Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1064278 razy)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2070 dnia: 14 Sierpień 2017, 10:50:37 »
Jak już jesteśmy przy szklankach termicznych to od jakiegoś czasu rozważam zakup tylko jedna rzecz mnie interesuje. takie szklanki http://allegro.pl/szklanki-termiczne-do-kawy-cappucino-latte-herbaty-i6219755754.html?fromVariant=6770759499 mają pojemność 300 ml, ale kilkakrotnie oglądałem te czy bardzo podobne w sklepach i nie wydaje mi się żeby miały one taką pojemność (chodzi o miejsce na samą kawę), mi wygląda to na około połowę tej pojemności. Czy to tylko takie wrażenie, czy podawana jest objętość dla zewnętrznych ścianek?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2071 dnia: 14 Sierpień 2017, 11:27:35 »
Pojemność naczynia powinna być podana przy maksymalnym napełnieniu, realna jest więc trochę mniejsza od "fabrycznej".

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2072 dnia: 14 Sierpień 2017, 11:58:54 »
zerknij na firmę bodum, głównie ich używam: 350ml to i na piwko, drinka i late :) (Polacy lubią duże kawy :) )

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2073 dnia: 15 Sierpień 2017, 12:15:38 »
Tak się zastanawiam, czy wątek nie powinien nazywać się: pomóż robię doppio  :), większość się tyczy podwójnego espresso czyli doppio espresso lub w skrócie doppio 😁

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2074 dnia: 17 Sierpień 2017, 10:34:54 »
To znów ja :D

Wydawało mi się że zaczynają mi wychodzić shoty, ale to chyba tylko efekt super cremy. Doszły do mnie pojedyncze sita i nie potrafię ich ogarnąć, wrzucam 9g zmielonej kawy, ekstrakcja wychodzi mniej więcej na poziomie 25 sekund. Tak wygląda po ekstrakcji, chyba za dużo kawy, ale jak daje mniej to jest błoto

Cremy prawie nie ma. W portafiltrze gaggi classic mam wyjąć tą "uszczelkę"? Bo wydaje mi się, że ona tylko ma sens przy super cremie

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2075 dnia: 17 Sierpień 2017, 12:10:11 »
błoto o niczym nie świadczy, liczy się smak i/lub TDS.
Ważne zachować minimalną lub większą odległość od prysznica.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2076 dnia: 17 Sierpień 2017, 12:26:17 »
To znów ja :D

Wydawało mi się że zaczynają mi wychodzić shoty, ale to chyba tylko efekt super cremy. Doszły do mnie pojedyncze sita i nie potrafię ich ogarnąć, wrzucam 9g zmielonej kawy, ekstrakcja wychodzi mniej więcej na poziomie 25 sekund. Tak wygląda po ekstrakcji, chyba za dużo kawy, ale jak daje mniej to jest błoto

Cremy prawie nie ma. W portafiltrze gaggi classic mam wyjąć tą "uszczelkę"? Bo wydaje mi się, że ona tylko ma sens przy super cremie

Po pierwsze, łatwiej opanować podwójne sitko niż pojedyncze. Więc jak takie masz, zaczynaj od niego.
A jaki masz w tej chwili przepis na kawę? Ile g kawy uzyskujesz w ciągu tych 25 s? I jaką masz kawę, kiedy palona i kiedy otwarta?
Po drugie nie wiem o jakiej uszczelce mówisz w porta filtrze, ale w ciastku masz odciśnięty okrąg przy brzegach. Nie wiem skąd, ale tego raczej nie powinno być.
I to samo z zabrudzonym brzegiem, jakby PF nie był dostatecznie dociśnięty i woda, ciśnienie ucieka Ci górą.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2077 dnia: 17 Sierpień 2017, 12:52:35 »
Wydawało mi się, że to kwestia przeładowanego sita.  Kawa na rantach to może być kwestia załadowanego po brzegi sita rano, nie wszystko wyczyściłem  :sciana:



1prysznic.jpg

1prysznic.jpg

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2078 dnia: 17 Sierpień 2017, 14:34:10 »
jak zmniejszysz dozę  (większy poprawny odstęp do prysznica) i utrzymasz ten sam przemiał to skróci Ci się czas ekstrakcji, może zredukuje się trochę błotko. Ale jak zmiejszysz dozę i zmielisz drobniej tak by utrzymać ten sam czas ekstrakcji to zwiększy Ci się błotko.

Ale jak zostawisz PF zapięty przez 30-50 sekund dłużej błotko powinno zniknąć :).


 

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2079 dnia: 17 Sierpień 2017, 16:49:26 »
błotko powinno zniknąć
Jeśli mnie pamięć nie myli, Gaggia Classic nie ma zaworu trójdróznego, co znaczy, że zaraz po ekstrakcji raczej zawsze będziesz miał w portafiltrze błotko. Tak, jak pisał KiT zabierz filiżankę (żeby do niej nie kapało), odczekaj chwilę i wtedy odepnij protafilter.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2080 dnia: 17 Sierpień 2017, 19:20:02 »
Ale jak zostawisz PF zapięty przez 30-50 sekund dłużej błotko powinno zniknąć .

A jak na 24 godz. to ciastko można już barbarą potraktować. ;) :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2081 dnia: 24 Sierpień 2017, 15:13:56 »
Dalej mam problmy ze zrobieniem czegoś dobrego, ciastka są mniej lub bardziej błotniste, mielenie wydaje się być ok, czas ekstrakcji pasuje. Ciśnienie jest idealne (sprawdzane manometrem), temperatura jest idealna (założyłem pid), kupiłem kawę w kawiarni, gdzie chwilę wcześniej oni sami mi robili, nie było czuć kwaskowatych nut, był świetny smak, natomiast u mnie jest kwas, straszny kwas. Jakieś pomysły co robię nie tak?

PID'a usatwiałem na od 90 do 110, przy 110 już zaczynała lecieć woda z parą przez sito. Smak nie zmieniał się za mocno, głównie było czuć kwas. Co do kawy, to odsypali mi ją z młynka, więc to na bank nie jest kwestia kawy.

No i jeszcze może warto dodać, że nie czuję takiego intensywnego aromatu z filiżanki jak w kawiarni...
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2017, 15:33:27 wysłana przez stefunk »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2082 dnia: 24 Sierpień 2017, 16:05:16 »
No i jeszcze może warto dodać, że nie czuję takiego intensywnego aromatu z filiżanki jak w kawiarni...
Na razie przestań bawić się temperaturą, ustaw standardowo w okolicach 94 (temperatura wody z grupy, to cale nie musi być to samo co na PID).
Jaką masz dozę i uzysk, to jest podstawa.
To co prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to drobniej zmielić.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2083 dnia: 25 Sierpień 2017, 08:27:55 »
Dalej mam problmy ze zrobieniem czegoś dobrego, ciastka są mniej lub bardziej błotniste, mielenie wydaje się być ok, czas ekstrakcji pasuje. Ciśnienie jest idealne (sprawdzane manometrem), temperatura jest idealna (założyłem pid), kupiłem kawę w kawiarni, gdzie chwilę wcześniej oni sami mi robili, nie było czuć kwaskowatych nut, był świetny smak, natomiast u mnie jest kwas, straszny kwas. Jakieś pomysły co robię nie tak?

Zrób tak jak radzi pj.walczak. Co do smaku, odpuść sobie ciastko kawowe. Zrób doppio i kieruj się tylko jego smakiem.
Wygląd ciastka jest efektem finalnym. Smak robotą którą trzeba wykonać. A tak z tego co widzę, nacisk na wygląd ciastka tylko Ciebie ogranicza.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2084 dnia: 28 Sierpień 2017, 11:08:48 »
Wtrącę się z krótkim pytaniem, ale rozumiem, że po to jest ten "zbiorowy" wątek. Czas ekstrakcji liczymy od momentu kiedy z wylewki zaczyna spływać kawa, prawda? I kiedy kończymy?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi