Autor Wątek: REMONT - Isomac Zaffiro  (Przeczytany 25935 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #165 dnia: 18 Luty 2018, 13:37:36 »
W jakim czasie przebiega ekstrakcja to zależy od zastosowanej kawy.
I znów nie! Zależy od dobranych przez użytkownika parametrów: doza, mielenie, ciśnienie, uzysk...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #166 dnia: 18 Luty 2018, 13:46:47 »


Donkiszot, to Ty nie wiesz, że ja ma zawsze rację.  ;) :lol2:
Tak szczerze tą całą rację mam w nosie. Popatrz na te tabelki z pomiaru temperatury.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4972.60

Masz tak czytelnie wszystko pokazane. Tylko przypisz temperaturę wody pod przepływ wody.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #167 dnia: 18 Luty 2018, 13:52:52 »
Pierwszy raz w życiu mam do czynienia z jednobojlerowcem z grupą e61... Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak taka maszyną powinna się zachowywać i jakie objawy są prawidłowe, a jakie niepokojące. Generalnie nie mogę opanować ekstrakcji udało mi się raz ekspres zapchać i kilka razy miec za szybką ekstrakcję. Generalnie w filtrze jest błoto, przy odpinaniu pf trochę pryska. Ale może to tylko kwestia trafienia z przemiału i odpowiednią dozą.
Czuję, że walę głową w ścianę i nie wiem od jakiej strony zabrać się do rozwiązania problemu...
mlopus twierdzi, że "pacjent będzie żył" czyli wygląda, że jest ok, tak? Z drugiej strony Tedi mówi, że leci za mało wody.
Totalny mętlik w głowie. Wolałbym uniknąć rozkręcania wszystkiego kolejny raz, a tym bardziej wymiany sprawnych części...
Wiem, że mogę oddać ekspres do serwisu, ale przeszedłem już taki szmat drogi, że wolałbym dokończyć sam :)
Pomożecie? Kto, jak nie wy ;) Może mam nakręcić jakiś film? Co konkretnie chcecie na nim zobaczyć?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #168 dnia: 18 Luty 2018, 14:06:57 »
Wybacz, ale chyba podałem Tobie co masz/powinieneś zrobić.
Wody wylatuje za mało, to masz przyczynę, że ekspres nie będzie działał prawidłowo.
Ekstrakcja w ciśnieniowych ekspresach to nic innego jak wyrównywanie ciśnień z układu dostarczanego(pompa) na układ odbierający (ziarno w sitku). Czyli oddziaływanie które wywołuje nacisk na ziarno w sitku za pośrednictwem wody w danej jednostce czasu. Trzeba mieć to zakodowane w głowie. ;)
Jak się ma to, to się wie, że gdy wody nie wypływa wystarczająco dużo, to ekstrakcja nigdy nie dojdzie do skutku bo braknie na to czasu.
Bez urazy. Mam nadzieję, że to będzie zrozumiałe. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #169 dnia: 18 Luty 2018, 14:08:47 »
Tedi mówi,

Tym się nie przejmuj, najlepiej od razu włącz ignora - Ty będziesz zdrowszy a kawa smaczniejsza.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #170 dnia: 18 Luty 2018, 14:21:59 »
Tym się nie przejmuj, najlepiej od razu włącz ignora - Ty będziesz zdrowszy a kawa smaczniejsza.

Ta funkcja "ignorowanie" bardzo mi się podoba. Kto co pisze niech ocenią czytający. A najlepiej niech będą to koledzy którzy chcą zrobić dobrą kawę a nie o niej tylko przeczytać. Za to te osoby które o kawie tylko czytają,  sieją zamęt w tematach z swoimi "twórczymi" wypowiedziami  i jeszcze liczą na poparcie jak polityk prze wyborami.  :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #171 dnia: 18 Luty 2018, 14:29:54 »
Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak taka maszyną powinna się zachowywać
Ja niestety też nie.  :-\ To jest ekspres ze zbiornikiem na wodę? Czy przy pełnym zbiorniku, po zrobieniu znacznie dłuższego flasha woda leci normalnie z grupy?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #172 dnia: 18 Luty 2018, 14:33:02 »
Mathos według mnie to się sprawdza: namiel tyle żeby po wyrównaniu kartą kredytową/palcem było równo z rantami w kolbie, następnie lekko tamper. Jak za szybko leci zrób drobniej. Według mnie mniej kawy stracisz jak ustawisz na zbyt drobny przemiał żeby za mało leciało, później delikatnie grubiej. Aha i spuszczaj wodę jak para leci, za duża temperatura.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #173 dnia: 18 Luty 2018, 15:03:30 »
Ja niestety też nie.  :-\ To jest ekspres ze zbiornikiem na wodę? Czy przy pełnym zbiorniku, po zrobieniu znacznie dłuższego flasha woda leci normalnie z grupy?
Tak, ze zbiornikiem. Zrobiłem dłuższy flush, żebyście zobaczyli, jak długo para leci i syczy (trochę mi zaparował obiektyw [emoji14] ). Manometr w tym czasie pokazywał 5bar.


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #174 dnia: 18 Luty 2018, 15:08:15 »
Nie mam żadnego doświadczenia z taką konstrukcją ekspresu i nie wiem czy tak powinno być, ale patrząc na filmik, to flush przerwał bym około 40 sekundy filmiku i od razu zaczął parzyć kawę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #175 dnia: 18 Luty 2018, 15:09:47 »
Według mnie pary jest zbyt dużo. Miałem kiedyś podobnego konstrukcyjnie Juniora Vibiemme. Może jest problem z termostatem albo zbyt niski poziom wody w bojlerze. 

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #176 dnia: 18 Luty 2018, 15:36:33 »
Działanie termostatu opisałem wcześniej. Załącza się przy 94C wyłącza przy 97, a temperatura dochodzi jeszcze do 102. Termostat jest regulowany, więc mogę obniżyć temperaturę. Jeśli tak, to do ilu?

Co do poziomu wody w bojlerze, to uzupełniam go zgodnie z instrukcją, tzn. do momentu, aż ciśnienie na barometrze skoczy do 9bar. Podobno dzieje się to w momencie, kiedy bojler jest pełny.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #177 dnia: 18 Luty 2018, 15:51:23 »
Zmniejszając temperaturę będziesz miał z automatu mniejsze ciśnienie w bojlerze. 90 stopni przy wyłączeniu powinno być bardziej bezpieczne dla operatora  ;) i zapotrzebowania ekstrakcyjnego  :taktak:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #178 dnia: 18 Luty 2018, 16:04:45 »
Ja bym zrobił tak: ostudź ekspres, wygrzej 20 min i bez spuszczania wody, ewentualnie minimum zrób kawę. Poleciłbym jeszcze coś takiego http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2408.msg121106#msg121106  ja bez termometru nie wyobrażam sobie parzenia 😀

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #179 dnia: 18 Luty 2018, 16:14:57 »
Co mi da taka próba?
Zmniejszając temperaturę będziesz miał z automatu mniejsze ciśnienie w bojlerze. 90 stopni przy wyłączeniu powinno być bardziej bezpieczne dla operatora  ;) i zapotrzebowania ekstrakcyjnego  :taktak:
Temperatury, które podałem to temperatury bojlera. Nie wiem, jak to się ma do temperatury wody wypływającej z grupy, ale podejrzewam, że jest sporo niższa. Czy wobec tego 90C na bojlerze to nie będzie za mało?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi