Autor Wątek: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.  (Przeczytany 9739 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Listopad 2016, 15:56:21 »
Gratulacje ! :brawa: Ciekaw jestem opinii po tych testach.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Listopad 2016, 18:31:15 »
Nie mam zamiaru wdawać się w dyskusję na ten temat. Swoje nie raz już tu powiedziałem. O plusach i minusach także. Na co dzień korzystam z ekspresu z termoblokiem. W biurze mamy odpalony DREAM White T i wszyscy nas odwiedzający piją z niego kawę. Na targach i festiwalach używamy DREAM z termoblokiem oraz BAR 2GR Compact z termoblokami. Robią po 200 - 300 kaw dziennie. Uważam więc, że wiem coś na ich temat. A jeśli PiotrekBM pisze:
"Termobloki odpadaja przy kilkudziesieciu kawach pod rzad."
to chciałbym po prostu wiedzieć na jakiej podstawie to napisał. Co o tym wie. Itd...Podobnie Kafcio. Wybaczcie ale...Obawiam się, ze przez kilka dni będę wyłączony z dyskusji. Jutro wylatuję do Barcelony. Niemniej chciałbym zobaczyć odpowiedź.
Na home barista znalazłem niedawno porównanie stabilności temperatury w DB( 2 ekspresy LaMa , 1  Slayer,  1 KVDW ) i  1 z Hx(Rocket). Byłem zaskoczony jak stabilne sa  DB w porownaniu z HX, no chyba ze testowany Rocket był jakis " niesprawny" ...
10 prób , jedna po drugiej, kazda po 25 sek, wykresy jasno pokazały ze DB praktycznie taka sama temp oferował(rozbieznasc max 0,5 st C, przewaznie 0,2 st C , troche gorzej wypadł KvDW), Rocket z Hx tez zaparzył 10 kaw , tylko max roznica w tem dochodziła do 9 st C !!!. Termobloków nie testowali a szkoda... ciekaw jestem wyników( z załozenia HX jest przeciez stabilniejszy od termobloku).
Ekspres z termoblokiem moze i nie jest najgorszy pod warunkiem że nie parzy się kaw jedna za druga(zimna woda jakby nie było ochładza cały czas termoblok, jego wydolność jest ograniczona).
Proponuje cyfrowym termometrem zmierzc temp wody wypływajaca z portafiltra w ekspresie DB, właczac i zatrzymywac przepływ wody i pomiar temp przy wypływie z portafiltra i tak przez ok 10 min-20 min...  w DB temp bedzie praktycznie taka sama  +- 1 st C. Jeśli powtorzysz to samo z  Hx bedzie juz znaczie wieksza róznica, przy termobloku beda jeszcze wieksze roznice... Na jednym , drugim i trzecim ekspresie kawy sie zaparzą tylko jak beda smakowac to chyba nie trzeba tłumaczyc.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2016, 18:45:43 wysłana przez PiotrekBM »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Listopad 2016, 19:03:52 »


zimna woda jakby nie było ochładza cały czas termoblok (...) w DB temp bedzie praktycznie taka sama

A to do boilera nie napływa zimna woda? Jedno i drugie rozwiązanie może być mniej lub bardziej wydolne.

essewissa

  • Gość
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Listopad 2016, 19:09:27 »
Nie wiem jak Oscar II, ale jedynka była bardzo stabilna, różnice były 1st, max 2.

Offline Aseort

  • Wiadomości: 13
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Listopad 2016, 16:33:49 »
A ja jestem totalnie odmiennego zdania ba coś słabe te argumenty ale trzeba będzie wziąć i przetestować stabilność temperaturową chociaż ja już z miejsca wiem że nie będzie większej różnicy niż te 2 stopnie - Wode do HX trzeba jakoś dostarczyć i woda jak woda rzeczywiście ochładza cały system ale ciekawe jak ma Ci ochłodzić kawałek metalu (amelinium prosze Państwa) który waży koło 2 kg i jest już odpowiednio nagrzany około 17-18 ml wody bo bodajże tyle sie tam mieści - Gdzie przy Hx po odstaniu musisz zlać ok 160-170 ml żeby uzyskać odpowiednią temperaturę do parzenia kawy. Gdzie ekspres dla profesjonalistów i pół profesjonalistów (mówię o użytku domowym) nie ma bojlera większego jak te 2-3L to jest max a z tego może nawet nie 1/3 to pojemność HX odjąć od tego że nigdy nie jest on napełniony do pełna tylko standardowo w zależności gdzie co i jak w dużym przybliżeniu 50-70% to wychodzi że PRAWDZIWA POJEMNOŚĆ HX to jakieś 700 ml ... przy bojlerze 3l? Ale kto taki posiada z reguły - 2 to już sporo - i wychodzi na jakieś 400-500 ml pojemności HX z którego robisz 10 kaw pod rząd - Spokojnie wymieniasz całą wodę w Hx a ten pomimo iż nagrzewa bo nagrzewa nie da rady nagrzać jej do wystarczającej temperatura przy tak szybkim podawaniu kaw na co wskazuje dokładnie to co napisałeś w przeprowadzonych testach. Dlatego im większy bojler tym temperatura doprowadzana do niego ma mniejszy wpływa na całokształt. A teraz dodajesz jakieś 17 ml wody na kawał żelastwa odpowiednio nagrzanego ... Choćbyś bardzo chciał temperatura tejże wody będzie miała minimalny wpływ na całość ekstrakcji - Więc z logicznego punktu widzenia - System z termoblokiem będzie bardziej wydajny jeśli będziemy potrafili odpowiednio wyregulować jego temperaturę. Nie neguje twojej opinii ale nie jestem w stanie pojąć tego rozumowania - bo z założenia biorąc pod uwagę te informacje właśnie termoblok jest bardziej stabilny temperaturowo jeśli chodzi o system grzania wody z której to będziemy zaparzać kawę.

Przy czym mnie interesuje bardziej powtarzalność kawy w warunkach zmiennych - Na co należy brać poprawkę na prąd lub gaz kto jak tam woli, flusha bo automatycznie nie masz podłączenia do wody więc bierzesz ją ze sobą - im mniej wylejesz tym mniej pracy Cię czeka ( 5L za 2 zł aż szkoda wliczać w koszta bo wychodzi jakieś 1-2gr na espresso). O ile boilery z HX są wspaniałym rozwiązaniem do maksymalnie tych kilku kawach pod rząd i zabierają z reguły jakieś 1400-1600 wat co możesz spokojnie przełożyć na cichy agregat, termoblok ma 2300-2500 bo masz dwie "grzałki" a to już większy problem ale jak widzisz - wybrałem go bo nie sądzę by był dla mnie przeszkodą nie do pokonania. Nigdy nie bierze się pod uwagę warunków zewnętrznych a szkoda - Bo o ile gazówka cicha i spokojna to butla waży od cholery a spróbuj zapomnieć o gazie + w dużej mierze brak wiedzy że jednak na pompę potrzebujesz odrobiny prądu więc automatycznie Bateria + przetwornica i chodź u mnie lipnie z elektryką spokojnie Ci powiem iż według prawa Marphiego ma się popsuć to się zepsuje - akurat wtedy kiedy najmniej będziesz tego oczekiwał... Najczęściej masz grzałki również i na prąd i gaz i chodź naprawdę ciekawa i interesująca opcja to bardzo droga ( do rozpatrzenia w przyszłości) - Jedyne co mnie napawa obawą to psucie się magicznych termobloków - bo co jak co ale system niedawno wprowadzony ale kto wie - tu już doświadczenie z frimą/danym typem ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2016, 16:53:08 wysłana przez Aseort »

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Bezzera MAGICA S a podobne ekspresy kolbowe.
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Listopad 2016, 18:26:13 »
Już jestem posiadaczem nowego steel duo prof z elektronicznym sterowaniem i na pewno mogę powiedzieć że jest dużo stabilniej i precyzyjniej niż w ascaso arc z bojlerem. Po pierwsze smak kawy a po drugie moc termobloku jet tak dobrana że mimo ciągłego przelewania ( 50ml/8s szybciej nie ma możliwości) temperatura nie spada mniej niż 10*C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi