Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 515903 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #885 dnia: 18 Wrzesień 2017, 06:36:58 »
Robię podobnie jak @siewcu. Mam 4 wersję i zero problemów z uszczelką od lat.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #886 dnia: 18 Wrzesień 2017, 07:24:43 »
Robię podobnie jak @siewcu.

Ja też. Wersja 2 i nadal działa. Krawędź tłoka minimalnie przytarta i to wszystko.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #887 dnia: 18 Wrzesień 2017, 08:06:52 »
U mnie też bardzo ciasno pracuje, z założonym sitkiem mam nieraz problem wsunąć tłok.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #888 dnia: 18 Wrzesień 2017, 08:25:19 »
@siewcu ale jak masz złożony, to czy tłoczek jest wciśnięty do końca tak, że gumka jest poza tłokiem czy jest w środku?

U mnie przed włożeniem tłoczka zwilżam go wodą.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #889 dnia: 18 Wrzesień 2017, 11:48:21 »
Trudne pytanie :D nigdy nie zwracałem na to uwagi, bo najpierw wkręcałem sitko a potem wciskałem(przy zdjętym na pewno wychodziło na zewnątrz, ale nie próbowałem zakładać sitka), ale teraz widzę, że jest wciśnięty. Na styk, bo gumka jest na równo z tuleją, ale wciśnięta. Tak spędza u mnie cały czas, ale przy wciskaniu na sucho idzie bardzo ciężko i nie przeskakuje.


Swoją drogą, gdyby ktoś przeczytał ten temat i nasze określenia nie wiedząc o co chodzi, wyglądałoby to dziwnie...  :ups:

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #890 dnia: 18 Wrzesień 2017, 12:16:06 »
Cytat: siewcu
Na styk, bo gumka jest na równo z tuleją, ale wciśnięta. Tak spędza u mnie cały czas, ale przy wciskaniu na sucho idzie bardzo ciężko i nie przeskakuje.
Niedobrze. Takie przechowywanie obniża żywotność według producenta. Samej gumki z tłoka nie trzeba ściągać chodzi tylko o to aby nie była ciągle wciśnięta w komorze. Jak już go składasz to do końca i wtedy gumka z niego delikatnie wychodzi.

Cytuj (zaznaczone)
Swoją drogą, gdyby ktoś przeczytał ten temat i nasze określenia nie wiedząc o co chodzi, wyglądałoby to dziwnie...  :ups:
Aż mi się przypomniał tekst o płaskiej 17ce :D (chodziło oczywiście o klucz! :hihihi:)

Offline jotte

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60, AeroPress, Kawiarka Ikea Radig, Saeco Genio (PID, NPF), Gaggia Evolution (Bojler mosiądz + PID)
  • Młynek: Aergrind, Nivona CafeGrano 130
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #891 dnia: 04 Październik 2017, 22:19:01 »
W moim AP - chyba najnowsza wersja, bo kupiony gdzieś ~1,5 roku temu w świezopalona, uszczelka zrobiła się lepka i spuchła na tyle, że nie da się normalnie przepchnąć tłoka. Szczerze, jakość tego elementu mocno mnie zawiodła, bo ze startowego zestawu filtrów zostało mi ok. 1/3, czyli AP nie był jakoś dużo użytkowany, a i po każdej kawie tłok myłem i trzymałem, zgodnie z zaleceniami producenta, wyciągnięty z "rury".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #892 dnia: 05 Październik 2017, 00:16:25 »
No to wygląda jakby w ostatniej wersji zastosowali bardziej ekologiczną gumę. Te gumy po roku dwóch tracą zupełnie swoje właściwości. Cena ekologii.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #893 dnia: 05 Październik 2017, 06:50:17 »
Ja trzecią zgrzewkę filrtów zaczynam i guma nadal ok. A na początku każdy filtr był używany po kilka razy, często przez tydzień codziennie.

Offline Cyrith

  • Wiadomości: 2
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #894 dnia: 15 Październik 2017, 11:15:12 »
Mam problem!
Niedawno zakupiłem filtr RGB, na początku wszystko było w jak najlepszym porządku. Z czasem wymagał coraz większej siły. Po ~100 kawach przy "najlżejszym" ustawieniu trzeba się na nim oprzeć całym ciężarem ciała, a i tak nie da się przecisnąć kawy w mniej niż 40 - 50 sekund. Odkamienianie filtra nie pomaga.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #895 dnia: 15 Październik 2017, 11:33:54 »
Albo masz filtr zatkany pyłem kawowym - sprawdź pod światło, albo przeciśnij samą wodę. Albo twój przemiał ma mnóstwo pyłu, lub po prostu mielisz zbyt drobno.
LMWDP #469

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 678
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #896 dnia: 15 Październik 2017, 14:10:01 »
Albo zacznij chodzić na siłownie tez mam filtry rgb do areo i nie zauważyłem abym musiał używać przy tej samej grubości przemiału więcej siły a układam je podobnie.

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #897 dnia: 25 Październik 2017, 16:34:23 »
Muszę to napisać :D
Byłem dzisiaj pierwszy raz na "prawdziwej" kawie. Poprosiłem o taką z aeropressu. Zaproponowano mi ziarenka z Kenii. Pierwszy łyk... uśmiech na twarzy i niedowierzanie. Cudo. Piłem jedynie kawy mielone z marketu i chciałem sprawdzić, porównać, zasmakować na własnej skórze języku. Lubię dodać do swojej "plujki" mleko i cukier, ale tutaj nie było takiej potrzeby, smakowała wyjątkowo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #898 dnia: 25 Październik 2017, 16:55:22 »
Współczuję, od tej pory życie nie będzie takie proste :hihihi:

PS
Gdzie?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #899 dnia: 25 Październik 2017, 17:05:47 »
Dla niektórych jest czasem nadzieja, bo jak wezmą do ust Kenię to wykrzywią się okrutnie jak od cytryny i skwitują krótko "co to za kwas akumulatorowy?". Ty na pierwszy ogień wziąłeś Kenię i się zachwycasz :-D. Wziąłeś czerwoną pigułkę i wpadłeś do króliczej nory po uszy ;-).



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi