Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 516309 razy)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #780 dnia: 12 Sierpień 2017, 20:36:25 »
Sorry Brazylia mialo byc a wyszedl moj honduras [emoji12]
Punks not dead just sucks now !

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #781 dnia: 12 Sierpień 2017, 20:42:05 »
fakt Brazylia jest taką oczywistością, że człowiek o niej zapomina. Choć i brazylie rzecz jasna różne bywają, ostatnio miałem okazję pić bardzo owocowo-słodkie, zupełnie nietypowe w stosunku do tego co na ogół kojarzymy z brazylijskimi ziarenkami. Dlatego najlepiej zwrócić się do konkretnych palarni :)
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2017, 20:54:23 wysłana przez krystians »

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #782 dnia: 12 Sierpień 2017, 20:58:00 »
Brazylię kupiłam jakiś czas temu w jednej palarni i już mi się przepiła. Właśnie dzisiaj ją skończyłam. :)
Dam szansę Salwadorowi, zaraz pomyślę nad palarnią. W domu mam jeszcze całe opakowanie 200g  "Kuba Altura Lavado", ale jeszcze nie próbowałam.
"Find what you love and let it kill u"

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #783 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:03:51 »
Kolumbie często mają też takie czekoladowe nuty, jednak przeważnie dość owocowo przełamane. Więc bardziej coś w stylu kwaskowego owocu w ciemnej czekoladzie się otrzymuje co ja bardzo lubię, ale owocowość jest kwestią kontrowersyjną w kawie :)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #784 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:05:05 »
Możecie mi polecić jakieś kawy na dobry start z Aero?
Sprzęt sobie stoi już drugi tydzień, chcę zrobić z niego coś smacznego. Pierwsza próba okazała się niepowodzeniem prawdopodobnie przez to, że za szybko przecisnęłam kawę... Laik jestem, nie znam się.  :ups:
Wolę bardziej czekoladowe nuty, ale jestem skłonna spróbować czegoś innego.
Dlaczego pierwsza próba okazała się niepowodzeniem? kawa była za kwaśna? za gorzka? co było nie tak, jak byś się spodziewała? czy po prostu 'za mało smaku'?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #785 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:18:32 »
Zmieliłam 18g kawy, więc to też mogło być przyczyną niepowodzenia. Niby proporcje "książkowe", a jednak smakowała jak "lura". Paskudnie rzadka wyszła, a wody dałam wedle instrukcji i nie była to z kranu, bo Wrocławska woda jest fatalna.
"Find what you love and let it kill u"

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #786 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:34:08 »
Bo to nigdy nie bedzie kawa jak zwykła parzocha. To zazwyczaj bedzie lura o konsystencji wody. Taki urok kaw z metod alternatywnych.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #787 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:40:31 »
oj wszystko zależy już od przepisu. Ja bym na początek standardowo polecał zmielić dość drobno i wodą ok 90st potraktować. Dobrze zamieszać, zacząć przeciskać po czasie nie krótszym niż minuta, tak żeby całość trwała przynajmniej 1:40, dokładne parametry już w zależności od wody, kawy i indywidualnych upodobań.

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #788 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:44:03 »
Parzochy dawno nie piłam, jak nie mam  praski albo kafeterki to wolę jednak odpuścić sobie wypicie kawy.
Dam jeszcze szansę aero, może po kolejnej próbie będzie mi bardziej smakowała, bo za pierwszym razem czułam więcej wody niż smaku kawy.
Rozumiem, że każda metoda jest inna i nie oczekuję otrzymania siekiery, ale już czegoś do wypicia owszem.
No nic, muszę próbować.  :)
"Find what you love and let it kill u"

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #789 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:48:00 »
a jaki był wcześniej przepis? temperatura, czas, przemiał, mieszanie ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #790 dnia: 12 Sierpień 2017, 21:56:32 »
Ja jakiś czas temu znalazłem świetne połączenie kawy z jakimś tam przepisem(bo było to w pewnym sensie losowe) i piłem wtedy tylko to ;) Nie odpuszczaj, nie ma co się zrażać - najważniejsze jest, żeby nie skupiać się na tym za bardzo. Mierz czas, pilnuj stosunku woda/kawa, ale nie musisz idealnie pilnować temperatury. Mi bez tego wychodziło świetnie, rób to na oko i się ciesz ;)

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #791 dnia: 12 Sierpień 2017, 22:00:38 »
Zmieliłam ziarna dość drobno (inna sprawa jest taka, że czas kupić porządny młynek). Temperatura to było mniej więcej 90-94 stopnie. Jeszcze nie ogarnęłam konewki.
Ogrzałam najpierw aeropress, filtr przelałam, następnie wsypałam kawę i zalałam do pierwszego numerka jaki był. Po 30 sekundach zamieszałam i wlałam resztę wody, znów zamieszałam i może po 2 minutach zaczęłam przeciskać. Błędem było to, że nie zanotowałam wszystkiego i dokładnie nie liczyłam czasu, ale to była pierwsza próba i szczerze mówiąc ciężko mi było obsłużyć się tym sprzętem.
"Find what you love and let it kill u"

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #792 dnia: 12 Sierpień 2017, 22:07:33 »
Na początek polecam przepis oryginalny z kartonika od aeropress. Sam początki miałem kiepskie i gdyby nie ten prosty przepis to bym pewno nie przekonał się do tego urządzenia.
Jak już załapiesz, to dopiero później zajmij sie metodami invert itd.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #793 dnia: 12 Sierpień 2017, 22:15:22 »
Dopeman metoda z pudełka to było coś w stylu zrobienia koncentratu z 30g kawy na cały AP wody i rozcieńczania potem? Ja swój AP kupowałem ładnych parę lat temu i jak pamiętam, to coś takiego tam było. Jakoś ten przepis wtedy mnie nie przekonał. Także ile ludzi tyle dróg :)

Kaoru polecam szczególnie na początku dokładnie kontrolować proces i jeśli nie próbujesz zupełnie innego przepisu to zmieniać jeden parametr na raz. Wtedy bardzo szybko nauczysz się jakie czynniki jak wpływają na końcowy rezultat. Najlepiej Notuj jaka kawa, jaki przepis i swoje odczucia co do rezultatu.

« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2017, 22:17:27 wysłana przez krystians »

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #794 dnia: 12 Sierpień 2017, 22:21:47 »
Dzięki za wszystkie rady. :) Jak zamówię kawę i coś w końcu wyjdzie mi z metody prób i błędów to się chętnie podzielę z Wami finalnymi odczuciami.

"Find what you love and let it kill u"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi