Autor Wątek: czyszczenie cimbali  (Przeczytany 5649 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Październik 2017, 20:48:21 »
Jestem za. Ponieważ mam drugi taki sam ekspres to posłuży mi jako schemat 3D jakby co. Zabawę zacznę za tydzień. Pewnie pojawią się pytania.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Październik 2017, 20:58:52 »
3 godziny przez 3 dni to może być mało ;)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Luty 2018, 12:07:53 »
Cześć,
Wracam do tematu, który założyłem jakiś czas temu. Dopiero teraz zabrałem się za remont. Działania poprzedziłem zakupem filtra R8 żeby zobaczyć jako to wpłynie na smak kawy bez czyszczenia ekspresu.
Wczoraj rozebrałem ekspres. Sporo roboty będzie. Już widać pewne elementy do wymiany. Np. styki zasilania grzałki nadpalone, jestam taki czarny cylindryczny element, który pękł.
Kamienia jest bardzo dużo, niewyobrażalne że przez to wszystko przepływa kawa do picia.

Ale mam inne pytanie. Chciałbym rozumieć jak to wszystko działa, skoro już wchodzę głębiej w mechanikę tego.

Nie rozumiem zasady działania części "kawowej". Wykręciłem z bojlera całą grupę wraz z wymiennikiem ciepła. Widzę gdzie doprowadzona jest woda, z boku, potem ta woda wydostaje się do wnętrza wymiennika, tam jest ogrzewana i powinna powracać. Tylko że nie mogę zlokalizować jakiegoś otworu czy powrotu  tej wody. Szukam jej ujścia, tej gorącej wody  w obszarze wydrążenia w środkowej części tego całego elementu, na wysokości bocznego elektrozaworu. Bo tam jest taki cylinder żeliwny który odkręca się dużym imbusem. I wewnątrz tego otworu wyraźnie widać otwór prowadzący do grupy/prysznica. Ale którędy dostaje się woda do tego miejsca? Na tej wysokości jest elektrozawór podłączony do wody, ok, Ale to wtedy ta woda z wnętrza wymiennika nie idzie do kawy? Sądziłem że ta woda jest płynem do picia. Bo to co teraz widzę sugeruje że woda z wymiennika ma zazadanie tylko ogrzać cały ten duży mosiężny korpus? A woda lecąca od elektrozaworu ogrzewa się w korpusie? Dziwne by to było dla mnie trochę.
Nie rozumiem tego do końca.
Dlatego jeśli ktoś dysponuje fajnym linkiem lub materiałami, które tłumaczą działanie tego procesu, będę bardzo wdzięczny.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Luty 2018, 18:51:06 »
O to mi chodziło, tylko jakoś tego w praktyce nie widze. Jeszcze popatrzę.

http://coffeegeek.com/images/12911/CimHX3.gif

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Luty 2018, 23:21:24 »
Widzę,  że mój wątek zaczyna przypominać bloga.
Ale mam kolejne pytanie dot. czyszczenia.
Przede wszystkim kąpiele w occie okazały się nieskuteczne. W moim przypadku zadziałał kwasek cytrynowy. Wziąłem bojler, grupę, różne rurki wrzuciłem do dużej kuwety, wsypałem 10 opakowań kwasku cytrynowego i całość zalałem wrzątkiem. Odchodzi kamień, rozpuszcza się.

Niepokoi mnie coś innego. Widać że w różnych miejscach zostaje czarny osad. Mniemam że to od kawy. Jak przejadę to gąbką, to jakby schodzi. Ale rzecz w tym, żeby znaleźć metodę na płukanie tego samoistne bez mechanicznego doczyszczania - przecież tak właśnie zasyfione są kanaliki w grupie i rurkach.
Co polecacie, coś o mocy totalnej?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Luty 2018, 07:21:31 »
Zrób to samo co z kwaskiem tylko zamiast kwasku użyj cafizy czy innej zasady do czyszczenia grupy. Ewentualnie pokrusz tabletkę do zmywarki.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Luty 2018, 09:08:23 »

Porządne odkamienianie to całkowity demontaż ekspresu. Wyjęcie bojlera, wyjęcie grzałki, demontaż elektrozaworów, rozmontowanie grupy kawowej itd. Zakamienione elementy zanurzyć w kwasie. Następnie dobrze wypłukać i zmontować z nowymi uszczelkami. Kupa roboty...

Jest tak jak piszesz Januszu. Ja jeszcze będę miał w 2 GR dodatkowo malowanie ocynkowanych blach plus polerowanie obudowy na wysoki połysk.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Luty 2018, 09:31:02 »
Widać że w różnych miejscach zostaje czarny osad. Mniemam że to od kawy.
Kawa to co najwyżej w grupie lub zaworze trójdrożnym może się pojawić. Jak czarne jest w bojlerach czy wymiennikach to raczej inne osady czy to z zanieczyszczenia wody czy pochodzenia organicznego. Możesz spróbować to potraktować roztworem sody oczyszczonej. A jak i to nie zadziała to pozostaje mechanicznie.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Luty 2018, 11:06:28 »
Będę próbować dziś z sodą.

Jest coś jeszcze co mnie nie pokoi. Po kąpieli kwaskiem cytrynowym zostaje na elementach miedzianych taki pomarańczowymatowy miedziany osad. Jakby jakiś tlenek albo sole. Gdy szoruję to gąbeczką, to ten nalot schodzi. Czy to  jest groźne? W sensie: czy przez takie powierzchnie może przepływać woda do kawy? A może jest jakiś kolejny środek, który to usunie?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Luty 2018, 10:43:04 »
Pewnie za długo w kwasie. Najlepiej wypolerować na połysk, bo jak pozostanie porowate to kamień szybciej wejdzie.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Luty 2018, 11:14:05 »
Ale jak polerować rurki w środku?

Na czarny osad zastosowałem sodę. Z grupy wyciekły nieprawdopodobne ilości czarnej materii, cała miska była czarna. Trzeba ten zabieg powtórzyć

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Luty 2018, 12:58:40 »
Czyli środek słabo zasadowy to usuwał.
Kup Cafize do czyszczenia grupy, niewiele tego srodka wystaczy do wyczyszczenia tego osadu.
Przyda się na przyszłość do czyszczenia grupy.
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2018, 13:03:28 wysłana przez PiotrekBM »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Luty 2018, 13:05:18 »
Cześć,
Pewnie w necie gdzieś siedzi, ale trafiam na ogólniki na temat odkamieniania.
Mój cimbali d3 jest podłączony do instalacji wodociągowej i nie mogę wsypać środka odkamieniającego do ujęcia wody.
Zostaje więc sposób żeby zaślepić portafilter i co 5sek włączać i wyłączać parzenie kawy, tak jak to w wielu miejscach jest opisane.

Mam jednak wątpliwości. Czy faktycznie taki sposób odkamieni bojler? Mój ekspres jest stary i służył kiedyś w kawiarni. Jak sądzę, raczej był wołem roboczym i wymaga gruntownego wyczyszczenia, odkamienienia.
Jak to zrobić?  W grę wchodzi rozbiórka z mojej strony.

Dodam, że czasem podczas parzenia nie leci woda lub tylko trochę. Dopiero kolejne parzenie jest "prawidłowe", jednakże różnice w objętości espresso są zawsze, sądzę więc że jest zakamieniony.
pzdr

Zakładanie ślepego sitka służy właśnie do robienia backflushy i czyszczenia grupy nie z kamienia a z osadów kawowych.
I służą do tego środki zasadowe.


Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Luty 2018, 20:58:35 »
Składam to wszystko do kupy. Mam kilka pytań dot. działania HX:
1. Jaka jest funkcja presostatu i termometru w bojlerze? Czy sam presostat nie wystarczy do regulacji temperatury? Presostat steruje chyba grzałką. To termometr steruje czym?
2. Jak regulować temperaturę parzenia kawy w taki sposób żeby ustawić przepisową temp. do espresso? presostatem właśnie? Ale jak to mierzyć? Czy istnieje w grupie jakiś reprezentatywny punkt do pomiaru temperatury?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi