Autor Wątek: Młynek do kawy tylko jaki...  (Przeczytany 22194 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #105 dnia: 16 Listopad 2017, 23:24:39 »
Za każdym razem mierzę wagę i czas, objętość mnie nie interesuje, bo pewna część tej objętości to crema, wobec czego objętość nie może być wyznacznikiem. W jasnych ziarnach singlach crema jest symboliczna, w ciemnych blendach z robustą crema to pewnie z 50% objętości. Jak można się do tego odnieść? Jeśli wziąść zamiast objętości wagę, to nie interesuje nas wtedy stosunek cremy do naparu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #106 dnia: 16 Listopad 2017, 23:27:48 »
ja mam cichą nadzieję, że funkcja mierniczego po pewnym czasie się mnie wyłączy... ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #107 dnia: 16 Listopad 2017, 23:39:38 »
Robię sobie to espresso już rok czasu i nie widzę możliwości wykonać go poprawnie bez wagi. Mam programowane przyciski więc programuję sobie pojemność w korelacji z wagą za pierwszym razem, później już robię bez wagi, chyba, że coś mnie zaniepokoi. Ale przy każdej nowej paczce programuję przycisk od nowa z wagą, inaczej nie widzę możliwości. Przy manualnej dźwigience nie widzę możliwości zrobienia espresso bez wagi za każdym razem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #108 dnia: 17 Listopad 2017, 07:41:17 »
Robię sobie to espresso już rok czasu i nie widzę możliwości wykonać go poprawnie bez wagi.

A ja tam robie od 3 lat prostym uno prof na oko i wiem kiedy jest dobrze, a kiedy shot pewnie pójdzie do zlewu zanim jeszcze wezmę filiżankę z naparem do ręki - co zresztą po zmianie młynka niemalże się nie zdarza. Jednocześnie przez to, że się nie trzymam zasad mega na sztywno, czasami można uzyskać mega ciekawe efekty z dobrze znanych ziarenek ;)
Jakby nie było, ważenie dobra sprawa i na pewnoe lepsze niż sugerowanie się stricte objętością.


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #109 dnia: 17 Listopad 2017, 08:13:00 »
Nawet jak zmieniasz paczkę/kawę to bez wagi?. Mam filiżanki do espresso każdą z innej parafii, celowo, tak mi się podoba. Rozumiem, że jak ktoś ma jedną linię filiżanek, to w każdej określona pojemność wypada na tej samej wysokości. Da się to jakoś wzrokowo ogarnąć później. Nie ogarniam tego, że bez wagi, kawa zmienia się nawet w ciągu dnia ze względu na wilgotność, w dłuższym czasie tym bardziej. Mi paczka 250g schodzi w tydzień, a czasem mam paczki 0,5 kg. W tym czasie muszę coś czasem zmienić. Bez wagi na sam wygląd to muszą być już duże umiejętności, ja tak nie potrafię.


DSC_0403-01-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #110 dnia: 17 Listopad 2017, 10:32:49 »
Proponuję obowiązkowo pisać o jakich ziarnach mówimy, bo może być tak, że rozmawiamy o poziomie życia w Korei -- bez zaznaczenia w której. ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #111 dnia: 17 Listopad 2017, 12:05:14 »
Ja mierzyłem. A normami INEI to tutaj się chyba nie przejmuje. Choć jak podpatrzyłem to Metiu w kawiarni robi na wadze... I codziennie ustawia młynek, plus ważenie kolby.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2017, 12:13:06 wysłana przez siewcu »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #112 dnia: 17 Listopad 2017, 12:48:29 »
no dobra - to jak 'dorobić ten (ewentualny) krok pośredni'?
Za tydzień będę przy młynku, to wrzucę zdjęcie.

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #113 dnia: 20 Listopad 2017, 18:30:59 »
znalazłem ciekawy tutorial jak dojsc do idealnych ustawień  co do ilosci kawy w sitku, ilosci naparu, czasu, ekstrakcji itp.. moze komuś sie przyda lub wskaze coś lepszego ...



Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #114 dnia: 20 Listopad 2017, 19:22:16 »
Za każdym razem mierzę wagę i czas, objętość mnie nie interesuje, bo pewna część tej objętości to crema, wobec czego objętość nie może być wyznacznikiem. W jasnych ziarnach singlach crema jest symboliczna, w ciemnych blendach z robustą crema to pewnie z 50% objętości. Jak można się do tego odnieść? Jeśli wziąść zamiast objętości wagę, to nie interesuje nas wtedy stosunek cremy do naparu.

Marek.
Tutaj sie zgodze... dodatkowo przyjąłem  ze jak kupuje ziarekna to 0,5 - 1kg najmniej wtedy jest  na tyle ziarna co by dostosować parametr i nie maglowac ustawieniami, ciągle sie ucze...



Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #115 dnia: 20 Listopad 2017, 19:23:30 »
Łącz posty. fux.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #116 dnia: 20 Listopad 2017, 21:32:58 »
Titton - ten tutorial może się bardzo przydać w wątku "Pomóż mi, robię espresso".

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #117 dnia: 20 Listopad 2017, 22:15:20 »
Wrzucę zdjęcie z roboty, bo może Was zaciekawić :D Industrialny dzik na 60kg, pochodzenie Włochy, ma ze 2 metry wysokości.

19427545_1529086097162784_100688123_n.jpg

Bardzo krótkie wideo, oglądać póki link nie umrze


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi