Autor Wątek: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN  (Przeczytany 14151 razy)

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #75 dnia: 19 Luty 2018, 14:05:46 »
Chłopaki, ja wiem, że jestem tu nowy i nie wypada się rządzić, ale odjechaliśmy od tematu zdrowo. Zostawmy w wątku o ręcznych młynkach opinie o ręcznych młynkach, bo może ktoś kiedyś będzie chciał poczytać tę dyskusje, a jak zobaczy x stron rozpraw o wyższości gastro młynków nad domowymi elektrykami, to zamiast czytać wszystkiego od początku, założy kolejny wątek  ;)

Wracając do tematu: ktoś coś może powiedzieć o porównaniu Aergrinda z Feldgrindem 2?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #76 dnia: 19 Luty 2018, 14:09:07 »
Ależ od tego jest forum, aby dyskutować. Poboczne wątki często też mogą być ważne. Nie mniej faktem jest, że warto byłoby nawiązywać trochę do tematu ustalonego przez autora.

Zdaje się, że @Metiu pisał coś o obu młynkach. Ponoć Feldgrind trochę równiej mielił no i zdaje się, że solidniejszy.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2018, 14:13:00 wysłana przez krystians »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #77 dnia: 19 Luty 2018, 14:12:52 »
Autor wątku precyzyjnie określił przedział cenowy. Należało by więc wypowiadać się o sprzętach, które mieszczą się w zakładanym budżecie. To nie miejsce i czas by udowadniać wyższość profesjonalnych sprzętów nad domowymi - bo to z góry skazana na porażkę dyskusja. Postarajmy się więc doradzić autorowi by finalnie ze swego zakupu był zadowolony.
Warto było by też, by "forumowi znawcy" jednak wypowiadali się o młynkach, które mieli możliwość osobiście używać a nie powielać gdzieś zasłyszane nie sprawdzone często kłamliwe opinie.
W zakładanym budżecie osobiście śmiało i odpowiedzialnie ze swej strony mogę polecić ręczny Comandante IH oraz elektryczny Sette30 - nie wiem skąd to uprzedzenie do plastiku. Mój egzemplarz pracuje bezproblemowo nic niepokojącego się w nim nie dzieje. Wypowiadam się wyłącznie o młynkach które intensywnie na co dzień użytkuję i bardzo sobie chwalę.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2018, 14:24:40 wysłana przez MisterTwister »

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #78 dnia: 19 Luty 2018, 14:29:29 »
Czytam i nie za bardzo wiem o czym jest teraz dyskusja, więc przepraszam że odpowiem autorowi wątku.

Mając Comandante NB ponad rok, który używałem wyłącznie do espresso postanowiłem zrobić mały upgrade do elektryka typu Eureka Mignon, lub ostatnio wychwalana tu, Baratza Sette 30 AP. Skończyło się na tym, że po raz drugi w promocji kupiłem Comandante, tylko teraz IH. Ponieważ NB tez był kupiony w promocji, rezultat jest taki, że mam dwa Comandante w cenie jednego elektryka. IR przejął robotę do espresso i znakomicie się w tym sprawuje a NB teraz robi w alternatywach.

I 2 komendanty trzymać? Jak dla mnie to marnowanie kasy.

A to dlaczego? Ja widzę same plusy. Dwa młynki ręczne zajmują o wiele mniej miejsca na blacie niż jeden elektryk pomijając, że można je schować do szuflady. Po drugie, Obydwa są nastawione "na stałe" pod przemiał jaki maja robić. Po trzecie: jest unifikacja parku maszynowego - prawie wszystko jest wymienne słoiczki, rączki itp.

IH jest lepszy do espresso. To czuć na korbce - lżej się kręci i trwa to odrobinę szybciej. Argument, ze o ten młynek trzeba dbać do mnie nie przemawia. O każdy młynek trzeba dbać. W przypadku IR trzeba go po prostu używać, bo wtedy się sezonuje jak żeliwna patelnia. Zarówno IH jaki i NB wymagają okresowego przedmuchania. W przypadku NB dodatkowo czyszczę szczoteczką.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #79 dnia: 19 Luty 2018, 15:43:23 »
Dobra, ale jest jeden szczegół. Co będzie, jeśli odpowiedni przemiał pod espresso wyjdzie pomiędzy klikami? Nie chcę faworyzować żadnego sprzętu(choć osobiście wybrałbym Kinu), chodzi bardziej o różnice między regulacją stopniową i bezstopniową - choć ciekaw jestem co by było, gdyby w komesiu spiłować kliki i dorobić oznaczenia takie jak np w Aergrindzie(akurat taka podziałka wydaje mi się czytelna i uniwersalna, choć jakość plastiku jest bardzo słaba) ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #80 dnia: 19 Luty 2018, 15:50:37 »
Też nie widzę nic złego w posiadaniu dwóch ręczniaków. Teraz mam Nitro Bladea do przelewów, a prawdopodobnie pod koniec roku dokupie M47 do espresso. I fajnie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #81 dnia: 19 Luty 2018, 20:45:49 »
Co będzie, jeśli odpowiedni przemiał pod espresso wyjdzie pomiędzy klikami?
Między też można ustawić, czyli takie połówki. Jeśli natomiast pozbędziesz się kulek z motylka, nie uda się utrzymać ustawienia. Można sprawdzić nakrętkę samokontrującą, ale czy zadziała?

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #82 dnia: 19 Luty 2018, 21:19:33 »
Też nie widzę nic złego w posiadaniu dwóch ręczniaków.

Ależ nie ma w tym nic złego. Każdy dobiera sprzęt do własnych upodobań i możliwości. Kiedy jednak pojawia się pytanie o rekomendację, miejmy odwagę wznieść się ponad swoje upodobania i zastanowić się chwilę, na ile nasze propozycje da się poprzeć rzeczowymi argumentami. W przeciwnym razie każdy taki wątek prędzej czy później skończy jako „holy war”.

Mamy wspólny cel - pić smaczną kawę :kawka:, ale każdy podąża do tego celu swoją drogą :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi