Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 483730 razy)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1080 dnia: 09 Luty 2017, 20:31:11 »
No więc decyzja podjęta. Jedzie już do mnie Wilfa Svart CGWS-130B :taniec:

Zastanawiałem się jeszcze długo czy może jednak zainwestować w coś bardziej ponad mój budżet, ale ostatecznie uznałem, że różnice są na tyle niewielkie, że chyba nie ma sensu dopłacać. Te ponad 100zł w porównaniu do Baratzy czy nawet więcej w stosunku do Graefa i tak nie da mi kombajnu do wszystkiego. Więc myślę, że do moich zastosowań Wilfa będzie ok. A jak przyjdzie czas na kolbę? To się wtedy będziemy martwić :) Poza tym przy moim aktualnym (niskim  ;)) poziomie wiedzy kawowej..myślę, że kupno jakiegoś wypasionego młynka, żyłując przy tym domowy budżet..też nie ma aż takiego sensu.

Tak więc dziękuję bardzo wszystkim za rady w tym wątku, czy za ogólnie wartościowe informacje w innych tematach :poklon:

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1081 dnia: 11 Luty 2017, 07:05:00 »
Być może nowy egzemplarz zachowuje się nieco inaczej, ale ja kupiłem używany i u mnie 2 to już dość grubo. V60 już od dawna nie przelewałem, ale do Clevera/Wilfy zwykle poruszam się w przedziale 1.8-1.12.

To tylko sugestie, spróbuj na 2.2-2.4 i jak przelejesz w 2:30 i będzie smakować, to w czym problem? :)
Czas możesz też modyfikować techniką polewania - jest cały wątek o dripach, tam znajdziesz sporo wskazówek. Ja mistrzem w polewaniu nie jestem i między innymi dlatego V60 się kurzy.
Po ponad miesiacu obcowania z Feldgrindem spozycie kawy wzroslo. W koncu mleczna czekolada z profilu smakowego stala sie mleczna czekolada, a kwaskowy smak owocow mandarynka czy inna pomarancza :) Ostatni moj drip odsiewalem. Ustawienie 2.8. Z 21g 4g poszly do kosza, kawa genialna. 280 ml przelalo sie w okolicach 2.35. Chyba zaczne czesciej uzywac sitka, chociaz liczylem ze troche mniej pylu bedzie. Kwestia dotarcia mlynka moze..
« Ostatnia zmiana: 11 Luty 2017, 07:20:30 wysłana przez Frank the Bunny »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1082 dnia: 11 Luty 2017, 13:21:17 »
kwestia też czym odsiewasz, jak duże jest oczko. Z testów socraticów wynikałoby, że sporo jest pyłu w przemiałach feldgrinda, ale żeby aż 20% to chyba przesada. 

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1083 dnia: 11 Luty 2017, 16:17:41 »
Może to być też kwestia techniki odsiewania oraz materiału z którego wykonane jest sitko. W sytuacji bowiem kiedy sitko jest metalowe i mocno nim potrząsamy, to oczka rozcinają dodatkowo kawę i można wyprodukować przez to więcej pyłu.
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1084 dnia: 11 Luty 2017, 16:48:20 »
trzeba by bardzo dynamicznie potrząsać i mieć bardzo cienkie i ostre te druciki w sitku żeby mówić o cięciu bądź co bądź dość drobnych, lekkich i twardych cząsteczek zmielonej kawy. bardziej tutaj może działać tarcie, ale szczerze wątpię, aby przy takich ilościach jak 20g ścierało się dużo kawy podczas odsiewania.

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1085 dnia: 11 Luty 2017, 17:09:02 »
kwestia też czym odsiewasz, jak duże jest oczko. Z testów socraticów wynikałoby, że sporo jest pyłu w przemiałach feldgrinda, ale żeby aż 20% to chyba przesada. 

Sitko z chinskiego allegro (250 micron).

Może to być też kwestia techniki odsiewania oraz materiału z którego wykonane jest sitko. W sytuacji bowiem kiedy sitko jest metalowe i mocno nim potrząsamy, to oczka rozcinają dodatkowo kawę i można wyprodukować przez to więcej pyłu.

Dosc agresywnie odsiewam :) Poprawie sie i sprawdze jeszcze raz wyniki.

Dedykowane sitko Kruve wyglada interesujaco. Eliminuje pyl oraz najgrubsza frakcje. Cena tez fajna ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1086 dnia: 11 Luty 2017, 17:14:54 »
0,25mm to bok czy przekątna? wątpię żebyś starł nawet 1%. Więcej możesz zmienić ewentualnie starając się podczas mielenia mieć ustabilizowany młynek, kręcić w miarę stałym tempem i tak żeby młynek trzymał pion i nie trząsł się , wtedy ziarna równomiernie rozchodzą się na żarnach i mielenie jest optymalne. W sumie metoda nieważna, najważniejsze, że kawa smakuje ;)

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1087 dnia: 11 Luty 2017, 19:35:25 »
0,25mm to bok czy przekątna? wątpię żebyś starł nawet 1%. Więcej możesz zmienić ewentualnie starając się podczas mielenia mieć ustabilizowany młynek, kręcić w miarę stałym tempem i tak żeby młynek trzymał pion i nie trząsł się , wtedy ziarna równomiernie rozchodzą się na żarnach i mielenie jest optymalne. W sumie metoda nieważna, najważniejsze, że kawa smakuje ;)
Wydaje mi sie ze bok. Sprobuje mielic tak jak zaproponowales i delikatniej machac sitkiem :)

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1088 dnia: 12 Luty 2017, 02:41:29 »
Taka sama ilosc kawy oraz ustawienie mlynka. Nie krecilem juz w powietrzu i staralem sie bardzo delikatnie odsiac pyl. Ilosc pylu do 0.1g taka sama jak w poprzedniej probie. No coz.. Nie zmienia to faktu, ze uwazam zakup Feldgrinda za strzal w dziesiatke.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1089 dnia: 12 Luty 2017, 12:13:20 »
każdy młynek będzie miał jakąś charakterystykę mielenia. Drobna frakcja przemiału nie zawsze musi być czymś złym.  Skoro działa dobrze , kawa jest smaczna a Ty zadowolony to czego chcieć więcej? Chyba tylko dużo dobrej kawy :)
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2017, 13:41:59 wysłana przez krystians »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1090 dnia: 13 Luty 2017, 10:23:37 »
Odsiewanie, jak już to Perger odsiewał grube frakcje, nie pył i już tego nie robi i nie rekomenduje.

Dodatkowo ktoś tu na forum komentował, że nawet na EK43 możesz dużo odsiać.
Odsiewanie na porlexie ma jakiś sens, ale straty duże.

2.8 na feldgrind to dużo, szczególnie jak odsiewasz dziwy. Ja dripy robię od 1.10 do 2.0,
bez odsiewania.

Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1091 dnia: 13 Luty 2017, 11:03:29 »
nie nam koncepcji jak sobie z tym poradzić
Tylko po co sobie z tym radzić? Trochę pyłu i łuski zostaje na ściankach pojemnika -- tylko się cieszyć

No właśnie, ja pędzelkiem wywalam ten pył i nie muszę potem odsiewć. :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1092 dnia: 13 Luty 2017, 13:27:44 »
wszystko zależy od przepisu, kawy, młynka. Np zrobiłem wczoraj test miałem dwie Kenie, przy tym samym przemiale z jednej odsiałem 20%, z drugiej 11%. Czasem lepiej będzie odsiać, czasem nie. Jeśli mieli się grubo, a pyłu jest dużo, trudno będzie to w miarę równo zaparzyć, a co za tym idzie uzyskać zrównoważony napar. Dlatego najlepiej kierować się własnym smakiem, rozsądkiem i doświadczeniem, a nie tylko przepisami innych, które owszem mogą być przydatną wskazówką, ale trzeba pamiętać, żeby wziąć pod uwagę takie kwestie jak: woda, kawa, młynek, przepis, indywidualne preferencje smakowe.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1093 dnia: 13 Luty 2017, 13:51:44 »


szczególnie jak odsiewasz dziwy

Dziwy?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6220
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1094 dnia: 13 Luty 2017, 14:22:35 »
nie ma się co dziwić, w końcu kto by chciał mieć takie dziwy w kawie ?  ;) Podejrzewam że to słownik w komórce sieje dziwem :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi