Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 442792 razy)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #315 dnia: 12 Luty 2018, 23:13:43 »
Osmozę mam z 2 kranikami - w jednym leci czysta, zdemineralizowana, w drugim zmineralizowana.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #316 dnia: 12 Luty 2018, 23:23:08 »
Osmozę mam z 2 kranikami - w jednym leci czysta, zdemineralizowana, w drugim zmineralizowana.

pytanie raczej o destylowaną :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #317 dnia: 13 Luty 2018, 08:47:59 »
Nieuk jestem i prostak, to tak później wychodzi ;) Dla mnie zdemineralizowana=destylowana. Wiem, że to nie to samo, ale jakoś się tak uparłem i co zrobisz ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #318 dnia: 13 Luty 2018, 09:01:25 »
To są dwa różne procesy i po prostu trzeba będzie Cię poprawiać, bo fizyka to nauka ścisła, nie ma tam miejsca na opinie, są fakty. Inna sprawa, że już chyba nikt nie produkuje wody destylowanej do przemysłu spożywczego w dobie wydajnych żywic jonowymiennych.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2018, 09:04:32 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #319 dnia: 13 Luty 2018, 11:08:31 »
W aptece można kupić destylowaną wodę

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #320 dnia: 13 Luty 2018, 13:00:11 »
To nie temat o wodzie i trochę zaśmiecam wątek, ale próbowanie tej Keni i nie tylko na wodzie pozbawionej minerałów lub destylowanej raczej nie wróży nic dobrego. Zmieniałeś tylko jeden parametr jakim była temperatura i ciągle to samo w smaku?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #321 dnia: 13 Luty 2018, 14:22:23 »
Evanduril, nie wytrzymałem i otworzyłem tą kenię już dzisiaj. Właśnie piję pierwszą kawkę. Nie ma u mnie kwasu. Kawa jak najbardziej pijalna, z każdym łykiem coraz lepsza nawet  :ok:
Wyczuwam w niej oczywiście dość wysoką, owocową kwasowość ale taką chyba jak powinna być, całkiem przyjemną. Owszem, kiedyś mi się zdarzyła kawa, która smakowała jakby mi ktoś do niej całą cytrynę wcisnął albo torebkę kwasku cytrynowego do filiżanki dosypał. Ale tu tego efektu nie ma. Obstawiam, że może woda jest winna. Ja zalewałem kielecką kranówą z ujęcia w Białogonie - przepuszczoną przez domowy dzbanek z filtrem dafi. Tutaj jest jej skład chemiczny: http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html
Temperatura wody 94 stopnie.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2018, 14:31:20 wysłana przez Pawcio »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #322 dnia: 13 Luty 2018, 14:29:06 »
Warto mieć w domu np. Żywiecki Kryształ. Jeśli coś nie gra to zawsze można sprawdzić czy to wina wody :).

Offline Miguelprado

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Hario v2
  • Młynek: Rhinowares
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #323 dnia: 13 Luty 2018, 15:00:12 »
Co prawda ekspertem nie jestem, ale z kawą chyba trochę jest jak ze świętym gralem. Każdy szuka najlepszej kawy, mlynka, wody etc. Można się trochę zafiksowac i przegapić odczuwanie przyjemności, i ciągle szukać więcej, lepiej. Postawiliśmy kawę na piedestale i chcemy za każdym razem przeprowadzić proces doskonale. Być może zamiast traktować przygotowanie kawy w kategoriach porażki i sukcesu, traktujmy obcowanie z kawą jak doświadczenie, uczmy się, obserwujmy ale nie emocjonujmy się nadmiernie, bo np na sobie widzę że może wkrasc się szaleństwo, a to woda niedobra, a to temperatura za niska. Mi raz wyjdzie dobra kawka innym razem trochę gorsza. Nie zawsze wszystko zależy od kawy, uczymy się robić lepszą kawkę i poziom wzrasta, chcemy coraz więcej i lepiej. Myślę że kawa to idealny towar dla kupców. Sprzedawana na świecie jako drugi produkt na świecie, po ropie naftowej. Żeby nie przedłużać. Preferencje są różne, trzeba szukać kawy, która nam smakuje ale nie dajmy się zwariować

Wysłane z mojego 6055P przy użyciu Tapatalka


Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #324 dnia: 13 Luty 2018, 15:11:04 »
Akurat z tą Kenią nie mogę się niestety dogadać, tak jakby była za mocno wypalona, stąd dość cierpki, gorzkawy posmak. Również w mieleniu ręcznym Kinu idzie bez żadnego oporu, w odróżnieniu od innych jasnych singli. Próbowałem różnych przemiałów i temperatur w V60. Jak ktoś ją okiełznał dobrze w dripie niech się pochwali ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #325 dnia: 13 Luty 2018, 15:37:04 »
Tak to chyba już jest z kawami, dla jednego kwaśna, dla drugiego gorzka, dla trzeciego słodka a czwarty wcale nie pije kawy bo to zło  :evil:

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #326 dnia: 13 Luty 2018, 16:56:51 »
Też otworzyłem.
Mielenie dosyć grube aergrind pierwsze na 2,8 drugie na 2,4. Temperatura w obu przypadkach 92 stopni, doza 13g na 200ml wody.
Zrobiłem w aeropress metoda odwrócona. Zrobiłem zalałem trochę dla oszukanej preinfuzji i po 30s do pełna. Przeciskanie po 1.30 trwało do 2min.
 Goryczki nie uświadczyłem ale brakuje mi większej owocowej kwaskowatości. Troszkę lepiej pod tym kątem wypada Etiopią, która jest akurat tez w sklepie. Będę jednak dalej próbował bo Kenia to Kenia i ma być owocowa kwaskowatość.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #327 dnia: 13 Luty 2018, 17:09:09 »
Widzę, że ta kawa dzisiaj zmieniła kategorię w sklepie. Była w przelewach a jest w espresso. Czyżby dzisiejszy wypał był ciemniejszy?

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #328 dnia: 13 Luty 2018, 17:40:21 »
Widzę, że ta kawa dzisiaj zmieniła kategorię w sklepie. Była w przelewach a jest w espresso. Czyżby dzisiejszy wypał był ciemniejszy?
Z tego co się orientuję Goran często do sklepu daną kawę pali pod espresso a np dla Drinkera pali jasno. Moja ma jasne palenie i odczuwalną twardość w porównaniu do innych kaw pod espresso. Aktualnie u Drinkera można jeszcze dostać jasne palenie.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #329 dnia: 13 Luty 2018, 21:52:21 »
Kenia do filtrów nie powinna mieć goryczki, jest to dosyć szybkie palenie a kawa jest wyrzucana z pieca tuż po pierwszym cracku. Jest to twarde ziarno ale bezproblemowe do mielenia w młynkach ręcznych. Grubsze mielenie i odpowiednia receptura powinna dać bardzo dobry winnik w filiżance. Śmiało można zejść z temperatura parzenia poniżej 90C. Kenia która teraz znajduje się w sklepie jest wypalona całkiem inaczej, profil do espresso i duża różnica w smaku w stosunku do jasno palonej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi