Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 521650 razy)

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1215 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:54:37 »
W sklepie (linku nie zamieszczam, ale pewnie znany) piszą, że AP jest producenta "AeroPress, Inc." Rozumiem, że to właśnie ten? Brązowy ze złotym napisem AP.

@edit lokalna kawiarnia potwierdziła, że jutro mają dostawę AP od Aerobie, za 120 zł szt. czyli najprościej pójdę na kawę i kupie AP.

Tak, wszystko się zgadza, AP jest obecnie produkowany przez AeroPress inc., jakiś czas temu zmienili nazwę z Aerobie, zajmowali się też produkcją zabawek sportowych, ten departament został kupiony przez inną firmę, a AeroPress został w rękach Pana Adlera (wynalazcy AP). Jest to jedyny producent oryginalnych AeroPressów, obecnie brązowy ze złotym nadrukiem. Wcześniejsze wersje były z niebieskim nadrukiem i bardziej przezroczystym plastikiem, ale obecnie raczej nie znajdzie się nowych egzemplarzy w tych barwach.
O i już, takie oficjalne info od dystrybutora :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1216 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:58:38 »
Czyli wszystko się zgadza. Dzięki za pomoc :)

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1217 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:14:48 »
Man ten przezroczysty. Od środka porobiły się bruzdy o głębokości nawet 1mm. Czy te nowsze są z twardszego plastiku który się nie rysuje?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1218 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:23:24 »
Te nowe są z ciemnego plastiku po to, żeby nie było tych bruzd widać :mrgreen:
A na serio to zerknę jutro czy nie jest od środka porysowany.
A jak ten gumowy tłok u ciebie się trzyma po dłuższym czasie użytkowania?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1219 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:26:01 »
Mój się porysował. Czasem coś przeskoczy ale jakoś upierdliwe to nie jest :)

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1220 dnia: 31 Styczeń 2018, 23:33:13 »
Tłok jak nowy. Tylko te bruzdy. Ale kawa wciąż taka sama, a to już chyba 3 rok. To już będzie 4 młynek w tym czasie...

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1221 dnia: 31 Styczeń 2018, 23:41:12 »
Starsze wersje aeropressów były robione z innego materiału

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1222 dnia: 01 Luty 2018, 11:18:46 »
Mój brązowy żadnych bruzd nie ma 1.5 roku w miare regularnego użytkowania. Guma zrobiła się ciut twardawa, tak ze tłok nie chodzi lekko jak wcześniej. Ale nie przeszkadza to w ogóle.
Tak sobie myślę, ze te bruzdy to sie mogą robić jak sie robi metodą odwróconą i ziarenka kawy zalegają na tłoku i wpadaja pod gumę w momencie przeciskania. Dlatego ja w metodzie odwróconej zawsze przed przeciskaniem zakręcam Aeropresem, tak żeby tłok zostąl "omyty" kawą i nie było tam ziarenek kawy.
Ale pewnie rodzaj materiału tez ma na to wpływ...

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1223 dnia: 01 Luty 2018, 11:41:04 »
Może to i rację bo przez pewien czas używałam takiej metody, gdyż młynek mielil zbyt grubo, i za szybko się się przelewała

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1224 dnia: 02 Luty 2018, 10:48:09 »
Wczoraj wieczorem kupiłem AP i dwie kawki (Jedna z Etiopii druga Panama, palona niecały miesiąc temu). Co prawda młynek jeszcze nie kupiony i mieliłem ostrzami ale kawka i tak pierwsza klasa.
Trochę podobna do kawiarki ale wydaje mi się, że AP wydobywa z kawy więcej smaku (albo to po prostu różnica z faktu kupna dobrej kawy a nie marketówy).
Zadziwiające jest to jak różną kawę można uzyskać zmieniając lekko temperaturę, czas zaparzania i ilość kawy.
Wczoraj zrobiłem metoda odwróconą dwie kawki, temp około 85stopni, 16,5g kawy,  20-30 sek pierwsze zalanie, później do pełna i 2 minutki. Przeciskałem około minuty i kawa świetna.
Jako, że nie próbowałem wielu kaw to trudno mi mówić o smaku, ale Etiopia wydała mi się pełniejsza w smaku od Panamy. Panama trochę bardziej kwaśna.

Dzisiaj rano przed pracą szybko zrobiłem sobię kawkę. Wodą około 90-95 stopni zalalem 21g kawy. Niestaty wyszedł straszny kwas - może to złe zmielenie, może za dużo kawy, ale przyczyną wydaje mi się zbyt szybkie przeciśnienie tłoku (30sek, śpieszyłem się :( ).

Teraz przez weekend będę testował różne warianty i szukał tego najelpszego.
No i pozostaje kupić dobry młynek aby kawa była powtarzalna.

Tak czy siak jestem bardzo zadowolony z zakupu :D

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1225 dnia: 02 Luty 2018, 10:51:14 »
Ja przeciskam jakieś 15 sekund i nie narzekam...

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1226 dnia: 02 Luty 2018, 10:58:06 »
Czyli pewnie to mój uber młynek.
A jeśli mogę spytać, jaka temp, ile kawy?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1227 dnia: 02 Luty 2018, 12:19:20 »
Temperatura? Nie wiem, chwilę odstana woda po zagotowaniu :D Doza 18/300, metoda klasyczna(odwróconą coś mi nie wychodzi). Preinfuzja 60 g/30 s, dolewam do 200, około minuty dolewam do 300, około 1:30-1:40 min przeciskam.

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1228 dnia: 02 Luty 2018, 12:58:15 »
Jak wrócę z pracy to przetestuję. Rozumiem, że podziałka na Ap od 1 do 4 100ml-400ml?
Dzięki za podpowiedź.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1229 dnia: 02 Luty 2018, 13:08:34 »
Nie. Na wadze lecę, dolewam do gramów - kawa przez filtr kapie do kubka, więc podziałka się nie przyda. Stawiam całość na wadze i ściągam po zalaniu do 300 g ;) W miarę szybko to idzie, bo to jakieś 3 minuty po zagrzaniu wody - wstawiam czajnik z zimną wodą, ważę, mielę(Aergrind), zalewam i gotowe. Potrzebuję jak najszybszej metody w pracy, póki co ta się sprawdza... Z FP jakoś nie mogłem się dogadać, jasne single średnio mi tam wychodziły - zresztą tak samo miałem z AP przy metodzie odwróconej, dopiero z klasyczną wychodzi mi super :)

I jeszcze jedno - tę metodę będziesz musiał dopasować do swojej wody, ja używam kranówy przelanej przez Britę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi