Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 305948 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #645 dnia: 16 Luty 2017, 10:36:07 »
Jakaś Ajala zaplątała się do ostatniej paczki z kawą. Muszę przyznać że znakomita.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #646 dnia: 19 Luty 2017, 22:30:21 »
LMWDP #469

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #647 dnia: 19 Luty 2017, 22:33:12 »

Zjadasz tylko jedną kostkę dziennie? ;)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #648 dnia: 19 Luty 2017, 23:30:01 »
Ożeż Ty.... :pycha:
Wróciłeś z Madagaskaru ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #649 dnia: 20 Luty 2017, 07:51:15 »
Dobre :). Gdzie jest sanepid? ;) To taka czekoladowa skała: można było spróbować?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #650 dnia: 20 Luty 2017, 07:58:07 »
Późno  było i nie pytaliśmy. Ale tam wrócimy. A lody peruwianskiej czekolady obłędnie intensywne.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #651 dnia: 22 Marzec 2017, 14:56:08 »
Parę dni temu znowu wróciłem do czekolady marki Cocoa, znanej jako surowa czekolada vege+raw. Zdumiało mnie to, że wcześniej nie odczułem tego wrażenia, może tym razem jakieś mniej ciekawe ziarna trafiły do mojej tabliczki. W każdym razie poczułem wyraźną cierpkość czyli wysuszone śluzówki, choć w ustach czekolada jest wybitnie gładka i słodka. Cierpkość jest w posmaku. Czasami to samo czuję w trakcie zjadania niektórych ziaren palonych przeze mnie, takich trochę niedopalonych... Nigdy takiego posmaku nie spotkałem w innych czekoladach.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #652 dnia: 22 Marzec 2017, 15:04:17 »
Mi smakuje ta wiśnia-acai, a z opisu wynika, że to z nieprażonych ziaren ta czekolada, więc może dlatego...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #653 dnia: 22 Marzec 2017, 15:10:04 »
Generalnie mnie też smakuje. Są te czekolady zrobione rzetelnie, są bardzo gładkie, pewnie jest to zasługą bardzo dobrych maszyn. Minusem jest to, że nic nie wiadomo o pochodzeniu i jakości surowca. Sądzę, że jest to dość zmienne na przestrzeni czasu i stąd różnice w jakości produktu. Ta cierpkość na pewno ma swoje źródło w surowcu i jego surowości.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #654 dnia: 22 Marzec 2017, 15:15:08 »
Tak dopytam, prażenie i palenie ziaren kakaowca, to to samo ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #655 dnia: 22 Marzec 2017, 15:26:01 »
Tak :). Temperatury tego procesu są niższe niż dla kawy, bo kakao zawiera dużo tłuszczu i jest miękkie, kruche. Kawę palimy (prażymy) w temperaturach powyżej 200 stopni, kakao zaś w temperaturze ok. 120-150 stopni. Tak jak w przypadku kawy, proces prażenia kakao coś ciekawego i nowego wnosi do finalnego produktu.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #656 dnia: 22 Marzec 2017, 15:31:42 »
Obfitość różnorodności coraz większa  :)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #657 dnia: 22 Marzec 2017, 19:22:30 »
Parę dni temu znowu wróciłem do czekolady marki Cocoa, znanej jako surowa czekolada vege+raw. Zdumiało mnie to, że wcześniej nie odczułem tego wrażenia, może tym razem jakieś mniej ciekawe ziarna trafiły do mojej tabliczki. W każdym razie poczułem wyraźną cierpkość czyli wysuszone śluzówki, choć w ustach czekolada jest wybitnie gładka i słodka. Cierpkość jest w posmaku.  Nigdy takiego posmaku nie spotkałem w innych czekoladach.
surowa czekolada różni się, ja to wyczułemo od razu. Aczkolwiek muszę przyznać że o ile początkoowo bardzo mi smakowała to obecnie wolę jednak z prażonych ziaren.
Aktualnie smakują mi organiczne produkty dostępne okazyjnie na dziale ze zdrową żywnością. Co prawda tanie nie są, ale wykonanie tego z innych składników niż masowa produkcja jest wyraźnie wyczuwalne.
Ostatnio trafiłem na wyroby hiszpańskiej manufaktury SOLÉ ORGANIC CHOCOLATES, http://www.facetikuchnia.com.pl/index.php/chocolates-sole-gorzka-czekolada-z-chili/ . Skład bardzo prosty: kakao z Dominikany, cukier trzcinowy, masło kakaowe.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2017, 20:15:56 wysłana przez grex »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #658 dnia: 22 Marzec 2017, 21:26:39 »
I tak powinno być w składzie czekolady. Czekam teraz na chwilę, gdy otworzę tabliczkę 100% z czeskiej Jordi's :). W miarę zapoznawania się z tego typu czekoladami można odkryć równie bogaty świat, jak w przypadku kawy. Wciąż dość problematyczne jest dla mnie "smakowanie", testowanie czekolady, ale wydaje mi się, że początkowe olśnienie, gdy nic nie potrafię powiedzieć, mam za sobą...

Przy okazji testowania: w Italii, podobnie jak to było z włoskim espresso, powstał instytut testerów czekolady, międzynarodowy ma się rozumieć :). Mają Włosi do tego pełne prawo, jako że tradycje też mają duże i smaczne. Zalew wytwórni B2B daleko wszystkie tradycje jednak dziś wyprzedza... Analogia do ostatniej dekady w świecie kawy jest bardzo widoczna.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #659 dnia: 02 Kwiecień 2017, 15:18:03 »
Tabliczkę 100% czekolady Jordi's otworzyłem i mógłbym zjeść od razu w całości, bo jest to smaczne. Nie wiem, jak zareagowałbym 20 lat temu, może miałbym jakieś awersje, ale dziś lubię takie niesłodkie wrażenia. Zjadłem mniej więcej 1/4 tabliczki 50g czyli 12,5g. Spróbowałem też kilku kaw w formie espresso, powiedzmy, że to parę filiżanek wypitych w całości. Efekt tego czekoladowo-kawowego 100% skojarzenia jest taki, że jestem nabuzowany do granic wytrzymałości. Nie jest to miłe odczucie :(. Kiedyś już zauważyłem, że jeśli nie zachowa człowiek umiaru, to połączenie kawy z czekoladą zwali go z nóg... Kofeina w czekoladzie i kofeina w kawie razem stanowią mieszankę wybuchową ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi