lepiej dać sobie spokój niż ciągle liczyć ceny i próbować oszczędzać na każdym ziarenku.
Nie chodzi o wyliczanie co do grosza, ale już dziś wydaję 150 zł. Zakładając dodatkowo 5 kaw dziennie z alternatyw, to by mi już dawało 400 zł / mies. Zejście do 250 już byłoby optymalne. Myślę, że kawiarka elektryczna jest tu super wyjściem i pozwoli mi na niezłą kawę za rozsądne pieniądze.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #91 dnia: 18 Luty 2017, 22:59:16 »
Zakładając dodatkowo 5 kaw dziennie z alternatyw, to by mi już dawało 400 zł / mies
Nie wypowiadałem się, bo uważałem, że każda ze stron ma swoje zdanie, nie do końca się rozumiecie, nic mi do tego.
Teraz jednak utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że nie wiesz czego chcesz.
Naprawdę nie szkoda Ci Twojego zdrowia na 10 kaw dziennie? Pomijając to - wybaczcie za drukowane litery - MARTWISZ SIĘ WĄTKIEM EKONOMICZNYM CHCĄC PIĆ 10 KAW DZIENNIE?
Zakładając nawet robienie aeropressu 9g kawy/150ml wody (1.5 zł według Twoich wyliczeń) dziennie wypijasz z samych alternatyw 750 ml (plus "espresso").

Kończąc już moje marne wywody
Patrząc na ten wątek - nie kupuj ani kawiarki, ani phina. Kup termos, plastikowe v60 i dziel na porcje po 50 ml
1 drip to 5 porcji, porcja (przy drogich kawach) nie wyjdzie nawet za złotówkę
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2017, 23:07:10 wysłana przez tored »

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #92 dnia: 18 Luty 2017, 23:10:34 »
Dzięki, racja - to trochę dużo. Może nie 10, ale 8 dziennie - teraz tyle pijam. Może rzeczywiście ograniczę do 3-4, nie wiem czemu, w o ogóle o tym nie pomyślałem.

Dzisiaj próbowałem kawy przelewowej i chyba bardziej mi smakuje z kawiarki, a biorąc pod uwagę ograniczenie ilości, to chyba najrozsądniejsze wyjście.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #93 dnia: 18 Luty 2017, 23:20:05 »
Dzięki, racja - to trochę dużo. Może nie 10, ale 8 dziennie - teraz tyle pijam. Może rzeczywiście ograniczę do 3-4, nie wiem czemu, w o ogóle o tym nie pomyślałem.

Dzisiaj próbowałem kawy przelewowej i chyba bardziej mi smakuje z kawiarki, a biorąc pod uwagę ograniczenie ilości, to chyba najrozsądniejsze wyjście.


Adamie
Zakończ dyskusję w tym temacie, nie wniesie ona już zupełnie nic. Ty się niczego nie dowiesz, argumenty będą się tylko powtarzać
Nie wiem skąd jesteś, możliwe że przeoczyłem.
Zainwestuj 50-100 zł (licząc z ew dojazdami) na pójście do jednej z polecanych na forum kawiarni, ale nie na jedną kawę przelewową. Skoro i tak pijesz po kilka dziennie, spróbuj kilku metod, dasz radę, serce Ci od takiej jednorazowej wizyty nie wysiądzie. Poszerzysz horyzonty, może okaże się, że aeropress jest idealny. Może wypadnie, że jednak przekonałeś się do dripa zrobionego z innej kawy. A może po prostu uznasz, że jednak espresso jest najfajniejsze i wtedy wybierzesz kawiarkę.
POROZMAWIAJ z baristą. Wysłuchaj go, powiedz co Ci najbardziej smakuje, on Cie wtedy ukierunkuje dokładnie.

A jeżeli chcesz się zamknąć w 250 zł - pij jedną/dwie kawy z jakiejkolwiek alternatywy zamiast 5. Podejdź do tego jak do dodatku. :)
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2017, 23:22:19 wysłana przez tored »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Luty 2017, 23:38:15 »
Dzięki, racja - to trochę dużo. Może nie 10, ale 8 dziennie - teraz tyle pijam.
Tylko wtrącę, bo mi się nie chce wracać do jakiejkolwiek dyskusji... Zainteresuj się tematem ilości kofeiny w kawie w zależności od metody parzenia - i jeśli dobre wnioski z tego wyciągniesz, to może zrozumiesz, że picie kilku "espresso" plus 5 kaw z alternatywy w ciągu dnia to masakra dla zdrowia - a przy samym "espresso" już niekoniecznie... Mnie któregoś razu zaprosił znajomy(z forum) na kawę - 4 espresso, szklaneczka przelewu, i jedna ciekawostka, którą pominę(ale zawierająca sporo kofeiny). Efekt? Picie kawy skończyliśmy około 19 lub 20, a ja uzyskaną w ten sposób energię z kofeiny straciłem dopiero około 14-15 dnia następnego - nocka oczywiście w plecy. Wiem, że to OT, ale naprawdę rozważ aspekt zdrowotny. A mocno to zalecam, bo wiem po sobie jak ciężkie jest życie z chorobami...

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Luty 2017, 23:20:12 »
Temat już chciałem zakończyć na poprzedniej stronie  :)
Zamówiłem kawiarkę elektryczną do pracy - mało pracy, szybka kawa niezłej jakości.

Jeśli chodzi o inwestycję w wizytę w kawiarni, to wczoraj byłem w warszawskiej kawiarni Forum i piłem 6 kaw w tym z aeropressu i szczerze mówiąc wolę espresso... Tzn. nie jest zła, ale jednak smak espresso to jest to. Również kawiarka bardziej mi pasuje. A w ogóle żeby było śmieszniej, znalazłem w domu french press - dostałem kiedyś i nawet nie otworzyłem...  :ups: Przetestuje w nadchodzącym tygodniu :)

Jeśli chodzi o ilość, to dzięki za rady Panowie, na pewno ograniczę. To kolejny punkt na plus dla  espresso / kawiarki, krótszy kontakt kawy z wodą = mniej kofeiny.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #96 dnia: 19 Luty 2017, 23:36:44 »
Jeśli wolisz intensywniejsze smaki, to mniej wody do tego frencha nalej (aeropressu też się to tyczy, gdybyś rozważał kiedykolwiek).

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Luty 2017, 23:42:30 »
@Adam_1234

Starałem się Ciebie zrozumieć, ale zaczyna to wyglądać śmiesznie. Przypadkiem kupiłeś ekspres na aukcji, który teraz się przypadkiem zepsuł. Teraz przypadkiem znajdujesz FP, w domu, który dostałeś i nie otworzyłeś. Do tego nie wiesz ile i jakiej kawy pijesz, a mówiąc ściślej, nie wiesz ile kofeiny wchłaniasz a pracujesz w korporacji, i prawie bez przerwy jesteś na tym forum. To jak to w końcu jest? Z czego pijesz kawę i jaką?

Wcale nie muszę mieć jednego sprzętu, Może kupię kawiarkę, french press, a na pewno phin.

Dzięki wszystkim za wskazówki. Temat chyba można uznać za zamknięty.

To masz tę kawiarkę, czy nie? Masz ten FP czy nie? Zdecyduj się bo temat staje się nudny. Osobiście uważam go za zamknięty.
EOT

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Luty 2017, 00:05:52 »
@Adam_1234

Starałem się Ciebie zrozumieć, ale zaczyna to wyglądać śmiesznie. Przypadkiem kupiłeś ekspres na aukcji, który teraz się przypadkiem zepsuł. Teraz przypadkiem znajdujesz FP, w domu, który dostałeś i nie otworzyłeś. Do tego nie wiesz ile i jakiej kawy pijesz, a mówiąc ściślej, nie wiesz ile kofeiny wchłaniasz a pracujesz w korporacji, i prawie bez przerwy jesteś na tym forum. To jak to w końcu jest? Z czego pijesz kawę i jaką?

Wcale nie muszę mieć jednego sprzętu, Może kupię kawiarkę, french press, a na pewno phin.

Dzięki wszystkim za wskazówki. Temat chyba można uznać za zamknięty.

To masz tę kawiarkę, czy nie? Masz ten FP czy nie? Zdecyduj się bo temat staje się nudny. Osobiście uważam go za zamknięty.
EOT
Przecież wie ile pije, 5-8 espresso dziennie z kawy za 150 zł/kg...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #99 dnia: 20 Luty 2017, 00:23:44 »
kolejny punkt na plus dla  espresso / kawiarki, krótszy kontakt kawy z wodą = mniej kofeiny.
Akurat to nie tak. Espresso ma mniej kofeiny tylko ze względu na mniejszą objętość. Koncentracja kofeiny per ml jest w espresso wyższa niż w przelewkach, przypuszczam że w kawiarce również.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #100 dnia: 20 Luty 2017, 00:34:31 »
Espresso ma akurat największą zawartość kofeiny. Dlatego pije się go w małych ilościach. Shotach. Jak wódkę.  :) Wtedy jednostkowe wchłanianie jest mniejsze bo rozciągnięte w czasie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #101 dnia: 20 Luty 2017, 00:57:08 »
Z tą kofeiną to nie takie proste. Metoda parzenia, koncentracja, wchłanianie -- i najtrudniejsza zagadka -- zawartość kofeiny w konkretnych ziarnach.

Polecam zapoznać się ze wstępnymi wynikami oznaczeń zawartości kofeiny, które niedawno pojawiły się w internetach, a o które pokusił się jeden z warszawskich baristów.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #102 dnia: 20 Luty 2017, 02:05:43 »
Z tą kofeiną to nie takie proste. Metoda parzenia, koncentracja, wchłanianie -- i najtrudniejsza zagadka -- zawartość kofeiny w konkretnych ziarnach.

Polecam zapoznać się ze wstępnymi wynikami oznaczeń zawartości kofeiny, które niedawno pojawiły się w internetach, a o które pokusił się jeden z warszawskich baristów.
Chętnie się zapoznam.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #103 dnia: 20 Luty 2017, 08:38:16 »
Ile jest kofeiny w kawie

Kojarzę, że gdzieś czytałem wypowiedź Piotra po pierwszych wynikach, której pointą było aby nie wyciągać pochopnych wniosków, bo wyników jest póki co mało, a zmiennych zbyt dużo.
Mam nadzieję, że z czasem będzie więcej.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #104 dnia: 20 Luty 2017, 09:59:55 »
Jeśli wolisz intensywniejsze smaki, to mniej wody do tego frencha nalej (aeropressu też się to tyczy, gdybyś rozważał kiedykolwiek).
Dzięki, spróbuję w tym tyg :)
Starałem się Ciebie zrozumieć, ale zaczyna to wyglądać śmiesznie. Przypadkiem kupiłeś ekspres na aukcji, który teraz się przypadkiem zepsuł. Teraz przypadkiem znajdujesz FP, w domu, który dostałeś i nie otworzyłeś. Do tego nie wiesz ile i jakiej kawy pijesz, a mówiąc ściślej, nie wiesz ile kofeiny wchłaniasz (...). To jak to w końcu jest? Z czego pijesz kawę i jaką?
Rozumiem, sam się czasem śmieję ze swoich przygód kawowych :) Kupiłem tani ekspres i się zepsuł... też jestem zdziwiony :) Jeśli chodzi o FP, który znalazłem, to powiedziałem żonie, że taki chcę dostać na urodziny, a okazało się, że dostałem pięć lat temu od teściowej. Śmieszne? To jeszcze dorzucę do kotła: Dokładnie to samo miałem z kawiarką - dostałem 10 lat temu i wrzuciłem do piwnicy zapominając o niej, a potem jak wyjąłem to była w takim stanie, że ją wyrzuciłem. Potem dostałem nową na urodziny (200 ml) i kupiłem 50 ml, czyli odpowiadając na Twoje pytanie - piję kawę z kawiarki oraz z ekspresu, który obecnie jest w serwisie i może wróci... :) Jeśli jeszcze się śmiejemy, to dorzucę, że kupiłem jakiś czas temu podgrzewacz/spieniacz do mleka Severin za 350 zł czyli prawie 3 x więcej niż ekspres. Na koniec dorzucę, że wiem, że gdybym od razu wszedł na forum i poczytał, to za całą tę kasę - 250 zł kawiarki, 140 ekspres, 50 sitka, 350 młynek, 350 podgrzewacz, pewnie mógłbym dorwać jakąś używkę Ascaso Basic i młynek Ascaso i1, ale życie jest takie, że człowiek nie wie, szuka, tu coś dostanie, tam kupi, itp.   A na koniec jak kupię normalny sprzęt, to powiesz, że dopiero ze mnie dziwak, bo tyle zamieszania zrobiłem, a w końcu kupiłem dobry ekspres :) Na szczęście mam do siebie dystans i też czasem się z tego śmieję.

pracujesz w korporacji, i prawie bez przerwy jesteś na tym forum
takie uroki pracy w korpo... :)

To masz tę kawiarkę, czy nie? Masz ten FP czy nie? Zdecyduj się bo temat staje się nudny. Osobiście uważam go za zamknięty.
tak jak pisałem wcześniej - mam dwie, ale w robocie nie mam kuchenki gazowej, więc kupuję trzecią elektryczną. FP mam. Ja też uważam temat za zamknięty, nawet próbowałem go zamknąć dwa razy (chyba na tej i na poprzedniej stronie), ale pogawędka trwa - chyba nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, że temat zmienił się na "zawartość kofeiny w kawie", co jest równie ciekawe :)  Ja też chętnie poczytam materiał polecony przez Donkiszota.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi